Hirdetés

AeroCool Cylon 4: hűtés színes fényben

Klasszikus toronyhűtő RGB fényekkel és egyedi dizájnnal – de milyen teljesítménnyel?

Bevezető és dizájn

Mint már korábban is írtuk, a néven felül nem sok köze van az Aerocool Cylon szériájának a Battlestar Galacticához, de legalább a termékcsaládon belül az egységes dizájn segíti egy kinézetében harmonizáló konfiguráció összeállítását. Ez a tavaly decemberben megjelent Cylon 4 processzorhűtőre is igaz, itt is megkapjuk szögletes, de jobbára nem derékszögű külsőt és RGB LED-eket. Jelenleg 14 000 forint körüli összeget kell fizetnünk érte, kérdés, hogy mit kapunk ezért cserébe?

Külső

A klasszikus toronyhűtők vonalait követi a Cylon 4 alapját adó bordázat, melyet a gyárban feketére színeztek, ami a gyártó szerint javítja a hőátadást (megjegyeznénk, hogy más gyártók szerint ez a hatás elhanyagolható).


[+]

Az anyagválasztást az alumínium dominálja, ebből készült a bordázat és talp is, melybe a négy darab, 6 mm átmérőjű, réz hővezető csövet sajtolták. Ezek közvetlenül érintkeznek a processzor hőátadó felületével. A csövek és a talp felületén látszanak a megmunkálás nyomai, de a felületi érdesség nem jelentős.


[+]

A hővezető csövek egymáshoz képest minimálisan eltolva haladnak a bordákhoz – melyekből 48 darab van, és 122 x 50 mm-esek. Az alsó borda körülbelül 35 mm-re kezdődik a talptól, ez, illetve az egész hűtő keskeny volta szinte garantálja, hogy a memóriamodulok és a foglalat körüli más kiemelkedő komponensek nem fogják akadályozni a felszerelést. A lamellák élein kialakított apró bevágásokból álló „virtuális” nútba akad be a műanyag profilba ágyazott ventilátor, mely természetesen PWM vezérlést kapott, 800-1800 rpm közötti fordulatszámot kínál és hivatalosan 14-26 dB közötti zajszinten dolgozik hidrodinamikus csapágyazásával.

[+]

A ventilátor része még természetesen a felül ferdén, illetve a lapátok körül körbe megjelenő, RGB fényeket biztosító LED-sor, mely ARGB vezérléssel dolgozik, így az ezzel kompatibilis külső kontrollerekre és alaplapi rendszerekre köthető rá.


[+]

Bár a ventilátor elég nehezen mozog le és fel a bordákon, az AeroCool azért két elforgatható retesszel biztosítja, hogy tényleg csak szándékosan húzhassuk le a légkavarót a hűtőről.

Hirdetés

Specifikációk, felszerelés

Felszerelés

Ha nem is a világ legegyszerűbb megoldását választotta az AeroCool, azért nem is bonyolították túl a Cylon 4 rögzítését: az alaplap hátoldalára egy műanyagidom kerül, mely tartalmazza valamennyi kompatibilis foglalathoz a szükséges pályákat (kivétel nyilván az LGA2011/v3, ahol ilyesmire nincs szükség).


[+]

A pályákba kerülő, azokban mozgatható, talpas anyához hasonló elemeket kis műanyag alkatrészek tartják a helyükön, melyeket az adott platformhoz tartozó, megjelölt részekre kell tolni – a pozicionálást kis bevágások teszik könnyebbé. A rendszer igényel némi legózást, de könnyen és megbízhatóan szerelhető.

[+]

A bordára magára két idomot kell még 2-2 csavarral rögzíteni, majd indulhat a szerelés, melyhez először el kell távolítanunk a ventilátort – ezt az említett két műanyag retesz elfordítása után tehetjük meg, majd felfelé kell tolnunk az egész műanyagelemet. Ez nem a legcélszerűbb megoldás, mert a vékony bordákat könnyű elhajlítani, érdemes óvatosan, odafigyelve végezni. A hűtőt leszorító csavaroknál rugók biztosítják az egyforma és kellő mértékű erőhatást.

[+]

Tulajdonságok

Túl sok érdekességet nem tudunk a Cylon 4-ről elmondani, egy alapvetően átlagos, egytornyos hűtőről van szó, mely minden fontos platfomra felszerelhető, kategóriájában viszonylag kompakt méretével pedig kisebb gépházakban és kisebb alaplapokon is könnyű helyet találni neki. A gyártó nem is próbál meg extrém számokkal dobálódzni, legfeljebb 145 wattos TDP-ig ajánlja használatba venni.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése AeroCool Cylon 4
Felszerelhető AMD – AM4/ FM2/ FM1/ AM3+/ AM3/ AM2+/ AM2
Intel – LGA2066/ LGA2011-3/ LGA2011/ LGA1366/ LGA115x/ LGA775
Mérete 160 x 76 x 125 mm
Borda anyaga fekete alumíniumlamellák, négy hővezető cső nikkelezett réztalpba szorítva
Borda tömege (ventilátorral) 720 gramm
Ventilátor Egyedi kialakítású, 120 x 120 x 25 mm, ARGB
Ventilátor fordulatszáma 800-1800 rpm, PWM szabályozással
Ventilátor csapágyazása hidrodinamikus csúszó
Légszállítás max. 89,2 m³/h
Statikus nyomás max. 1,21 mm-H2O
Extrák -
Gyártó honlapja AeroCool.io
Termék honlapja AeroCool Cylon 4
Fogyasztói ára 14 000 forint

A tesztre használt konfiguráció a tudástárban is ismertetett, Haswell-E alapú HEDT platform, melynek legfontosabb előnye, hogy 1,25 voltos magfeszültséggel és 4 GHz-re állítva csúcsterhelésen már 250 watt felett fogyaszt – komoly terhet róva bármilyen hűtőre.

Tesztkörnyezet
Videokártya ASUS Strix Radeon RX 570
Processzor Intel Core i7-5960X (3 GHz) – túlhajtva 4 GHz-en
EIST bekapcsolva; C1E / C-state kikapcsolva; Turbo Boost kikapcsolva, 1,25 volton
Alaplap ASRock Fatal1ty X99M Killer – Intel X99 chipset
Memória XPG Spectrix D40 DDR4-3000 (4 x 8 GB)
Háttértár Samsung 850 EVO 500 GB MZ-75E500 (SATA 6 Gbps)
Tápegység Seasonic Platinum Fanless 520 – 520 watt
Monitor Acer XB280HK G-Sync 4K (28")
Operációs rendszer Windows 10 Pro 64 bit

Teljesítmény

Mielőtt az eredmények ismertetésébe fognánk, felhívánk a figyelmet, hogy a gyártó maga is „csak” 140 wattig ajánlja ezt a hűtőt, így ennek figyelembevételével érdemes a számokat értelmezni. Erre az értékelésnél is kitérünk még. Tesztünket szokás szerint két menetben végeztük: először az alaplap ventilátorvezérlésének „Silent” üzemmódját használtuk, ekkor – a 20 °C-os szobahőmérséklet mellett – terhelés nélkül 35 °C-os processzorhőmérsékletet mértünk. A ventilátor 26 dB-es zajszinttel dolgozott 750 rpm körüli fordulatszámmal, aminél azért láttunk (hallottunk) már jobb értékeket is a kategóriában.

Bekapcsolva az AIDA64 CPU+FPU terhelését, az alaplap a korábbi 750-ről először 1500 rpm-re gyorsította a légkavarót, majd pedig 2000 és 1500 rpm között váltogatta a fordulatszámot, ahogy a processzor hőmérséklete 79-80 °C-os érték körül mozgott (ez az a hőmérséklet, amire az alaplapi vezérlés is „lő”, ezért az oszcilláció). A magasabb fordulatszám mellett egyébként 46 dB-es zajszintet mértünk, ami már határozottan kihallatszik egy nem túlzottan szigetelt gépházból.

Végül következett a maximális terhelés a Prime95 segítségével – itt már messze túl vagyunk a 140 wattos TDP határon (igazából már az előző menetben is 180 wattnál jártunk), ami rögtön látszik is, a Cylon 4 egyszerűen nem képes kordában tartani a processzor melegedését, pillanatok alatt 98 °C-nál tartottunk, úgyhogy a tesztrendszer épségének megóvása érdekében gyorsan be is fejeztük a mérést.

A második menetben kikapcsolva az alaplapi vezérlést fix 2050 rpm-en járattuk a ventilátort, ami, mint említettük, 46 dB-es zajszintet jelent. Ekkor terhelés nélkül 31 °C-os, AIDA64 alatt pedig 77-79 °C-os CPU hőmérsékletet láttunk – nem sokkal jobb értékek ezek, mint amikor csendesebb üzemmódban működött a ventilátor, látszik, hogy a hőátadás nem a légáramlás sebességén múlik, és az is kiderül, hogy 180 watt TDP környékén van az a határ, ahol a Cylon 4-ből kezd elfogyni az erő. A Prime95 tesztjénél nem tapasztaltunk változást az előző menethez képest, a 250 watt körüli terhelésen már veszélyesen túlmelegedett a CPU.

Értékelés

Mint ahogy az előző oldalon már említettük, az AeroCool a Cylon 4-et legfeljebb 140 wattos terhelésig ajánlja, ennek megfelelően érdemes tehát nézni a számokat! Ez alapján a Cylon 4 teljesítményével tulajdonképpen nincs gond, a 180 wattos terheléssel még pont sikerült megbirkóznia, feltételezhetjük, hogy egy normál asztali processzorral gond nélkül használható lesz. Tuningra és HEDT-s gépekhez viszont már nem ajánlanánk, hiába szerelhető fel például az LGA2011-3 foglalatra, itt könnyen kifoghatunk rajta egy húzott processzorral, annak pedig pont az utóbbi láthatja kárát.

Ami viszont nehézzé teszi a Cylon 4 dolgát, az az ár/érték arány: 14 000 forint körüli árával bizony elég komoly mezőnybe érkezik, ahol több, dupla ventilátorral szerelt toronyhűtő is elérhető, sőt egyszerűbb kompakt vízhűtésekbe is belebotolhatunk. "Nem jó, de nem is tragikus", mondhatjuk a zajszintre is, mely különösen teljes terhelésen válik határozottan érzékelhetővé, normál körülmények között azért a gépház, illetve a többi ventilátor keltette hanghatás el fogja nyomni. A kérdés tehát az, hogy mennyire kell nekünk az ARGB világítás? Ha fontos, akkor a Cylon 4-gyel nem járunk rosszul, de ha nem, akkor akár a jóval méretesebb SilentiumPC Fortis 3, vagy a 120 mm-es radiátorral szerelt Cooler Master MasterLiquid Lite is szóba jöhet. A versenytársak száma tehát nagy, közülük ebben az esetben inkább a dizájn fog dönteni.


[+]

Önmagában nézve viszont nem rossz ajánlat a Cylon 4, ha tisztában vagyunk korlátaival, hiszen a rögzítés könnyen szerelhető, stabil, kialakítása miatt marad bőven hely a memóriamoduloknak, az RGB fényeket pedig egyszerűen összehangolhatjuk az alaplapi vezérléssel az ARGB csatlakozónak köszönhetően.

Wombath

Az AeroCool Cylon 4 a CaseKing Hungary biztosította a teszthez.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények

  • Cylon házba Cylon hűtőt!

    Az Aerocool folytatja a Battlestar Galactica kedvelőit megcélzó sorozatát, ezúttal egy processzorhűtővel.

  • Cylon ház az Aerocooltól

    A Battlestar Galactica inspirálta miditorony megkapta a LED-es futófényt, persze kár, hogy az irányának nincs köze az eredetihez.