Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Racecam

    MODERÁTOR

    Üdv mindenki!

    Sztem mostanában elég sűrűn van szó ezekről az új szerzetekről, 16:10 es képaránnyal.
    Egyre több gyártó rukkol elő ilyen kialakítású monitoraival. Szerintem sok embernek megmozgatja a fantáziáját. Legalábbis nekem nagyon :)
    Az ötlet elméletileg nem rossz. Nem véletlenül alkalmazzák az ehhez nagyon hasonló 16:9 es képarányú vásznakat a mozikban, hiszen az ember horizontálisan nagyobb szöget lát be mint vertikálisan.
    Persze a számítástechnikában korántsem csak a mozizás az elődleges szempont. Pl szövegszerkesztéshez véleményem szerint egyértelműen rossz az ilyen kialakítás. (mondjuk például mert egy hoszabb sor után nehezebben találod meg a következő sort.) Bár persze talán ezt is lehetne orvosolni egy 90° os forgathatósággal. :)
    Aztán gond lehet még a felbontás. Ami jellemzően 19'' nál 1440x900; 20,1'' osnál 1680x1050; 23'' osnál pedig 1920x1200 pixel. Ebből sok gond merülhet föl, pl egyesek szerint így nehezebben olvashatóak a betűk a kicsi pixelméret miatt (ezt én mondjuk nem tartom kifejezetten erre a technológiára jellemző hibának). Aztán nem minden játék támogatja ezeket a felbontásokat, nem natívfelbontásban pedig ugye romlik a képminőség. Vagy natívban esetleg valami nyújtás jön létre, ami megintcsak idegesítő lehet.
    Mondjuk a dolognak végülis akár még lehet előnye is. Halottam valami kis hackről, asszem CS-ben hogy kihasználvan a képarányt nagyobb látószög csalható elő. A részleteket nem tudom.
    Mindenesetre nekem teccik ez a megoldás. Szerintem elég sokan vannak már akik birtokolnak ilyen monitorokat és megoszthatnák véleményüket azokkal akik ilyen technológia vételén gondolkodnak (mint pl én). Továbbá az erre épülő tipusokat is összevethetnénk. Melyiket érdemes venni, miért.... stb.
    Meg egyáltalán még azt is meg kéne vitatni hogy egyáltalán jó-e ez a kialakítás, és ha jó akkor mikor miylen alkalmazásban és kinek jó? Sztem ezen hosszú vita lesz,
    és mindenképpen érdemes róla beszélni.

    Jó fórumozást!

    Üdv: SystemRoot /2006. 02. 26/

    A méretarányok összehasonlítása ezen az ábrán megtkinthető: [link]

    Előzmény:
    Widescreen TFT-k pro/kontra - Milyet? Melyiket? - Archívum I. [link]

    ----

    Tisztelt Fórumtársak!

    Az utóbbi időben elég sok kérdés ismétlődött a topikban, ezért álljon itt egy összefoglaló hsz., ami választ ad a legtöbb kérdésre.

    Paneltípusok:

    Egyes monitortípusok esetében kétes a panel típusa. A következőképp lehet megállapítani milyen panel is rejtőzik a monitorunkban:

    Samsung monitorok esetén:

    1. Lépj be a menübe.

    2. Vedd le a fényerő (brightness) és a kontraszt (contrast) értékét 0-ra.

    3. Tartsd nyomva a source gombot 5 másodpercig.

    4. A megjelenő ablak utolsó sorában rejtőzik a panel mivolta.

    # xAx-xxxx : Samsung panel.
    # xLx-xxxx : AU Optronics panel.
    # xDx-xxxx : CMO panel.
    # xIx-xxxx : CPT panel.

    LG monitorok esetén (szervíz menü előhozása):

    1. Kapcsold ki a monitort.
    2. Tartsd nyomva a "menu" gombot a monitoron és kapcsold be a monitort
    3. A monitor bekapcsol, de te csak tartsd benyomva a "menu" gombot, amíg a szerviz menü meg nem jelenik.
    4. A monitor ki-, be kapcsolásáig a "menu" gomb a szerviz menüt hozza fel, nem a rendes menüt.

    Dell monitorok esetén azt tudom mondani, hogy lehetőség szerint nézz körül az interneten, hogy hanyas rev.-nél tart az adott monitor (minél nagyobb a rev. annál jobb), és lehetőleg kerüljük a "Made in Slovakia" és a "Made in Czech Republic" feliratúakat, helyette inkább ha lehetséges keressünk "Made in Ireland" feliratút.

    Szervíz menü előhozása Dell monitor esetén: Tartsuk lenyomva a menu és + gombokat, majd kapcsoljuk vissza a monitort, és amikor teljesen megjelent a kép, engedjük el a + és menu gombokat, és nyomjuk meg a - gombot. Ezzel előhoztuk a rejtett menüt.

    Pl. egy Dell 2007WFP rev. A03 esetén a következő paneltípusok lehetségesek:

    RT803 - LG-Philips LM201W01 S-IPS; PM330 - Samsung LTM201M1 S-PVA. Dell 2007FP-nél pedig: UW473 - Samsung S-PVA; HN210 - LG-Philips S-IPS

    A DVI-ről, a formátumairól és fontosságáról itt találhatsz bővebb információt: [link]

    Nagyon fontosak továbbá a különböző monitor tesztelő programok, amikkel ki tudjuk szűrni, hogy a monitorunk pixel/subpixel hibás-e, illetve megnézhetjük milyen tulajdonságokkal bír a kijelző.

    Álljon itt hát pár fontos program: A PixPerAn [link] kiskocsijával az utánhúzást lehet megvizsgálni.

    Az Eizo tesztprogramjával [link] pedig monitorunk geometriáját, konvergenciáját, élességét, színkomponenseit és az esetleges pixel/subpixel hibákat ellenőrizhetjük.

    A HDMI és a HDCP fontosságáról és magáról a technológiáról itt olvashatsz: [link]

    A dinamikus kontrasztot soha ne nézzük egy monitor esetén! Csak a valósnak szabad hinni, a dinamikus csak vásárlómegtévesztő szöveg.

    PixPerAn letöltés: [link]

    Eizo tesztprogram: [link]

    Használjátok továbbra is egészséggel a topikot!

    Üdv, nike_

    2008. 10. 01.

    [ Módosította: 7 ]

    Com'è diverso il mondo visto da qui

Új hozzászólás Aktív témák