Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wednesday

    őstag

    Sok mindenben igazad van. ÉS tényleg azt se lehet mondani, hogy nem így van. De sajnos nem ilyen egyszerű a világ, hogy ki lehet jelölni egy idealizált és helyes utat. Ha végignézzük a történelmet az emberiség a konfliktusokra épül és így halad előre. Ezt a témát ezer oldalról meg lehet közelíteni mert annyira szerte ágazó, politika, gazdaság, háborúk fejlődés stb.

    "Egy NORMÁLIS világban nem lennének éhezők és háborúk."
    Ez csak kis törzsközösségekben működhet, ahol nincs magántulajdon és még ott se biztos.
    Ahhoz, hogy erre a jelenlegi szinte eljutottunk ennek része volt a háború és az éhezés.
    Eleve a fejlődést a kényszer mozgatja.

    Tényleg rengeteg oldalról meg lehet beszélni ezt a témát. :)

    Kezdem a társadalommal:
    "Való igaz, hogy az emberek ostobák mert bekajolják a sok maszlagot és lelkesen vásárolják a rengeteg felesleges holmit. "

    Na akkor itt jön az egyik probléma. Ezek szerint az emberek(mint tömeg) nem tudják a "saját" érdekeiket felmérni, TEHÁT vezetni kell őket a "helyes" úton. Na de ki fogja vezetni őket? Milyen világszemlélet alapján ( politikai, gazdasági, társadalmi, erkölcsi stb). És itt kibukik az egész, mert olyat nem lehet amivel mindenki elégedett. Hiszen a tömeg "érdeke" sose fog egyezni az egyéni érdekekkel. És egyének alatt nem mindig 1 személyt kell érteni. Egyéni érdeke egy országnak is lehet, ha országok összességét nézzük a "tömeg" érdeknek.
    Egyébként a vezetés alatt értem mind a diktatúrát, mind a köztársaságot. Hiszen mindkettőben irányítás alatt állunk. Az egyikben elvileg van beleszólásunk a dolgok alakulásában (több vagy kevesebb vagy néha semmi ez változó).

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz Szten Márs #5 üzenetére

    Ha megoldott a kiégett fűtőelemek elhelyezése és elkerülik a hőszennyezést, akkor igen.

  • wednesday

    őstag

    válasz Huma #11 üzenetére

    Meg persze attól is függ mit nevezünk demokráciának. :) A kommunista rendszer is demokratikusnak tartotta/tarja magát (Koreai Népi Demokratikus Köztársaság, Német Demokratikus Köztársaság).
    Önmagában a demokrácia nem jelent úgymond "igazságos" és emberi bánásmódot, hiszen ez csak a kormányzás egyik formája (persze a kommunista rendszerekre még ez a szűken vett értelmezés se igaz).
    Elvileg egy demokrácia is lehet "véreskezű" és elnyomó, ha erre megvan a felhatalmazása. Természetesen nyilván nem azokra irányul a nyílt elnyomás akitől a felhatalmazást kapja az állam. (pl: XIX. sz. angol gyarmatoknál kizsákmányolás, egyes területek elnyomása, vagy véres megtorlás).

  • wednesday

    őstag

    válasz Crystalheart #15 üzenetére

    Ebben nagyon sok igazság van. Bár a pénz el tud "veszni" azáltal, hogy elértéktelenedik. Persze te most egy egészséges gazdaságra utaltál. A pénz folyamosan cirkulál a gazdaságban és kinek több kinek kevesebb pénz megy át a "kezén".

    Ezeket az arányokat lehet módosítani, el kell dönteni mi a "fontosabb" (mindenkinek más). Illetve ezt azok döntik el, akinél a hatalom, meg azt is, hogy kikre és mire akar támaszkodni gazdaságilag és politikailag. Például középkorban, nagybirtokosokra esetleg kis- közép birtokosokra, városi polgárokra. Vagy a jelenben, mi legyen a gazdaság motorja? Nagy multi cégek, kisebb vállalkozások stb. Minden döntés más és más végkimenetelt eredményez. A rendszer sajátossága, hogy akinél a több pénz az sokkal jobban érvényesíteni tudja akaratát, több hatalma van.

    Az egész az egyéni és közösségi érdekek folyamatos összeegyeztethetetlenségéről szól. Például a XIX. sz. Brit Birodalom egyértelmű világhatalmához, hozzájárult a az ipari forradalom, a nagyvállalatok, a gyarmati rendszer stb. Ennek a közösségi eredménynek sokan örültek, de sokan viszont nem. Például egy gyári munkás vagy egy zulu harcos, egy indiai paraszt biztos kiegyezett volna azzal, hogy nem a britek az elsők a világon ha cserébe ő 3x jobban élhetne.

    Meg lehet érteni, hogy nem lehet mindenki egyenlő, hogy a gazdaság és a politika működése úgymond nem igazságos. De a megértés nem jelenti automatikusan a beletörődést. Egyáltalán bele kell ebbe törődni? Én nem hiszem. Ez a küzdelem is mozgásban tartja az emberi társadalmat.

  • wednesday

    őstag

    válasz Huma #21 üzenetére

    Ez a mindenki meg van elégedve a helyzetével tényleg elég elérhetetlen feladat. Ez egy olyan dolog mintha úgy akarnál sakkjátszmát nyerni, hogy egy bábudat se veszítsed el sőt egyet se üss le az ellenfeléből. Elég nehéz.
    Te egy nagyon távoli dologról beszélsz, ami szerintem még évezredek múlva se teljesíthető be. De ha mégis, egy biztos. Odáig valahogy el kell jutni. :) Tehát azzal is kéne foglalkozni, hogy most jelenleg mit csinálunk.
    Amit látod a legfőbb baj nem a rendszerrel, rendszerekkel van, hanem a rendszer "üzemeltetőivel". Bármint találunk ki ez a "hibajelenség" megmarad mindig.

    Szerintem a közel jövőben az lenne a megoldás (természetesen nem mindenre) , hogy a fogyasztói társadalomról áttérnénk az újratermelő társadalomra. Persze a fogyasztást nem dobnánk ki az ablakon, hiszen erről szól az emberi gazdaság már évezredek óta, kereslet és kínálat.
    Egyrészt ez szükséges és elkerülhetetlen szerintem, hiszen a környezetet és saját magunkat nem terhelhetjük tovább. A természettől nagyon sokat tanulhatunk, végre egy kicsit harmóniába kerülnénk vele. Hiszen ott is megfigyelhető az állandó körforgás, hogy mindennek megvan a helye és semmi se "szemét".
    Ezzel a lépéssel nagyot lépnénk előre, úgy erőforrásokat kapcsolnánk be a gazdaság vérkeringésébe, tömegesen lehetne (hosszú távon) új munkahelyeket teremteti.

  • wednesday

    őstag

    válasz Crystalheart #22 üzenetére

    "Attól még neked vagy bárki másnak nem lesz kevesebb, hacsak nem épp közvetlenül téged zsákmányolt ki."

    Azért ez nem így működik. Igen is okozhat válságot, pénzügyi zavart nagy cégek ténykedése. Amelyik országban megtermelik a nyereséget és fokozatosan máshova fektetik be a profitot egy idő után az az ország sz@póágra kerül, hiszen pénzt vonnak ki a gazdaságából, ezt hívják pénzszivattyúnak.
    Ezt persze nem direkt csinálja a multi, hanem mert neki máshova éri meg befektetni (profitmaximalizálás). Ez az amikor az egyéni érdek ütközik a közösségi érdekkel.
    Nem hiába az az állam szerepe, hogy szabályozzon és gondosan megvizsgálja, hogy milyen cégekkel érdemes együttműködni.

    Sem a mutli ellenesség sem a multi imádat nem egészséges a gazdaságra. Az államnak arra kell törekedni, hogy nála fektessenek be és nála is költekezzenek, hogy a pénz az adott országban cirkuláljon. Vagy ha ki is megy külföldre, legalább annyi érkezzen onnan is. A multiknak van egy kiszorító hatása, ezt is figyelembe kell venni. Érdemes olyan cégeket behívni ami az országban nem nagyon van vagy hazai céggel nem valósítható meg ésszerű határok között. És akkor van igazán nyert ügy, ha hazai beszállítók szállítanak a cégnek. Ez sokszor nem valósul meg.

  • wednesday

    őstag

    válasz Findzs #30 üzenetére

    Azért az nem egy olcsó megoldás. Előbb szórnák ki a veteményesbe a fűtő elemeket, minthogy kilőnék az űrbe. Lehet kifizetődőbb lenne egy semlegesítési eljárást kifejleszteni (persze ha létezik ilyen).

    Nagyon drága egy villamos autó fejlesztés. Sőt elképzelhető, hogy a multik tényleg fejlesztik, csak nem most veszik elő a fiókból, hanem mikor már "megéri nekik".

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz moha21 #35 üzenetére

    Ezzel teljesen egyetértek. :K
    Ahol lehet lépni, azt már most érdemes megtenni. Nemrég kimértem a házba, hogy lehetne -e áramfogyasztásnál valamit spórolni. És kijött ha a felesleges dolgokat kihúzzuk, a stand by-t kilőjük akkor havi 2500Ft is kevesebb lehet a villany számla (a 10 ezerből). :Y Egy csomó cucc veszi ki a konnektorból áramot, mikor nem is használjuk. A set-boxok, konkrétan zabálnak, ha nem húzom ki az 5.1-es hangfalamat akkor az havi 500Ft stb.

    A fejlesztésekhez rátérve biztos, hogy lennének nehézségek az elektromos autókkal, üzemben tartásukkal és kiszolgálásukkal. Viszont ha valamit nem fejlesztenek, akkor nem lesz jobb. Az újabb találmány, eljárás mindig hátrányból indul a régi és bevált dolgokhoz képest. Pl: Gőzhajó, vasút, automobil. Ezekre is mondták sokkal gyengébbek, megbízhatatlanabbak és drágábbak, hogy leváltsák a vitorlást, a lovat, postakocsit stb.
    Igazából egy fejlesztés sose lesz "világmegváltó" (vagy csak rövid ideig), hiszen mikor már elterjed, akkor szükség is van rá.

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz Crystalheart #37 üzenetére

    Ez így van. :)
    Én is azt mondom, elsősorban a tömegközlekedést kéne fejleszteni. Talán valahol a világban már közlekednek üzemanyag cellás menetrend szerinti buszok.
    Egy pontos, komfortos, gyors, kiszámítható és költséghatékony tömegközekés a városban és elővárosokban (dugó egyik fő oka ugye az ingázás) sokat javítana ezen a helyzeten. Jól működő tömegközlekedés mellett tuti nem ülnék autóba. :N
    Teherforgalmat meg a vasúti szállításra kéne bízni elsősorban. Arra kéne törekedni, hogy egy jó logisztikával rendelkező vasúti szállítás mellett, csak helyi szinten kéne a teherautóknak, kamionoknak a célállomáshoz eljuttatni a szállított árut.

Új hozzászólás Aktív témák