Ac-s Wi-Fi router és adapter a ZyXEL-től

Ac-s router és adapter

Minden magára valamit is adó hálózatieszköz-gyártó márka előrukkolt már az új csúcssebességet jelentő, ac-s Wi-Fi szabványú routerrel és a hozzá illő adapterrel, így nem csoda, hogy a ZyXel is bejelentkezett saját készletével. A D-Linknél, Netgearnél vagy éppen Ciscónál kevésbé ismert márka tavasszal nagyon kellemes meglepetést okozott nekünk jól átgondolt Power Plus Media Server hálózati adattárával – vajon az NBG6716 névre keresztelt a AC1750 HD Media router meg tudja ismételni ezt a bravúrt?

Külsőre az útválasztó ugyanolyan stílusú előlapot kapott, mint a NAS, párban biztosan jól mutatnának. Ahogyan legtöbb konkurensének, a ZyXEL megoldásnak is belső antennái vannak, melyek hatékonyágát úgy növelik, hogy a routert az élére állították. Lehet, hogy a cikkben szereplő képek csalókák kicsit, de elég nagy darab jószágról van szó, nagyjából akkora, mint egy átlagos könyv. Homlokzatán csak a WPS-t aktváló gombot találtuk, ami mellett állapotjelző piktogramok világítanak, ha be van kapcsolva az eszköz.

Egyik oldalára került a rádiós egység és az előlapi LED-ek ki-/bekapcsolója, a másik oldalon két USB 2.0 csatlakozó sorakozik. Mellettük a két szokatlan gombbal az USB-s adattárak szoftveres leválasztása oldható meg. Hátul a megszokott konnektorokat találtuk: négy sárga (LAN) és egy kék (WAN) Ethernet aljzatot (természetesen gigabitesek), a táp csatlakozóját és egy billenőkapcsolót, amivel a router áramtalanítható.

A könnyen eltávolítható burkolat alatt a most már a Qualcommhoz tartozó Atheros elektronikája található. Az árnyékoló burkolatok miatt nem tudjuk megmondani, hogy pontosan milyen rádiós egységeket alkalmaztak, de a szabadon álló nagyobb QCA9558 központi processzor mellé több mint valószínű, hogy a három adatfolyamos (spatial stream), kétsávos (dual-band) QCA9880 modul került. A kisebb QCA8337N lapka végzi a gigabites switch feladatokat.

A gyors Wi-Fi router mellé megkaptuk a ZyXEL leggyorsabb USB-s Wi-Fi adapterét is. Az USB 3.0 csatlakozós NWD6605 vezeték nélküli AC1200 adapter pendrive méretű eszköz, tetejéből filigrán antenna hajtható ki, egyáltalán nem lepődnénk meg, ha valaki véletlenül letörné. A dobozán lévő AC1200-as szám arra utal, hogy csak két adatfolyammal (spatial streammel) dolgozik, így az ac-s szabvánnyal 866 Mbps-os, az n-essel pedig 300 Mbps-os elvi csúcssebességre képes.

Hirdetés

Kezelőfelület

Szokásos, internetböngészővel elérhető kezelőfelülete van a ZyXEL AC1700-as routerének. A kisméretű kezdőképernyőn kiderült, hogy a magyar nyelvet nem támogatja, viszont az alapértelmezett jelszót beletáplálták, első használata után azonnal felajánlja cseréjét. Kedves részlet, hogy a pontos időt és az időjárás állapotát is kijelzi a beléptetőablak, bár a tajvani adatokkal idehaza nem sokra mentünk.

Először azt hittük, hogy csak valami rossz vicc, esetleg hibásan töltődött be a router kezelőfelülete, de néhány frissítés után bizonyossá vált, hogy az elnagyolt, picike, mégis pixeles grafika bizony a ZyXEL legmodernebb routerének kezelőfelülete. Nem is értjük, 2013 végén hogy lehetett ilyennel kiadni, mintha valami kis felbontáshoz lenne méretezve, ráadásul az alul kiválasztható elemek ablakai megint más stílusban jelentek meg.

Elsőre az egyszerűsített kezelőszerveket kaptuk meg, itt a hevenyészett hálózati térkép mellett alapvető információkat találunk a routerről és a Wi-Fi hálózatokról, beállíthatjuk, mikor legyen aktív a rádiós rész, egyszerű tartalomszűrőt, Wi-Fit és internetkapcsolatot konfigurálhatunk.

Valamivel barátságosabb az „Expert Mode”, vagyis szakértői mód, ahol már egy klasszikus, bal oldali főmenüben navigálhatunk, aminek egyes pontjaihoz többlapos beállítási lehetőségek tartoznak. Itt is a hálózat mórickarajzával kezdünk, de további információkat is kapunk az átvitt adatokról, sávszélességről, letöltésekről, hálózati eseményekről, illetve állíthatjuk a csatlakozott számítógépek prioritását.

A meglévő Wi-Fi hálózat mellé további kettőt kapcsolhatunk be, melyek nagyjából úgy működnek, mint a vendéghálózatok, külön SSID-vel, korlátozható hálózat- és interneteléréssel. Az expert módban is megtalálható a rádiós egység működésének időzítése. Minden napra egy intervallumot adhatunk meg, ami jelölheti azt az időszakot, amikor be van kapcsolva a Wi-Fi, de azt is, amikor ki van kapcsolva.

Ezen felül viszont már semmi érdekeset vagy különöset nem találtunk az elavult kezelőfelületen. Mind a két USB aljzaton szabályozhatjuk, hogy milyen fájltípusok kerüljenek a DLNA kiszolgálóba, illetve SAMBA és FTP kiszolgálót állíthatunk be.

A karbantartó részleg egyetlen említésre méltó eleme a router és az elérési pont (AP) üzemmód közötti váltás. A Status részlegben egyszerű szöveges módban rengeteg információ tárul elénk, még a CPU és RAM állapota is megjelenik. Összességében viszont nagyon lehangoló a ZyXEL elit routerének kezelőfelülete, ráférne egy alapos modernizálás, ami egyébként egy firmware-frissítéssel megoldható lenne.

Próba

Méréseinket egy durván 140 négyzetméter alapterületű, kétszintes családi házban és annak környezetében végeztük, az alábbi ábrán látható az eszközök elhelyezése. A router a 0 pontba került az emeleten, a méréseket az 1-6 pontban végeztük. Az első négy mérés az emeleten készült, az utolsó kettővel kimentünk az udvarra. Hálózatunk legrázósabb pontja az 5-ös, itt ugyanis a födém és több fal áll a router és az adapter közé.

Az átvitel egyik végén egy Asus UX301 notebook volt USB 3.0 aljzatában a ZyXEL AC1200-as adapterrel, a másikon egy Ethernetre csatlakoztatott, AMD Piledriver processzoros asztali gép; mindkettőn 64 bites Windows 8 futott. Táblázatainkban olyan átviteli sebességek szerepelnek, amelyeket a kapcsolatot felépítő eszközök rövid ideig (10-15 másodperc) stabilan tartani tudtak. Mérés közben két konkurens 2,4 GHz-es és egy 5 GHz-es hálózat működött a környezetünkben. Fontos kiemelni, hogy a Wi-Fi mérések nagyban függnek a környezettől, előfordulhat, hogy a nálunk kiválóan szereplő eszközök más elrendezésben, más helyzetben vagy akár más időjárási viszonyok mellett ugyanebben a környezetben is eltérően viselkednek, ezért a más eszközökkel kapott eredmények csak tájékoztató jellegűek.

Wi-Fi – LAN
adatátvitel
ZyXEL NBG6716
ZyXEL NWD6605
Wi-Fi (ac) – 5 GHz
D-Link DIR-865L
D-Link DWA-182
Wi-Fi (ac) – 5 GHz
Netgear R6300
Netgear A6200
Wi-Fi (ac) – 5 GHz
1. 37 000 kB/s 36 000 kB/s 36 000 kB/s
2. 36 000 kB/s 35 000 kB/s 36 000 kB/s
3. 33 000 kB/s 30 500 kB/s 34 000 kB/s
4. 22 000 kB/s 23 000 kB/s 24 000 kB/s
5. 3000 kB/s 6000 kB/s 4500 kB/s
6. 8000 kB/s 12 000 kB/s 9800 kB/s

Korábbi, két adatfolyamos (spatial stream) ac-s Wi-Fi tesztjeink alapján pont olyan sebességet vártunk a ZyXEL készletétől, amilyet méréseink közben mutatott. Közvetlen rálátással átléptük a 35 MB/s-os határt, amit vezetéken is csak a Gigabit Ethernet tud felülmúlni, az n-es Wi-Fi pedig ebben a környezetben jellemzően harmadekkora tempóra képes. Egy, sőt két falon keresztül, hálózatunk 3. és 4. pontjában is tisztességes sebességet kaptunk, és még az átvitel szempontjából rázós, 5-ös pontban is jól teljesítettek a ZyXEL eszközök, igaz, nem annyira jól, mint korábban a Netgear vagy a D-Link Broadcom chipes megoldásai. Kinn, a routertől úgy 15 méterre, több falon, födémen keresztül is 8 MB/s körüli értéket kaptunk a 6-os pontban, ami ismét elmarad kicsit a Netgear és D-Link mögött, de még mindig nagyon korrekt eredmény, amit ráadásul meglehetősen stabilan tudott tartani a Wi-Fi.

Az USB csatlakozók tesztjénél viszont kellemes meglepetést okozott a ZyXEL AC1750-es routere. A rá csatlakozó pendrive tartalmát 16 MB/s-os sebességgel tudtuk olvasni, merevlemezünk még egy picit gyorsabb is volt. Írásban, ha csak egy kicsivel is, de mindkét eszköz esetén sikerült 10 MB/s fölött maradni, ami jobb eredménynek számít a Netgear és D-Link konkurenseknél, melyek olvasásban 10 MB/s, írásban 6 MB/s környékén teljesítettek. A WAN port mérésében 600 Mbps körüli csúcssebességet kaptunk, ami bőven elég lesz a ma elérhető internetkapcsolatok kiszolgálásához, még ha a konkurensek 800 Mbps környékére is felmennek.

Értékelés

Hardveres téren megfelelően teljesítette a ZyXEL a mára kötelezővé vált feladatot, vagyis egy komoly teljesítményű, ac-s Wi-Fi szabványnak megfelelő, csúcskategóriás router elkészítését. Egy ilyen modell nélkül ma már nem lehet meg egyetlen magára valamit is adó hálózati eszközöket gyártó márka, hiszen a nagyok mellett az olyan feltörekvőknek is van már saját csúcsmodellje, mint a TP-Link vagy a Tenda. Sebesség terén is derekasan helytállt az 50 000 forint körüli áron kapható ZyXEL NBG6716 HD Media router, bár a két adatfolyamos (spatial stream) ZyXEL NWD6605 adapterrel nem tudtuk a végletekig kihajtani. Az adapter ára kategóriájának megfelelően, 20 000 forint körül alakul. Külön dicséretet érdemel a megszokottnál nagyobb USB sebesség.

Szoftverben viszont sajnos alulmaradt a ZyXEL. Ugyan a router kezelőfelületén megtalálható minden lényeges funkció, de a felület megvalósítása csapnivaló. Pedig manapság, amikor minden gyártó lényegében ugyanarra a két-három hardverplatformra építkezik, lényegében a szoftveres extrák jelentik a tömegből való kiemelkedés lehetőségét – különösen igaz ez a csúcssebességű eszközök esetében. Így viszont a ZyXEL versenyzője hátrányba kerül egy hasonló tudású, hasonlóan 45-50 000 forint körül kapható, de szoftveresen jobban összeszedett versenytárssal szemben. Reméljük, a jövőben kiküszöbölik ezt a csorbát – érdemes lenne, mert egyébként nem rossz ez a router.

rudi

A ZyXEL HD Media AC1750-es routert és az AC1200-as Wi-Fi adaptert a ZyXEL hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Zyxel

Azóta történt

Előzmények