Hirdetés
A Sun Microsystems tegnap bejelentette megújult Unix szervereit, melyekbe már a friss UltraSparc IV+ processzor kerül. A Panther kódnéven fejlesztett, 64 bites, kétmagos processzor az UltraSparc család ötödik generációját képviseli. Míg az UltraSparc IV 130 nm-es csíkszélességgel készült, az új lapkát már 90 nm-es gyártástechnológiával állítják elő, ami magasabb, 1,5 GHz-es órajelet tesz lehetővé. Emellett gyorsítótárának mérete is növekedett; az integrált másodszintű cache 2 MB-os, a különálló L3 cache mérete pedig 32 MB.
Az UltraSparc IV+ processzor a Solaris 10 operációs rendszert futtató Sun Fire V490, V890, E2900, E4900 és E6900 szerverekbe kerül, melyek a bejelentés időpontjától – legalábbis az Egyesült Államokban – meg is vásárolhatók. Az akár többféle UltraSparc processzort tartalmazó rendszereken a Solaris 9-es verziója is, illetve minden korábbi szoftver futtatható, így a gyártó a konkurenseknél költségkímélőbb bővítési lehetőséget ígér. Az új szerverek az átdolgozott processzornak köszönhetően jelentős többletteljesítményt nyújthatnak, miközben a Sun az UltraSparc IV+-alapú rendszereket az előző generációs UltraSparc IV-et tartalmazókkal azonos áron kínálja: a kétprocesszoros V490 például 8 GB memóriával 31 000 dollár, a 24 utas E6900 pedig 96 GB memóriával 1,1 millió dollár.
A Sun a múlt héten bejelentett x86-alapú Galaxy szervereivel és a mostani Unix szerverekkel két vasat tart a tűzben; miközben próbál megfelelni az x86-os termékek iránti piaci keresletnek, egyúttal igyekszik visszaszerezni főként az IBM javára elveszített részesedését az Unix-alapú szerverek ismét dinamikusan bővülő piacán.
A Sun a jövő évben várhatóan tovább növeli az UltraSparc IV+ órajelét, ám az egymagos chipek kínálatában is lesz újdonság: az UltraSparc IIIi+-t – akárcsak a most bejelentett CPU-t – a Texas Instruments fogja gyártani 90 nm-es csíkszélességű technológiával, így ez az olcsóbb unixos szerverek családjában teremt újabb bővítési lehetőséget. A híradások szerint a következő hónapokban végre bemutatkozhat a Niagara fejlesztési kódnéven emlegetett processzor is, amely nyolc magjával egy időben 32 szál végrehajtására lesz képes.