Hirdetés
Felhasznált filamentek összehasonlítása
Cikkünkhöz készült képeinken kétféle PLA-t használtunk, a magyar Philament (PHI) piros filamentjét, illetve a szlovák Devil Design (DD) zöld filamentjét. A magyar szál kilója 10 ezer forintba kerül, a szlovák 5200 forinttól érhető el. Az árkülönbség elméleti okairól itt írtunk, lássuk a gyakorlatot.
A felső réteg vastagsága kevés a filament fedőképességéhez képest [+]
Azonos nyomtatási beállítások mellett a DD filamentje nem akart megtapadni a fűtött tálcán sem ragasztó nélkül, míg a PHI műanyagja gond nélkül tette a dolgát. A CraftWare Ultra minőség alapbeállításai mellett (0,1 mm rétegmagasság, 215 °C, 60 mm/s, 60 °C-os tálca, 0,8 mm-es oldalfal, 0,3 mm-es tetővel) mind a két nyomtatással akadtak gondok. Bár a Philament alapanyaga lényegesen közelebb állt a jóhoz, ám a tetőfalat alkotó 3 réteg kevésnek bizonyult, itt is lyukak jelentek meg a kész modellen, viszont lényegesen kisebbek és jóval kevesebb, mint a Devil Design filamentjét használva.
A CraftBot vibrációira is rosszabbul reagált a DD műanyagja, ez jól látszik az oldalnézetben készült képeken megfigyelhető "szellemvonalakon". Markáns különbség még, hogy a szlovák szál színvisszaadása nem tökéletes, míg a PHI pirosa tartotta az árnyalatot nyomtatás után is, míg a másik vesztett telítettségéből.
Megnéztük azt is, mit bír a CraftBotot gyártó CraftUnique által a géphez ajánlott Philament szál, meddig lehet növelni a sebességet. A gyártó 40-80 mm/s sebességet javasol azzal a kitétellel, hogy a legjobb minőség eléréséhez az 50 mm/s ajánlott. Mivel az alapbeállítás 60 egység, mégis ennél maradtunk, majd kipróbáltuk a 70 és 80 mm/s gyorsítást is.
A vibráció meglátszik a modellen is [+]
A várakozásoknak megfelelően a sebesség növelésével arányosan nőtt a vibráció is, ami a nyomtatott modell ferde falain is látványos minőségbeli romlást eredményezett. Érdekes módon azonban a függőleges falak rajzolását nem befolyásolta jelentős mértékben ez a jelenség.
Összességében elmondható, hogy kompromisszumokkal, de a féláron kapható szlovák filament is használható, viszont a megfelelő eredményhez mindenképpen hozzá kell nyúlni a beállításokhoz. A Philament filamentje ezzel szemben jól vizsgázott, egyedül az Ultra minőség tetővastagsága fogott ki rajta, ez viszont a Normál minőségű nyomtatás során nem jelentett problémát, míg a DD esetében ebben az esetben sem kaptunk tökéletes eredményt.
(forrás: Philament, Devil Design) [+]
Ebből levonható a következtetés, hogy a CraftUnique saját szeletelőszoftvere, a CraftWare nem tökéletesen optimalizált, a 0,3-as függőleges falvastagság kevés, amit alapértelmezetten javasol az Ultra beállításokhoz. Bár valamivel nehezebb dolgozni a szlovák műanyaggal, de a magyar árából kétszeres mennyiségű PLA vásárolható, ami nem elhanyagolható anyagi előnyt jelent.