Felépítés, specifikációk
A 3Dconnexion márkanév valószínűleg az átlagos otthoni felhasználók számára nem mond sokat, szerkesztőségünkben is legutóbb több mint tíz éve járt tesztkészülék az említett gyártótól. A 3D tervezők számára azonban bizonyára ismerősen csenghet, köszönhetően a virtuális térben elhelyezett tárgyak mozgatására kifejlesztett SpaceMouse termékcsaládnak, mely etalonnak számít ezen felhasználók körében. Mindez persze nem nehéz mutatvány, tekintve, hogy a gyártónak szinte egyáltalán nincs konkurense ebben a kategóriában, ezt a vonalat viszont csak egy későbbi cikkünkben vesézzük ki alaposabban.
A vállalat ugyanis a SpaceMouse széria mellett egereket is forgalmaz, jelen tesztünk főszereplője pedig a – már a nevéből is sejthető módon – vezeték nélküli CadMouse Wireless. A termékoldal büszkén hirdeti a gyártó véleményét saját termékükről, miszerint ez nem csak egyszerűen egy újabb egér, hanem egy professzionális eszköz CAD tervezők számára. A továbbiakban nem csak annak járunk utána, hogy ez igaz vagy sem, hanem hogy a hétköznapi életben mennyire használható, kell-e bármilyen kompromisszumot kötnünk egy átlagos vezeték nélküli egérhez képest.
Hirdetés
Felépítés
Az egérről első pillantásra megállapítható, hogy nagyrészt műanyagból készült burkolatot kapott, némi fémmel az alsó részén, kézbe fogva azonban egyértelművé válik, hogy csak fémhatású műanyaggal van dolgunk. Ettől viszont nem érezzük gyengébb minőségűnek használat közben, mind az alsó, mind a felső rész kellemes tapintású, a két oldal pedig mintha szilikon bevonatot is kapott volna, legalábbis érzésre olyan, nehezebben csúszkál rajta az ujjunk, és az apró szöszöket is egy fokkal nehezebb róla letörölni.
A kialakítás megköveteli a jobbkezes használatot, ez nem csak a döntött háton mutatkozik meg, hanem a gombok elhelyezésén is. A hüvelykujjnál kapunk két szabadon konfigurálható kapcsolót, ezek alapesetben az előre- és visszalépés funkciót hivatottak kiszolgálni, ami viszont még ennél is érdekesebb, az az évtizedek óta megszokott bal és jobb klikk közti egérgomb (és itt most nem a görgőre gondolunk), mellyel a gyári beállítások szerint ugyanazt a hatást érjük el, mintha lenyomnánk a görgőt. Ez már a 3D és CAD szoftverekhez szükséges funkciók egyike, hiszen ezekben a programokban általában a lenyomott görgővel tudjuk mozgatni a tárgyakat, dedikált gombként ez valamivel kényelmesebb, jobban kézre áll és kevesebb erőt kell kifejteni a megnyomáshoz. Persze igény esetén ehhez is rendelhetünk más feladatokat. A három egérgomb mögött találunk még egy, négy részre osztott kör szimbólummal jelzett kapcsolót, ezzel a következő oldalon részletezett egyéni menüt hívhatjuk elő. Az egér hátán a gyártó logója díszeleg, alatta pedig egy bekapcsolás után néhány másodpercig zölden világító LED végzi a dolgát.
Az egér alján, a két gumi csúszótalp között találjuk a szenzort, melyet három gomb fog közre, közülük egy szinte minden esetben megtalálható egy vezeték nélküli egér alsó felén, ez pedig a be- és kikapcsoló gomb, mely reteszes kialakítást kapott. Mellette két apró nyomógomb helyezkedik el, a felsővel a vevőegység és a bluetoothos csatlakozás között válthatunk (az éppen aktív kapcsolatot egy kék LED jelzi), Bluetooh használata esetén az alatta lévő gombbal tudjuk párosítani a számítógéppel vagy egyéb eszközzel.
Az eszköz szétszereléséhez szokásos módon el kell távolítanunk a csúszótalpakat, csak ezután férünk hozzá a négy darab csavarhoz, amelyek egyben tartják a berendezést. A felső rész lehámozását követően először az 1100 mAh kapacitású akkumulátort vehetjük szemügyre, felette pedig a görgőt és a hozzá tartozó kék színű TTC enkódert, valamint a három darab Omron D2FC-F-N(10M) típusú mikrokapcsolót találjuk, míg a PixArt PMW3330DM érzékelő a telep alatt elhelyezett áramköri lapon várja, hogy jól megdolgoztassuk.
>
Kattintásra galéria nyílik [+]
Tartozékok tekintetében a szokásosnál elégedettebbek lehetünk a CadMouse Wireless-szel, hiszen egy jópofa cipzáras keménytokot is kapunk az USB-s vevőegységen és az 1,45 méter hosszú vezetéken felül. Az egér a 3Dconnexion SpaceMouse Wireless Kit részeként tette tiszteletét szerkesztőségünkben, ebben egy kemény, 25 x 25 cm alapterületű egérpadot is kapunk, ez azonban nem jár abban az esetben, ha csak az egeret vásároljuk meg.
3Dconnexion CadMouse Wireless | |
Mérete | 109 x 68,5 x 38,1 mm (H x SZ x MA) |
Szenzor | PixArt PMW3330DM-TZQU |
Felbontás | Max. 7200 dpi |
Gyárilag tárolt felbontások | Nem állítható érték szerint |
Beépített memória | Van |
Gombok száma | 6 + görgő |
Mikrokapcsolók | Omron D2FC-F-N(10M) |
Görgő enkódere | TTC blue |
Tömeg | 109 gramm |
USB frissítési frekvenciája | 125/250/500/1000 Hz |
Csatlakozás módja | 2,4 GHz-es USB vevőegység, Bluetooth 4.0 LE, micro USB kábel (1,45 m hosszú) |
Akkumulátor | 1100 mAh |
Szoftver | 3DxWare 10 |
Gyártó honlapja | www.3dconnexion.eu |
Termék honlapja | 3Dconnexion CadMouse Wireless |
Ár | 39 900 Ft |
Driver, használat
Az egér beállításait a gyártó weboldaláról letölthető 3DxWare szoftverből érjük el, tesztünk során a legfrissebb, 10.5.15-ös verziót használtuk. A program egyszerűnek, már-már sivárnak mondható, semmi csicsa vagy dizájnos háttér, csak egyszerű szürke alapszín szögletes, fehér gombokkal, de egy munkaeszköznél nem is várunk mást.
A főképernyőn az éppen kiválasztott eszköz képe és a hozzá tartozó információk láthatók, úgymint a csatlakozás módja és az akkumulátor töltöttsége. A termékfotótól balra egy menüt találunk, ahol kiválaszthatjuk, hogy melyik eszközünket szeretnénk konfigurálni, illetve az USB-s vevőegység esetében további perifériákkal párosíthatjuk azt, egyszerre legfeljebb 5 darabot. Alább a kurzor sebességét szabályzó csúszka van, ebben az ablakban már csak a beállítások importálása és exportálása, valamint a segítség menüpontot érjük el, minden mást az ablak aljára pakolt két gomb lenyomása után állíthatunk be.
Az első gomb a haladó beállításokat tartalmazza, ami véleményünk szerint igen kevés lehetőséget takar. Ki-/bekapcsolhatjuk a kurzorgyorsítást és az emelésérzékelést, utóbbi esetében nekünk nem tűnt fel különbség a ki- és bekapcsolt állapot között, egyaránt 1-1,5 milliméter körül volt az a pont, ahol már nem érzékelte a számítógép az egér mozgatását. Szabályozhatjuk, hogy soronként vagy oldalanként történjen a lapozás, valamint bekapcsolhatjuk a smart scrolling funkciót. A magyarul talán okos görgetésre fordítható szolgáltatásban pozitívan csalódtunk, mert bár nem működik olyan pontosan, mintha szabadon futó görgőt használnánk, de viszonylag jól kontrollálható. Lényege, hogy egy hirtelen görgetésnél addig lapozza a rendszer a felületet, amíg egy ellentétes irányba végzett tekeréssel azt meg nem állítjuk. Értelmét viszont csak a valóban nagyon hosszú dokumentumoknál és weboldalaknál láttuk, a rövidebbeknél szinte esélyünk sincs a megállításra, talán könnyebben használható lenne, ha mi állíthatnánk az érzékenységét.
Számunkra érthetetlen, hogy miért maradt ki a cpi érték manuális állításának lehetősége, mert bár a szenzor elméleti felső határa 7200-nál van, ezt nem tudjuk egyedileg állítani, ebből kifolyólag a tesztek során sem tudtuk, hogy éppen milyen értéket használ az egér. Amit viszont mi is meg tudunk adni, az a frissítési frekvencia, ami természetesen csak vezetékes módban releváns adat.
Már csak egy pont maradt ki a felsorolásból, ez pedig az a felület, ahol személyre tudjuk szabni a gombkiosztást, ráadásul a beállítások szoftverenként változtathatók, a váltás pedig azonnali, amint átkattintunk például az asztalról a böngészőbe, már az ahhoz tartozó kiosztás lép életbe, nincs szükség – és lehetőség sem – profilok közötti váltásra. Értelemszerűen a bal és jobb egérgomb feladata nem változtatható meg, minden más viszont igen, a lehetséges funkciók száma pedig szinte végtelen.
Radial Menu a gyakorlatban [+]
Az alap egér- és billentyűzetgombok mellett kapunk gyárilag előre programozott menüpontokat (virtuális numerikus pad, kurzor sebességének növelése stb.), megadhatunk saját makrókat, bizonyos programoknál pedig integrálták az azokban található összes lehetőséget. Igaz ez például az Office termékekre, ahol több száz elemből álló listából választhatunk, de természetesen ugyanez érvényes a legnagyobb 3D modellező szoftverekre is. Utóbbiak esetében akár munkaterületenként is külön beállításokat használhatunk, így a leginkább szükséges dolgokat érhetjük el rajz és modell nézetben is. Gyárilag kapunk egy úgynevezett QuickZoom funkciót, mellyel a kurzor aktuális pozíciójára nagyíthatunk rá azonnal, egyetlen gombnyomással.
Akinek nem lenne elég az 5 fizikai gomb, bármelyikre tehet kör alakú menüket (Radial Menu), gyárilag így érkezik a görgő mögötti kapcsoló is. Ezeket a menüket szintén szoftverenként állíthatjuk be, választhatunk 4 vagy 8 menüpontos verzió közül, a használata pedig kifejezetten kényelmes, az előhívás után mindössze annyi a dolgunk, hogy a kör közepétől a kívánt irányba mozdítjuk el a kurzort.
Tesztek
Tesztünk során a jól megszokott módon a MouseTester szoftvert használtuk, méghozzá az 1.5-ös verziót. Mivel ahogy már említettük, a cpi érték manuális állítására nincs lehetőség, ezért kénytelenek voltunk a szokásos perfect control mérést a gyári beállításokkal elvégezni, mely érzésre nagyjából 1600 cpi környékén mozoghat. A tesztelés a korábbi cikkeinkben részletezett módon történt, egy balról jobbra végzett hirtelen rántás után felemeltük az egeret és visszahelyeztük a kiinduló pozícióba, majd ezt még négyszer megismételtük.
A grafikonok között az elsőnél minimumra állítottuk a kurzor sebességét, a második mérésnél a gyári beállítást használtuk, míg a harmadik képen maximumra emeltük fel. Jól látható, hogy alapesetben 3-3,2 méter/másodperces tempót tudtunk kihozni a PMW3330DM szenzorból, ami még játék közben sem számítana rossz értéknek, egy elsősorban munkára szánt egérnél pedig abszolút elégedettek lehetünk.
Ezt követően csatlakoztattuk a mellékelt USB vezetéket, és megmértük a gyárilag megadott polling rate értékek pontosságát. A CadMouse Wireless 125 és 500 Hz között hozta az elvártakat, csak 1000 Hz-nél láthatunk az átlagosnál nagyobb kiugrásokat, azonban még ezt sem mondanánk olyan mértékűnek, hogy probléma legyen, a gyakorlatban nem tapasztaltunk zavaró különbséget a lekérdezési ráta állítgatását követően.
Szokásos, Microsoft Paintben végzett próbánkat ezúttal értelmetlennek láttuk elvégezni, hiszen manuális állítási lehetőség hiányában nincs mit megvizsgálni. Felmerült, hogy bemutathatnánk a különböző kurzorsebességgel történő rajzolás eredményét, ebből azonban semmi nem derült volna ki, véleményünk szerint egyértelmű, hogy minél lassabb sebességet alkalmazunk, annál pontosabb a vezérlés, maximális tempóval pedig már a legkisebb mozgatásra is hatalmasat ugrik a mutató, a közepes beállítást véltük a legkényelmesebbnek. A jitter effektust és az angle snapping meglétét viszont tökéletesen tudjuk szemléltetni, előbbit egyáltalán nem tapasztaltuk, a vonal a kézremegés hatását leszámítva pontosan követte mozdulatainkat, utóbbival azonban már volt szerencsénk találkozni, a csigavonalon látszik, hogy néha azért megpróbálta kijavítani a rendszer a spirál alakú mozgást.
A hétköznapi használat során nem ütköztünk emlékezetes problémákba, ám fontos megjegyezni, hogy a CadMouse Wireless verziója elsősorban notebookkal való használatra és hordozásra lett tervezve, ez pedig látszik méretéből is. Leginkább fingertip fogással válik kényelmessé a kezelése, a tenyeres és karom fogásokat csak a kisebb kézzel megáldott felhasználók számára ajánljuk. A gyári talpak megfelelő siklást biztosítanak, hetek alatt sem éreztük úgy, hogy cserélni kellene őket. A konfigurálható funkciógombok puhán kattannak, a fő egérgombokat azonban kicsit hangosnak éreztük a hétköznapokban használt Steelseries Rival 110 egerünkhöz képest.
A csatlakozás Bluetooth és a vezeték nélküli vevőegység esetében is bekapcsolás után szinte azonnal megtörténik, mire eltoljuk a pöcköt és letesszük az egeret az asztalra, már él a kapcsolat. A stabilitással és a reakcióidőre sem volt panaszunk, bár főleg munka és egyszerűbb játékok közben használtuk, kompetitív lövöldékkel nem próbáltuk – már csak azért sem, mert nem érezzük magunkat olyan szinten, hogy a vezeték megléte legyen a szűk keresztmetszet sikerességünket tekintve. Az üzemidőről csak pozitívumokat tudunk mondani, az első beüzemelés előtt teljesen feltöltött akkumulátor napi minimum 8 óra használattal két hét alatt csupán 8%-ot merült, így könnyen kiszámolható, hogy nem csak hogy tartható a gyártó által megadott 2 hónapos üzemidő, hanem valószínűleg annál jóval tovább is bírja feltöltés nélkül.
Értékelés
Nincs könnyű dolgunk a 3Dconnexion CadMouse Wireless értékelésével, hiszen összességében elégedettek voltunk az eszközzel mind a munkaidőt, mind a hétköznapokat illetően. Az anyaghasználat és az összeszerelés minősége abszolút rendben van, a sokféle csatlakozási lehetőségnek hála pedig szinte bármilyen eszközzel használhatjuk, kezdve az asztali számítógéppel a notebookon és okoseszközökön át az okostévéig.
Nevéhez híven persze elsődleges felhasználási területnek a 3D és CAD programokat tekintjük, ezek többségével pedig nem csak kompatibilis, de a legtöbb, programon belüli funkciót hozzárendelhetjük a gombokhoz anélkül, hogy billentyűkombinációkat vagy makrókat kellene beprogramoznunk. Ezt figyelembevéve nem mondhatjuk, hogy közel 40 000 forintos árával túlárazott lenne, hiszen akik a CadMouse bármelyik verzióját választják, valószínűleg munkaeszközként tekintenek rá, mellyel pénzt termelnek, így akinek ez a felhasználási mód a legfontosabb, annak nyugodt szívvel ajánljuk.
Emellett azonban azt is figyelembe kell vennünk, hogy ilyen áron – vagy akár olcsóbban is – több olyan egeret is megkaphatunk, melyek szabadon konfigurálható gombokkal vannak szerelve, mint például a Logitech MX szériája, ezekhez pedig egy kis trükközéssel a legtöbb program legtöbb funkcióját hozzá tudjuk rendelni. A fentiek értelmében tesztünk főszereplőjének be kell érnie egy „Tetszett” ítélettel, de ha valakinek mégis egyszerre lenne szüksége azokra a tulajdonságokra, amiket az előző oldalakon részleteztünk, nem tudnánk jobb ajánlatot mondani.
3Dconnexion CadMouse Wireless egér
SidCorky