AMD chipset integrált grafikával

Teszt – szintetikus mérések, alkalmazások

Az új AMD 690 chipkészletek fő riválisa az NVIDIA GeForce 6100/6150 és nForce 405/410/430 chipkészletek kombinációja, ezért az Asus egyik jól felszerelt alaplapját, korábbi integrált GPU-s tesztünk szereplőjét, az M2NPV-VM-et állítottuk ki az AMD-k ellen. Szerettük volna megmérni valamelyik ATI Radeon Xpress 1100-as alaplapot is, de AM2-es foglalattal ilyet nem találtunk a hazai piacon, tehát nemcsak letesztelni, hanem megvásárolni sem lehet. Az IDE, audio és Ethernet képességeket nem mértük le újra, hiszen a tesztben szereplő alaplapok déli hídjait és kiegészítő vezérlőit korábban már többször leteszteltük. Az integrált GPU-k mellett az ATI és NVIDIA leggyengébb diszkrét grafikus kártyáit is kipróbáltuk. Mivel a három AMD 690 chipkészletes alaplap teljesítménye szinte egyforma volt (az azonos felépítés és órajelek miatt), ezért csak az MSI K9AGM2-FIH eredményeit tüntetjük fel.

Hirdetés

 

Alaplapok MSI K9AGM2-FIH
Asus M2NPV-MV
Processzor AMD Athlon 64 3500+ (2,2 GHz; 512 kB L2 cache)
Memória Corsair TwinX1024-8000UL – 2 x 512 MB
Órajel DDR2-800
Videokártya Integrált megoldások
MSI GeForce 7100 GS
MSI Radeon X300 SE
Merevlemezek Maxtor DiamondMax 10 250 GB (PATA; 16 MB cache)
DVD-meghajtó NEC ND-3550
Tápegység Cooler Master RS-550-ACLY
Operációs rendszer Windows XP Professional Service Pack 2 + DirectX 9.0c
Chipset-driver NVIDIA Unified Driver 9.35
ATI Catalyst 7.4
Videokártya-driver Catalyst 7.4
ForceWare 93.71

Először a fogyasztást mértük meg, és érdekes dolgokat tapasztaltunk. A grafikonon a tápegység felvett teljesítményadatai szerepelnek, melyeknél megközelítőleg 20%-kal kisebb a teljes rendszerek tényleges fogyasztása.

Üresjáratban még rendben voltak az értékek, a két integrált VGA-s konfiguráció fogyasztott legkevesebbet, de processzorterhelésnél és játék közben is az MSI alaplapos, különálló Radeon X300 SE grafikus vezérlős rendszer érte be a legkevesebb energiával. Ez valószínűleg annak tulajdonítható, hogy az integrált VGA a rendszermemóriából táplálkozik, és ez extra fogyasztást produkál, az X300 SE pedig nagyon kevéssel is beéri. Annak ellenére, hogy az új AMD chipkészlet kisebb csíkszélességgel készül, mint az NVIDIA, az üresjáraton kívül mindenhol többet fogyasztott mintegy 10%-kal.

Az AMD platformoknál a memóriavezérlés már egy ideje a processzor dolga, és általában nem befolyásolja az alaplapi chipkészlet, de az integrált videovezérlős rendszerek mások, mert az IGP is a rendszermemóriából táplálkozik. Ez meg is látszott az eredményeken. Amikor kiegészítő VGA-t használtunk, az AMD és az NVIDIA chipkészlete is gyorsabb volt, mint az IGP-vel. Integrálttal az NVIDIA, külső VGA-val az AMD bizonyult egy picivel jobbnak, de ez eltérések minimálisak voltak. Csak a Radeon X300 SE-s memóriaolvasási értéke volt kiugró.

Az elsősorban processzortól függő alkalmazástesztek eredményeiben sem volt számottevő különbség a chipkészletek között. Ezen egyáltalán nem lepődtünk meg, hiszen korábbi tesztjeinkben is ugyanezt tapasztaltuk az Athlon 64-es platformon.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés