Xiaomi Mi Smart 2 Pro okosprojektor tesztje

Megnéztük a kompakt, Android TV-s Xiaomi Mi Smart Projector 2 Pro vetítőt működés közben.

Képminőség

A legtöbb mai projektorhoz hasonlóan ez a modell is a Texas Instruments által fejlesztett DLP technológiát használja, egészen pontosan egy 0,47"-es, 1920x1080 képpont megjelenítésére képes DMD chipre épül. Az egyre inkább elterjedtnek számító pixeleltolás eljárást nem kapta meg, így a 4K (hatású) tartalmak megjelenítésére nem képes. Nincs mit szépíteni a dolgon, az alacsonyabb felbontás azért látható különbséget jelent, és már ez önmagában kevésbé jó képvilágot eredményez.

A Xiaomi Mi Smart Projector 2 Pro LED fényforrást használ, amelynek üzemideje eléri a 30 000 órát. Ez remek érték, azonban mindezt nem mondhatjuk el a fényerejéről. Maximális fényárama ugyanis csak 1300 ANSI lumen, ez pedig a mai mezőnyben már kevésnek számít. Ez azt jelenti, hogy egy olyan szobában, ahova akadálytalanul jut be a fény, alig látni valamit a képből. Ha mondjuk be vannak húzva a függönyök, azaz félhomály van, akkor már értékelhető a látvány, azonban a színek ilyenkor is fakók, élettelenek, a képvilág egyszerűen nem szép. Mindenesetre irodában vagy iskolai előadóban egy prezentáció megtartásához ez is elég lehet. Amennyiben sikerül teljesen besötétíteni, akkor viszont teljesen jó a végeredmény, ilyenkor megfelelő a kontrasztosság, de ez egyrészt nem mindig valósítható meg, másrészt azt is jelenti, hogy a vetítés alatt nem lehet felkapcsolni a lámpát, mert akkor a nézők nem látnak semmit a képből.

[+]

Ideális körülmények között a színek egyébként egészen szépek, természetesek, teltek és még a jellemzően problémás tartalmak (pl. emberi bőr, árnyékos mező, hullámzó víz stb.) hiteles visszaadásával sincs probléma. A modell támogatja a nagy dinamikatartományú filmek, videók és játékok kezelését, de mivel a maximális fényerő viszonylag alacsony, ezért a HDR-effektus nem túl látványos. A maximális képfrissítési ráta 60 Hz, a mozgásmegjelenítés során bele lehet futni olykor akadozásba és szaggatásba, és mivel az interpolációs technológiát kihagyták a készülékből, az ilyen jellegű hibák nem orvosolhatóak. A zajszűrés viszont nem maradt ki, ami jól is jöhet, hiszen médiaboxból érkező, gyenge minősgégű tévéadások, illetve alacsony bitrátájú online streaming esetén tapasztalható enyhe zajosodás.


[+]

Az előzetesen programozott képprofilok nem hiányoznak, és szokás szerint nevükkel is jelzik (Standard, Movie, Vivid, Sport, Child), hogy milyen tartalmakhoz szánja őket a gyártó, amihez persze nem kell feltétlenül ragaszkodni. A DLP projektoroknál mind a mai napig megfigyelhető szivárvány jelenséggel (egy pillanatra felvillan a három alapszín) szerencsére nem találkoztunk. A szúnyogháló effektus, tehát a pixeleket határoló rács átlagos hétköznapi használat mellett nem tűnik fel, így ezek a vonalak csak akkor vehetőek észre, ha nagyon közel megyünk a vászonhoz.

A projektor a közepes vetítési távolságú eszközök közé tartozik. 32 hüvelykes képhez 83 centiméterre van szüksége, 48 hüvelykhez 120 centiméterre, 80 hüvelykhez két méterre, 100 hüvelykhez pedig 2,5 méterre.  A készülék rendelkezik beépített autofókusszal, ami tapasztalataink szerint nagyon jól működik, valamint az automata trapézkorrekció sem hiányzik, ami szintén remek, hiszen a szoftver gyakorlatilag mindig teljesen téglalap alapú képet vetít, még akkor is, ha a projektor nincs tökéletesen szemben a vászonnal vagy fallal.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés