- Projektor topic
- TCL LCD és LED TV-k
- Apple notebookok
- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
- Samsung LCD és LED TV-k
- ZIDOO médialejátszók
- Ryzen 7 9800X3D processzor: játékosokra hangolva
- Hivatalosan is elkészült az NVIDIA App
- Vezeték nélküli fülhallgatók
- Bluetooth hangszórók
-
PROHARDVER!
A Linux Mint bemutatása
A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.
Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.
Új hozzászólás Aktív témák
-
nagyúr
válasz growler #9404 üzenetére
Aham, Frawly kolléga írta valamelyik topikban valami SSD-s eszmecserében.
Annyira nem fogott meg az infó, mert továbbra is discard opciót használok, de még nincs is fenn a 19 a desktopon, a laptopra felraktam, de ahhoz nem nagyon férek hozzá, pedig abban is SSD van, jó is, hogy említetted, belenézek. Mivel nem blacklist-es egyik SSD-m sem, így aztán..... az fstrim így is úgy is benne van mindkét verzióban, a discard-dal együtt jól elvannak.
Mindenképpen jó, hogy megemlítetted!
Amúgy most szedem le mind3 verziót a végleges 19-ből.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #9405 üzenetére
Mindegy melyiket használod, a TRIM-elést mindkettő elvégzi. Én használtam mindkét módszert, felváltva és együtt is. Jobban hiszek egyébként az fstrim-ben, szerintem az hatékonyabb, de a discard-os módszer is megtrimezi szerintem addig a szintig, hogy ne legyen probléma. Igazából ez inkább hit jellegű, ki melyik megoldásban bízik. Vagy fájlrendszerfüggő, mert pl. a FAT32-es EFI boot partíción nekem is van discard megadva, mivel a FAT-ot nem támogatja az fstrim.
fstrim-hez meg systemd service van már minden disztróban (plusz kézzel is lehet futtatni service nélkül), cron-ba már nem szokás felvenni.
-
hódmaci
senior tag
Sziasztok!
Hogyan tudok majd a legegyszerűbben "frissülni" erre?
Mármint újra kell telepítenem vagy majd magától frissül valamikor?
Jelenleg 18.3[ Szerkesztve ]
Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)
-
#33164544
törölt tag
Már használtam ubuntut,nem estem tőle hanyatt.
Viszont ezt kipróbálom.
Gondom nem lesz belőle remélem.
Ráadásul támogatja a Dell is.
(Precision M6800)
Melyiket érdemes letöltenem?
Linux Mint 19 „Tara” Cinnamon, MATE és XFCE
Segítséget előre is köszönöm![ Szerkesztve ]
-
b3Ro
senior tag
válasz #33164544 #9418 üzenetére
Eloszor is, ha tudod dugd net-re, es frissisd le a gepet. Ha neten van a gep, akkor ha jol emlekszem a Mint-nek is van Driver keresoje. Talan megtalalja/benne van. Broadcom az problemas linux alatt.
termminalba egy lspci -vvnn irjal mar be, es az utolso sor "Network Controller" reszt masold mar be ide.
-
lev258
veterán
Ez bizony érdekes. Nemcsak, hogy nem látom benne a nyíltat, de még azt a zártat se, amit elvileg telepítettél. Szóval ebből az látszik, hogy semmi sem töltődik be a wifihez. Lehet jó lenne megnézetni egy ügyesebb kollégával személyesen is. [link]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
Frawly
veterán
Próbáld meg megint azokat a csomagokat telepíteni, amit múltkor írtak. Írtad, hogy akkor nem segített, de nem láttad, hogy lett volna valami hibaüzenet. Azért kéne újra megnézni, hátha van hibaüzenet és segít valamit. Az az igazság, hogy pedig jól csináltad, a grafikus illesztőprogramoknál is jót tettél fel, meg amit a kolléga ajánlott, hogy telepítsd, azok is megfelelő csomagok, egy újraindítást követően kéne lennie Wi-Fi-nak. Ehhez képest az látszik a kernelmodulokból, hogy nem tölti be a Broadcom drivert. Vagy azért, mert nem ment fel valami hiba miatt, vagy fent van, de valami miatt nem használja.
-
Frawly
veterán
válasz #33164544 #9433 üzenetére
A Linux sincs ingyen, ennél nem valódi, hanem tanulópénzzel fizetsz. Viszont ha kitapasztalod, sokkal szívásmentesebb, mint a Windows.
Windowst nagyon én már nem is erőltetnék semmire, csak ha olyan progit kell futtatni, amire nincs alternatíva Linuxon és Wine-ben sem fut, esetleg Adobe kreatív programcsomagokkal dolgozik, vagy valami MS-only infrastruktúrába fejleszt be, vagy MS Office kell neki a munkájához, mert használ belőle egy MS only funkciót, de ez a felhasználók 0,1%-a kb.. Meg efölé jön, ha valaki a legújabb PC-s AAA játékcímeket akarja futtatni, ők még legyenek 10%, de akkor sokat írtam. A többiek feleslegesen szivatják magukat Windowszal. A legtöbb user igényeit még egy androidos táblagép is kiszolgálja, nem hogy egy desktop Linux, nekik felesleges is a Windows, mégis azt használnak, mert nem ismernek mást, vagy nem bíznak benne.
-
b3Ro
senior tag
Tökéletesen igazad van.
Édesanyám laptopjara Solus Mate-t raktam 1 éve, es örömmel használja. Elotte Windows-on mindig hivott, h mi nem jo.
Barátnőm egyetem melle laptopján is Solus figyel. Elotte meg a haját tépte... Meg sorolhatnám a csaladban/baráti körbe hanyan "hittek" nekem, és rájöttek, h igazán jó a Linux.
Amikor tehetem kampanyolok a Linux mellett -
Frawly
veterán
Nem sokkal másabb, mint egy Mint Mate. Máshogy van témázva a felület, meg más a csomagösszeállítás, más csomagkezelő, más csomagformátum, meg rolling disztró. Alapvetően ha megtanulsz linuxul és van már vele tapasztalatod, akkor mindegy mit használsz, a felületet akárhogy testre tudod szabni, másik felületet felrakni, a neked szükséges progikat is fel tudod tenni, így mindegy milyen disztrót használsz. Így igazából a disztrók csak a csomagkezelésben különböznek, meg hogy a frissítést hogy oldják meg (kiadások vagy rolling, vagy ezek kombinációja). Na meg a nagyobbak, népszerűbbek mögött több fejlesztő áll, nagyobb a felhasználói tábor, több hozzájuk a csomag, tároló.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Az OK, hogy nyilván nem harcore gamer mindenki, de azért ez a 0,1 és 10 % gondolom csak szimpla becslések, mintsem tényleges értékek... Amúgy a megszokás is sokat számít és spéci programok alatt korántsem csak professzionális (tervező)szoftvereket kell érteni. Múltkor pl. egy komolyabb adatmentő programot kerestem Linuxra és nem ilyen TestDisk és társai korántsem minden esetben opció fapados megoldásokat, de azokból is jóval szűkebb a kínálat. Pont nemrég meg volt 2 olyan eset is itt a fórumon, amikor XFS és Ext4 fájlrendszereket érintő problémáknál végül szintén a másik platform rendszere és az arra tervezett adatmentő szoftver kellett, mert Linux alatt akkor nem tudta megoldani az illető. Nálam többek között pont az ilyenek miatt is van dual-boot megoldás és akkor nem kell kompromisszumokat kötni.
Szimpla tartalomfogyasztásra egyébként valóban elég akár egy okostelefon, vagy táblagép is. De komolyabb dolgokra már nem nagyon, illetve van, hogy teljesen haszontalanok. Na meg sok esetben normális méretű kijelző, megfelelő billentyűzet, egér, kellően erős hardver, elegendő tárhely stb. sincsen, ami megint kényelmetlen és problémás tud lenni.
[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
válasz King Unique #9440 üzenetére
Vannak a Linuxnak is hiányosságai. Pl. SSD-infós szoftver meg normális lemezmeghajtós benchmark sincsen rá (csak ilyen dd, bonnie, stb. őskövületekkel lehet méricskélni), meg már évek óta normális médiakonvertáló frontendet sem találok, ami pl. ki tudta volna rendesen váltani a foobar2000 + beállított parancssoros encode-erek sémát (ezeket azóta Bash scripttel konvertálom, de elég kényelmetlen). Ennek ellenére megvagyok Windows nélkül évek óta, nem is hiányzik. 1-2 jó szoftver hiányzik róla, de maga az OS, meg az egész .exe fájlos, registry gányolós szarkupac szisztéma egyáltalán nem. Nyilván ezek a %-ok becslések, a lényeg, hogy nagyon kevés embernek kell tényleg Windows. A többiek csak megszokásból használják, vagy mert az OS-t magát szokták meg, vagy mert a rá írt programokat, és azért nem bírják elengedni, holott a Linux is kiszolgálná őket.
-
King Unique
titán
Az .exe fájlról jut eszembe, hogy pl. adatmentő programoknál csak letöltöttem a szoftvergyártó weboldaláról, aztán pár kattintással telepítettem és kész, működött. Ugyanez már macerásabb, vagy akár problémásabb volt némelyiknél Linuxon, mert terminálban kellett működésre bírni a gyártó leírása alapján, ami nálam akkor nem nagyon akart menni és végül hagytam is a fenébe... Még szerencse, hogy a dual-boot miatt ott volt Windowson a már telepített verzió.
Registry-t pedig nem nagyon szoktam túrni, mert rendszerint nincs rá szükség, max. csak bizonyos esetekben. De mondjuk ennyi erővel néha más OS-eknél is turkálni kell.
[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
válasz King Unique #9443 üzenetére
Nem kell neked túrni a registyt, írja a Windows a háttérben nonstop, mint az állat, valami service vagy folyamat mindig ír oda. Meg az NTFS is eléggé töredező, elavult fájlrendszer, ez főleg azon érezni, ha régebbi, lassabb HDD-t használsz, és csak úgy röcögteti a Windows, ugyanaz a HDD Linuxon meg teljesen csendes, lemezvisszajelző led is halványabban pislog, sokkal gördülékenyebben kezeli a fájlokat (másolás, törlés, indexelés nélküli keresés sok fájlon), igaz ez nem csak a fájlrendszer miatt van (főleg amiatt mert nem nagyon töredeznek), hanem a linuxos cache-kezelés is jobb. SSD-vel már ezt nem érezni, mert az mindkét rendszer alatt gyors. A linuxnak a swap-kezelése is sokkal kulturáltabb, a Windows már akkor tekeri a swap-ot, ha még lenne bőven szabad fizikai memória.
Egyébként az átlag felhasználónak a Linuxnál ott van a legnagyobb előny, hogy azalatt nem kell vírusirtót futtatnia. Ezt azért egy high-end gépen is meg lehet érezni adott esetben. Meg Linuxnál nem szemetelődik tele, lassul be a rendszer idővel, nem kell mindenféle cleaner vackokkal pucolgatni. A frissítési mechanizmusa is jobb, gyorsabb a disztróknak, mint a Windowsnak, gyorsabban is keresik meg a frissítéseket, gyorsabban töltik le, gyorsabban telepítik (az egész frissítési folyamat alig pár perc vagy másodperc, közben meg nyugodtan lehet használni mellette a gépet, mert egyáltalán nem fogja, SSD-nél lényegében csak az idő, amíg tölti le a frissítéseket, a megtalálás, telepítés csak pillanatok műve), nincs az, hogy kapcsolnád ki meg be a gépet és még percekig, órákig írogatja, hogy Frissítés... ne kapcsolja ki a gépet.
Szerintem mára már a felület csiliviliségében is jobbak a nagy DE-k, már rég lehagyták a Win7-et, amihez képest a Win8.x/Win10 még vissza is fejlődött, igaz legutóbb a DE-k is fejlődtek vissza valamennyit, mióta flat designosítják meg butítják vissza őket, de még így is az aktuális windowsos szint előtt járnak.
Tény, hogy más a két rendszer, más a filozófiájuk, a szoftverek is mások. Egy egész más világ, szokni kell, de nem nehéz megtanulni használni meg karbantartani rendszerként. Utána, hogy átszokott az ember, és átáll az agya egy más koncepcióra, és hosszabb kihagyás után Windows elé ül, akkor fogja látni, hogy mekkora trágyahalom igazából. Előtte azért nem látja, mert azt szokta meg, meg nem nagyon ismer mást, így természetes lesz neki.
Persze ahogy mondtam, a Linuxnak is van itt-ott hiányossága. Régebben főleg driverek voltak azok, mára ebben nagyon felzárkózott, de pl. driverektől függetlenül is pl. a Windows nyomtatókezelése szerintem jobb, mint a CUPS-os bénázás.
-
Frawly
veterán
A linuxos usereknek van egyfajta fejlődési pályája. Egy nagyon kezdő nagyon kapja a fejét a sok disztróra, sokféle felületre, azt se tudja mit használjon, mindegyikről olvassa, hogy szuper valami miatt, vadul váltogat a disztrók között eleinte. Néha több disztrót is feltesznek a gépre ebben a korai időszakban (feleslegesen, mert érdemes egynél maradni, valami elterjedt, jó támogatottságú disztrónál). Ebben a korszakban még az is jellemző, hogy windowsos megoldásokhoz ragaszkodnak (weboldalról telepítés tárolók helyett, Wine túlzott használata, vírusirtó futtatása, mindenből a grafikus, csilivili megoldások erőltetése). Aztán idővel megállapodnak egy disztrónál, amit huzamosabb ideig nem cserélnek le, de fejlődés ilyenkor is van, ahogy ismerik meg egyre mélyebben a rendszert, meg mindig módosul azon programok, csomag köre is, amit használnak, meg egyre inkább állnak át minimalistább megoldásra, ahogy átlátják az egészet. Végül viszont tovább lépnek valami haladóbb disztró felé, ahonnan minumum installból építik fel a rendszert csak azokkal a csomagokkal, amik nekik kell. Persze ez a kései korszakos, egyre haladóbb disztrók felé váltás már lassabb folyamat, nem jellemzi kapkodás. Ez a másik szépsége a Linuxnak szerintem, hogy mindig van benne hová fejlődni, mindig vannak hatékonyabb, minimalistább irányok, mindig van mit széthekkelni.
Windows alatt ez utóbbi nincs. Ott van a stock rendszer, azt használja mindenki, legfeljebb a témát szabja át, színeket, háttérképet. Progikból is a userek 90+%-a Windowson ugyanazokat a legelterjedtebb megoldásokat használja, nincs nagyon hová váltani arról, nincs nagyon fejlődési lehetőség, nem szólhatsz bele kellő mélységben a rendszer működésébe.
-
King Unique
titán
Attól, hogy értelemszerűen használja a rendszer a registry-t, még nem lesz miatta gond, nem kell javítgatni, vagy ilyesmi. Maga az NTFS fájlrendszer tényleg jobban töredezik, mint pl. az Ext4, de ez a felhasználástól is függ. Egy adattárolásra és letöltésre használt merevlemeznél, ha be van állítva pl. torrentnél a fájlok előre lefoglalása, akkor eleve kevésbé fog töredezni. Egy rendszerlemeznél pedig a Linux is teker, ha mondjuk kevés a RAM. Általánosan lehet kevésbé, mint a Windows, de annál is jellemző. Ahogyan egy lassú merevlemezen egy átlagos Linux (Ubuntu és társai) sem lesz olyan hú de gyors, max. valami minimál változat. De mivel manapság már egyre elterjedtebb az SSD rendszermeghajtóként, ezért egyre kevésbé, avagy mondhatni nem különösebben számít ez, mivel azzal gyakorlatilag mindkét fajta OS villámgyorsan működik.
Az antivírus téma meg olyan, hogy a másik platform újabb rendszerei eleve beépítve tartalmazzák és átlag felhasználás mellett többnyire az is elég, nem muszáj erővel külső programot telepíteni, elvan a háttérben és végzi a dolgát. Ahogyan ilyen-olyan cleaner program sem létszükséglet, mert van a rendszernek saját takarító eszköze, automatikusan végzi a dolgát, pláne egy 10-esnél. A teleszemetelés pedig lehet user error is, ha valaki összevissza telepít programokat, meg ki tudja hogyan gányolja szét a rendszert. Csak úgy ok nélkül belassulni pedig nem szokott a Windows, magam is több éves telepítéseket használok gond nélkül. Akinél igen, ott általában mindig lenni szokott valami rendellenes. Ami a Linuxoknál viszont egyértelműen jobb, az pl. valóban a frissítési folyamat. Tényleg jóval előbb lezavarja, akár egy verziófrissítést is. De azért a HDD/SSD annál is számít, mert az előbbi esetén tovább elszöszöl vele. Közben pedig annál is pörgeti az update valamennyire a CPU-t, használja a lemezt, szóval azt nagyon nem mondanám, hogy egyáltalán nem. Közben pedig használom a rendszert, netezek stb. Windowsnál is, mert nyilván annál is lehet ilyenkor, nemcsak Linuxnál.
A felhasználói felület ízlés kérdése is és pont azért szubjektív. De nekem speciel a másik platformon bejön az új irányvonal és kifejezetten tetszik, egyáltalán nem mondanám visszafejlődésnek, sőt modernebb, dizájnosabb. Tetszetős pl. a Mint Cinnamon is, de ugyanakkor azt sem mondanám, hogy az inkább, mint az előbbi. A dual-boot miatt pedig használom mindkét OS-t, sőt többnyire más gépeken is különféle multiboot megoldásokat. De azt a bizonyos halmot nem nagyon látom, ha éppen a Windowst indítom... Inkább azt, hogy akad pró és kontra mindkettőnél, egyik sem tökéletes a-tól z-éig, ugyanúgy a Linux sem.
[ Szerkesztve ]
-
b3Ro
senior tag
Igaz. Annyit adnek meg hozzá, h amikor a felhasználó eléri azt a szintet, hogy tudja mi az a rolling distro. Ekkor megy az uj frissites utáni vágy. Ilyenkor kipróbálják legtöbbször a Manjaro, Antergos es hasonlókat. Ekkor tudnak felszedni egy kis tudást, ha hajlandóak rá.
-
ratobi
senior tag
Na akkor újra, sorban:
https://pastebin.com/dJHCxRWdMost már látom van pár error...
-
nagyúr
Látom ragályos a marhaságok ismételgetése.
Ekkor tudnak felszedni egy kis tudást, ha hajlandóak rá.
Ezt mi a ragyáért kell a rolling disztrókhoz társítani? Mivel kezdők is olvashatják, így meg kell kérdenem: nem lehet tanulni mondjuk Debian-on?
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux Mint-et használó kezdők és haladók valamint a még csak azzal ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Bemutató Sonya néven itt a Linux Mint legújabb verziója
- Bemutató Megjelent a Linux Mint 18 – Sarah
- Bemutató Váltás Windows XP-ről Linux Mintre
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest