A forrófejű ADATA XPG gamer headset tesztje

Az EMIX H30 fejhallgatót és a tartozékként hozzá adott, SOLOX F30 külső hangkártyát vizsgáltuk.

Adata XPG EMIX H30 és SOLOX F30

Az ADATA neve leginkább a memóriák és adattárolók piacán cseng ismerősen, XPG almárkájának (Xtreme Performance Gear) első terméke is egy DDR3-as memóriamodul volt. Azóta eltelt sok év, és az XPG a legkülönfélébb, gamereknek szánt hardverkomponenseket és kiegészítőket vonultatja fel az SSD hűtőtől a billentyűzetekig. Közéjük tartozik tesztünk alanya, az XPG EMIX H30 fejhallgató, amit kizárólag a SOLOX F30 külső USB hangkártyával együtt lehet megvásárolni. Megnéztük, hogy a csilli-villi külső alatt sikerült-e értékelhető virtuális térhangzást elérni.

XPG EMIX H30 és SOLOX F30
XPG EMIX H30 füles és SOLOX F30 USB-s hangkártya [+]

Tartozékok, külső

A fejhallgató egy méretes dobozban érkezett, kicsomagolás után rögtön világossá is válik, hogy miért. A termék főbb jellemzőit felvonultató csomagolás kinyitásakor elénk tárul annak tartalma, aminek része egy nagyjából 30 cm magas fémállvány is, ennek alsó felére cuppantható rá mágnessel a SOLOX F30 hangkártya. Az állvány saját súlya mellett alul gumitalpak is gondoskodnak arról, hogy ne legyen olyan egyszerű véletlenül odébb tolni az egészet. Bár a mellékelt tartóból kiindulva nem hordozásra lett kitalálva a fejhallgató, mégis kapunk egy szövetből készült kis zsákot, amiben kicsit biztonságosabban vihetjük magunkkal. Tartalék, vagy más anyagból készült fülpárnát nem kapunk, ami például az alacsonyabb árkategóriás HyperX Cloud II esetében még belefért az árba – ez mindenképp negatívum.

XPG EMIX H30 állvány
A SOLOX F30 az állvánnyal [+]

A fejhallgatót fémváz merevíti, erre erősítették rá alulról a gumis, műbőr borítású fejpántot, utóbbi anyagból a fülpárnákra is jutott. A hangszórókra az XPG logó alapjául szolgáló lapot leszámítva nem került fém, főleg műanyaggal találkozhatunk, az összképet mégis sikerült feldobni egy ráccsal, ami mögött természetesen ott van a kategóriában elmaradhatatlannak számító, piros színben pompázó LED világítás. A piros-fekete szövettel borított kábel sajnos nem lecsatlakoztatható, a mikrofon viszont igen, egy egyszerű 3,5 milliméteres jack csatlakozón keresztül kapcsolódik a fejhallgatóhoz.


[+]

A SOLOX F30 egység teljesen műanyagból készült, az összeszerelés minősége viszont szinte tökéletes, egyedül a hangerőszabályzónál érhető tetten némi lötyögés. Ennek a tárcsának nincsenek végpontjai, vagyis körbe-körbe tekerhetjük ameddig csak jól esik, amit alig hallható, inkább csak érezhető kattanásokkal hálál meg, a beállított hangerő szintjéről pedig a körülötte elhelyezett visszajelző LED-ekből tájékozódhatunk.

Hirdetés

A négy különböző EQ mód szintén állapotjelzőket kapott, ezek között az alul megtalálható négy gomb közül a jobb szélsővel válthatunk. Innen vezérelhetjük a virtuális, 7.1 csatornás térhangzást és a mikrofont, a negyedik gombbal pedig a fejhallgató, és egy esetlegesen csatlakoztatott külső hangszóró között válthatunk. Utóbbit a bal oldalon található jack kimenet várja, mellette helyezkedik el a két darab USB bemenet, valamint a számítógéppel való összeköttetésre és energia biztosítására használatos mini USB port. Tekintve, hogy a külső hangkártya két USB-t is elfoglal a számítógépen, így mondhatni a minimum, hogy a SOLOX egység USB hubként is funkcionál. A jobb oldalon a fejhallgató csatlakozóit találjuk, ez különálló audio ki- és bemenetet, valamint egy harmadik USB portot jelent, a fejhallgató ezen keresztül kapja a világításhoz szükséges áramot.

Főbb paraméterek
ADATA XPG EMIX H30 + SOLOX F30
Kialakítás Zárt, over-ear
Hangszóró Dinamikus, 53 mm
Frekvenciaátvitel 20 - 20 000 Hz
Impedancia 32 ohm
Érzékenység 110 dB
Teljesítmény n. a.
Kábel hossza 240 cm
Tömeg 401 gramm
Csatlakozó 3,5 mm jack ki- és bemenet, USB tápellátás
Tartozékok SOLOX F30 külső hangkártya kezelőpanellel, lecsatlakoztatható mikrofon, tartóállvány, hordtáska
Extrák LED világítás, hangszínszabályzó, virtuális 7.1 csatornás térhangzás
Gyártó honlapja www.adata.com
Termék honlapja XPG EMIX H30 + SOLOX F30
Fogyasztói ár 47 000 forint

Használat közben

Ahogy már említettük, az EMIX H30 fülpárnái nem cserélhetőek, ami először nem tűnt nagy problémának, több órás használat után azonban kényelmetlen volt a műbőr borítás, gyorsan bemelegszik, leizzadt fülekkel pedig nem a legnagyobb élmény játszani. Ezt leszámítva a kényelembe nem tudunk belekötni, jól alkalmazkodik a fejformához, a gumis fejpánt nem szorít, plüss fülpárnákkal kifejezetten kényelmes fejhallgató lenne. A hajlítható mikrofon is kellő erősségű, nem kókad le beállított pozíciójából, a rajta található, nagy fényerővel világító piros LED-et viszont nem értettük, kifelé néz, így mi nem látjuk, de ha látnánk se lenne funkciója, mert lenémított és aktív mikrofon esetében is világít. Cserébe egy fényesebb felületű monitorról gyönyörűen visszatükröződik, ami esetenként zavaró lehet.

XPG EMIX H30
XPG EMIX H30 [+]

A 2,4 méter hosszú kábel elég nagy szabadságot ad, a jack csatlakozóknak hála a felhasználási terület nem korlátozódik a számítógépre, bár sok esetben le kell mondanunk a mikrofon használatáról, hiszen a játékkonzolokon nincs ilyen bemenet, valamint a buszon is idétlenül nézhet ki, hogy egy köteg csatlakozó fityeg a telefon mellett. A SOLOX kb. 20 cm hosszú vezetéke viszont egy PC-hez csatlakoztatva már rövid lehet, USB hosszabbító nélkül csak közvetlenül a számítógép közelében helyezhető el, ami a vezérlést nagyban megnehezíti. Notebooktulajdonosoknak azonban nem fog gondot okozni, amíg van elég USB port.

XPG EMIX H30
XPG EMIX H30 [+]

A külső hangkártyánál érdemes jól betolni a jack csatlakozókat, mert nem mindig egyértelmű, mikor van bent teljesen. Ha ez nem történik meg, és a kábel nincs megfelelően csatlakoztatva, érdekes hangzást kapunk, lehagyott hangsávokkal vagy frekvenciákkal, úgyhogy mielőtt visszakérnénk a pénzünket, érdemes leellenőrizni az összekötést. A kezelőfelület hamar megszokható, játék közben nem volt vele problémánk, a hangerőszabályzó egyenletesen tekerhető, a Windows felőli visszajelzés alapján azonban nem mindig ugyanakkora mértékben történik a hangerő változtatása, eleinte sok oda-vissza tekergetésre volt szükség, mire eltaláltuk a megfelelő szintet.

Hangminőség, értékelés

Gamer fejhallgatóhoz képest rendben van a hangzás, de ez nagyban függ az éppen beállított hangzási módtól is. Ennek kikapcsolására nincs lehetőség, mindenképpen ki van választva valamelyik a játék, film, beszéd és zene négyeséből, és szerencsére ezek jól el is vannak találva. Az illesztőprogram XPG Audio Center névre hallgat, ezt a gyártó honlapjáról tudjuk letölteni; a telepítés nagyon egyszerű, egy next-next-finish gombkombináció végig kattintgatása után már elénk is tárul a kezelőfelület.

A használata sem túl bonyolult, legalábbis miután rájövünk, hogy nincsenek szem előtt a menüpontok, azok a hangszóró és mikrofon ikon fölött tartott kurzor hatására bukkannak elő. Ezek nevei többnyire egyértelműek, de javulást egyik sem hoz, a Dynamic Bass, valamint a térhatást változtató funkciók határozottan rontanak a minőségen, már egyesével bekapcsolva is recsegős, visszhangzó eredményt kapunk. A Smart Volume funkció viszont hasznosnak bizonyult, okosan állítgatja magának a hangerőt az éppen játszott tartalom függvényében, játék közben nyugodtan felcsavarhattuk, hogy füleljük a lépteket, nem jött ránk a szívroham akkor sem, mikor hallgatózás közben elzúgott a fejünk felett egy repülő.

XPG Audio Center - hangszínszabályzó
XPG Audio Center – hangszínszabályzó [+]

A virtuális térhangzás bekapcsolása ebben az esetben sem váltotta be a hozzá fűzött – sajnos tesztről tesztre kevesebb – reményeket, bekapcsolt 7.1 esetében dobozszerű hangzást kapunk, a mögöttünk vagy előttünk lépdelők iránya nem azonosítható be egyértelműen, inkább zavaró, mintsem hasznos funkció.

XPG Audio Center - beállítások
XPG Audio Center – beállítások [+]

Sztereó módban viszont nem lehet panaszunk, ha a megfelelő célra használjuk. Gamer fejhallgató lévén a mély tartomány erősebben van jelen a többinél, ez játékok közben pozitívum, nagy élmény így lövöldözni. Zenehallgatásnál már érdemesebb átkapcsolni az erre kijelölt EQ módba, itt már kicsit csökken a basszusok ereje, de még mindig inkább a mélyekben bővelkedő muzsikákhoz ajánlott. Jó hír, hogy nagy dinamikájának köszönhetően minden hangtartomány előcsalható, aki a játék mellett komolyabban gondolja a zenehallgatást, annak érdemes rászánnia egy kis időt a hangszínszabályzó kézi beállítására, így minden zsáner kedvelője megtalálhatja a megfelelő hangzásvilágot.

XPG Audio Center - Xear Surround Max
XPG Audio Center - Xear Surround Max [+]

A mikrofon meglepően jó minőségben rögzíti a hangot, magas hangerővel beszélve is érthető marad, bár kezdésnél érdemes lehalkítani, mert alapbeállításon többen is panaszkodtak arra, hogy túl hangosan hallanak. Egy szivacs még nem ártott volna a végére, a szuszogás zavaróan behallatszik, de kicsit eltartva a mikrofont ennek mértéke csökkenthető.

Értékelés

Az ADATA XPG EMIX H30 egy jó fejhallgató. Élmény vele játszani, a sztereó hangtérben pontosan bepozicionálhatók az ellenfelek, a megfelelő beállításokkal zenehallgatásra is használható. Hosszú távon viszont már nem akkora élmény, főleg a nyári kánikulában, szellőzés hiányában gyorsan beizzad alatta az ember, egy filléres plüss fülpárnával ez kiküszöbölhető lett volna. A SONOX F30 külső hangkártya viszont inkább elvesz belőle, mint hozzáadna. A vezérlőpanel nagy segítség nyújt a kezelésben, de PC-t használ, be kell szereznie egy USB hosszabbítót is, a tartozékként kapott vezeték csak a laptopon játszóknak lehet elég. Tekintve a 47 000 forint körüli árát, és azt a tényt, hogy a fejhallgató önmagában nem megvásárolható, akinek nincs szüksége a – kevés érdemi funkciót kínáló – külső hangkártyára, más gyártónál akár olcsóbban is találhat olyan darabot, ami felér az EMIX H30-hoz.

XPG EMIX H30 és SOLOX F30
XPG EMIX H30 és SOLOX F30 [+]

SidCorKy

Az ADATA XPG EMIX H30 rendszert az ADATA Technology bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ADATA

Azóta történt

Előzmények