Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wednesday

    őstag

    válasz Crystalheart #15 üzenetére

    Ebben nagyon sok igazság van. Bár a pénz el tud "veszni" azáltal, hogy elértéktelenedik. Persze te most egy egészséges gazdaságra utaltál. A pénz folyamosan cirkulál a gazdaságban és kinek több kinek kevesebb pénz megy át a "kezén".

    Ezeket az arányokat lehet módosítani, el kell dönteni mi a "fontosabb" (mindenkinek más). Illetve ezt azok döntik el, akinél a hatalom, meg azt is, hogy kikre és mire akar támaszkodni gazdaságilag és politikailag. Például középkorban, nagybirtokosokra esetleg kis- közép birtokosokra, városi polgárokra. Vagy a jelenben, mi legyen a gazdaság motorja? Nagy multi cégek, kisebb vállalkozások stb. Minden döntés más és más végkimenetelt eredményez. A rendszer sajátossága, hogy akinél a több pénz az sokkal jobban érvényesíteni tudja akaratát, több hatalma van.

    Az egész az egyéni és közösségi érdekek folyamatos összeegyeztethetetlenségéről szól. Például a XIX. sz. Brit Birodalom egyértelmű világhatalmához, hozzájárult a az ipari forradalom, a nagyvállalatok, a gyarmati rendszer stb. Ennek a közösségi eredménynek sokan örültek, de sokan viszont nem. Például egy gyári munkás vagy egy zulu harcos, egy indiai paraszt biztos kiegyezett volna azzal, hogy nem a britek az elsők a világon ha cserébe ő 3x jobban élhetne.

    Meg lehet érteni, hogy nem lehet mindenki egyenlő, hogy a gazdaság és a politika működése úgymond nem igazságos. De a megértés nem jelenti automatikusan a beletörődést. Egyáltalán bele kell ebbe törődni? Én nem hiszem. Ez a küzdelem is mozgásban tartja az emberi társadalmat.

  • Huma

    addikt

    válasz Crystalheart #15 üzenetére

    De nagyon nem mindegy hogy a pénz mire megy el. Pl fegyver helyett atomerőmű építésére. Fegyvermunkások meg építhetnék az erőművet.
    A pénzből lehetne más, hasznosabb dolgokat csinálni. Sokat fel tudnék példaként sorolni.

    A túltermelést mesterségesen tartják fenn. De ez elég bonyolult téma. Még a gazdasági szakértők is vitatkoznak rajta, hogy mi lenne a helyes.
    Szerintem ez az egész jelenlegi rendszer, rossz. Olyan mint egy lejtőn száguldó szekér ami csak gyorsítani tud, mert ha lelassítana akkor utolérnék azok a sziklák amiket maga mögött elindított. Ez a mostani gazdasági válság csak egy kis semmiség ahhoz képest, hogy mi lenne itt ha a világ gazdasága behalna.
    De ennek nem feltétlenül kellene így lennie. Ez az egész a kapitalista szemléletmód hibája.

    A mezőgazdaság az más tészta. Az a legkiszámíthatatlanabb.
    A legkevésbé szabályozható mivel erősen függ az időjárástól amibe az embernek nem sok beleszólása van. Talán az egyetlen terület ahol szükség van a túltermelésre.

    A társadalmi különbségek meg velejárói az emberi kultúrának, természetnek. Ellenben nem kötelező jelleggel kell kialakulniuk egy civilizált társadalomban ha nem emberi a viselkedésmintája. Mindenki lehetne egyenlő és akár többezer és múlva még elő is fordulhatna, hogy így lesz.

    Tudom, hogy a legtöbb amit írok az sci-fi kategória. Az emberiségnek jelentősen meg kéne változnia, de ez erősen kétséges, hogy be fog következni.

    Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

  • Huma

    addikt

    válasz Crystalheart #18 üzenetére

    Persze. Jogos amit írsz. De az egyenlőséget nem is így gondoltam.
    Természetes, hogy mindenki csinálja azt amihez a legjobban ért.
    Ellenben ne legyen az, hogy egy focista havi 100 milliót keres egy gyári munkás meg 150 ezret.
    Szóval inkább anyagi egyenlőségre gondoltam. Nem kell természetesen, hogy teljesen egyenlő legyen a fizu, de ne az legyen ami ma van. Pl mint amikor egy vezérigazgató 20millió dolláros végkielégítést kap. Nevetséges. Egy olyan ember aki sokkal többet dolgozott és sokkal nehezebb munkát végez meg nem kap semmit.

    A mezőgazdaság lehet hogy nem tudná jelenleg teljes mértékben ellátni a földet, de az irományomban szót ejtettem a népességszabályozásról. Indiában, Kínában, Afrikában túlnépesedés van. Bőven elég lenne ha minden házaspárnak csak egy utódja lenne amíg a kívánt szintre nem csökkenne a népesség.
    Egy olyan helyen ne lakjanak pl 100 millióan ahol csak 5 millió embernek lehet megtermelni az élelmet.

    A kapitalizmus része az is, hogy olyan termékeket sóznak rá a tömegekre amire semmi szükségük sincs. Ügyes reklámokkal, kampányokkal sokakat rávesznek a felesleges költekezésre.

    Mondok egy példát a helyes vásárlásra. Én például vettem egy elemlámpát 15e-ért. Ütésálló, vízálló, kicsi (két ceruzaelemes), repülőgépgyártásnál használt alumíniumból van. Ledes és iszonyat erős fényt ad ki úgy hogy mellette keveset fogyaszt. Maga a led 50 ezer órát bír ki minimum. Ráadásul szabályozható a fényereje.
    Ez a lámpa valószínűleg életem végéig jó lesz, nem fog elromlani.

    Ezzel szemben vannak az ócska 500-3000Ft-s lámpák amik, hol működnek, hol nem és pár évig húzzák csak. (Tudom, hogy erre is van ellenpélda.)

    De ugye egy átlag cégnek nem érdeke az, hogy olyan termékeket állítson elő ami 50 évig működni fog.

    Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

  • Huma

    addikt

    válasz Crystalheart #20 üzenetére

    Pedig szabályozni kéne valami módon.

    Nem konkrétan a jómódúakkal van problémám. Az lenne a normális, ha mindenki legalább 500e-t keresne, de ennél több már felesleges. Persze lehet költeni havonta 100 milliót is ha van rá keret, de egész egyszerűen nem érdemel meg egy ember ennyi pénzt. Nem mondom, hogy ha én havi 5 milliót keresnék akkor abból 4,5-öt eladományoznék, de nem tartanám igazságtalannak, ha az egész világon bevezetnének egy új rendszert ahol 500e-ben maximalizálnák a fizut.

    Amiről én beszélek annak köze sincs a való világhoz és még csak a távoli jövőt sem sejtem, hogy mikor valósulhatna meg. Inkább csak elmélkedés, hogy hogy kéne működnie a világnak hogy igazságos legyen.

    Minek neked hatalom? Ha én megkeresném azt a havi 500e nettót akkor elégedett lennék a helyzetemmel. Annyiból az általam áhított dolgokra futná.
    Nem lenne magánszigetem vagy jachtom, de jól meglennék.

    Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

  • Huma

    addikt

    válasz Crystalheart #22 üzenetére

    Sok sikert az álmaidhoz. Remélem sikerül elérned. :)

    Lehet azért tételezek fel önzőséget mert az emberek önzőek. Ez egy természetes dolog. Különböző mértékben, de önzőek. Nagyon ritka a teljesen önzetlen ember.

    Hiába kering tovább a vagyona attól te még nem kapsz belőle közvetlenül. Szerinted pl egy sztárfocista mennyivel járul hozzá egy bányász jólétéhez? Egész egyszerűen arról van szó, hogy ha egy ember 10milliós fizetését elosztanák 20 ember között akkor 1 ember helyett 20 ember élne jól.
    Attól meg, hogy a focista befektet egy csokigyárba te nem jársz jól. Max teremtődik pár munkahely ahol kapsz 70e-t. A haszon meg az ő zsebében köt ki.

    Szóval ezért fáj ez a szakadék a szegény és gazdag között.

    Ráadásul egy szegénynek nagyon nehéz kitörnie a szegénységből manapság. Az egyetlen törvényes mód az ha sikerül olyan végzettséget szereznie amit jól megfizetnek és félre tud tenni annyit, hogy befektesse. Amúgy meg dolgozhat minimálbérért vagy tönkreteheti magát kétszerannyiért valami nehéz fizikai munkával.

    Tudom, hogy hőbörgés amit művelek, de egyszerűen bántja az igazságérzetemet ez a dolog. Meg még sok más is persze.

    A hatalommal kapcsolatban:
    Én régebben gondolkodtam azon, hogy mit tennék ha király lehetnék. Már sokra nem emlékszem, de arra igen, hogy pl támogatnám a magyar találmányokat és azonnal az ország pénzén levédetnék minden szabadalmat.
    Az évek folyamán rengeteg olyan találmányról hallottam amit eladtak külföldre és hatalmas siker lett. Már rég sokkal jobban állnánk gazdaságilag ha azokat a találmányokat nem adják el hanem itthon tömegtermelésbe kezdtek volna.

    Elég nagy szégyen, hogy a magyar kormány ilyen inkompetens. És ezt most párttól függetlenül mondom, mellőzve a politikát.

    Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

  • wednesday

    őstag

    válasz Crystalheart #22 üzenetére

    "Attól még neked vagy bárki másnak nem lesz kevesebb, hacsak nem épp közvetlenül téged zsákmányolt ki."

    Azért ez nem így működik. Igen is okozhat válságot, pénzügyi zavart nagy cégek ténykedése. Amelyik országban megtermelik a nyereséget és fokozatosan máshova fektetik be a profitot egy idő után az az ország sz@póágra kerül, hiszen pénzt vonnak ki a gazdaságából, ezt hívják pénzszivattyúnak.
    Ezt persze nem direkt csinálja a multi, hanem mert neki máshova éri meg befektetni (profitmaximalizálás). Ez az amikor az egyéni érdek ütközik a közösségi érdekkel.
    Nem hiába az az állam szerepe, hogy szabályozzon és gondosan megvizsgálja, hogy milyen cégekkel érdemes együttműködni.

    Sem a mutli ellenesség sem a multi imádat nem egészséges a gazdaságra. Az államnak arra kell törekedni, hogy nála fektessenek be és nála is költekezzenek, hogy a pénz az adott országban cirkuláljon. Vagy ha ki is megy külföldre, legalább annyi érkezzen onnan is. A multiknak van egy kiszorító hatása, ezt is figyelembe kell venni. Érdemes olyan cégeket behívni ami az országban nem nagyon van vagy hazai céggel nem valósítható meg ésszerű határok között. És akkor van igazán nyert ügy, ha hazai beszállítók szállítanak a cégnek. Ez sokszor nem valósul meg.

  • moha21

    addikt

    válasz Crystalheart #37 üzenetére

    Azért lóval nem egyszerű közlekedni a belvárosban, nem beszélve a parkolásról:D

    Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

  • wednesday

    őstag

    válasz Crystalheart #37 üzenetére

    Ez így van. :)
    Én is azt mondom, elsősorban a tömegközlekedést kéne fejleszteni. Talán valahol a világban már közlekednek üzemanyag cellás menetrend szerinti buszok.
    Egy pontos, komfortos, gyors, kiszámítható és költséghatékony tömegközekés a városban és elővárosokban (dugó egyik fő oka ugye az ingázás) sokat javítana ezen a helyzeten. Jól működő tömegközlekedés mellett tuti nem ülnék autóba. :N
    Teherforgalmat meg a vasúti szállításra kéne bízni elsősorban. Arra kéne törekedni, hogy egy jó logisztikával rendelkező vasúti szállítás mellett, csak helyi szinten kéne a teherautóknak, kamionoknak a célállomáshoz eljuttatni a szállított árut.

  • moha21

    addikt

    válasz Crystalheart #41 üzenetére

    Az aszfaltból hogyan vesz fel áramot? :F Egy busz több kW áramot használ kíváncsi lennék rá ez tényleg lehetséges? És biztonságos?

    Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

  • moha21

    addikt

    válasz Crystalheart #43 üzenetére

    Jó ötlet ez az indukciós dolog csak a kivitelezést már látom kis országunkban. :(
    Az utakat fel kell hozzá verni, azt meg tudjuk milyen...

    Huma: Az egy dolog, hogy hipp-hopp építenek egy erőművet, de az egész hálózat ( távvezetékek ) problémáját is meg kellene oldani beleértve az összes transzformátor állomást.

    [ Szerkesztve ]

    Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

  • Huma

    addikt

    válasz Crystalheart #45 üzenetére

    Van olyasmi. Úgy néz ki mint a hobbitok háza. Egy kis dombba van építve. Vagyis gondolom felépítik a házat és utána hordanak rá pár méter földet.

    De láttam már olyan agyagházat is ami úgy néz ki mint a Tatooine-os házak.

    Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

  • Huma

    addikt

    válasz Crystalheart #49 üzenetére

    Szerintem az nem túl optimális lakásnak. Nagyon párás, nedves. Gondolom.

    Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

Új hozzászólás Aktív témák