Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • growler

    őstag

    válasz GreenIT #65648 üzenetére

    A 16.04-re még jó a grafikus "Systemback". [link]
    A használatáról itt találsz infót.: [link]
    (A ppa felvételével történő telepítés, már nem működik !!)

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz GreenIT #65649 üzenetére

    Csak halkan írom, hogy ha megnéznéd az Összefoglalót, meglepődnél, mi az első link címe!

    :N

    Gyakori Linuxos terminál parancsok hibakereséshez (kezdő Linuxos topic számára)

    A Haladó topikban sincsenek látóasszonyok, ott is galádul rákérdeznek, mi a hibaüzenet!?

    Egyébként hiába mentesz el egy szoftvercsomag állapotot, a rossz hardvereken az nem fog segíteni. ;)
    (szerintem)

    [ Szerkesztve ]

  • GreenIT

    tag

    válasz growler #65651 üzenetére

    Kosonom, ugy latom, jo par probat kell vele vegeznem, mire begyakorlom, mit mire es hogyan.;)

    (A ppa felvételével történő telepítés, már nem működik !!)

    Akkor hogyan?
    Nem lattam mas leirasi modot a leirasban. :((

  • GreenIT

    tag

    válasz ubyegon2 #65652 üzenetére

    mi a hibaüzenet!?

    Ami hozzam eljutott, az a kovetkezo:

    "Mozillaval mentjuk a weblapot, mindig "failed" a valasz, amikor megnyitjuk a letolteseket, es ismeteljuk, mar sikeres.
    Weboldalakat nyitva nagyon lassu a bongeszes."

    Ket nap alatt kiszedtem beloluk, hogy minden reggel bekapcsolas utan egyre hosszabb fekete soros kepernyo villant fel, majd eltunt, ket napja nincsen hibauzenet, azota viszont a webezesnel gondok vannak.

    Nyilvan akkor tudok hibat keresni, ha megtalalom a hibauzeneteket, furcsa, hogy ezt nehezetekre esik megerteni.

    Mivel pedig mar alig egy hetem maradt mindenre, igy jo lenne ezt megoldani.:N

    [ Szerkesztve ]

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz GreenIT #65655 üzenetére

    Akkor te nem is látod azt a gépet, amin a hibák keletkeznek, csak mondják neked, mint a nagymama, hogy kisfijam, ez a qrvaskájp már megint nem jó!!!!

    Nyilvan akkor tudok hibat keresni, ha megtalalom a hibauzeneteket

    Ezt akkor nem értem, most rálátsz a gépre vagy nem? Ha hozzáférsz a géphez, akkor az előbb említett link az Összefoglalóból nagy segítség lehet, mert ha te nem is, a gép tudja mi a hiba és megfelelő parancs beírásával ki is köpi! Ez kéne valahogyan..... :U

    furcsa, hogy ezt nehezetekre esik megerteni.

    Tényleg nehéz megérteni egyébként, miről van itt szó, mert nem mindegy, hogy távsegítséget akarsz-e nyújtani, úgy, hogy az egészről egyébként nem sok fogalmad van......na mindegy.

    Annyi azonban kiderült, hogy szintén nem vagy látóasszony! :DD

    Mondok egy példát, beírom a journalctl -b -p 3 narancsot a terminalba és ezt köpi:

    A piros az valamilyen hiba.

    [ Szerkesztve ]

  • GreenIT

    tag

    válasz ubyegon2 #65657 üzenetére

    Akkor meg egyszer osszefoglalom az elmult honapot, mert ugy latom, eleg szelektiven olvastok:

    Nagy nehezen vegre kipofoztam par gepet es a rengeteg kis, regi hdd-bol egy elerheto kozponti tarolot sinaltam, nemelyik gepre linux kerult, mint vagy ubuntu, majd koszoneskeppen kozoltek, hogy januar vegevel legfeljebb beszelgetni mehetek be, ha lesz ram idejuk.

    A felretett 320gb-os tartalek hdd-t (fele win, fele linux grubbal, hogy szukseg eseten barmelyik gep helyett legyen egy tartsalek rendszer - valamelyikuk kisgyereke linux alol megbuheralta, mert amikor elfogyott a hely, rajott, hogy a windowsos particiora is tud masolni, majd linux alol beletorolt a win-es rendszerreszre, - allitasa szerint csak a torolt fajlok tarolojat akarta uriteni, hogy tobb helye legyen, csak az ures volt, mert nem volt semmi rajta a rendszeren kivul - es ettol a hdd megkergult, nagy nehezen valamit vissza lehetett menteni, de fizikailag kockazatossa valt.

    Egy hete kitalaltak, hogy a ket hete telepitett egyik gep rossz, ujratelepitettem, ket napig jo volt, most jottek ezzel az erdekes tortenettel, hogy "par napig volt valami fekete hibauzenet, egyre tobb lett, majd amikor eltunt, a gep rossz lett".

    Amig nem tudom, mi a hibauzenet(sor), addig nem tudok vele mit kezdeni.
    Kibrusztoltam, hogy havaviszem tesztelni, offline-ban, ki-bekapcsolassal majd elleszek vele egy ideig, ennyit tudok tenni.

    Piszokul erdekes erzes, amikor az ember megold valamit, akkor csak belerugnak, erdekes ez az ujev, ugyhogy egy ideje nem vagyok jokedvemben. :(((

  • kemotox

    addikt

    válasz GreenIT #65658 üzenetére

    Segíteni próbálnak neked, te meg már harmadjára flegmulsz ezzel a meg nem értés dologgal. Csak én látom ezt kicsit furcsának? :U

  • ontheground

    tag

    válasz GreenIT #65658 üzenetére

    Ha jól értem, akkor megszűnik az állásod. Én hagynám a fenébe ezek után, egyék meg amit főztek. A két hetet meg kibekkelném valahogy :)

  • attka

    aktív tag

    Sziasztok,

    Tanácsot szeretnék kérni.
    HOME könyvtáramat külön winchesteren tárolom, amit kinőttem és vettem egy nagyobbat. Hogyan tudom a legegyszerűbben megoldani az átkölltözést az új winchesterre ami még formázatlan, hogy minden beállításom megmaradjon?
    Gondolom fstab-ba is be kell majd írnom az új UUID-t is.
    Distro Linux Mint 18.3

    Köszi.
    Üdv.

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz attka #65662 üzenetére

    Hy. Én azt csinálnám, hogy létrehoznám az új hdd-n az EXT4 partíciót, és 1:1-ben átmásolnám rá a /home -ot. Ezután fstabban kicserélném a régi hdd bejegyzését az újra, majd pedig újraindítanék a régi hdd nélkül.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • attka

    aktív tag

    válasz CPT.Pirk #65663 üzenetére

    Köszönöm a gyors választ. Ez ilyen egyszerű lenne? :) Azt hittem valami szoftverrel kell majd egy image-t készíteni a régiről, meg minden. :B

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz GreenIT #65656 üzenetére

    Dmesg kimenetet nézz majd, mert az hasznos. Nem lehet amúgy, hogy elfogy a hely a winyón?

    Mutogatni való hater díszpinty

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz attka #65664 üzenetére

    Szerintem csak ennyi, mert az Ext4 fájlrendszer viszi a jogosultságaidat is, meg mindent. :)

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • attka

    aktív tag

    válasz CPT.Pirk #65666 üzenetére

    Köszönöm a segítséget, már kész is vagyok, minden szuper. :R Ismét egy újabb ok, hogy jó döntés volt a Linux. :K

  • Andralin

    aktív tag

    Sziasztok!
    Segítséget kérnék letsencrypt.org-os https tanúsítvány frissítéséhez.

    Már egy ideje használom az automatikus frissítést három havonta, mindig a certbot renew paranccsal, eddig mindig tökéletesen működött a dolog. Most januárban ismét lejárt a tanúsítvány, meg kellene újítani, de nem sikerült.

    Ezt a hibüzenetet kapom:
    certbot renew
    Saving debug log to /var/log/letsencrypt/letsencrypt.log

    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    Processing /etc/letsencrypt/renewal/myhost.hu.conf
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    Cert is due for renewal, auto-renewing...
    Plugins selected: Authenticator apache, Installer apache
    Starting new HTTPS connection (1): acme-v02.api.letsencrypt.org
    Renewing an existing certificate
    Performing the following challenges:
    http-01 challenge for myhost.hu
    Cleaning up challenges
    Attempting to renew cert (myhost.hu) from /etc/letsencrypt/renewal/myhost.hu.conf produced an unexpected error: Unable to find a virtual host listening on port 80 which is currently needed for Certbot to prove to the CA that you control your domain. Please add a virtual host for port 80.. Skipping.
    All renewal attempts failed. The following certs could not be renewed:
    /etc/letsencrypt/live/myhost.hu/fullchain.pem (failure)

    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

    All renewal attempts failed. The following certs could not be renewed:
    /etc/letsencrypt/live/myhost.hu/fullchain.pem (failure)
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

    Ha jól értem, nem látja a 80-as porton futó Apache-ot, pedig egész biztosan ott van és fut az Apache a 80-as porton, kívülről elérhető, teszteltem.
    Csináltam még verbose logot certbot -v renew paranccsal, de az nagyon hosszú lett, ide tettem fel: [link]
    (A host nevét átírtam myhostra.)

    Szerintetek mit lehetne ezzel kezdeni, hogyan tudnám rávenni, hogy megújítsa a tanúsítványt?
    Előre is nagyon köszönöm a segítséget.

    A rendszer CentOS 7 (3.10.0-957.1.3.el7.x86_64), a gép egy Dell Latitude D630 laptop.

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz Andralin #65668 üzenetére

    A log szerint az van amit mondasz, de ezt már nem mondanám kezdő topikos témána. Passz.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • DeX1989

    újonc

    Sziasztok, van egy socket 604-es tokozású 2 db 32 bites xeon procit kezelő régi szerver gépem, amibe be is építettem 2 db hyper threading-es procit, 4 giga ddr ram van benne, amiből ugye a 32 bites proci miatt sajnos csak 3 gigát tud felhasználni. Az alaplapon sajnos csak agp csati van videókártyáknak, és a processzorok nem tudják az nx-et, ami szükséges a windows 8.1 és a 10 telepítéséhez, a win7 támogatása pedig 1 év múlva megszűnik. A gépben egy radeon hd 3650 videókártya van, ami agp hotfixes catalyst-al tökéletesen működik. Akadásmentesen viszi a 720p-s youtube videókat, az 1080p youtube már sok neki a régi proci miatt, de az 1080p-s filmeket tökéletesen viszi az mpc hc-vel hardveres gyorsítással.
    A win 7 közelgő végleges nyugíjazása miatt úgy gondoltam áttérek linuxra, fel is telepítettem egy linux mintet. Hibátlanul felismert minden gépben lévő hardvert, a videókártyát is, sőt, 3 giga ram helyett amit a win tudott kezelni 3,9 gigát tudott használni. Viszont sajnos szörnyen instabil volt, ha megnyitottam csak egy egyszerű, nem túlcsicsázott weboldalt a firefoxban, 1-2 percen belül összeomlott, és ami a fő baj, a vga driver amit feltett sztem nem alkalmazott hardveres gyorsítást, a youtube-on a 360-as videók is kockásodtak, akadtak, és a videó lejátszóban is akadoztak a filmek. Megpróbálkoztam újra telepíteni kipipálva a külső driverek telepítése részt, akkor hosszú percekig fekete képernyő, és nem történt semmi, úgyhogy megszakítottam a telepítést. :)
    Rákerestem hogyan kell külső radeon vga drivert telepíteni, de az a hosszadalmas, parancssoros dolog elriasztott a dologtól. :D
    Tudnátok javasolni vmi erre a gépre, ehhez a vga-hoz való disztrót, vagy vmivel egyszerűbb agp radeon 3650-hez való linux driver telepítési módot, amivel el tudnám érni azt a teljesítményt amit a win7-el tudott, és nem omlik össze egy mezei böngészéstől? Sima netezős és filmezős gép, alap itthoni feladatokra használom, hosszú évekig hibátlanul tudná még azt amire én használom, de jövő év januártól vszínűleg a vírusirtók kiveszik a win7-et a támogatott op rendszerek közül, és nem szeretnék védelem nélkül netezni.
    Teljesen kezdő vagyok még linux téren, életem első próbálkozása, ismerkedése volt vele, és a linux mint azt
    olvastam tökéletes választás kezdőknek, lehet h igazából az is, csak nem az az én gépemmel sajnos. :(
    Előre is köszönöm a segítséget, és hogy elolvastátok a hoszú leírásomat. :)

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz DeX1989 #65670 üzenetére

    Azt mondanám, hogy ott valami gáz van, ha összeomlik a Firefox. A HD3650 se mai kártya, nem igazán kellene vele semmit csinálni, hogy normálisan működjön a gép. Mint 19 cinnamon 32 bites verziót raktad fel? Telepítés után le lett frissítve?

    Az viszont igaz, hogy Firefox alatt Linuxon alapból nincs hardveres gyorsítás, azt külön be kell kapcsolni, erre találsz linket a téma összefoglalóban, egyszerű nagyon. Ettől függetlenül a youtube videókat nem fogja hardveresen gyorsítani, mert azt még nem valósították meg. Olyat jelenleg csak a Chrome vaapi verziója tud Linux alatt, amit chromium-vaapi néven találsz meg.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • Andralin

    aktív tag

    válasz CPT.Pirk #65669 üzenetére

    Sikerült működésre bírnom, az Apache megkerülésével.

    Az Apache leállítása után a certbot renew --standalone parancs lefutott hibátlanul és megújította rendben az SSL tanústványt. :DD

  • ubyegon2

    nagyúr

    Kezdő kérdés is hadd legyen itt:

    ubyegon@umate1810-8570p:~$ systemd-analyze
    Startup finished in 2.262s (firmware) + 5.615s (loader) + 5.112s (kernel) + 8.130s (userspace) = 21.120s
    graphical.target reached after 8.121s in userspace

    UEFI bootidő - 21.120s :U

    ubyegon@ubymint19cv2:~$ systemd-analyze
    Startup finished in 5.116s (kernel) + 2.307s (userspace) = 7.424s
    graphical.target reached after 2.296s in userspace

    Legacy bootidő - 7.424s :C

    Aki ismeri az UEFI-t, segíthetne, megnézhetné nála hogyan van ez....ebben jeleztem már ezt az érdekességet egyszer, a második lassú érték a régi desktopomon mért érték, a fenti a HP8570p-n mért érték.

    Szóval az lenne a kérdésem, hogy ez ilyen vagy valamit én rontottam el az UEFI-nél. Gondolom mellékes, hogy a 21.120s bootidő új telepítésnél a 7.424s idő pedig egy régebbi belakott Mint 19. Ugyanazon a fenti HP-n az új Mint/Ubuntu 6-7s között bootol Legacy-ban, Manjaro KDE 5,5s.

    Az OK, hogy ennyire régi elavult már a Legacy, de miért bootol negyedannyi idő alatt?
    Mit lehet az UEFI boot idejével kezdeni?

    [ Szerkesztve ]

  • Rimuru

    veterán

    válasz ubyegon2 #65673 üzenetére

    Nem negyedannyi, uefi eseten van plusz ~8sec instant azert mert hamarabb kezdi a merest, a post+bootloader is szamit (legacynal is ennyi, csak nem szamolodik), kernel ugyan annyi, az userspace-en van +5 sec, tehat ~5 sec a kulonbseg.
    Az hogy mi van ott pedig te latod. ;)

    Vigyázat, csalok!

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz Rimuru #65674 üzenetére

    Kicsit féltem ettől, hogy ezt írjátok, de az a gond, hogy az egyik esetben egy szempillantás alatt megy végbe a boot, a másik esetben pedig szabályosan kezdem érezni, hogy türelmetlenedek, mire bejön a rendszer.

    Egyszóval nem a mérés okozza a gondod, hanem a valóság. ;]

    Itt amúgy találtam UEFI bootloader módszereket, ami Frawly koma szerint egyszerű, mint a szög! Gyanítom a kolléga életében nem találkozott még semmilyen szöggel. :D

    Egyelőre egyszerűen kicseréltem az SSD-t a régi Legacys telepítésűre és nem kell kávét főznöm, mire bootol a rendszer. Csak amiatt zavar a dolog, mert a gépek amúgy képesek relatív gyors bootra, hiába elég régi mindkettő.

    [ Szerkesztve ]

  • Rimuru

    veterán

    válasz ubyegon2 #65675 üzenetére

    Neked erzesre persze hogy a legacy lesz a jobb, ha nem igy lenne az meghazudtolna a leted. ;]

    Vigyázat, csalok!

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz Rimuru #65676 üzenetére

    Jó, akkor szerezz egy kis vasgolyót meg egy tollpihét és engedd el 2 méterről mindkettőt, megérted, miről beszélek! :D

    Ha már átálltam amúgy UEFI-re és gyors lenne az is, miért nyekeregnék? Csak azért nyekergek, mert dög lassú!

    más téma

    iwlwifi 600-at használ a HP 8570p és boot után lassan épül a kapcsolat, telepítés után cc 15 perc, mire egyáltalán hajlandó felismerni a wifit. Okozhatja ezt az alább leírt részlet a linkelt fw csomagból?
    Manjaro KDE a rendszer, más disztróknál boot-tal szinte egy időben van wifi kapcsolat, mivel az autoindítóban lévő Franz Messengere él, ahogy feláll a kliens.

    Replaces: ar9170-fw, iwlwifi-1000-ucode, iwlwifi-3945-ucode, iwlwifi-4965-ucode, iwlwifi-5000-ucode, iwlwifi-5150-ucode, iwlwifi-6000-ucode, kernel26-firmware, rt2870usb-fw, rt2x00-rt61-fw, rt2x00-rt71w-fw
    Conflicts: ar9170-fw, iwlwifi-1000-ucode, iwlwifi-3945-ucode, iwlwifi-4965-ucode, iwlwifi-5000-ucode, iwlwifi-5150-ucode, iwlwifi-6000-ucode, kernel26-firmware, linux-firmware-git, rt2870usb-fw, rt2x00-rt61-fw, rt2x00-rt71w-fw

    [link]

    [ Szerkesztve ]

  • csixy

    addikt

    válasz ubyegon2 #65678 üzenetére

    Eleve ott kezdődik, hogy grub esetén /boot/efi van csatolva az ESP - ez van nálad most.
    Systemd boot esetén /boot van csatolva az ESP. Ez lenne a gyorsabb ...

    Már mondtam , hogy egy szűz GPT SSD-re csinálj egy ESP-t , hogy tudd, hogy hol jársz és telepíts rá egy antergost systemd boottal gyakorlásképpen. Nem harapós, végigvezet a folyamaton. Fogod látni a különbséget. Telepítés közben te választod ki hogy grubos bootot , vagy systemd bootot akarsz-e.
    http://mirrors.antergos.com/iso/release/antergos-19.1-x86_64.iso.torrent.

    Hajrá !

    A cinnamon DE-je csodás.
    A telepítéshez élő internet kapcsolat kell. Amikor a telepítéshez cache-t akar, mondd neki, hogy nem kell.

    [ Szerkesztve ]

    Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz csixy #65679 üzenetére

    Már mondtam , hogy egy szűz GPT SSD-re csinálj egy ESP-t

    Ezt csináltam, mivel azelőtt nem volt oprendszer az SSD-n és ha nem csináltam ezt a ESP, ill EFI particiót, nem is indult semmi. Legfeljebb nem Antergossal kezdtem. Nekem semmi bajom a GRUB-bal, itt is abból indult az összes disztró UEFI-val. Nem érdekes, senki nem hányhat a szememre, előző HP-n és a mostanin is kipróbáltam a csoda UEFI-t, a másik SSD-n rajta is van az összes rárakott disztró, majd ha újra lesz kedvem bíbelődni bármilyen telepítéssel is, elgondolkodom azon, számomra bármilyen előnye van-e lecserélnem a Legacy-t......így aztán megvárom, amíg Frawly koma rémisztgetése beteljesül! :D

    Antergos is egy bugkupac volt amikor erre a HP-re felraktam, most ugrik be. ;) Tegnap kipróbáltam az Archlab telepítését még az UEFI-s gépen, direkt semmit nem olvastam utána menet közben, de nekem erősen gyanús volt, hogy a Cinnamon nem fog csak így egy sort kiválasztva bootolni és igazam is lett, maga a rendsezr tökéletesen települt amúgy, de valami nagyon hiányzik még, sehogy nem indul el boot utáni konzolból.

    A cinnamon DE-je csodás.

    Ez mi a manó? ;] (azon kívül, hogy DEDE lenne, ha lenne)

    Systemd boot esetén /boot van csatolva az ESP. Ez lenne a gyorsabb ...

    Ja, de ezt miért nem tudom én választani bármely nokedliknak készült disztró telepítése folyamatában? Totál kezdők hogyan intézik ezt? Az elavult régi GRUB/Legacy esetén nem kellett ilyesminek a kiválasztásával foglalkozni, mégis megfelelően települtek a dolgok.
    Honnan tudná egy kezdő, miket kell választgatni, ESP, EFI, GRUB, systemd....persze nincs is választási lehetőség, eleve ha valaki nem Winx-ről jön át, annak nincs még EFI particiója sem. :( Jaj de bánom már, hogy nem használtam Winx-et ezelőtt..........

    [ Szerkesztve ]

  • csixy

    addikt

    válasz ubyegon2 #65680 üzenetére

    Desktop Environment akart lenni. ( mellesleg most meg mate lett a slaxomon, működik a bőre , csak a lényegei nincsenek benne, meg hangja sincs.)

    Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz csixy #65681 üzenetére

    Azt értem, mit értettél DE alatt, de mi bajod a Cinnamonnal? A 4. verzió már a KDE panel pinjét is átvette, sokan vágytak rá úgy látszik. :U
    Ez Slax nálad már önsanyarg lassan. 😁

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz csixy #65679 üzenetére

    Megtaláltam egy jó leírást az EFI partició készítéséhez, pont így csináltam! Akkor most mi van ezzel? :D

    Tényleg kezdek kíváncsivá válni.....

    De az iwlwifi firmware-es kérdés jobban érdekel, úgy látom nem tudom megkímélni az Arch-topikos ft-ket a megjelenésemtől! :N

    [ Szerkesztve ]

  • csixy

    addikt

    válasz ubyegon2 #65683 üzenetére

    Ez az ESP van belemountolva a telepített linuxon vagy a /boot mappába (systemd boot esetén, ekkor így néz ki: /boot/EFI) vagy a /boot/efi mappába (Grubos boot esetén, ekkor így néz ki /boot/efi/EFI)
    tehát egy grubos bootos /boot mappa így néz ki pl.:
    senki@senki-X541NA:/boot$ sudo tree
    .
    ├── abi-4.15.0-20-generic
    ├── config-4.15.0-20-generic
    ├── config-4.15.0-43-generic
    ├── efi
    │   └── EFI
    │   ├── Boot
    │   │   ├── bootx64.efi
    │   │   └── fbx64.efi
    │   ├── Microsoft
    │   │   ├── Boot
    │   │   │   ├── BCD
    │   │   │   ├── BCD.LOG
    │   │   │   ├── BCD.LOG1
    │   │   │   ├── BCD.LOG2
    │   │   │   ├── bg-BG
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   └── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   ├── bootmgfw.efi
    │   │   │   ├── bootmgr.efi
    │   │   │   ├── BOOTSTAT.DAT
    │   │   │   ├── boot.stl
    │   │   │   ├── cs-CZ
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── da-DK
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── de-DE
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── el-GR
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── en-GB
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   └── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   ├── en-US
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── es-ES
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── es-MX
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   └── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   ├── et-EE
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   └── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   ├── fi-FI
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── Fonts
    │   │   │   │   ├── chs_boot.ttf
    │   │   │   │   ├── cht_boot.ttf
    │   │   │   │   ├── jpn_boot.ttf
    │   │   │   │   ├── kor_boot.ttf
    │   │   │   │   ├── malgun_boot.ttf
    │   │   │   │   ├── malgunn_boot.ttf
    │   │   │   │   ├── meiryo_boot.ttf
    │   │   │   │   ├── meiryon_boot.ttf
    │   │   │   │   ├── msjh_boot.ttf
    │   │   │   │   ├── msjhn_boot.ttf
    │   │   │   │   ├── msyh_boot.ttf
    │   │   │   │   ├── msyhn_boot.ttf
    │   │   │   │   ├── segmono_boot.ttf
    │   │   │   │   ├── segoen_slboot.ttf
    │   │   │   │   ├── segoe_slboot.ttf
    │   │   │   │   └── wgl4_boot.ttf
    │   │   │   ├── fr-CA
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   └── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   ├── fr-FR
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── hr-HR
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   └── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   ├── hu-HU
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── it-IT
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── ja-JP
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── kd_02_10df.dll
    │   │   │   ├── kd_02_10ec.dll
    │   │   │   ├── kd_02_1137.dll
    │   │   │   ├── kd_02_14e4.dll
    │   │   │   ├── kd_02_15b3.dll
    │   │   │   ├── kd_02_1969.dll
    │   │   │   ├── kd_02_19a2.dll
    │   │   │   ├── kd_02_1af4.dll
    │   │   │   ├── kd_02_8086.dll
    │   │   │   ├── kd_07_1415.dll
    │   │   │   ├── kd_0C_8086.dll
    │   │   │   ├── kdstub.dll
    │   │   │   ├── ko-KR
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── lt-LT
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   └── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   ├── lv-LV
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   └── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   ├── memtest.efi
    │   │   │   ├── nb-NO
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── nl-NL
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── pl-PL
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── pt-BR
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── pt-PT
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── qps-ploc
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── Resources
    │   │   │   │   ├── bootres.dll
    │   │   │   │   └── hu-HU
    │   │   │   │   └── bootres.dll.mui
    │   │   │   ├── ro-RO
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   └── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   ├── ru-RU
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── sk-SK
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   └── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   ├── sl-SI
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   └── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   ├── sr-Latn-RS
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   └── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   ├── sv-SE
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── tr-TR
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   ├── uk-UA
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   └── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   ├── winsipolicy.p7b
    │   │   │   ├── zh-CN
    │   │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   │   └── zh-TW
    │   │   │   ├── bootmgfw.efi.mui
    │   │   │   ├── bootmgr.efi.mui
    │   │   │   └── memtest.efi.mui
    │   │   └── Recovery
    │   │   ├── BCD
    │   │   ├── BCD.LOG
    │   │   ├── BCD.LOG1
    │   │   └── BCD.LOG2
    │   └── ubuntu
    │   ├── BOOTX64.CSV
    │   ├── fw
    │   ├── fwupx64.efi
    │   ├── grub.cfg
    │   ├── grubx64.efi
    │   ├── mmx64.efi
    │   └── shimx64.efi
    ├── grub
    │   ├── fonts
    │   │   └── unicode.pf2
    │   ├── grub.cfg
    │   ├── grubenv
    │   ├── locale
    │   │   ├── en_AU.mo
    │   │   ├── en_CA.mo
    │   │   ├── en_GB.mo
    │   │   ├── en@quot.mo
    │   │   └── hu.mo
    │   ├── unicode.pf2
    │   └── x86_64-efi
    │   ├── acpi.mod
    │   ├── adler32.mod
    │   ├── affs.mod
    │   ├── afs.mod
    │   ├── ahci.mod
    │   ├── all_video.mod
    │   ├── aout.mod
    │   ├── appleldr.mod
    │   ├── archelp.mod
    │   ├── ata.mod
    │   ├── at_keyboard.mod
    │   ├── backtrace.mod
    │   ├── bfs.mod
    │   ├── bitmap.mod
    │   ├── bitmap_scale.mod
    │   ├── blocklist.mod
    │   ├── boot.mod
    │   ├── bsd.mod
    │   ├── bswap_test.mod
    │   ├── btrfs.mod
    │   ├── bufio.mod
    │   ├── cat.mod
    │   ├── cbfs.mod
    │   ├── cbls.mod
    │   ├── cbmemc.mod
    │   ├── cbtable.mod
    │   ├── cbtime.mod
    │   ├── chain.mod
    │   ├── cmdline_cat_test.mod
    │   ├── cmp.mod
    │   ├── cmp_test.mod
    │   ├── command.lst
    │   ├── configfile.mod
    │   ├── core.efi
    │   ├── cpio_be.mod
    │   ├── cpio.mod
    │   ├── cpuid.mod
    │   ├── crc64.mod
    │   ├── cryptodisk.mod
    │   ├── crypto.lst
    │   ├── crypto.mod
    │   ├── ctz_test.mod
    │   ├── cs5536.mod
    │   ├── datehook.mod
    │   ├── date.mod
    │   ├── datetime.mod
    │   ├── diskfilter.mod
    │   ├── disk.mod
    │   ├── div.mod
    │   ├── div_test.mod
    │   ├── dm_nv.mod
    │   ├── echo.mod
    │   ├── efifwsetup.mod
    │   ├── efi_gop.mod
    │   ├── efinet.mod
    │   ├── efi_uga.mod
    │   ├── ehci.mod
    │   ├── elf.mod
    │   ├── eval.mod
    │   ├── exfat.mod
    │   ├── exfctest.mod
    │   ├── ext2.mod
    │   ├── extcmd.mod
    │   ├── fat.mod
    │   ├── file.mod
    │   ├── fixvideo.mod
    │   ├── font.mod
    │   ├── fshelp.mod
    │   ├── fs.lst
    │   ├── functional_test.mod
    │   ├── gcry_arcfour.mod
    │   ├── gcry_blowfish.mod
    │   ├── gcry_camellia.mod
    │   ├── gcry_cast5.mod
    │   ├── gcry_crc.mod
    │   ├── gcry_des.mod
    │   ├── gcry_dsa.mod
    │   ├── gcry_idea.mod
    │   ├── gcry_md4.mod
    │   ├── gcry_md5.mod
    │   ├── gcry_rfc2268.mod
    │   ├── gcry_rijndael.mod
    │   ├── gcry_rmd160.mod
    │   ├── gcry_rsa.mod
    │   ├── gcry_seed.mod
    │   ├── gcry_serpent.mod
    │   ├── gcry_sha1.mod
    │   ├── gcry_sha256.mod
    │   ├── gcry_sha512.mod
    │   ├── gcry_tiger.mod
    │   ├── gcry_twofish.mod
    │   ├── gcry_whirlpool.mod
    │   ├── geli.mod
    │   ├── gettext.mod
    │   ├── gfxmenu.mod
    │   ├── gfxterm_background.mod
    │   ├── gfxterm_menu.mod
    │   ├── gfxterm.mod
    │   ├── gptsync.mod
    │   ├── grub.efi
    │   ├── gzio.mod
    │   ├── halt.mod
    │   ├── hashsum.mod
    │   ├── hdparm.mod
    │   ├── hello.mod
    │   ├── help.mod
    │   ├── hexdump.mod
    │   ├── hfs.mod
    │   ├── hfspluscomp.mod
    │   ├── hfsplus.mod
    │   ├── http.mod
    │   ├── iorw.mod
    │   ├── iso9660.mod
    │   ├── jfs.mod
    │   ├── jpeg.mod
    │   ├── keylayouts.mod
    │   ├── keystatus.mod
    │   ├── ldm.mod
    │   ├── legacycfg.mod
    │   ├── legacy_password_test.mod
    │   ├── linux16.mod
    │   ├── linuxefi.mod
    │   ├── linux.mod
    │   ├── loadbios.mod
    │   ├── load.cfg
    │   ├── loadenv.mod
    │   ├── loopback.mod
    │   ├── lsacpi.mod
    │   ├── lsefimmap.mod
    │   ├── lsefi.mod
    │   ├── lsefisystab.mod
    │   ├── lsmmap.mod
    │   ├── ls.mod
    │   ├── lspci.mod
    │   ├── lssal.mod
    │   ├── luks.mod
    │   ├── lvm.mod
    │   ├── lzopio.mod
    │   ├── macbless.mod
    │   ├── macho.mod
    │   ├── mdraid09_be.mod
    │   ├── mdraid09.mod
    │   ├── mdraid1x.mod
    │   ├── memdisk.mod
    │   ├── memrw.mod
    │   ├── minicmd.mod
    │   ├── minix2_be.mod
    │   ├── minix2.mod
    │   ├── minix3_be.mod
    │   ├── minix3.mod
    │   ├── minix_be.mod
    │   ├── minix.mod
    │   ├── mmap.mod
    │   ├── moddep.lst
    │   ├── modinfo.sh
    │   ├── morse.mod
    │   ├── mpi.mod
    │   ├── msdospart.mod
    │   ├── mul_test.mod
    │   ├── multiboot2.mod
    │   ├── multiboot.mod
    │   ├── nativedisk.mod
    │   ├── net.mod
    │   ├── newc.mod
    │   ├── nilfs2.mod
    │   ├── normal.mod
    │   ├── ntfscomp.mod
    │   ├── ntfs.mod
    │   ├── odc.mod
    │   ├── offsetio.mod
    │   ├── ohci.mod
    │   ├── part_acorn.mod
    │   ├── part_amiga.mod
    │   ├── part_apple.mod
    │   ├── part_bsd.mod
    │   ├── part_dfly.mod
    │   ├── part_dvh.mod
    │   ├── part_gpt.mod
    │   ├── partmap.lst
    │   ├── part_msdos.mod
    │   ├── part_plan.mod
    │   ├── part_sun.mod
    │   ├── part_sunpc.mod
    │   ├── parttool.lst
    │   ├── parttool.mod
    │   ├── password.mod
    │   ├── password_pbkdf2.mod
    │   ├── pata.mod
    │   ├── pbkdf2.mod
    │   ├── pbkdf2_test.mod
    │   ├── pcidump.mod
    │   ├── play.mod
    │   ├── png.mod
    │   ├── priority_queue.mod
    │   ├── probe.mod
    │   ├── procfs.mod
    │   ├── progress.mod
    │   ├── raid5rec.mod
    │   ├── raid6rec.mod
    │   ├── random.mod
    │   ├── read.mod
    │   ├── reboot.mod
    │   ├── regexp.mod
    │   ├── reiserfs.mod
    │   ├── relocator.mod
    │   ├── romfs.mod
    │   ├── scsi.mod
    │   ├── search_fs_file.mod
    │   ├── search_fs_uuid.mod
    │   ├── search_label.mod
    │   ├── search.mod
    │   ├── serial.mod
    │   ├── setjmp.mod
    │   ├── setjmp_test.mod
    │   ├── setpci.mod
    │   ├── sfs.mod
    │   ├── shift_test.mod
    │   ├── signature_test.mod
    │   ├── sleep.mod
    │   ├── sleep_test.mod
    │   ├── spkmodem.mod
    │   ├── squash4.mod
    │   ├── syslinuxcfg.mod
    │   ├── tar.mod
    │   ├── terminal.lst
    │   ├── terminal.mod
    │   ├── terminfo.mod
    │   ├── test_blockarg.mod
    │   ├── testload.mod
    │   ├── test.mod
    │   ├── testspeed.mod
    │   ├── tftp.mod
    │   ├── tga.mod
    │   ├── time.mod
    │   ├── trig.mod
    │   ├── tr.mod
    │   ├── true.mod
    │   ├── udf.mod
    │   ├── ufs1_be.mod
    │   ├── ufs1.mod
    │   ├── ufs2.mod
    │   ├── uhci.mod
    │   ├── usb_keyboard.mod
    │   ├── usb.mod
    │   ├── usbms.mod
    │   ├── usbserial_common.mod
    │   ├── usbserial_ftdi.mod
    │   ├── usbserial_pl2303.mod
    │   ├── usbserial_usbdebug.mod
    │   ├── usbtest.mod
    │   ├── verify.mod
    │   ├── video_bochs.mod
    │   ├── video_cirrus.mod
    │   ├── video_colors.mod
    │   ├── video_fb.mod
    │   ├── videoinfo.mod
    │   ├── video.lst
    │   ├── video.mod
    │   ├── videotest_checksum.mod
    │   ├── videotest.mod
    │   ├── xfs.mod
    │   ├── xnu.mod
    │   ├── xnu_uuid.mod
    │   ├── xnu_uuid_test.mod
    │   ├── xzio.mod
    │   ├── zfscrypt.mod
    │   ├── zfsinfo.mod
    │   └── zfs.mod
    ├── initrd.img-4.15.0-20-generic
    ├── initrd.img-4.15.0-43-generic
    ├── memtest86+.bin
    ├── memtest86+.elf
    ├── memtest86+_multiboot.bin
    ├── retpoline-4.15.0-20-generic
    ├── System.map-4.15.0-20-generic
    ├── System.map-4.15.0-43-generic
    ├── vmlinuz-4.15.0-20-generic
    └── vmlinuz-4.15.0-43-generic

    Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

  • csixy

    addikt

    válasz ubyegon2 #65683 üzenetére

    Ez meg egy példa a systemd bootos /boot mappára

    [senki@nalatod boot]$ sudo tree
    .
    ├── EFI
    │   ├── BOOT
    │   │   └── BOOTX64.EFI
    │   └── systemd
    │   └── systemd-bootx64.efi
    ├── initramfs-linux-fallback.img
    ├── initramfs-linux.img
    ├── intel-ucode.img
    ├── loader
    │   ├── entries
    │   │   ├── antergos.conf
    │   │   └── antergos-fallback.conf
    │   └── loader.conf
    └── vmlinuz-linux

    Valamivel rövidebb ugye ? Igaz ebben nincs vinnyóz. :)

    [ Szerkesztve ]

    Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

  • Rimuru

    veterán

    válasz csixy #65685 üzenetére

    Ilyeneket pastebinre (vagy használd a próba topicot és linkeld azt ide)

    Vigyázat, csalok!

  • csixy

    addikt

    Szeretném kérdezni, hogy ha egy UEFI rendszeren telepítek előbb egy systemd bootos disztrót , majd egy Grub2 bootos disztrót , avagy fordított sorrendben követem el ezt , akkor ezek után egymástól függetlenül bootolható lesz a két disztró közül bármelyik? Szóval nem b@xxák el a másik dolgait?

    (#65686) colomb2 : Bocs igazad van . Mondjuk épp látszik a differencia. Hátha a kapitány Úr meghagyja így ahogy van. Én is tököltem ezen már feltolás közben.

    [ Szerkesztve ]

    Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

  • Rimuru

    veterán

    válasz csixy #65687 üzenetére

    Egyik se rontja el a masikat, max akkor tudnak ha ugyan abba a mappaba raknak a cuccukat. EFI-ben kesobb azt csinal veluk amit akarsz (bootsorrend, stb).

    Az meg hogy tobb fajlt hasznal a grub "lenyegtelen" annyival tobbet is tud, gummiboot az full fapad (persze attol meg egy kernel betoltesre alkalmas mast nem is tud).

    [ Szerkesztve ]

    Vigyázat, csalok!

  • csixy

    addikt

    válasz Rimuru #65688 üzenetére

    Köszönöm szépen! Kigyújtottad a fényt. Mármost látok ezt, azt a dolgokból. Szerintem jó ez az utolsó 5-6 hozzászólás úgy ahogy van. A windows szekciót talán ki kellene ollózni belőle, vagy inkább halványsárgára átváltoztatni a színét

    [ Szerkesztve ]

    Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz csixy #65685 üzenetére

    Ez szimpibb sokkal, bár arról nem sok fogalmam van, hogyan csinálok ilyen vagy olyan boot-ot, de legalább rájöttem, mi volt a gond legutóbb az Antergos-szal. Felraktam a HP8570p-re és reboot után nem lát a gép semmilyen rendszerlemezt, tippem sincs mit csinált vele, de azt nagyon, utána raktam fel egy LMDE3-at, de reboot után még mindig nincs semmilyen lemez a gép szerint. :D Maga az SSD egyébként teljesen jó, holnapra beugrik gondolom, mit csináltam vele legutóbb, hogy helyrerázódjon. (vagy megint cserélem az SSD-t, most az UEFI-s telepítésűre)- még az is lehet, hogy hallgatok saját magamra és hagyom ezeket a trükközéseket a fenébe.

    Azt remélem látod, hogy már nem is szidom az Archklónokat, semmi értelme......... :N

    Kigyújtottad a fényt. Mármost látok ezt, azt a dolgokból. :D

    [ Szerkesztve ]

  • csixy

    addikt

    válasz ubyegon2 #65690 üzenetére

    :)

    Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

  • Laszlo733

    aktív tag

    Sziasztok! Elementary os -ben nem tudok egy fájl jogosultságin módosítást végezni. A terminált rendszergazda módban indítottam, majd elmentem abba a könyvtárba ahol maga a fájl található. Parancssorba beírtam, hogy chmod u+wx pelda.sy, de mégse módosul a fájl jogosultsága. Mit csinálok rosszul? Az adott fájlt szerkeszteni szeretném.

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #65673 üzenetére

    Azt már sokszor írtam neked, hogy a systemd-analyze nem valós értékeket mér, nem kell vele foglalkozni, ennek ellenére valahogy nem tudsz tőle elszakadni. Jó, legyen, de magadat csapod be hamis számokkal. A bootidőt stopperrel (óra, karóra, stopperóra, telefon, tablet, másik gépen futó stopper) kell mérni, a bootmenütől. Nem a gép bekapcsolásától. Bár érdekességképp mérheted azt is, hogy a gép bekapcsolásától a bootmenüig eljutás mennyi. Ha utóbbi túl hosszú, azt okozhatja az is, ha UEFI/GPT only módban MBR-es meghajtók zavarnak be.

    Az, hogy egy UEFI-s rendszernek látszólagosan BIOS kinézetű felülete van, attól az még UEFI marad, nem BIOS, csak nem grafikus felületű UEFI-t használt a gyártó, hanem szövegeset. Ettől nem lesz kevésbé UEFI. Bár azért ez ma már egyre ritkább, a HP-don meg az én Thinkpademen is azért van még ilyen, mert azok is már ~7 éves gépek. Zsír új gépeken már ritka a TUI-s UEFI.

    Erre a znx fájlos problémádra nem tudok mit mondani, nem ismerem ezt a spéci disztrót, de ha ennyire megvisel lelkileg, írd meg melyik disztró ez, hétvégén kipróbálom neked, hogy hogyan kell UEFI-vel bootoltatni. Azt sem tudom, hogy az Archlabs meg akármilyen X. disztró miért nem tud nálad bootolni UEFI-vel. Ez a bajuk a felhasználóbarát disztróknak, lefut az installer, nem tudod mit telepített pontosan, mint hogy konfigurált, miért nem megy. Ezért jó az Arch, ott tudod, hogy mit futtattál, látod mi nem ment, ehhez képest ki tudod kísérletezni, hogy mi kell neki ahhoz, hogy menjen. Egyszer kell vele szenvedni, amíg először kitapasztalod, rájössz mi hogy működik, onnantól többé nem lesz vele problémád más gépeken sem.

    A Legacy bootnak az a rákfenéje, hogy bootloader kell hozzá. Az UEFI boothoz nem kell, mert az már önmagában is bootmanagerként funkcionál. Mint írtam már többször a GRUB-bal sincs bajom, de UEFI-hez nettó felesleges lépcső, kihagyható. Kicsit olyan UEFI-s gépen a GRUB, mintha úgy nyitnád a lakásajtót, hogy előbb egy kulccsal kinyitnál egy dobozt, abban lenne egy másik kulcs, és azzal nyitnád a bejárati ajtót, mikor sokkal egyszerűbb lenne egy kulcsot használni, ami közvetlenül az ajtót nyitja. Ez a baj a GRUB-bal, egy felesleges lépcső az UEFI bootba. A legtöbb kedvenc disztród is ott rontja el, hogy a GRUB-ot erőlteti UEFI módban, teljesen feleslegesen. Tudom, GRUB kell, mert anélkül a Cinmanó nem elég fahéjas ízű Mint cukorkával, de ez van.

    Illetve UEFI bootnál fontos, hogy a secure boot lehetőleg legyen kikapcsolva, hogy shim-mel ne kelljen szórakozni.

    Mondom, az UEFI boot egy szög egyszerű valami, két ok miatt kell vele kínlódni: inkompetens disztrókészítők túlbonyolítják a használatát, vagy az adott gép gyártója nem implementálta elég szabványosan. Egyik sem az UEFI hibája.

    Az UEFI boot egyszerűségének szép példája, mikor pl. a Windows telepítő fájljait csak felmásolod egy FAT32 partícióra és már bootol is, mindenféle bootmanager meg dd-s .iso kírás, meg MBR kódozás, Rufus meg hasonló vergődés nélkül. A már telepített rendszer bootja is hasonló egyszerű, csak annak még kell a nevezett FAT32 partícióra plusz 2 .conf és 2 .EFI fájl. Ennyi.

  • Frawly

    veterán

    válasz Laszlo733 #65692 üzenetére

    Az a baj, hogy root terminált nyitottál. A sima felhasználó nevében kéne nyitni a terminált, akinek a jogosultságokat szánod. Ott is nem chmod-dal, hanem chown-nal jelenleg. Azt meg lehet tudni milyen fájlról van szó?

    De ha mindenáron ragaszkodsz a root terminálhoz meg a chmod-hoz, akkor a chmod 777 parancsot kéne futtatni az adott fájlra.

    Vagy ha nagyon kezdő vagy Linux terén, akkor felteszed a Double Commander-t, azt indítod rendszergazdaként, és abban lehet grafikus felületen Total Commanderhez hasonlóan fájlok, mappát jogosultságait állítgatni, anélkül, hogy bármiféle terminált kéne előszedni hozzá vagy gépelgetni.

    [ Szerkesztve ]

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz Frawly #65693 üzenetére

    systemd-analyze nem valós értékeket mér

    Írtad már sokszor, de itt érzetre volt nagyon észrevehető különbség, kb kijött a különbség, amit a parancs kimenete mutatott.

    Az, hogy egy UEFI-s rendszernek látszólagosan BIOS kinézetű felülete van, attól az még UEFI marad

    Ja, ez nyilvánvaló, ha nem így lenne, nem is tudnék min nyekeregni.
    A Nitrux volt a znx fájlos disztró, de addig még el sem jutottam. Felraktam jó pár disztrót, hogy lássam hogyan bírja az UEFI, gondolom még ez az első próbálkozás volt, majd finomítok rajta, még biosban is csak a lényeget állítottam át. Aztán jött az Antergos és kilőtte az összes rendszert, azt vettem észre, amikor próbáltam helyrehozni a dolgokat, hogy a Mint 19.1 felrakása végén a GRUB telepítésénél, amikor végigfuttatja a többi disztró GRUB-ját, rengeteg sort ír ki a kis ablakban, nem bírtam követni, de a pici betűkkel is látszott annyi, hogy minden addigi GRUB teljesen össze van zagyválva. Ez az Antergos nem szimpi így, már második alkalommal teszi ezt. Mindegy, első nekiugrásnak ez jó volt, két disztró volt ezen a SSD-n, egyik a Mint volt belakva meg a Manjaro KDE kicsit belakva, Manjaronál ez az iwlwifi fw bug izgatott igazából. Ha lesz kedvem vele bíbelődni, felrakom újra, de ez a wifi bug mondjuk független az UEFI-től. Lényegében amit már említettem is párszor, nem nekem van bajom az UEFI-vel, hanem a gépek nem csípik! ;) Lehet ettől szög egyszerű, csak nálam nem akar az lenni.

  • Laszlo733

    aktív tag

    válasz Frawly #65694 üzenetére

    Köszönöm sikerült a jogosultság megváltoztatása. A Double Commander fenn van kerestem is, hogy hogy tudom rendszergazda módba indítani de nem találtam meg. Amúgy a fájl nem titok, ez a SysTray.py fájl, ami a Radio Tray alkalmazás egy fájlja. Valamiért az Elementary OS alatt nem tudom működésre bírni. Eddig több linux disztró alatt is tökéletesen működött, de itt nem. A neten találtam egy módosítást, hogy ha egy kicsit módosítom a SysTray.py fájl tartalmát, akkor már működni fog. Sajnos ez nem így történt. Hiába kattintok rá az ikonjára nem történik semmi, akár az egér bal gombjával, akár a jobbal.

  • growler

    őstag

    válasz Laszlo733 #65696 üzenetére

    Csak megemlítem: Curseradio [link]
    Terminálból indítható, a navigáló bill.-kel, és az enterrel kezelhető.
    Kilépés: Ctrl+c
    [link]

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz Laszlo733 #65696 üzenetére

    Elementary OS-nek gondolom nincs systray-e, így alapból gondban lennél azzal a fájllal, ami a panelre tenné az indítóikont, de ez csak egy tipp volt.

    Gondolom ez vagy ilyen leírás alapján csináltad. [link]

    Innen is választhatsz másikat.

    [ Szerkesztve ]

  • Laszlo733

    aktív tag

    válasz ubyegon2 #65698 üzenetére

    Köszönöm Urak! Igen, így akartam volna működésre bírni. Mindenesetre furcsa, hogy itt ezt a programot nem lehet használni.

    (#65697) growler: csak egy kérdés: a beillesztett url -t, hogyan tudom elmenteni, hogy minden egyes program nyitásnál automatikusan elinduljon?

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz ubyegon2 #65695 üzenetére

    A systemd-analyze tájékoztató jellegű, ha 5x bootolsz be és nézed az értékeket, mind az 5 el fog térni egymástól.
    De persze ettől függetlenül egy jó eszköz a bootidő mérésére.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Új hozzászólás Aktív témák