X58 chipsetes lapok Core i7 processzorokhoz

Három X58-as alaplap

A Core i7-es processzorok tavalyi bemutatásával az Intel újabb hónapokra, sőt, nem kizárható, hogy évekre bebetonozta magát az asztali CPU-k szegmensének csúcskategóriájába. A Core 2 Quad gyors volt, de a Core i7 még magasabbra tette azt a bizonyos lécet, így lényegében ellenfél nélkül uralkodhat, és ennek tudható be, hogy az árak igen magas szinten fagytak be. Végül is az Intel ráfoghatja az árpolitikájára, hogy a csúcsteljesítményt meg kell fizetni, ezért a Core i7 egyelőre nem nagyon kategorizálható be a "mainstream" termékek közé (különösképpen Magyarországon nem). A helyzetet "súlyosbítja", hogy a platformhoz kapható alaplapok is igen drágán kelletik magukat, az olcsóbbak is 50 000 forint környékén vannak, de a minden szempontból jól felszereltekért akár 80-90 000 forintot is elkérhetnek a kereskedők. De mire fel? – tesszük fel magunkban a kérdést. A Core i7-et jelen pillanatban egyetlen lapkakészlet képes kiszolgálni, ez pedig az X58. Józan paraszti ésszel belátható, hogy az X58 biztosan nem drágább, mint a már jól ismert X38/X48-as lapkák. Az X58, azaz az északi híd, a processzorba épített memóriavezérlőnek köszönhetően kevesebb feladatot lát el, mint elődei, a déli híd pedig megegyezik a korábbi chipsetek specifikációiban találhatóval, az X58 mellé is az ICH10-et társították. A válasz tehát evidens: mert az Intel megteheti. Mindent összevetve nagyon úgy tűnik, hogy a Core i7 köré épülő rendszerek a jövőben sem válnak túlságosan elterjedtté a "nép" körében, erre a szerepre a Lynnfieldet/Havendale-t szánja az Intel, a Bloomfield inkább a csúcskategóriás asztali gépek, belépő szintű szerverek és munkaállomások alapanyaga marad.

Jelen tesztünkben arra vállalkoztunk, hogy három ismert gyártó X58-as lapkakészlet köré épülő alaplapját mutassuk be, ezek pedig az Asus P6T, a Gigabyte EX58-UD5 és az MSI X58 Platinum. Tekintve, hogy igen drága komponensekről van szó, még nagyobb hangsúlyt kapnak azok a kis különbségek, melyek az alacsonyabb áron megkapható alaplapok esetén kevésbé fontosak: a körítés, a felszereltség, a BIOS kiforrottsága vagy akár az alaplap kinézete, felépítése.


Az alaplapok csomagolása [+]

A három típus a gyártókra jellemző ízléses csomagolásban kerül fel a boltok polcaira. Az Asus P6T dobozának külsején nincs túl sok látnivaló, a tükröződő kék szín azonban jól mutat. Az előlapot fel lehet hajtani, és itt megtaláljuk a P6T főbb jellemzőit, specifikációit. A Gigabyte – folytatva a "hagyományt" – egy jórészt üres, fehér dobozban tálalja az EX58-UD5-öt, elején az alaplap tuningosok számára fontos jellemzőit emelte ki (kondenzátorok, mosfetek). Az MSI is felhagyott a különböző szörnyek és futurisztikus alakok erőltetésével, a fekete dobozon a típusjelölés és a DrMOS technológia a hangsúlyos. A mellékelt eszközöket illetően az Asus kicsit spórolósra vette a figurát, a leírások mellett egyetlen driver CD-t, négy SATA kábelt, egy IDE kábelt, egy hátlapi panelt és egy-egy Tripla SLI, illetve sima SLI összekötőhidat találtunk. A drágább modellek mellé adott ventilátor vagy OC Palm hiányzik, de ennél problémásabbnak tartjuk, hogy az alaplapon található USB és FireWire kimenetekhez sem adtak hátlapi kivezetést. A Gigabyte EX58-UD5 körítése már komolyabbnak nevezhető, leírások, CD, SATA és IDE kábelek, hátlapi panel, SLI-összekötők és matricák, illetve eSATA portos és egy egyelőre meghatározatlan célra szánt hátlap (szerk.: mint kiderült ez az SLI-híd rögzítésére jó) képezi részét a csomagnak. Az MSI is szeret köríteni, ha a drágább alaplapokról van szó, az X58 Platinum mellől nem hiányoznak a leírások, a driver CD-k és a különböző kábelek, illetve egyedüliként a hátoldalra kivezethető USB panelt is mellékelik.


Asus P6T [+]

Elsőként az Asus P6T-t vettük szemügyre. Ez a típus nem sok hasonlóságot mutat a korábban már nálunk járt P6T Deluxe-szal, pedig a sima és a Deluxe verzió sokszor csak egy-két integrált eszköz lehagyásában szokott különbözni, a P6T azonban teljesen más, mint a P6T Deluxe. Egy-két dologban azért megegyeznek, és ez a NYÁK, illetve a különböző foglalatok színe. A NYÁK ezúttal is fekete lett, a bővítőfoglalatok kék/fekete/fehér színt kaptak, a memóriafoglalatok pedig fekete és sárga színnel különülnek el egymástól. A processzorfoglalat a szokásos helyen, az alaplap felső részén található, jobbra tőle találjuk a hat darab DDR3-as memóriafoglalatot, balra és felette a kis kék hűtőbordával eltakart mosfeteket, alatta pedig az északi híd helyezkedik el. Közvetlenül a memóriafoglalatok mellett találjuk a nagy tápcsatlakozót, alatta a SATA és az IDE portokat, melyek közül hat a déli hídra kapcsolódik, kettő pedig egy külső chipre. A déli hídra kapcsolódó portok elhelyezése és elforgatása szerintünk jó ötlet volt, mert a hosszabb videokártyákkal sem akadnak össze az ide kapcsolódó kábelek, de a maradék két porttal gondok lehetnek. Az északi híd alatt a bővítőfoglalatok vannak, legalul, szinte eldugva rábukkanunk a már-már elfeledett floppycsatlakozóra is. A PCI foglalatok elhelyezése nem lett túl szerencsés, mert duplaszlotos videokártyával vagy -kártyákkal kihasználhatatlanok. A nagyobb PCIe csatlakozók x16/x16/x4 vagy x16/x8/x8 módban képesek működni, a maradék egy PCIe x1-es szlot jól jöhet bármilyen bővítőkártyához, de egy duplaszlotos VGA-val ez is használhatatlan. Az alaplapon elvileg van Express Gate is (egy mini-Linux), ez a BIOS-ban be is kapcsolható, de nekünk ezt nem sikerült elindítani (egyelőre rejtély, hogy miért).


Gigabyte EX58-UD5 [+]

A Gigabyte EX58-UD5 szerintünk igen ízléses színkombinációra épül, a Gigabyte-tól már megszokott sötétkék NYÁK-on jórészt világoskék és fehér foglalatokat találunk. Az Asus P6T-jéhez hasonlóan a processzorfoglalatot jobbról itt is a memóriafoglalatok, az összes többi irányból pedig hűtőbordák veszik közre, a felső és a baloldali a mosfeteket takarja el, az alsó pedig az északi hidat. A chipset két alkotóelemét egy, a hőcsövet is eltakaró borítás köti össze. A memóriafoglalatok mellett, egy relatív üres területen találjuk a nagy tápcsatlakozót, alatta pedig tíz darab 90 fokkal kiforgatott SATA csatlakozót, mondanunk sem kell, nagyon helyesen. Az északi híd alatt vannak a bővítőhelyek, ezek több szempontból is rosszul lettek sorbaállítva. A felső PCIe csatlakozónak ebben a formájában nincs túl sok haszna, mert a legtöbb kártya nem fér be erre a kis helyre. Az alatta található x4-es foglalat ebből a szempontból már jó helyen van. A hosszú, PCIe x16-os foglalatok alá kerültek a PCI szlotok, melyek kihasználhatatlanok kétszlotos VGA(-k) használata esetén. A floppycsatlakozó elhelyezkedése sem éppen szerencsés (ahogy az Asus P6T-n sem volt az), és talán az IDE csatlakozó is lehetne feljebb. Az USB és a FireWire csatlakozókat az alaplap alján találjuk (hasonlóan a P6T-hez), így ezekkel valószínűleg nem is lesz gondunk.


MSI X58 Platinum [+]

Az MSI X58 Platinumja Platinum létére sok hiányossággal küszködik, és felépítése, illetve ránézésre az alkatrészek száma is hiányosabb, mint a tesztünkben szereplő riválisoké. A processzorfoglalat a már szokásosnak mondható helyen található, ettől jobbra a memóriaszlotokat látjuk, de a körülöttük látható "terület" kissé csupasz, ha az Asus vagy a Gigabyte korábban bemutatott típusaihoz hasonlítjuk. Balra tőle egy önmagában álló hűtőborda található a mosfeteken, alatta pedig az északi híd egy réznek látszó hűtőbordával lefedve, amit egy hőcső köt össze a déli hídon található kis hűtőbordával. Ezúttal is a lap szélére, a memóriafoglalatok mellé került a nagy tápcsatlakozó, ez alatt hat darab déli hídra kapcsolódó (helyesen) 90 fokkal kiforgatott SATA portot találunk, alattuk a szintén kiforgatott IDE csatlakozó és két szimpla SATA port helyezkedik el, az ezekből "kilógó" kábelek szerencsére nem ütköznek az alsó PCIe x16-os foglalatba illeszkedő videokártyával. Érdekesség, hogy az X58 Platinumon már nem találunk floppycsatlakozót. Az északi híd alatt három PCIe x1-es foglalat található, ezek közül a felső csak bajosan használható ki egy hosszabb tv-tunerrel vagy hangkártyával. A két PCIe x16-os között elhelyezkedő felső x1-es szlot szintén kihasználhatatlanná válik, amennyiben duplaszlotos videokártyát teszünk a rendszerbe. Alul két PCI foglalat "éktelenkedik", melyek közül SLI vagy CrossFire használata esetén nagy valószínűséggel szintén kiesik egy. Érdemes megemlíteni, hogy a korábbi típusoktól eltérően az X58 Platinumon csak két PCIe x16-os foglalat található, tehát ez az alaplap nem támogatja a háromkártyás SLI/CrossFire kapcsolatot. Hogy miért? Az MSI X58 Eclipse rendeltetett erre a célra, ez az abszolút felsőkategóriás alaplap megfelelője, míg az X58 Platinum olcsóbb, de a kevésbé igényes felhasználók számára ez is bőven elegendő szolgáltatást nyújt (egyébként is, a felhasználók hány százaléka használ három vagy akár két videokártyát?). Hasonlóan a rivális típusokhoz, az X58 Platinumon is a NYÁK alján helyezkednek el az USB és a FireWire portok, valószínűleg ez a legmegfelelőbb hely erre a célra.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés