Hardver húsvétra

Tuning és AM3 alaplapok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Néhány hete arra voltunk kíváncsiak, hogy kedves olvasóink tuningolják-e processzorukat, és milyen mértékben. Sokak számára meglepő lehet, hogy egy hardveroldalon szavazó több mint 6500 olvasónak majdnem a fele egyáltalán nem hajtja túl a processzorát, sőt közel harmada meg sem próbálta tuningolni. Utánuk a legnépesebb csoport viszont az állandó tuningosoké, akik folyamatosan a referenciánál magasabb órajelen dolgoztatják a CPU-t. Nagyjából a voksolók ötöde folyamodik – mondhatni – intelligens tuninghoz, tehát csak akkor módosít órajelet és/vagy feszültséget, amikor szüksége van rá. Sokan közülük nem (vagy nem mindig) felfelé állítják a megahertzeket, hanem lefelé, elsősorban a halkabb üzem, kisebb fogyasztás (notebookoknál hosszabb akkumulátoros üzemidő) érdekében.

Régen foglalkoztunk alaplapokkal, igaz mostanában nem is történik túl sok dolog a házuk táján, egyedül az AMD DDR3 memóriát támogató AM3 foglalata hozott némi változást. Igaz, hogy ebbe illő processzorból még csak három típus van a hazai piacon, de azok ára az utóbbi hetekben egy picit csökkent. Most 36 000 forint környékén kapható az X3 710, melynek három magja 2,60 GHz-en jár. Ennél körülbelül 6-7000 forinttal drágább a 200 MHz-cel gyorsabb 720-as, a négymagos X4 810-ért pedig valamivel több mint 50 000 forintot kérnek.

Alaplapokból kezdetben csak drágább modellek érkeztek, de most már kedvezőbb árfekvésűeket is találni. Ilyen például az Asus M4N78, mely három év garanciával picivel 20 000 forint alatt kapható. Ezen az NVIDIA legegyszerűbb, nForce 720D chipkészlete dolgozik, ami csak egyetlen hosszú, PCI Express x16 aljzatot kezel. Két IDE eszköz mellett ráköthetünk öt SATA adattárat, egy eSATA-t pedig a hátlapra vezettek ki, és találunk régi soros, illetve párhuzamos csatlakozót is. Lényeges paraméter még, hogy az M4N78 DDR2 memóriát kezel, hálózati vezérlője gigabites, hangkodekje nyolccsatornás Realtek ALC887.

Ha szeretnénk két GeForce-ot SLI-ben hajtani az új AMD processzor mellett, akkor legalább 30-35 000 forintot kell kifizetnünk egy nForce 750a SLI chipkészletes modellért. Mindenesetre – a VGA-k jelenlegi erőviszonyát figyelembe véve – mi inkább CrossFire-t ajánlanánk, amihez ugyanebben az árkategóriában találni alaplapot. A Gigabyte MA790XT-UD4P például ilyen, rajta 790X északi és SB750 déli híd dolgozik. Memóriából a modernebb DDR3-at tehetjük bele, aminek ára lassan elfogadható, a DDR2-vel versenyképes szintre csökken. A két hosszú PCI Express 2.0 foglalat mellett van még három egyszeres sebességű és két hagyományos PCI. A déli hídra és a kiegészítő vezérlőre összesen nyolc SATA egységet köthetünk, az egyetlen hálózati vezérlő gigabites, a hangért nyolccsatornás Realtek ALC 889A kodek felel, és FireWire is van a fedélzeten.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés