Alaplapok Core 2 Duo alá - 2. rész

Értékelés

Az értékelésénél több szempont is figyelembe vehető, de ha jobban megnézzük a kínálatot, akkor látható, hogy az alaplapok nem különböznek túl sok dologban; például a teljesítményüket nézve. Rangsorolást inkább az ár, a felszereltség (hozzáadott kellékek és integrált eszközök) és a tuningpotenciál alapján érdemes képezni, mivel minden másban szinte azonosak, mintha csak videokártyákról lenne szó. Éppen ezért az alaplapokat ezúttal áruk szerint osztottuk fel csoportokra, és így értékeltük őket.

A legolcsóbb alaplapok (kb. 30–35 000 forint) közé a következők tartoznak: Abit AB9, Biostar TForce 965PT, Foxconn P9657AA, MSI P965 Neo-F, ide még beszuszakolható az Asus P5B, illetve a Gigabyte 965P-S3 is. Ebből a felsorolásból könnyen kizárható az MSI P965 Neo-F, mely számos szempontból alulmúlja vetélytársait. Ha a tuning komoly szempont a vásárló számára, akkor az Abit AB9, az Asus P5B és a Gigabyte 965P-S3 trióból érdemes válogatni. Ezek közül a legfelszereltebb az Abit AB9, emellett körítése is a legjobb, és a hangvezérlője is jobb minőségű ellenfeleinél, igaz, FSB-tuningban nem volt a csúcson, de a 450 MHz is elég legtöbbünk számára. Felépítésbeli problémái is vannak, de ezzel szerencsére csak egyszer, az összeszerelés során kell szembesülnünk, így megérdemli a különösen ajánlott pecsétet. A Gigabyte picit jobban felszerelt, mint az Asus P5B, utóbbihoz viszont több kelléket kapunk. FSB-tuningban mindkettő nagyon jó, de ha a BIOS-t összességében nézzük, akkor a 965P-S3 a befutó, leginkább a maximális RAM-feszültség miatt. Ha a tuning nem az egyik leglényegesebb szempont a vásárló számára, akkor a Biostar és a Foxconn is remek alternatívává lép elő. Ha a leendő vevőnek nincs szüksége a tuningra, de a SATA RAID-re igen, válassza a Foxconnt, minden más esetben az AB9 a nyerő választás. A Biostar a legolcsóbb P965 chipsetes lap, amely moderált mértékű tuningra is alkalmas, de az Abit AB9-nél nem olyan sokkal olcsóbb, hogy ne érné meg kifizetni a plusz költséget. Persze, ha nincs szükségünk a FireWire-re és a kiemelkedő BIOS-ra, akkor a Biostar is jó vétel.

A második kategóriába a 35–42 000 forintos alaplapok tartoznak, azaz az Abit AB9 Pro, Gigabyte 965P-DS3 és még az MSI P965 Platinum, illetve az Asus P5B-E Plus is ide sorolható. Ha a tuning szempont, akkor az MSI kizárható. A maradék alaplapok közül az Asus a legdrágább, cserébe viszont nem nyújt annyival többet, mint amennyivel többe kerül – az AB9 Pro olcsóbb, ugyanakkor jobban felszerelt. A Gigabyte 965P-DS3 számunkra nem tűnt túl kifizetődő alternatívának, ugyanis az S3-tól csak a kondenzátorok milyenségében tér el, miközben kb. 5000 forinttal drágább annál. Összességében úgy tűnik, hogy ebben a szegmensben is az Abit lapja a befutó, hiszen az MSI-vel egyetemben a legfelszereltebb és tuningra is nagyon jó – utóbbi viszont nem mondható el az MSI-ről. Ha az Abit felépítésével valaki nincs megelégedve, akkor szerintünk inkább a P5B-E Plus-t válassza a Gigabyte 965P-DS3-mal szemben, ezek elvileg egy árban vannak, viszont az Asus jobban felszerelt.

A harmadik csoportban találhatók az eddigieknél drágább típusok, azaz az Asus P5B Deluxe, az ECS PX1 és a Gigabyte 965P-DS4. Az ECS lapja nagyon jól felszerelt, és a csomagolás/tálalás is nagyon szép és jó, viszont ugyanannyiba kerül, mint a P5B Deluxe, amely ugyanezeket tudja, ráadásul még jól is tuningolható, ami az ECS-ről nem mondható el. Az Asus P5B Deluxe és a Gigabyte 965P-DS4 közül mi az Asust választanánk, jobb felszereltsége miatt is, tuningban is jobban muzsikált, ráadásul a körítés (csomagolás, mellékelt kellékek) terén is az Asus volt az igényesebb.

Essen szó az ASRock lapokról is. A ConRoe865PE jó választás lehet azoknak, akik még mindig nem szándékoznak DDR2-re és PCI Expressre váltani, bár, ami késik, az nem múlik. Szerencséjükre ez a 865PE chipsetes lap csak bizonyos esetekben észrevehetően lassabb a P965-ösöknél, cserébe viszont jóval olcsóbb is azoknál. Az árkülönbség csökkenése viszont csak idő kérdése. A ConRoeXFire-eSATA2 az új BIOS-szal szerencséjére „begyorsult”, DDR2-667-es beállítással sebessége elérte a P965-ös lapokét. Ugyanakkor kinek is tudnánk ajánlani a megvételét? Ha az illetőt nem zavarja a 945-ös chipset, akkor egy jól felszerelt lappal gazdagodik jó áron.

 

Abit AB9 – legolcsóbbak
Abit AB9 Pro – közepesen drágák
Asus P5B Deluxe – legdrágábbak
Gigabyte 965P-S3 – legolcsóbbak
Biostar TForce 965PT – legolcsóbbak

fLeSs

A tesztben szereplő alaplapokat az alábbi cégek bocsátották rendelkezésünkre:

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés