Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz carl18 #6352 üzenetére

    "(R3 6-12) (R5 8/16) (R7 12/24) (R9 16/32) (R9 24/48)"

    Én ebben - jelen állás szerint - nem hiszek.
    Persze nem azért, mert technikailag ne lehetne megcsinálni. Nagyon is!
    Lefelé azért nem, mert ahhoz hogy ez így legyen, azt kéne tapasztalnia a gyártóknak, hogy azon az áron, amin jelenleg kínálják az egyes magszámokat, nem mennek el a termékek, vagy legalábbis nem az optimális volumen.
    Felfelé pedig azért nem, mert ott van a TR és az EPYC.

    Mondjuk egy lehetséges scenárió, hogy váratlanul kitúrja az Intel vagy valamilyen Arm fejlesztő az AMD-t a szerverekről és tényleg váratlanul rajtuk marad egy csomó készlet, amivel hirtelen kezdeni kell valamit. Egyébként pedig nyilván az van, amit MLiD mondott, hogy kínosan ügyelnek arra, hogy a kereslet mindig picit meghaladja a kínálatot.

    Szóval egy ilyen lépés engem inkább meglepne a közeljövőben.
    a Zen4D (cloud) egy másik történet. Erről azt tudjuk, hogy kissé butított zen4 magok.
    Azt esetleg el tudom képzelni, hogy a 8000-es széria (vagy 9000-es) majd úgy néz ki, hogy a két CCD-s példányok kapnak gyors zen5 magot és zen4D ccd-t is lesz egy top 1CCD-s modell, amin csak zen5-ös sku van (vö 5800X) esetleg valami top vágott 6 magos zen5 jó drágán és onnantól lefelé már csak zen4D-vel szereltek. Bár lehet, hogy hülyén nézne ki, hogy alul több a mag.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz carl18 #6467 üzenetére

    > Bár tény és való a DDR5 most drága, szóval
    > úgy érzem az AMD is meglépi azt hogy legyen DDR4-es alaplap.

    az nem lesz könnyű,

    Az Alder lake procikban DDR5 és DDR4 memória kontroller is van;
    míg a ZEN4-ben csak DDR5 -lesz.

    > Csak kíváncsi vagyok hogy a kategórián belüli magszám emelkedés is
    > megtörténik-e?

    (jövőre) jönnek majd a ZEN4C magok.
    és a ZEN5 + ZEN4C együtt már hasonló lesz mint az Intel P+E magjai

    [ Szerkesztve ]

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz carl18 #6469 üzenetére

    > Cinebench R20 alatt

    a helyzetet bonyolitja, hogy az Intel nem tökéletes implementációja miatt mégaz R23 se használja az AVX-512-öt.

    2020Nov13:
    "CineBench R23 does not use AVX-512. Maxon has told me that the benefit of using AVX-512 is negated by the clock-down required to keep everything stable, so it isn't used. I'm told this is also why it is disabled in Intel's Embree, (which Cinema4D uses)."
    https://twitter.com/iancutress/status/1327358373373898752

    Az AVX-512-ről nem sok mindent tudunk ;
    de én azért remélem, hogy a ZEN4C - 1xFMA -t kap; a ZEN4 meg 2xFMA
    mert akkor az Intellel vesenyképes lenne.

    "Chips and Cheese:Personally, I think Zen 4 might have a single 512-bit FMA unit that can be addressed as 1×512 or 2×256, in a setup similar to Sunny Cove’s. While massive vector throughput is nice to have for certain workloads, it comes with high power and area costs. Simply having 512-bit micro-ops already provides a large advantage in conserving out-of-order resources and more efficiently using the memory subsystem. Pipe configuration might be similar to prior Zen generations with 2 FMA pipes and 2 FADD pipes, but with 512-bit capability on at least one FMA pipe."
    https://chipsandcheese.com/2021/08/23/details-on-the-gigabyte-leak/

    régi a Chips and Cheese anyag .. de érdemes újraolvasni ..
    mert pl. a GENZ is meg van emlitve.

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Petykemano

    veterán

    válasz carl18 #6509 üzenetére

    > Talán a Warhol azért törölték mert túl közel lett volna A Zen 4-hez.

    Szerintem emiatt kár lett volna törölni, mert más gyártástechnológián készül. Bizonyos, hogy az N5 nem elegendő az alacsonyabb árszegmensbe tartozó termékek iránti igény lefedésére.

    Szerintem nem a Zen4 miatt, hanem azért kaszálták el, mert működött a Zen3D. Utóbbinak a primér piaca ugye a szerverek és a selejtet ki tudják szórni a desktop DIY piacra. Ellenben egy N6-on készülő Warhol nem váltotta volna a szerverpiacra gyártott Vermeer lapkákat. A Warhol önmagában állt volna, ráadásul a célpiacon, ahová került volna, semmiben nem nyújtott volna többet, mint a Zen3D. (Kivéve esetleg a gyártási költségeket)

    > Minden esetre kár hogy nem jött egy utolsó széria AM4 platformba, egy Zen 3+ csiszolt verzió.

    Végülis jött (jönni fog) a Zen3D.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz carl18 #6518 üzenetére

    > a Zen 4, 16 maggal elég nagy hátrányba volna
    > a 24 magos intellel szemben.

    az "elég nagy hátrány" szerintem már-már túlzás ..
    - zen4: 32 (Power) thread vs. RaptorLake: 32 (P+E) thread.
    - zen4: avx512 vs. RaptorLake: avx2
    - TSMC 5+6 vs. 'Intel 7' Process Node
    - igpu: RDNA2?? vs. Arc
    - ...

    vagyis várjuk meg a teszteket,

    amúgy (teljesítményileg) "szerintem" fej-fej mellett lesznek
    - a programok egy része a Ryzen 7950X -en
    - más része a RaptorLake-en teljesít majd jobban.

    a cpu árazás és a platformköltség(alaplap+memória)
    viszont érdekes helyzetet teremthet és itt sokkal problémásabb lesz az AMD helyzete mivel kisebb a mozgástere ..

    [ Szerkesztve ]

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Petykemano

    veterán

    válasz carl18 #6518 üzenetére

    > Szóval én elég nagy esélyt látok arra hogy a 20-24 magig el lesz nyújtva a Zen 4.
    > Máskép nem lennék abban biztos versenyképes tudna maradni a Raptor-al szemben.

    Én is látom esélyét egy 24 magos sku-nak, de nem 3db Zen4 chiplettel megvalóstva, hanem egy Zen4 + Zen4c(loud)/D(ense) chiplettel.

    Ha a Raptor Lake nagyon verné a 16 magos Zen4-et MT-ben, akkor még mindig ki tud hozni Threadrippert az AMD. Erre is van nyitott opció, ugyanis pletykálnak "kis Genoa" platformról.

    Valószínűleg az AMD is tudhatja, hogy a 2(x2) csatornás AM5 és a 12(x2) csatornás Genoa közé kellhet valami és ha már van valami, akkor azt ne a böszme nagy Genoa IOD-ból kelljen vágni.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz carl18 #6520 üzenetére

    > A Raptor Lake pontjait

    A RLK elvileg ( via Videocardz, MLID, friss) a ZEN4 után jön
    (szept. vége?) és "between 8 to 15% for single-threaded tests and 30 to 40% for multithreaded"
    Ha átlaggal (~35) számolunk az MT-nél is, akkor szerintem nincs olyan túl nagy különbség.
    A pár hónapos marketing előnye a ZEN4-nek meglesz és arra a pár hónapra az AMD-é a teljesítmény korona.

    Valószínüleg az AMD-nek is vannak "meglepetései" a zen4c mellett
    - ZEN4 + RDNA2(3) mélyebb integráció
    - ZEN4 + 3D Vcache

    de összességében azok az idők, amikor az AMD a budget és a teljesítménykoronát is hordta - véget értek..
    Ezután kemény versenyre kell számítani és sürű teljesítménykorona cserére .. amiből remélhetőleg a vásárlók is profitálnak.
    ( én hiszek a ciklikusságban és abban, hogy 3-4 év múlva már túltermelés és dömping árak lesznek; csak győzzük kivárni )

    Mottó: "A verseny jó!"

  • HSM

    félisten

    válasz carl18 #6518 üzenetére

    "a cache vágott Zen2 piacra kerül-e valaha"
    Réges rég piacon vannak a Renoir-ok, pl. 4600G [link] ... Számomra túl nagy élményfaktort nem jelent a kikapcsolt IGP-s verzió.

    #6520 carl18 : "A Raptor Lake pontjait egy biztos a 16 Gracemont mag elég szépen megfogja dobni."
    Ezaz, a pontjait. És a valós teljesítményt? Nagyon remélem, inkább azt fogják nézni a tesztelők, mert egyre inkább irreálisnak tűnik pl. a Cinebench általános tempót mérni, mivel egyáltalán nem érzékeny pl. arra, hogy hogyan vannak bekötve a magok. A kis magok ugyanis jóval kevésbé férnek hozzá a memóriához, egy 4-es clusternek volt egy ring megállója az Alderen...

    #6524 hokuszpk : Egyébként nem kell hozzá nagy tudomány, itt vannak a Cezanne alapú 5800U-k pl, 15W-ból kihoz 8 magot és elég korrekt teljesítményt. 15W-os mérést most nem találtam, de 24W-ból pl. 3523 pont jön ki Cinebench R20-ban [link] .
    Szóval elég kevésből is sokat ki tudnak hozni ezek a magok. Szervereknél a sok IF link vesz el nagyon sokat a fogyasztási keretből egyébként. Lásd pl. a 64 magos 3995WX esetén akár 100W is lehet, 180W-ot fogyasztó magok mellett: [link] .

  • HSM

    félisten

    válasz carl18 #6536 üzenetére

    És ahogy szó volt róla, jelenleg nem is nagyon érdemes várni i3 ellenfelet, mivel az AMD jelenlegi lapkáival az nem fedhető le gazdaságosan. :)

    Ami a Raptor Lake i5-öt illeti, az elmélet nagyon szép a kis magokkal, a gyakorlatban viszont egyáltalán nem biztos, hogy széleskörűen támogatott és jól működő lesz a dolog. :N

    Az "efficiency" az az én olvasatomban úgy értelmeződik, hogy így "hatékonyabban" tudnak nagyobb számokat írni a dobozra. ;] Mennyivel jobban fest a K-s i5-nél, hogy 10 mag, nem csak 6? :P

  • HSM

    félisten

    válasz carl18 #6538 üzenetére

    "a 12600K és az 5600X azonos árban mozog idehaza"
    Idehaza. ;) Egy ismert német webshopban pl. 279€ az 5600X, és 298€ a 12600K. Egyébként szerintem érdemes a teljes platform költséget nézni, az megint javít picit az 5600X ár/érték mutatóján. AM4-ből 60€-ért kapsz használható belépő lapot, s1700-ra ez inkább 120€ nagyságrendje ugyanitt. Gyakorlatilag a lapon megspórolt összegből már ki lehet pótolni az 5600X-et egy 5800X-re (358€), az szerintem egy igen jó játékos CPU, bőven méltó ellenfél a 12600K-nak.
    De egyébként olcsó alternatívának ugyanitt kapható az 5600G 224€-ért, az olcsó lappal még kedvezőbb áron kijön, mint egy 12400F-es konfig és egy bőven használható GPU-t is kapsz mellé, persze, nyilván azért lassabb is CPU-nak. :) De azt nem mondhatjuk, hogy nincs miből választani, van pár jó ajánlat továbbra is Ryzen fronton.

    "De ha megnézzük Multi Thredban már nem el hanyagolható az előrelépés"
    Itt azért hozzátenném, hogy azért nem mindegy, milyen programban. Ugyanúgy, ahogy a több CCX-es Ryzenek, úgy az új P/E magos CPU-k esetén sem feltétlen jó ötlet pl. a Cinebench eredményből kiindulni, ami sok sok évnyi optimalizálás után tart ott, hogy egyáltalán nem érzékeny az ilyesmikre.

    Egyébként azzal teljesen egyetértek, hogy az új P-magok nagyon jók lettek. :K
    A "nagyon budget" kategóriában szerintem az i3-12100-nak sokáig nem lesz ellenfele, jól sikerült és olcsón is gyártható a defektes i5-ökből. :D

    [ Szerkesztve ]

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz carl18 #6545 üzenetére

    > Na így belegondolva ha jövőre tényleg 40 magot dob az AMD?

    jövőre talán még nem valószínű - vagy attól függ ...
    de a közeljövőben (>=2024 ) szinte már kötelező lesz ha tartani akarja a versenyt.

    > szerintem sok embernek ez is bőven elég volna,

    kalkulád be az örök elégedetlenséget ..
    akkor már az emberek többsége 64 és 128 magról álmodozik ..

    > De 2023-ban már jelentősen javulni fognak az árak,

    vagy inkább >=2024
    és a 4-8 magos procik elég olcsóak lesznek
    de a csúcs procikért mindig elkérik a pénzt.

    de nem árt tudatosítani:

    A procigyártók "elsődleges" célja a pénzkereset (~profit) és nem a játékosok boldoggá tétele. ;]

    > erős és gyenge mag ... Windows 10 vagy 11

    szerintem: az optimális ütemezéshez kell operációs rendszer támogatás .. és az alapból csak a win11-ben lesz meg.
    Lehet, hogy az AMD csinál egy "Buta" gaming mode-ot win10-re is,
    de az valami faék egyszerű dolog lesz ..
    és a Windows 10 várhatóan csak 2025-ig lesz támogatott.

    de ezt elég eldönteni 1-2 év múlva, hogyha a 40 mag kézzelfogható lesz.

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz carl18 #6549 üzenetére

    > Úgy olvastam az AMD ott kurva el hogy a Globen Foundriesre
    > rakott mindent,

    hol olvastad?
    mert szerintem Lisa Su a maximumot kihozta a dologból..

    A szétválás (AMD-GF) után a szerződéses röghöz kötöttséget egyre inkább átalakította / leépítette és folyamatosan nézték az alternatívákat.
    és a TSMC-vel az ATI felvásárlása óta megvolt a laza kapcsolat.
    "How AMD Left GlobalFoundries for TSMC"
    https://meet-global.bnext.com.tw/articles/view/47591

    > De mikor anno elkaszálták a 7 nanométeres fejlesztést azt rakba
    > be a keresztett. Mert kénytelen volt az AMD TSMC-hez fordulni,

    pont fordítva ..
    inkább az AMD döntése - kaszálta el a GloFo 7nm-es terveit.
    mivel az AMD a 7nm-t MÁR kezdetektől a TSMC CLN7FF-re tervezte.

    2018aug27: "GlobalFoundries Stops All 7nm Development" "Keep in mind that AMD’s first 7 nm product was designed for TSMC’s CLN7FF from the beginning, so the company did not bet on GF’s 7LP in late 2018 anyway, and no rush with the manufacturing technology was needed for GF’s key customer."

    és még 2018novemberben az AMD publikusan is bejelenti a chipletes 7nm-es Rome- ot, (TSMC’s 7 nm )
    Az is lehet, hogy a Chipletes ötletet a TSMC mérnökei adták.

    ----------------
    időrendi sorrend a prohardver cikkei alapján:
    1.) 2018-05-03|Abu "Még idén leszállítja a 7 nm-es Zen 2 mintáit az AMD" " A pletykák szerint az AMD a processzorok esetében nem a TSMC, hanem a GlobalFoundries 7 nm-es node-jára épít, "
    2.) 2018-08-28|Abu "Lelövi a 7 nm-es fejlesztéseit a GlobalFoundries"
    3.) 2018-11-06|Abu "Nagyban épít a 7 nm-re az AMD"
    -----------------

    és ha visszaszámolsz, akkor már 2016 közepén-végén elkezdődhetett a tervezgetés az AMD és a TSMC között.
    mert 2016 augusztusban módosították a GloFo és az AMD szerződését,
    ami lehetővé tette az AMD-nek a legális "polygámiát" és a chipletes technológia megfogantatását a TSMC-vel.

    2016: ""The five-year amendment further strengthens our strategic manufacturing relationship with GLOBALFOUNDRIES while providing AMD with increased flexibility to build our high-performance product roadmap with additional foundries in the 14nm and 7nm technology nodes," said Dr. Lisa Su, AMD president and CEO. "Our goal is for AMD to have continued access to leading-edge foundry process technologies enabling us to build multiple generations of great products for years to come.""

    2014-ben Lisa Su lett a CEO .. és már rögtön a TSMC-vel kezdett flörtölni, és amint alkalom adódott meg is lépte .. :K

    rafinált nő ..

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Petykemano

    veterán

    válasz carl18 #6551 üzenetére

    > hír hogy a Global foundries elkaszálta a 7 nanométert. Mert túl magas volt a fejlesztési költség, így nem is lett belőle semmi.

    A GF akkorra már nagyon régóta képtelen volt megfelelő időre működőképes gyártástechnológiát összerakni. A 28nm volt az utolsó.
    Aztán, míg a TSMC kijött az egyébként kudarcos 20nm-rel, a GF eldobta és inkább fókuszáltak a 14XM-re [link]
    Aztán míg a Samsung kijött a 14LPP-vel, a TSMC a 16FF-fel, addig a GF-nak nem sikerült időben működőképessé tennie a saját 14nm-es megoldását, ezért eldobta azt és inkább licencelte a Samsungtól a Common Platformon keresztül a 14LPP-t. Rövidden később az IBM "eladta" a megmaradt gyártórészlegeit a 7nm-es kutatásokkal A GF-nak.
    Aztán míg a TSMC és a Samsung csinált 10nm-t, majd később 7N-t és 7LPP-t, a GF-nek igazából ezt se sikerült időben működőképesre összeraknia. Pedig amikor az IBM átadta, még ígéretesnek tűnt.

    Azért kaszálta el a GF, mert a 7LP node-ra az AMD lett volna az egyetlen vásárló és az AMD is elkezdett kifarolni belőle amikor elkezdett kikristályosodni, hogy végülis a TSMC-nél fog gyártatni. Egyébként ez sem teljesen igaz, mert az IBM is ezen a 7LP gyártástechnológián gyártatott volna. Asszem még per is volt belőle.

    Mindenesetre amióta a GF nem igyekszik leading edge finfet gyártástechnológiát készíteni, hanem a niche FDSOI-val foglalkozik, azóta újra nyereséges.

    Valószínűleg nagyon sokat számít, hogy mennyi vásárlója van egy gyártástechnológiának.
    Hiszen nagyjából ugyanazokat a jelenségeket látjuk az Intelnél, amik megtörténtek a GF-nél is. És a TSMC sikerei mögött is sokan azt sejtik hogy sok vásárlóval dolgoznak együtt, sok különféle igényt szolgálnak ki és így - a partnerekkel együttműködve - nagy tudásbázis (libraryk) alakul ki.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz carl18 #6553 üzenetére

    > Bár a 2019-es hírek úgy hozták le, hogy az AMD azután fordult
    > a TSMC-hez miután le tettek a 7 nanométer kifejlesztéséről.

    félreérthető a cikk
    Az AMD úgy tervezte, hogy ideális esetben a 7nm-t
    a TSMC és a GF párhuzamosan gyártatja
    lehet, hogy 30%-70% lett volna az arány.
    a csúcs procikat egy részét a TSMC-n; a többit a GF-on.
    ( mint kockázatcsökkentés és költségoptimalizálásnak is ideális )

    Viszont az AMD nem akart emiatt plusz pénzt vagy elkötelezettséget betolni a GF 7nm-es projektjébe.
    és mikor a GF lemondta a 7nm-ert,
    akkor az összes jövőbeli (7/5/.. nm-es) kapacitást is át kellett kötni a tsmc-re.
    És addig nem is volt gond, amig a covid be nem ütött ..

    -------------

    Az újságírók nagy részét mennyiségre fizetik és nem minőségre.
    és a hirdetési ipar és a google már nem a legjobb találatokat adja neked.

    manapság jobban meg kell válogatni a hircsatornákat és az újságirókat.

    nekem általában beválik, hogy
    - 3-4 cikket elolvasok a témáról ( különböző portáltól )
    - extra keresőszavakat teszek e a keresésbe
    ( "anandtech" , "prohardver" , "reddit" ) és akkor minőségibb találatot kapok.

    pl.
    https://www.google.com/search?q=reddit+AMD+globalfoundries+ZEN2

    https://www.google.com/search?q=site%3Aanandtech.com+AMD+globalfoundries+ZEN2

    > Szóval szerintem biztos

    Ha valamit biztosnak hiszel - arra nem keresel rá, nem nézel utána.
    Legalábbis én ezt vettem észre magamon.

    amúgy a dolgok komplexek;
    és sok nem publikus információ is lehet még a történetben.

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz carl18 #6551 üzenetére

    > a fogyasztóknak mainstream piacon mikor jön ismét
    > valami elérhető árkategóriába.

    nincs sok remény .
    és ha ránéztél a hírekre ...
    A chip-ipar - az Ukrajnából és Oroszországból származó nyersanyagokktól is függ. Egy elhúzódó konfliktus nem tesz jót az áraknak. :O

    "“According to research from market research firm Techcet, Russia and Ukraine are each pivotal in the high-tech trade,” Curran said. “Per their reporting, more than 90% of semiconductor-grade neon used in U.S. semiconductor manufacturing is supplied from Ukraine, while 35% of palladium necessary for the chips comes from Russia.”" ( via )

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz carl18 #6800 üzenetére

    > Ha a Zen 4 kap ilyen 3D V-Cache-t az valóban brutális
    > teljesítményt produkálna!

    greymon szerint ~2023 -ban várható
    .. miután leállítják a ZEN3-3D gyártást.
    "My sources tell me that ZEN4 3D needs to wait for the production line ZEN3D to stop .So, yes, 2023 is more likely."
    https://twitter.com/greymon55/status/1514625097096593414

    Persze ha ez igaz és tényleg kijön a 5600X3D/5950X3D - akkor még tovább csúszhat a ZEN4-3D átállás ..( szerintem erre kicsi az esély )

    amúgy az Intel tartogat pár meglepetést szerver fronton..
    és emiatt a Genoa-X (3D) -re elég nagy igény lesz az ügyfelek részéről.

    > az valóban brutális teljesítményt produkálna!

    azért a DDR5 és a PCIe Gen5 hatása is érződni fog .
    (pl. a Gen5 -ös GPU latency kisebb lesz .. )

    de jönnek ki a Gen5-ös RDNA3 -as kártyák is
    és teljesen máshol lesz a szűk keresztmetszet ..
    vagyis nehéz megjósolni, hogy a játékok terén mennyi haszna lesz.
    ( főleg ha a 4K lesz az átlag )

    és ha a CXL miatt 2-4 GPU -t is kezelni fog a Win11 -es ..
    akkor aztán végképp ..

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Petykemano

    veterán

    válasz carl18 #6816 üzenetére

    Én a helyedben nem élném bele magam ebbe a hosszúéletűségbe. Valószínűleg már egy 12 magos zen4 körbeszaladja majd. Egy jövőre érkező zen4-3D pedig állva hagyja. Aztán jön a zen5, ami pedig ugye a széles architektúra - elvileg.
    Nagyon csábító, hogy ennyire jóáras kezd lenni a felső rész is, de csak akkor éri meg elcsábulni, ha azt érzi az ember, hogy tényleg hasznot hajt számára a sok mag, csak eddig drágállotta. Arra nem érdemes építeni szerintem, hogy a sok mag hoz majd időtállóságot.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • paprobert

    senior tag

    válasz carl18 #6816 üzenetére

    Csak annyira lesz hosszú életű, mint amennyire manapság egy Zen1 az. Jó-jó bizonyos dolgokra, de az egyszálas teljesítményét látva húzod a szádat.

    Most dinamikusan fejlődik mindkét gyártó. A node-ok készek (TSMC), ill. készülnek(Intel), és az architektúra roadmap is le van fektetve.

    Gaming szempontjából pedig a Matrix demo hozta azt az első mélyütést, amiről beszéltem úgy 2 éve, hogy a konzolok mit is jelentenek a kurrens PC CPU-knak. Szimplán, még messze vagyunk a Zen2@3.5GHz*2-től, a 60 fps-ért küzdve. :D

    [ Szerkesztve ]

    640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

  • paprobert

    senior tag

    válasz carl18 #6820 üzenetére

    "Szóval mindig relatív mihez képest versenyképes és hogy mennyiért."

    Akkor vegyük ki a relativitást a képletből, egy egyszerű kérdéssel:
    Vinni fogja-e a PS5-re és XSX-re megjelenő játékokat, legalább 60 fps-sel?

    A válasz erre az, hogy a konzolon 60 képkockát célzó játékokat vígan, míg a 30-at célzóak egy részét biztosan nem. Lásd, Matrix demo, első fecske.

    #6819 HSM
    Hogy ma megállja a helyét, abszolút egyetértek. A jövővel kapcsolatban vannak nem alaptalan kétségeim.

    #6821 S_x96x_S
    Csak arra hívtam fel a figyelmet, hogy a jelenlegi igények fölé vásárolni az aktuális sorozatból, jövőbiztosítás céljából gaming-re értelmetlen. Hiába lett olcsóbb a top-end, ehhez nem elég jók ma a hardverek.
    Egyéb, MT-et igénylő feladatokra persze lehet jó ajánlat, bár abban is jelentős fejlődés van kilátásban, szóval csak ésszel.

    [ Szerkesztve ]

    640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

  • paprobert

    senior tag

    válasz carl18 #6823 üzenetére

    Nem, a motorok 14 szálig skálázódása nem oldja meg az 1 szálas hard limitet, ami a Zen3-at, Alder-t érinti. (és valószínűleg a következő 1-2-3 generációt.)

    Ne legyél az az FX tulaj aki a mai napig várja... :))

    [ Szerkesztve ]

    640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

  • HSM

    félisten

    válasz carl18 #6820 üzenetére

    "IGen, az első gen Ryzen egyetlen gyenge pontja..."
    Meg a gyenge lebegőpontos egység, a gyenge memóriavezérlő és a CCX-ekre osztottság. Szvsz nem véletlenül adták olyan olcsón, ahogyan.

    A 3600-as már a problémák nagyját megoldotta, de a kettévágott felépítése továbbra sem passzol jónéhány programhoz. Én 5 évre biztosan nem terveznék vele, hacsak nem 8K-n akarsz játszani brutális GPU-limittel, 2-3 reálisabb lehet, kisebb, inkább nagyobb kompromisszumokkal. :)

    #6822 paprobert : "A jövővel kapcsolatban vannak nem alaptalan kétségeim."
    Elnézve azt, hogy azért egész hatékonyan el lehet végezni kb. bármit egy négymagos 15W-os 3-4 évvel ezelőtti ultramobil processzoron is (pl. i5-8250U), így túlzottan nem aggódnék az ezekhez képest erőmű-kategóriás 5900-asok miatt. :N Azért 12db teljesértékű, egyenként is erős, hatékony mag nem holnap, de szvsz nem is 3 év múlva lesz gyenge kategóriás.

    "a jelenlegi igények fölé vásárolni az aktuális sorozatból, jövőbiztosítás céljából gaming-re értelmetlen"
    Nehéz ezt előre látni. Addig egyetértek veled, hogy a "jövőbiztosításba" általánosan nem igazán érte meg soha fektetni komolyabb összeget gamingre, de azért kivételeket is lehetett látni az utóbbi tíz évből. Én annak vagyok a híve, hogy kis ráfizetést megérhet, ha valaminek nagyon jó az ér/teljesítmény aránya, még ha ma nincs is teljesen kihasználva. Azért is írtam, az 5900X elég jó ajánlatnak tűnik 400 euróért, de lehet érdemesebb ma venni egy 5600-ast, aztán ha kevés fejleszteni pár év múlva, amikor már 400-ba sem fog kerülni az 5900. :)
    Én is így ugrottam a 3600-asba pár éve, jó áron volt, valami kellett, aztán majd ha kinövöm veszek erősebbet. :)

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz carl18 #6828 üzenetére

    A 10 éves FX már akkor gázos volt játszani, amikor megjelent... :U
    De a 3770 is igencsak kompromisszumos volt már legalább 3-4 éve. Persze, nekem nem a kínkeserves, döcögős 60 FPS a cél.

    #6830 S_x96x_S : Én azért kivárnám, mire ezekből bármi látszani fog a gyakorlatban... Tippre szerintem ezeknek a következő 3 évben szinte semmi látható hatása nem lesz, míg mondjuk az új PCIE5 kompatibilis platform + DDR5 elég paprikás felárúnak tűnik már most is.

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz carl18 #6838 üzenetére

    > arra leszek kíváncsi ...

    várj türelemmel
    talán még ~53-at kell aludni és megtudjuk.

    legalábbis Greymon szerint :
    "Upcoming Financial Analyst Day – June 9, 2022" -en
    kiderül(het). https://ir.amd.com/news-events/analyst-day
    Greymon: "On June 9th we expect to see the roadmap for ZEN5 / ZEN6 RDNA4/5" "Forgot to say it was my guess. Because AMD is used to updating the roadmap on the financial analyst day."
    ---------------

    Mivel az Intel teritette az "eléggé agresszív roadmap"-jét,
    valószínüleg az AMD-nek ezzel kell szinkronizálni,
    főleg úgy - hogy sokan lehetségesnek tartják, hogy az
    Intel visszaszerzi a gyártási elsőbbséget
    ( pl. az Intelnek az "utiterv szerint" hamarabb lenne (20A = 2N ) -je,
    mint a TSMC-nek )

    Pat Gelsinger, Intel CEO : "Sapphire Rapids, when we introduce it, is the best product. Again, hey, we expect AMD is going to respond, but it’s going to be a pretty close race, and when we get into the Granites and Sierra Forest, unquestionably, the best again at that point. We’re going to go from a deficit in process technology to a leadership in process technology in the server space in this horizon as well. So unquestionably, best products, best process technology, best capacity profile. So that’s the area that we’re still most challenged, but the execution every day."
    ( innen )

    Az biztos,
    - hogy az AMD-nek is elő kell varázsolni pár "nyulat"
    a befektetők megnyugtatása érdekében. :K
    - hogy az AMD+TSMC csak úgy nem fogja átadni a technológiai elsőbbséget az Intelnek

    de ettől függetlenül bármi lehet ..

    :R

    [ Szerkesztve ]

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Petykemano

    veterán

    válasz carl18 #6838 üzenetére

    Erős a nyomás az intelt részéről. Azt rebesgetik, hogy a tsmc késett az N3-mal és nagyon megcsúszott az N2-vel és az Intel gyártástechnológiában vissza fogja venni a vezetést 2025.táján.

    Mindenesetre én arra számítok, hogy a Zen5 nem az lesz, amit várunk - a szélesítés, hanem csak egy utolsó refinement N4X-en.
    Mármint arra gondolok, hogy a zen mindig is egy egyensúlyt jelentett. A zen3 ugyan elvileg egy ground-up új architektúra, de változatlan célokkal, súlyokkal. Ha lesz egy új, szélesebb, alacsonyabb frekvenciát célzó architektúra család, ami máshová helyezi a súlyokat, azt talán érdemes lenne más néven illetni. Nem azt mondom, hogy ez lesz, mert nyilván a marketing érték is egy szempont. És új névvel illetni csak akkor lenne érdemes, ha kifejezetten megkülönböztetni akarnák.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz carl18 #6838 üzenetére

    > De én arra leszek kíváncsi a Zen 5 után mi lesz?
    > Mert semmi információ nincs mit tervez utána az AMD...?

    amúgy minden ködös .. még a Zen5-is.
    ( ami amúgy a Ryzen 8000 -lenne )

    Amúgy mi az "STX-A0" ?
    - a "Strix Point" röviditése ?
    - a mini pc-re ( Mini-STX ) utal ? és speciális socketet kap ?

    1 évvel ezelőtti infó:
    Zen 5 CPU codename Granite Ridge.
    Zen5 APU? codename Strix Point (Big Core Zen5+Zen4D Small Core)
    https://twitter.com/ExecuFix/status/1397814514603732996

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz carl18 #6862 üzenetére

    > Szerintem a Unreal Engine 5-ös játékok
    > talán 2024-2025 táján kerülhetnek majd elsőként piacra.

    hamarébb.
    - konzol egyszerűbb, és ide hamarabb jönnek
    - elméletileg az EU4 projekteket egyszerű átkonvertálni EU5 -re ..

    és már most is sok játékot jelentettek be - amelyek elég jó készültségi állapotban vannak.
    https://www.gamewatcher.com/news/unreal-engine-5-games
    https://gamerant.com/all-confirmed-unreal-engine-5-games/

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz carl18 #7154 üzenetére

    > Még ha Zen 4-es is lesz a 7600X akkor se fog többet érni mint 300
    > dollár,már az intel is versenybe van

    szerintem zen4-es lesz ;]

    Ha a gyártási kapacitás kicsi,
    akkor a 6 magosat úgyis felül fogják árazni,
    és ezzel a 8 ,12,16 magos felé terelik a vásárlókat.

    > és ha túlárazák akkor nem lesz rá kereslet.

    Ha túlárazzák, akkor csak kisebb lesz rá a kereslet.

    "Jó" árak szerintem csak jövőre lehetnek,
    ha lesz hozzá megfelelő gyártási kapacitás.

    // persze sokszor tévedek . :R

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz carl18 #7334 üzenetére

    > ezek igen baráti árak,

    szerintem az árakon nem érdemes még spekulálni ..

    Ha jól értem az egész árazás
    a RedgamingTech ( hsz_7264-7264 ) -tól indult ki,
    és az uborkaszezon miatt sok mindenki átvette.

    de újra: 645s:
    https://www.youtube.com/watch?v=eoEvLHcoRGc&t=645s
    "This is not a leak .. it is a guess."
    "AMD will charge less for ZEN4 than ZEN3"
    "AMD can't charge a premium"

    Vagyis ez nem egy belsős infó kiszivárgása.

    Ahogy én elképzelem:
    Valószínüleg az AMD-nek van n>=3 kidolgozott árazási forgatókönyve;
    piaci modellezéssel .. és szimulációval .. ami a nyereségre optimalizál.
    és majd csak "Announcement – August 29th" előtt 2-4 nappal döntik el véglegesen, hogy melyik legyen a végleges.

    A RedgamingTech még halott olyan pletykákat, hogy egyes válogatott ZEN4-es cpu-k képesek a 6 kikaherz-re is ..
    És biztos lesz ~"utolsó" utáni BIOS frissités is .. ami a Ghz-eket módosíthatja. A probléma, hogy az Anouncement után már tisztességtelen a lefelé módosítás ;]

    És @Greymon55 szerint
    ~ 5.2 Ghz all core overlockolással remélhető ..

    vagyis Kikaherz Statisztika számítás szerint ..
    core (16) * 5.1666666666666666666666666666666666666 Ghz
    = 82.666666666666666666666666666666666666666 Ghz
    ( na jó .. a fenti hülyeség .. mindenesetre benne van a 6-os ;] )

    Mottó: "A verseny jó!"

  • hokuszpk

    nagyúr

    válasz carl18 #7357 üzenetére

    az 5800X 1650 koruli single ertekebol szamolva +15% ( 1650 x 1.15 = 1897.5 ) valos lehet.

    Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

  • hokuszpk

    nagyúr

    válasz carl18 #7371 üzenetére

    "+1 Én is azon tanakodtam, ha gyengébb lesz 1 szálon mint egy Raptor lake akkor az AMD hogy is fog tudni prémium árat elkérni érte."

    a 12 gennél, ami egyszálon jóval erősebb, mint akármelyik Zen3, azt látjuk, hogy ez a teljesítmény nem fordul le fpsre. Az 5800X3D Cinebench egyszálasban jóval gyengébb, mint az Alder, és mégis játéktesztekben hol egyik hol másik ; kb. döntetlen.
    A Raptor többszálas tesztekben a kismagok növekvő számának köszönhetően fogja verni a Zen4et, melóra valószinűleg továbbra is jobblesz egy "sima" 16/32 proci, mint az Intel féle hybrid. Aki ferengi és termel vele, megnézi a költség / haszon diagramot és megveszi az annak megfelelő jobbat.
    A legtöbb lapka elsőkörben valószinűleg amúgyis a zsíros szerverpiacra megy, az volt a target is, mert ott nem matekolnak azon, hogy "de hát drága mellé a ddr5".

    [ Szerkesztve ]

    Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

  • Albus_D

    aktív tag

    válasz carl18 #7378 üzenetére

    Szerintem sem.

    Drága bizony, a raptorhoz pedig ott lesznek a használt lapok is ;] ;]
    De nagyot fordul a világ, mert eddig sokak indokolatlan vesszőparipája az volt, hogy milyen drága a lap az alder-hez. Valamivel meg kellett védeni az ár/érték arányt. ;] ;]
    A zen4 meg most lesz drága, és használt lap sem lesz. Úgy várom már mit találnak ki magyarázatként. :DDD

    Én biztos nem veszek semmit, idén elköltöttem az 5 éves gépfejlesztési keretet.

    [ Szerkesztve ]

  • Petykemano

    veterán

    válasz carl18 #7762 üzenetére

    Nem állítom magamról,. hogy minden Meteor Lake pletyka ismerője vagyok, de...

    Szerintem az Intel sajnos küzdeni fog az Intel4 gyártástechnológiával is. Nem annyi ideig mint az Intel7-tel, de szerintem a Meteor Lake rajtjáig még csak annyira lesz jó a yield, hogy mobil méretű (és teljesítményű) CPU-kat gyártsanak rajta és csak néhány negyedév után fog tudni a yield és a teljesítmény eljutni oda, hogy a remélt 8P+32E méretet is le tudják dobni.
    Persze ez tök jó, mert várakozásaim szerint a Zen4-gyel szemben épp a mobil piacon lesznek nagy lemaradásban. Tehát ha mondjuk 2023Q2-ben kiadják a Meteor Lake mobil változatát, akkor azzal zárhatják az ollót.

    Az eddig látott Meteor Lake fotók és más infók ezt a narratívát támasztják alá.
    Az Intel által részletezett design [link] nekem 6P+8E magosnak tűnik. Szerintem ha képesek lennének ennek a desktopra szánt 8P+32E magos designra, akkor azt már valamiylen formában láttuk volna, vagy hamarosan láthatjuk.

    A dologban számomra a legérdekesebb kérdés az, hogy hogy fogja az intel összerakni ezeket a magokat. Volt nekik egy 10 magos Comet Lake. ahol ring bust használtak. Aztán volt egy 8P+2x4E Alder Lake, ahol elvileg szintén 10 mag állomás van a ringbuson. már ha az még ringbus. Már a Raptor Lake is érdekes, hogy hogyan fogják a +2x4E magot felfűzni, nemhogy még 4db E-clustert. Azt gondolnám, hogy a 8P+32E mag esetén már talán praktikus volna ezeket külön gyártani. DE majd meglátjuk

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák