Alaplapok Core 2 Duo alá - 2. rész

MSI

MSI alaplapok specifikációi:

 

Alaplap típusa MSI P965 Neo-F MSI P965 Platinum
Processzortámogatás Core 2 Duo/Extreme/Quad, Pentium D/4, Celeron CPU-k
Foglalat típusa Socket T (LGA775)
Lapkakészlet Intel P965 (MCH)
Intel ICH8
Intel P965 (MCH)
Intel ICH8R
Memória 4 DIMM / maximum 8 GB DDR2-800/667/533
dual-channel DDR2-800/667/533 támogatás
Bővítőfoglalatok 1 PCI Express x16
2 PCI Express x1
3 PCI
1 PCI Express x16
1 PCI Express x4
2 PCI Express x1
2 PCI
Serial ATA / RAID 4 SATA-port – Intel ICH8;
1 SATA-port – JMicron JMB361
6 SATA-port (RAID 0, 1, 0+1, 5) – Intel ICH8R;
1 SATA-port – JMicron JMB361
Parallel ATA / RAID 1 Ultra-ATA 100/66/33 – JMicron JMB361
Integrált audio Intel HDA – Realtek ALC883 nyolccsatornás hangkodek
SPDIF kimenet
nincs SPDIF van SPDIF kimenet
Integrált hálózati vezérlők Realtek RTL8110SC Gigabit Ethernet (PCI) Realtek RTL8111B Gigabit Ethernet (PCIe)
FireWire (IEEE 1394) nincs 2 port – VIA VT6308P
USB 2.0/1.1 4 port a hátlapon, 3 az alaplapon (nincs kivezetés) 4 port a hátlapon, 3 az alaplapon (2-höz van kivezetés)
Méretek ATX, 305 x 220 mm ATX, 305 x 245 mm
Gyártó honlapja - MSI
Termék leírása - MSI P965 Neo-F - MSI P965 Platinum
Bruttó kiskereskedelmi ár kb. 30 000 forint kb. 40 000 forint

Az MSI az utóbbi időben mintha elkényelmesedett volna, már ha az összképet, de főleg a tuningot vesszük figyelembe. Régebben voltak jobb és rosszabb probálkozásaik, még emlékszünk, hogy a VIA chipsetes, Socket 754-es lapjuk nem sikerült túl jól, viszont az nForce3-as már igen. Az Intel 915 chipsetes és Socket 939-es Platinumok nagyon jól sikerültek, de az AM2-es nForce 570-es és ATI RD580-as ismét hagyott némi kívánnivalót maga után. Most két P965-öst vizsgáltunk meg, a P965 Neo-F-et, illetve a P965 Platinumot. Előbbi tekinthető a belépőszintű, olcsóbb, többek számára elérhetőbb típusnak, míg utóbbi elvileg jobb, gyorsabb, felszereltebb – prémium kategória. Lássuk, hogy ez a gyakorlatban hogyan néz ki. Amit azonnal látni kell, az az, hogy a két alaplap totálisan különbözik egymástól, mintha két külön gyártótól származnának. Essen először szó az egyezőségekről, mert ilyenek is vannak. Mindkét alaplap – evidens módon – P965-ös északi híddal rendelkezik, tehát mindkét alaplap ugyanazokat a processzorokat fogadja, emellett azonos külső IDE-vezérlő és hangkodek található rajtuk, de ezenkívül minden másban eltérnek. A Neo-F-en ICH8, a Platinumon ICH8R található, tehát négy SATA port áll szemben a hattal, melyekkel RAID-tömböket is létrehozhatunk. A bővítőfoglalatok száma, elrendezése is különbözik. A Realtek hangkodek ugyan megegyezik a két lapon, de csak a Platinumon van SPDIF kimenet. A hálózati vezérlő esetében a Neo-F egy olcsó PCI-os chipet kapott, míg a Platinum egy PCIe-eset. A Platinumon találunk FireWire-vezérlőt is két porttal, és maga az alaplap is szélesebb, az árról már nem is beszélve...


MSI P965 Neo-F és P965 Platinum [+]

A csomagolást nézve is eltér a két MSI; amíg a Neo-F mellé csak azt a néhány legszükségesebb kiegészítőt kapjuk kézhez (még floppykábel sincs, összesen egy SATA-kábel), addig a Platinum dobozában jóval több hasznos eszközt találtunk. Igaz, ez még mindig elmarad a „kis” Abit AB9-es arzenáljától, amelyben annyi SATA-kábelt találtunk, ahány SATA port van az alaplapon, és nem alig hajlítható, „ál”-csőkábelt tett a dobozba a rivális. A Neo-F vörös, a Platinum szokás szerint fekete. A CPU és memóriafoglalatok színe, illetve az északi és déli híd helye megegyezik, és még a bővítősíneket elnézve is látható némi hasonlóság, ezeket leszámítva mindenben különböznek egymástól. A nagy tápcsatlakozó a Neo-F-en biostarosan szerencsétlen helyre került, míg a Platinumon ezzel nincs gond. Az IDE csatlakozó mindkét lapon az alaplap alján található, ezzel nincs probléma, viszont a Neo-F-en a floppycsatlakozó az alsó PCI foglalat alatt van, ami nem a legideálisabb pozíció. Szerintünk a Neo-F északi hídján található hűtőborda jobban sikerült (több a lamella), viszont a Platinumé szebb és dizájnosabb – ha valakinek ez számít.


Egy kis probléma a P965 Neo-F-fel [+]

Az alaplapok felépítésével kapcsolatos probléma, amivel a Neo-F üzemeltetése során találkoztunk, hogy a hosszabb videokártyákat (a képen éppen egy Radeon X1900 látható) nem lehet teljesen belenyomni a PCIe foglalatba, ha PATA-eszközt is csatlakoztatunk az alaplapra, ugyanis a kábel miatt ez egyszerűen lehetetlen. A videokártya így is adott képet, ám jó kérdés, hogy a házba így sikerül-e becsavarozni a VGA-t, na meg az is, hogy mennyire tesz ez jót neki, illetve az IDE-kábelnek. Számunkra felfoghatatlan, hogy egy nagy gyártó az ilyen hibákat hogyan nem képes kiszűri még az alaplap megjelenése előtt. Az efféle lapok tervezése jórészt automatizált, és igen kevés időt szánnak rá – a sietségnek a jelek szerint ilyen részletekben mutatkoznak meg a hátulütői.


A CPU-foglalat környéke [+]

Készítettünk egy-egy képet a processzorfoglalat környékéről; amin először meglepődtünk, az a processzorok feszültségszabályzása, amely mindkét lapon négyfázisú. Talán az MSI már tud valamit, nem erőlteti a sokfázisú feszültségszabályzó áramköröket, mikor ez csak a legszélsőségesebb helyzetekben számít egy processzor túlhajtása esetén. Ugyanakkor a Platinum ezen a területen jobban ki van dolgozva, hiszen a Neo-F-en több óriás kondenzátor is található errefelé, ami lehetetlenné teszi egyes CPU-hűtők használatát. Meg kell azonban jegyezni, a Core 2-nek tuning nélkül nincs szüksége a gyári változatnál komolyabb hűtőre, tehát érthető a másik oldal álláspontja is.


A P965 Neo-F és a P965 Platinum hátoldala [+]

A hátlapok hasonlítanak, ám a Neo-F-ről hiányzik a FireWire-csatlakozó és a két SPDIF-kimenet.

BIOS

 

Alaplap típusa MSI P965 Neo-F MSI P965 Platinum
BIOS típusa Award BIOS AMI BIOS
Beállítható FSB alapórajel és 333 MHz között 1 MHz-es lépésekben 200 és 500 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Szorzó nem állítható
Állítható AGP/PCI vagy PCIe órajel egyik sem fixálható PCIe: 100 és 133 MHz között 1 MHz-es lépésekben
PCI: -
Beállítható memória-órajelek Auto
533MHz
667MHz
800MHz
Auto
533MHz
667MHz
800MHz
709MHz
886MHz
1067MHz
Beállítható feszültségek - CPU: -
- RAM: 1,80 V és 2,4 V között 0,05 V-os lépésekben
- PCIe Voltage: 1,5 V és 1,8 V között 0,05 V-os, majd 2,2 V-ig 0,1 V-os lépésekben
- CPU: +0,0000 V és +0,7875 V között 0,0125 V-os lépésekben
- DRAM Voltage: 1,85 V és 2,45 V között 0,05 V-os lépésekben
- NB Voltage: 1,26 V és 1,84 V között 0,03-0,04 V-os lépésekben


MSI P965 Neo-F BIOS [+]

Lássuk a BIOS-t, ahol a két alaplap továbbra is nagyon távoli rokonként tekint egymásra. Az egyik legfontosabb dolog, hogy a Neo-F-en nincs CoreCell chip, ebből következően a BIOS is más felépítésű, nem szólva a tuningopciók terén mutatott szerényebb képességeiről. A Neo-F Award, míg a Platinum AMI BIOS-ra épül. A Neo-F-en csak egy ventilátor szabályzására van lehetőségünk, de azt is csak egy előre meghatározott opció szerint, és nem az általunk beállított hőmérséklettől függően. A Neo-F nem volt hajlandó CD-ről bootolni, és néha (amikor épp úgy tartja kedve) nem veszi figyelembe az általunk beállított memóriaidőzítéseket sem. Ezen kívül – térjünk rá a tuningra – nincs lehetőség a szorzó és a PCIe, illetve PCI órajelének beállítására, és az FSB is csak 333 MHz-ig emelhető, ami a Core 2-es processzorok 266 MHz-es alapértékét figyelembe véve nem ad túl nagy mozgásteret. Ezenkívül nem állíthatjuk be a CPU és az északi híd feszültségét sem, viszont a memóriának akár 2,4 V-ot is adhatunk (de minek?), és a PCIe feszültsége is 2,2 V-ig emelhető, amire szintén nem lesz túl sok szükségünk, gyakorlatilag „díszopciónak” tekinthető. Ezekkel a képességekkel az MSI P965 Neo-F nem éppen egy tuningbajnok alaplap, a maximálisan beállítható 333 MHz-es FSB-t simán elértük.


MSI P965 Platinum [+]

Érdekesen alakult viszont a P965 Platinum tuningja. BIOS szintjén a drágábbik, okosabbik MSI simán lekörözi a kisebbiket, először is ezzel már két ventilátor szabályzására van lehetőségünk, és ez már tud CD-ről is bootolni (haladás...). A tuningopciókat elnézve is azonnal kitűnik, hogy itt azért kitett magáért az MSI, noha a CPU szorzóját ezzel sem állíthatjuk be. A „feszültségosztályon” a lényeges opciókat megtaláljuk (CPU, RAM, északi híd), alapesetben másra nincs is szükség. Ennek ellenére a P965 Platinum tuningtesztelése számunkra rémálomba fordult. Kezdődött a probléma azzal, hogy az alaplap önkényesen változtatgatta a memória időzítéseit, amikor mi az órajelet visszavettük, hogy ne a RAM legyen a szűk keresztmetszet (a Foxconn az órajelet is állítgatta). Például 266 MHz-es FSB-vel 5-4-4-9-es időzítéseken szoktuk tesztelni a rendszereket, ám amikor a Platinummal 333 MHz-es FSB-t és 533 MHz-es (1:1-es FSB:RAM arány) memória-órajelet állítottunk be, és az időzítésekhez nem nyúltunk, az alaplap a CAS Latency értékét lazán 3-ra csökkentette. Innentől kezdve, amikor a minél magasabb FSB-t tűzzük ki célul, többé nem a chipset lesz a korlátozó tényező, hanem a RAM. Észrevettük még, hogy ha 4-re állítjuk a CAS-t, akkor az alaplap azon is hagyja, de magas órajeleknél még így is a RAM marad a szűk keresztmetszet. Körülbelül 350 MHz-ig jutottunk, de ez nem valószínű, hogy a chipset hibája, a P965 Platinum ezzel a BIOS-verzióval nem alkalmas a komolyabb tuningra.


Az MSI Neója gyorsan megadta magát [+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés