Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz SunMount3r #19635 üzenetére

    Ezt a külső házas megoldást kicsit félreértelmezed, mert én nem 3,5"-os típusokról, hanem 2,5"-os modellekről beszéltem. Utóbbiak tápellátást illetően ugyanazok, mint egy gyári kompakt külső merevlemez. A fentebb említett külső házban egy 7200 RPM-es HGST Travelstar 7K1000-et használok, de még annak is elég 1 db USB 3.0 port árama.

    A Nomad lényege pont az, hogy a kemény külső burkolaton túl a belseje jól ki van bélelve rezgéscsillapító elemekkel (nem fém) stb. Viszont annyi hátránya valóban van, hogy így kicsit jobban melegedik benne a külső HDD, mint tok nélkül.

    A Grip max. a kisebb koppanások ellen védhet, illetve leginkább csak a külső műanyag burkolatot. De egy komolyabb esést nem hiszem, hogy túlélne benne a HDD mechanikai sérülés nélkül. Míg előbbi spéci külső védőtokban már inkább, illetve egy normál hordozótok esetén is van rá esély.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz nsgeri #19637 üzenetére

    Helló!

    Hát, ha több gépen és több USB-portban is próbáltad, de sehol nem ismeri fel rendesen a Windows (7/8.1/10?), akkor lehet nem érdemes vesződni vele. Mivel van rá 3 év (gyártói) garancia, akkor egy ilyen esetben így is, úgy is cserélniük kell. Illetve úgy meg pláne, ha esetleg egy gyári hibás terméket fogtál ki.

    Amúgy ez egy gyári kompakt külső HDD, ami már eleve partícionálva van. A HE720 úgy tudom még FAT32-re formázott. Szóval, ha normál esetben egy ilyet csatlakoztatsz a géphez, akkor az eszközillesztőt telepíti hozzá a Windows és utána kapásból fel kéne ismernie, illetve megfelelően kéne kezelnie.

    Itt van egy hasonló eset. Ennél az eszközkezelőben rendben megjelenik a külső meghajtó, de a lemezkezelőben már nem inicializált, illetve nem lefoglalt. Tehát gondolom nálad is ez a helyzet, illetve az eszközillesztőt sikeresen telepítette hozzá a Windows és nem írt ki hibát.

    Továbbá, ha USB 3.0 portban is próbáltad, de ott sem működött, akkor nyilván nem az elégtelen tápellátás a hiba okozója.

    Amik még esetleg szóba jöhetnek:

    Másik USB-kábellel történő kipróbálás
    Eszközillesztő eltávolítása
    Újrapartícionálás diskpart módszer / 3. pont alapján
    Live Linux alatti kipróbálás (és újrapartícionálás)

    A fentebb említetteket csak saját felelősségre próbálgasd! Különösen igaz ez a diskpart használatára is, amelynél oda kell figyelni ezekre! Ha újrapartícionálásnál hibaüzenetet dob, akkor nem érdemes vele tovább szórakozni. Illetve, ha amúgy is garanciális csere lesz a dologból, akkor nyilván megint nem feltétlen kell erőltetni az előbbieket.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Mandarinn #19639 üzenetére

    Üdv!

    Azt már említettem több topikban is, hogy a külső HDD-k elsődlegesen nem az ilyen TV, xy lejátszó stb. készülékekhez valók —► [link], [link].

    Egy Windowst futtató tablet az OS terén előnyösebb lehet, de a tápellátás már problémát okozhat egy 2,5" külső HDD használata esetén. Ha csak 1 db USB 2.0 port van a tableten, akkor inkább felejtős a dolog. Ha van 2 db port, akkor egy Y-kábeles megoldás szóba jöhet, de az is leginkább akkor, ha pl. Type-A aljzatok vannak a készüléken és nem Micro-B. Viszont, ha még össze is jönne a dolog, az megint más kérdés, hogy egy ilyennek bírja-e / meddig bírja az akksija, ha egy 2,5" külső HDD van rácsatlakoztatva... :F

    Ha nem fontos annyira a mobilitás, akkor akár egy aktív USB hubot is közbe lehetne iktatni, amely már normális tápellátást tudna biztosítani.

    Ha fontos, akkor hordozható kivitelben max. ilyen energiabankos megoldást tudnék elképzelni kiegészítő / külső tápellátásként funkcionálva a megfelelő kábelezéssel. De, mivel nem próbáltam ilyet, így nem tudom, hogy mennyire lenne alkalmas az említett feladatra... :F

    További opció lehet még 2,5 colos méretben egy Wi-Fi képes külső ház, vagy valami gyári kompakt megoldás, amelyek rendelkeznek beépített akkumulátorral. Viszont az ilyen cuccok nem éppen olcsók.

    Szóval, egy tablethez a fentebb említett Wi-Fi megoldás lenne az igazi, ha van rá keret. Ellenkező esetben a normál 2,5 colos típusok helyett ideálisabb választás lenne inkább egy (OTG) pendrive, vagy esetleg egy 3,5 colos külső HDD a stabil tápellátást illetően. Amúgy hiába fogyaszt egyik-másik 2,5 colos külső merevlemez kicsivel kevesebbet / többet, az egyáltalán nem garantálható egy ilyen normál tablet esetén, hogy rendesen meg fogja őket hajtani. Egy olyannál már inkább, amin van USB 3.0 port.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz nrbx #19643 üzenetére

    Helló!

    Egy gyári kompakt külső merevlemez nem igazán arra való, hogy cserélgessük benne a HDD-t. Ilyen célra inkább külön külső házat érdemes venni.

    Mivel nincs ilyen (?) külső vinyóm, így nem tudom sem cáfolni, sem megerősíteni, hogy működne-e benne a másik HDD... :N
    Jó esetben talán igen. Illetve, mivel a mért adatátviteli sebesség alapján az előbb linkelt USB 3.0 modell lehet, így talán a 3 TB-os tárkapacitás kezelése is rendben lesz. Ugyanis a régi, illetve az USB 2.0 külső házak többségénél okozhat gondokat a 2 TB+ HDD kezelése —► [link], [link], [link].

    A külső házban lévő USB-chip pontos típusát leginkább csak szemrevételezéssel lehet megállapítani, amihez szét kell szedni. Ha erre nincs mód, vagy takarásban van a PCB-n a chip, akkor pl. ezen szoftveres lehetőségek vannak —► [link]. Viszont utóbbi módszerekkel a chip pontos típusát nem feltétlen, illetve nem minden esetben lehet megállapítani.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz nrbx #19645 üzenetére

    Az egy VIA VL701 chip, de hogy most pontosan mekkora HDD-t kezel, azt nem tudom. Illetve az a rajta lévő firmware-től is függ. De, mivel USB 3.0 chip + 4 TB-os is van ezen típusból, így van rá esély, hogy a tiednél működjön a 3 TB-os HDD kezelése is.

    A felsorolt igényeket leginkább egy 3,5" külső ház elégítené ki, amelynek linkeltem a topikját. Ott is van összefoglaló, illetve ezen topikban is, ha gyári kompakt megoldást akarsz venni. Viszont utóbbiaknál a (full) fémházas kivitel eleve felárat képez és inkább a prémium kategóriás modelleknél jellemző.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Alex1978 #19648 üzenetére

    Üdv!

    Ekkora tárkapacitású HDD-k esetén a teljes formázás eleve órákig eltarthat SATA és USB 3.0 interfészen csatlakoztatva egyaránt. Amúgy előbbin sem feltétlen végez sokkal hamarabb, mert egyébként az adatátviteli sebességnél is ~ nagyjából hozza az USB 3.0 a SATA-s értékeket.

    Én éppen ezért - hacsak valami miatt nem muszáj a teljest - általában csak gyorsformázást szoktam csinálni. A meghajtó állapotát meg inkább HDS programmal szoktam tesztelni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kuntics #19652 üzenetére

    Helló!

    Egy (külső) HDD-nél elvileg nem akkora probléma, ha nagyon tele van pakolva. Nekem is van olyan külső merevlemezem, amin csak pár / néhány 100 MB szabad hely van. Viszont nyilván ideálisabb, ha van rajta pár 10 GB-nyi, főleg, ha adatokat akarsz mozgatni a külső meghajtón belül.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz DeathLordX #19655 üzenetére

    Üdv!

    A Windows 7 esetében egy friss telepítés után - főleg egy laptopnál - szinte mindenhez kell külön driver és anélkül, akár még az USB 2.0 portok sem működnek —► [link]. Bár, akad példa az ellenkezőjére is. A Windows 8.1/10 nyilván jobb ilyen téren, mert azokban több a beépített (inbox) driver. Illetve eleve modernebb operációs rendszerek, amelyekben pl. natív USB 3.0 támogatás is van.

    Azt nem tudom, hogy milyen ennél a laptopnál a Win7-es támogatás, de nyilván mindent fel kellene telepíteni, pl. a megfelelő alaplapi chipset drivert, illetve az USB 3.0 drivert is. Normál esetben egy restart után már működni kellene a portoknak és a rácsatlakoztatott USB-eszközöknek is. Ha nem, akkor ott egyéb probléma lehet...

    Amúgy ezt inkább a fentebb is linkelt Windows 7 topikban kellene megtárgyalni, mert eleve oda tartozik ez a téma. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Mandarinn #19647 üzenetére

    Az egyes 2,5" | 5400 RPM | 1 TB (külső) HDD-k fogyasztása között azért nincsenek akkora eltérések, általában max. pár-néhány tized watt (W). Illetve például egy 500 GB / 2 TB típus sem feltétlen fogyaszt sokkal kevesebbet / többet. Egy korábbi hozzászólásban írtam erről. Az 1 TB-os kategóriában amúgy a magazin mérése alapján 2,2 - 2,4 W körül volt a legkisebb működési energiafelvétel, amit a Spinpoint M8 belsőt tartalmazó modelleknél mértek. Illetve van annak integrált USB-s változata is (Spinpoint M8U), amelynél kisebb a max. indítóáram, de magasabb a névleges fogyasztás. Ha viszont mást is figyelembe veszünk, akkor a specifikáció alapján az 1 TB-os WD10JPVX kevesebbet eszik, illetve annak az integrált USB-s változatára kisebb áramfelvétel van címkézve, mint az M8 / M8U-ra.

    Konkrét típusokat illetően, ha 1 TB-os WD belsős kell, akkor adják magukat a WD 2,5" gyári külső modelljei, mint pl. a My Passport Ultra. A másik típusú merevlemez megtalálható pl. az 1 TB-os Seagate Backup Plus Slim modellekben is. Illetve az integrált USB-s változatot a Maxtor / Samsung M3 Portable tartalmazza. Továbbá a külső házas megoldás is opció lehet, ahol nyilván külön kell megvenni az említett notebook merevlemezek normál változatának valamelyikét.

    Továbbá a tápellátást illetően maga a gazdagép is sokat számít —► videó.

    A videóban látszik, hogy az illetőnél a laptop 1 db USB 2.0 portja nem tudja meghajtani a 2,5" külső HDD-t (~10:40). Ellenben a PC-n lévő USB 2.0 porton már működik rendesen (~13:55). Tehát az nyilván nem lenne meglepő, ha egy átlag tablet 1 db 2.0-ás portján megint nem működne... Illetve egy ilyen eszköz nyilván nem igazán egy kategória az USB-n történő tápellátás tekintetében egy laptoppal. Max. esetleg egy olyan komolyabb modell, amelyet például fentebb említettem.

    Valamint működés közben változhat a drive energiafelvétele is az egyes olvasási / írási műveleteknél, ami az alábbi tesztben is jól látszik. Igaz, abban egy 2,5" 4 TB-os külső HDD van, de az 1 TB-os változat esetén is kb. hasonlóképpen alakulna. Ha a 2,5" külső merevlemez tápellátási igényeit az USB-port nem tudja rendesen kiszolgálni és egyenletesen biztosítani a szükséges értékeket, akkor az okozhat problémát. Egy tablet esetén - amely például csak akksiról üzemel - meg aztán pláne érdekes lehet a helyzet...

    A neten egyébként találni különféle videókat, amelyen bemutatják egy 2,5" külső HDD tablethez történő csatlakoztatását —► videó 1 | videó 2.

    Látszik, hogy kell vele trükközni és például USB-OTG kábelt, valamint külső tápadaptert kell közbeiktatni, hogy működjön a dolog. Illetve az itteni androidos / windowsos tablet topikokban rákeresve szintén többeknek akadt ezzel problémája. Ráadásul ez említett tablet - ami neked is van - megint nem egyszerű eset, mert nemrég másnál is gondot okozott a 2,5" külső merevlemezek használata. Végül nála (is) a külső tápellátás (aktív USB hub) közbeiktatása vált be —► [link], [link].

    Szóval, továbbra is alapvetően azokat tudom mondani, illetve tanácsolni, amiket korábban. Vagyis, arra például nem lesz semmilyen garancia, hogy külső tápadapter nélkül az említett tablet 1 db USB 2.0 portjára csatlakoztatva működni fog egy normál 2,5 colos külső merevlemez.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz doctorur #19662 üzenetére

    Üdv!

    Nem ismeretlen jelenség ez, illetve egy másik topikban korábban ezeket írtam lehetséges okként.

    Az USB 3.0 portok tápellátásával rendszerint nem szokott probléma lenni, pláne hogy még a laptop USB 2.0 portján is működik nálad a külső merevlemez. Itt valószínűleg az adott hardveres / szoftveres környezetben van valahol a hiba, ha másik gépen megfelelően működik és nem szakad meg sűrűn az adatkapcsolat. De, hogy most az OS, a laptop 3.0-ás portja, vagy más a hiba forrása, azt nem egyszerű kideríteni. Bár az OS-t egyértelműen meg lehetne állapítani egy Live Linux alatti próbával. Értelemszerűen, ha utóbbi alatt jól működik a külső HDD, akkor a Win10-nél nem stimmel valami azon a gépen.

    Egyébként nálam ezen leírásban felhasználtak alapján a 14393.321 build van fent egy Intel USB 3.0 vezérlős laptopon, de szerencsére nem tapasztaltam USB 3.0 porton egyik (2,5") külső merevlemezemnél sem kapcsolateldobási problémákat.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz petisubaru #19664 üzenetére

    Helló!

    Szintén azt tudnám javasolni, amit nemrég egy másik kérdezőnek. Illetve, ha biztosan 3,5 colos gyári kompakt típus kell, akkor akár lehetne maradni továbbra is a WD-nél. De természetesen a többi gyártó kínálatában is szét lehet nézni, illetve akár a külső házas megoldás is opció lehet.

    Egyébként a legújabb My Book (New) modellel még nincsen itt a topikban tapasztalat és egyelőre itthon is max. pár helyen kapható csak. Nemrég az egyik fórumtárs linkelt egy tesztet a 8 TB-os modellről, amihez fűztem néhány gondolatot. Amúgy nyilván megfelel a korábbi generációs My Book is a célra, illetve ha nem kell szoftveres körítés és hardveres titkosítás, akkor az Elements Desktop szintén.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz lalakov #19668 üzenetére

    Helló!

    Az már korábban is említve volt, hogy például a bónusz szoftverek és a + 1 év garancia miatt inkább a különféle My Passport modelleket érdemes venni. Bár míg a korábbi generációs, de még forgalomban lévő My Passport Ultra modellekre 3 év garancia van, addig a legújabb My Passport esetén már csak 2 év.

    Ha nem kellenek az extrák (mellékelt szoftverek, hardveres titkosítás, többféle színválaszték, hosszabb garanciaidő stb.), akkor az Elements Portable is megfelelhet a célra.

    Manapság az USB 3.0 már egyáltalán nem nagy szám és az újabb típusú laptopoknál, akár még a kifejezetten olcsó, belépő szintű konzumer modellek esetén is megtalálható az USB 3.0 port —► [link], [link].

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz lalakov #19668 üzenetére

    OS, programok, virtuális gépek stb. futtatása külső merevlemezről

    Én futtattam 2,5" | 5400 RPM | 1 TB | USB 3.0 külső HDD-ről virtuális gépeket, illetve telepítettem rá közvetlenül Windows / Linux operációs rendszereket is. Viszont hiába volt USB 3.0 portra csatlakoztatva, azt azért nem mondanám, hogy olyan hű de gyorsan futott róla minden OS. Nyilván számít a hardver (gép) erőssége is, de az előbbi esetekben a külső meghajtó, illetve pontosabban a benne lévő lassú HDD is visszafogta a sebességet. Az USB 3.0 nyilván nem, mert az jóval nagyobb tempót tesz lehetővé, mint amire egy ilyen 2,5" külső merevlemez képes —► [link]. Persze, ha valakinek nem fontos annyira a kifejezetten gyors működés, akkor a célnak nyilván megfelelnek ezen típusok is.

    A sebességet illetően ilyen használatra azért valamivel jobb választás lehet egy 3,5" | 5400 / 7200 RPM külső HDD. Illetve, ha mindenképpen 2,5 colos méretű kell, akkor abból is egy 7200 RPM-es megoldás —► HGST Travelstar 7K1000 + LC-25U3-Becrux. Utóbbinál a full alumínium külső házban a melegedéssel sem lenne gond, illetve USB 3.0 porton használva a tápellátással sem.

    Amúgy a legjobb nyilván egy klasszisokkal gyorsabb külső SSD lenne, pláne egy USB 3.1 Gen 2 típusú. De, ha csak Gen 1-es (USB 3.0) portok vannak a gépen, akkor nyilván elég az előbbi is. Illetve akár egy olyan megoldás, mint ami az alábbi tesztben van. Én direkt operációs rendszerek futtatására vettem és ilyen célra mondhatni tökéletes.

    Egyébként a korábbi SSD tesztek alapján a legtöbb típus elég sok írást kibír, illetve külső meghajtóként funkcionálva a TRIM hiányától sem feltétlen kell tartani. Én lassan 1 év használat után sem tapasztaltam semmilyen problémát, de persze ez csak egy eset és nyilván az az ideális, ha működik. Amúgy bizonyos körülmények között erre lehet esély, mármint működhet a TRIM akár külső SSD-nél is.

    A külső HDD-k alapvetően adathordozásra, illetve adattárolásra valók. Persze használhatók nyilván a rajtuk lévő viszonylag nagyobb méretű multimédia tartalmak (zenék, videók, filmek, képek) lejátszására is. Viszont a kimondottan sok apró fájlt érintő műveletekhez - mint pl. operációs rendszerek, programok futtatása - már kicsit lassúak a (normál) HDD alapú megoldások. Valamint tartós üzem közben felmerülhetnek akár olyan problémák is, mint pl. a túlzott melegedés stb.

    Ilyen célra nyilván előnyösebb a sebességet illetően például egy SSD alapú külső meghajtó. Továbbá ezek a zajszint, fogyasztás, melegedés, fizikális méret tekintetében szintén kedvezőbbek lehetnek. Viszont az igaz, hogy ha az árakat nézzük, akkor egyelőre még kompromisszumot kell kötni a tárkapacitást illetően.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz lalakov #19674 üzenetére

    A legújabb 3,5" | 7200 RPM HDD-k már ~ 200 MB/s körüli, vagy akár afeletti szekvenciális értékeket is tudnak —► teszt. Viszont az említett típus régebbi modell lehet, kisebb adatsűrűségű tányérokkal, így értelemszerűen lassabb lesz. A pontos modellszám alapján lehet keresni a neten teszteket és amit SATA-n tud, azt kb. USB 3.0-án is hozni fogja. Ha pl. egy Barracuda 7200.12, akkor az ezen teszt alapján max. ~ 130 MB/s körüli szekvenciális értékeket tud.

    Egy SSD-től ilyen téren nyilván elmarad mindegyik HDD, mert nem nagyon fogják tudni úgy kihajtani az USB 3.0-át, mint pl. a tesztemben is említett típus. Illetve, ha operációs rendszert / programokat futtatunk róla, akkor nyilván nem a szekvenciális sebességértékek a fontosak, hanem például a 4K, valamint az elérési idők és az IOPS. Ilyen téren szintén jelentős különbségek vannak a kétfajta meghajtó között.

    A körülmények ismeretében, ha a virtuális gép csak az XP futtatására vonatkozna, akkor csak azért szerintem felesleges külön külső HDD/SSD-t venni. Azt nyugodtan lehetne telepíteni a gamer gépben lévő SSD-re is, ha van rajta annyi hely. Ha nincs, akkor gondolom van benne HDD is, amire szintén mehetne a virtuális gép.

    De nyilván lehetne továbbra is a régi PC-ről futtatni natívan az XP-t. Egy külső HDD-t meg venni adatmentési célra és, ha netán valami gond lenne, akkor a külső meghajtón meglennének az adatok.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz lalakov #19676 üzenetére

    OK. :)

    Esetleg, ha a jövőben mégis virtuális XP használatára kerülne sor, akkor a sebességet illetően annak elég lehet akár egy HDD is. Ha kap elég RAM-ot, akkor nálam még egy átlag laptop lassú merevlemezéről is elfogadható sebességgel futott.

    Egy SSD-ről meg nyilván "repülne". Vannak kifejezetten virtuális gépek futtatására is ajánlott strapabíró modellek, de ez esetben vsz egy normál típus is elég lesz. Ugyanis egy eleve kis hardverigényű XP vsz nem fogja annyira leterhelni az SSD-t és nem fog rá több TB adatot írni. Továbbá XP alatt ugyan nem működik a TRIM, de ezt egy virtuális rendszer esetén eleve a gazdagép, illetve a host rendszer kezeli —► [link], [link]. Ha a gamer PC-n Win7, vagy újabb van, illetve az új laptopon Win10 lesz, akkor nyilván nem lesz gond ezzel sem.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz odrif #19678 üzenetére

    Helló!

    Az USB 3.0 módban történő csatlakozáshoz az alábbi feltételeknek kell teljesülnie:

    USB 3.0 külső HDD
    USB 3.0 port a gazdagépen
    USB 3.0 kábel
    USB 3.0 támogatás az operációs rendszerben

    USB 3.0 csatlakozásnál az adatátviteli sebesség függhet a(z) :

    külső HDD sebességétől
    cél- és forrásmeghajtó sebességétől
    fájlmérettől
    fájlrendszertől
    operációs rendszertől
    gazdagéptől
    egyéb paraméterektől
    router:
    - adatátviteli közeg (Wi-Fi / kábel)
    - internet sávszélessége
    - hardver (SoC erőforrások)
    - fájlrendszer (Ext2/3/4 vs. NTFS)

    Router + (2,5") külső merevlemez

    Nem volt megadva a router pontos típusa, de ezek alapján egy ASUS RT-N18U modellről van szó, amelyen valóban van USB 3.0 port. Illetve vsz az új Tomato firmware is támogatja az USB 3.0 csatlakozási módot. Tehát összességében elvileg minden feltétel adott.

    Viszont hiába teljesülnek a fentebb említett feltételek, egy router esetén nyilván nem kell csodát várni a sebességet illetően —► [link], [link], [link], [link]. Valamint az alábbi teszt is érdekes.
    Tehát mondhatnánk akár azt is, hogy az USB 3.0 csatlakozás ellenére ezek kb. USB 2.0 értékek...

    Korábban szóba került a stabil tápellátást illetően, hogy 2,5" külső merevlemezekhez előnyösebb lehet egy olyan router, amin USB 3.0 portok vannak. Viszont ezen hozzászólás alapján az ilyen készülékeknél, vagy legalábbis bizonyos modelleknél ez sem feltétlen mondható el.
    Tartós üzemnél a (külső) HDD melegedésével talán nem lesz gond, mert az alumínium külső ház vsz jól elvezeti majd a hőt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz odrif #19678 üzenetére

    Az adatvesztés megelőzésére eleve a biztonsági másolatok készítése az egyik legjobb módszer. A fontos adatoknál nem árt, ha az eredeti példányon kívül van (legalább) 1-2 db biztonsági másolat lehetőleg fizikálisan is különböző helyekre mentve. Gyakran frissülő adatoknál pedig fontos, hogy rendszeresen mentsünk és legyen az aktuális verziókról is kópia!

    Biztonsági másolatok készítése történhet:

    belső / külső merevlemezekre
    RAID alapú megoldásokkal
    optikai lemezekre (DVD / BD)
    online tárhely(ek)re

    stb.

    A felsoroltakból nyilván nem muszáj egyszerre mindegyiket alkalmazni. Az már a tárolni kívánt adatok típusától, méretétől, illetve az egyéni lehetőségektől függ, hogy melyiket választjuk, vagy éppen milyen megoldásokat kombinálunk.

    Egy többlemezes, RAID funkciós külső rack 2 db HDD-vel nyilván jobb megoldás az adatok biztonságát illetően, mint egy szimpla egylemezes változat. Az említett modell elég minőségi darab és az USB 3.1 (Gen 2) interfésznek köszönhetően időtálló is egyben. De, azért nem árt még egy ilyen megoldásnál sem a fentiek értelmében, ha az igazán fontos adatok máshol is megvannak.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz fede94 #19685 üzenetére

    PC / notebook + pl. Windows esetén lejátszhatók róla a filmek??

    Ha nem és nem a fájl hibás, akkor ott akár nagyobb probléma is lehet. Ez esetben nem ártana először lecsekkolni a meghajtó állapotát pl. a HDS programmal.

    Ha igen, ellenben csak a TV-n nem, az más dolog. Ez esetben a TV / lejátszó topikjában kellene érdeklődni, mert ki tudja éppen mi okozza.
    "nem támogatott fájl" - lehet az adott formátumot mégsem tudja kezelni.

    Amúgy azt már említettem több alkalommal is, hogy az ilyen készülékeken történő használatnál nem feltétlen garantált ugyanaz a működés, ami az elsődlegesen támogatott környezetben.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz fede94 #19690 üzenetére

    Azért 1 TB adat már elég combos mennyiség és, ha ennyit akarsz a felhőbe feltolni, akkor nem árt előtte bizonyos dolgokat megfontolni:

    Rendelkezünk-e kellően gyors internettel a fájlok feltöltéséhez / letöltéséhez?
    Milyen áron, illetve milyen konstrukcióban kapunk ekkora tárhelyet?
    Előfizetés lemondása esetén (mikor) törlődnek a feltöltött adatok?
    Vannak-e korlátozások (pl. max. fájlméret)?
    Privát adatok esetén biztosít-e az adott szolgáltató megfelelő védelmet?
    Milyen szolgáltatásokra van szükségünk (cikk)?

    stb.

    Nekem például van O365 előfizetésem, amihez jár 1 TB OneDrive tárhely. Viszont olyan gyors internetem már nincsen, hogy csak úgy lazán feltoljak oda ennyi adatot. Ezért nagyobb adatmennyiséget inkább belső / külső HDD-ken tárolok. Azoknál SATA / USB 3.0 interfészen keresztül nyilván a másolás sebessége is mondhatni ok. Felhőben rendszerint kisebb méretű fájlokat, illetve kisebb mennyiségű adatot szoktam tárolni. Például nehezen pótolható doksikat, képeket, zenéket stb.

    Vannak nyilván az online adattárolásnak előnyei, de ezekről, illetve a témával kapcsolatban a Felhő alapú adattárolás (Dropbox, stb.) topikban érdemes érdeklődni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz ra^ven #19691 üzenetére

    Üdv!

    Ilyen célra jó lehet az említett külső HDD és ennél a típusnál a 3 év gyártói garancia is előnyös. Bár egyesek inkább más típusokat, vagy éppen a külső házas megoldást preferálják bizonyos okok miatt. De kimondottan fontos adatoknál úgyis a nemrég említett dolgok, vagyis a biztonsági másolatok készítése a lényeg.

    Egy külső SSD jó dolog és kevésbé sérülékeny a felépítése miatt, így nyilván a külső fizikai hatásokkal szemben is ellenállóbb, mint egy (külső) merevlemez. Ez pedig nyilván az adatok védelme szempontjából is előnyös lehet például egy leejtésnél. Viszont ezen meghajtóknál általában a vezérlő szokta megadni magát és utána elég macerás róluk visszahozni az adatokat. Ellenben a HDD-ről való mentés mondhatni kiforrottabb és az adatmentő cégek árlistái alapján általában valamivel olcsóbb is. Egyébként a fizikális védelmen a HDD alapú 2,5" külső meghajtóknál is lehet javítani egy hordozótok közbeiktatásával, vagy ha eleve ütésálló modellt választunk.

    Nemrég említettem, hogy operációs rendszerek futtatásához használok külső SSD-t. Oda tökéletes és jól jön a gyorsasága, bár nem ártana, ha a TRIM is működne. Viszont szimpla adattárolásnál, főleg ilyen ritka használat esetén (még) nem feltétlen érdemes ilyenekben gondolkodni. Nem beszélve arról, hogy egy nagyobb tárkapacitású modell egyelőre még jóval drágább, mint egy ugyanakkora külső merevlemez.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz ra^ven #19696 üzenetére

    Ezek a 2,5 colos ütésálló típusok külsőleg nyilván ellenállóbbak, de a belsejükben ezeknek is a szokásos mainstream merevlemezek szoktak lenni. 1 TB-os méretben általában a Toshiba / Seagate (Samsung). Amúgy az 500 GB-os A85-ben M8 van, szóval esélyes az 1 TB-os változatnál is. Utóbbiról itt van egy egy jó kis teszt.

    Továbbá egyik-másik modellnél még annyi előny lehet a HDD-t illetően, hogy általában nem integrált USB-s változatok vannak bennük. Utóbbi témáról ezen cikkben is van említés.

    :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz apple87 #19702 üzenetére

    Helló!

    Általánosan ezeket tudnám hozzáfűzni a témához. Illetve a sokat emlegetett összefoglalóban van 2,5" | 3,5" méretben is "for Mac" kategória, ha az említett gépekhez egy jobban passzoló megoldás kellene.

    Nemrég valaki szintén Machez keresett 2,5" külső HDD-t és ezen válasz alapján végül a HD710A lett nála a befutó. Ennek természetesen van 1 TB-os változata is. Valamint például az SP A85 / A85M szintén jó választás lehet, ha dizájnos + ütés- és vízálló modell kell.

    Ha elég egy normál típus, de valami tetszetősebb kellene, akkor pl. a Toshiba új Canvio Premium modelljei is megfontolandók. Ezekhez jár külön NTFS driver, amely jól jöhet a Windows & OS X / macOS rendszereken történő együttes használatnál. Valamint további exkluzív modellek találhatók pl. a Lacie, WD termékkínálatában.

    Aztán akár a külső házas megoldás is opció lehet. Korábban elég fullos cuccokat raktak össze egyesek a belsőt és külsőt illetően egyaránt —► teszt 1 | teszt 2.
    Bár ezen 2 külső rack jelenleg nem feltétlen szerezhető be itthon, de hasonlót gyárt pl. az Akitio, Ewent, LogiLink is. Továbbá vannak egyéb igényes alumínium külső házak pl. a RaidSonic kínálatában.

    Amúgy nem muszáj a Machez tervezett, illetve a fentebb említett egyéb spéci típusokat venni. Bár azok nyilván előnyösebbek bizonyos dolgokat illetően. Általában megteszik a normál külső merevlemezek is, amelyeket például a "sima" notebookokhoz szoktak a Windows & Linux userek is használni. Továbbá ugyanezen kérdésre nemrég a gép topikjában ajánlott modellek szintén. :)

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tassyu #19712 üzenetére

    Helló!

    A WD-ről készült itt a topikban korábban egy teszt. Ezekben általában 2,5 colos WD Blue szokott lenni. A WD5000LMVW nyilván integrált USB-aljzatra utal, illetve itt jól látszik, hogy az is. Valamint az L betű alapján ez a modell a SATA-s típusokból valószínűleg az LPVT / LPVX változatnak felel meg. Továbbá mellékelt szoftverek nincsenek, illetve ilyen téren a különféle My Passport modellek jobbak.

    A Verbatim kínálatából melyik, mert van ám többféle Store 'n' Go?
    Azok a gyártók, amelyek nem a maguk által készített HDD-t teszik a külső házba, azoknál eleve változó, hogy mikor és milyen merevlemezt használnak. A különféle 500 GB-os Store 'n' Go modellek is előfordulhatnak többféle belsővel —► teszt 1 | teszt 2 | teszt 3 | teszt 4. Ezekben általában a normál változatok, vagyis a hagyományos SATA interfészes notebook merevlemezek szoktak lenni. Valamint az első teszt és a gyártó oldala alapján rendszerint mellékelnek hozzájuk 2 hasznos programot is.

    Amúgy mindkettőre hivatalosan 2 év (gyártói) garancia van. Szoftveres kínálat terén viszont nyilván előnyösebb a Verbatim. Persze, ha valakinek ezekre nincsen szüksége, akkor nyilván nem fontosak. Továbbá például ezen cikkben említve van, hogy az integrált USB-aljzat nem feltétlen jelent gondot. Többen használnak ezen topikból is ilyen típusokat probléma nélkül. Bár az igaz, hogy attól még előnyösebb a másik megoldás.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tassyu #19714 üzenetére

    Pontos modellszám, link stb. nélkül ez még mindig kevés információ, mivel ugye van többféle Store 'n' Go modell. Továbbá az egy dolog, hogy xy bolt mennyi garanciát biztosít, attól még ott van a gyártói garancia, illetve az RMA ügyintézés lehetősége. De mindez fentebb is említve volt. Egyébként a 2 évet azért a legtöbb helyen meg szokták rá adni.

    A stabil tápellátás nagyban függ a gazda géptől, illetve az azon lévő USB-portok típusától stb. Erről nemrég szintén volt szó —► [link], [link].
    De, mivel nem ismert a játékkonzol pontos típusa, illetve hogy azon milyen és hány db USB-port van, így erre megint nem nagyon lehet mit mondani. Ahogyan arra sem, hogy a 2 külső merevlemez közül melyiknek kisebb a fogyasztása, ha az egyik eleve ismeretlen. Bár az imént linkelt 2 hozzászólásban szóba kerültek a 2,5" WD-k, mint keveset fogyasztó (külső) merevlemezek.

    Továbbá érdemes meggondolni a tárolókapacitást is. Manapság 2,5" külső HDD-t már nem feltétlen érdemes 1 TB alatt venni. Az 1 TB-os változatoknak általában sokkal jobb az ár-érték aránya, mint az 500 GB-os társaiknak. De ezt persze mindenki maga dönti el, ha tényleg elég 500 GB, akkor ok. :)

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Dexter-2000 #19715 üzenetére

    Külső HDD / SSD-e a jobb választás adattárolásra, az függ az alábbiaktól:

    Mekkora tárolókapacitásra van szükség?
    Mekkora a vásárláshoz rendelkezésre álló összeg?
    Mekkora adatátviteli sebességre, milyen gyors működésre van szükség?
    Ki tudjuk-e használni az adott háttértár sebességét?
    Milyen igénybevételnek lesz kitéve a külső meghajtó?

    stb.

    Arról nemrég volt szó, hogy egy külső SSD nyilván jobb választás lehet OS, programok stb. futtatására, mint egy külső HDD. Illetve előbbinek akár adattárolásnál is lehetnek bizonyos előnyei. De például másolásnál csak akkor tudjuk kihasználni a sebességét, ha a forrásmeghajtó is van olyan gyors. Illetve (napi) 10 GB adat nem sok, az USB 3.0 csatlakozásnál hamar átmásolható külső HDD-re is. Valamint, ha nagyobb mennyiségű adatot kell tárolni, akkor nyilván költséghatékonyabb lehet egy HDD alapú megoldás.

    Továbbá az korábban szintén említve volt, hogy fontos adatoknál eleve a biztonsági másolatok készítésén van a hangsúly. Ugyanis egyik fizikális adattárolónál sem garantálható, hogy (idővel) nem fog tönkremenni. Egy külső HDD esetében például sok múlik a megfelelő használaton, mivel érzékeny lehet bizonyos dolgokra. De egy USB 3.0-s külső SSD-nél ott van még pl. a TRIM működésének hiánya, a vezérlő tönkremenetelének lehetősége, illetve akár ezek is. Persze a megbízhatóságon lehet javítani mindkét megoldásnál például az átlagnál minőségibb és strapabíróbb típusok használatával, de még ez esetben sem lesz rá 100%-os garancia.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tassyu #19718 üzenetére

    Értem, akkor pontos típus híján én sem tudok egyebet hozzáfűzni a fentieken kívül.
    Az USB 2.0 port eleve kicsit karcsú a tápellátást illetően, de ha van 4 db, akkor az Y-kábeles megoldás opció lehet. Bár nem használtam még ilyen játékkonzolom 2,5" külső HDD-t, így biztosra nem állítom.

    Amúgy, ha mindenképpen ott akarod megvenni és csak az említett kettő közül lehet választani, akkor továbbra is azokat tudom mondani, amiket fentebb. Bizonyos dolgokat illetően egyik-másik előnyösebb lehet, de általánosan nézve kb. ugyan mindegy melyiket veszed. Illetve az említett felhasználásra nyilván mindkettő megfelelhet. Bár, ahogyan pl. a TV-k, úgy egy játékkonzol esetén sem feltétlen garantálható a teljes kompatibilitás. Ezért nem ártana a topikjában is megkérdezni, hogy mások milyen külső merevlemezeket használnak hozzá.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Dexter-2000 #19719 üzenetére

    Hát akkor ez kb. el is dőlt, mert 25 ezerből jelenleg nyilván nem jön ki egy 1 TB-os külső SSD... :N

    Külső HDD-t illetően az összefoglaló, illetve egy korábbi hozzászólásban említettek átnézését tudnám javasolni. Valamint ezen cikket, mert ennyi pénzért akár még 1,5 - 2 TB-os 2,5 colos külső merevlemezt is lehet venni.

    A sok kicsi fájl másolása nyilván lassabb lesz USB 3.0-n is és tovább fog tartani, mint a nagyméretű fájlok mozgatása. Viszont azért 10 GB nem akkora adatmennyiség, hogy ne lehetne kivárni, amíg végez vele.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák