Hirdetés

''Winchesterek harca'' -- 5 merevlemez tesztje!

Csak egy maradhat, avagy IBM kontra Maxtor kontra Seagate...

Hirdetés

Seagate

A Seagate érdekes cég. Valamikor réges-régen, még az MFM-es időkben nagyon pörögtek, mai szóhasználattal élve "ott figyeltek a topon". Aztán jópár évre "lefigyeltek" róla, kivéve talán a high-end winchestereiket, a SCSI alapú Barracuda/Cheetah családot. Újabban azonban rekordsebességgel "kúsztak vissza", a Barracuda ATA ugyanis nagyot szól! Gyors, megbízható, csendes, nem melegszik -- álom? Nem feltétlen... A Barracuda ATA IV-nél halkabb IDE HDD-t még nem volt alkalmunk tesztelni, ezt egyértelműen a folyadékcsapágyas megoldás számlájára írjuk (Figyelem, 40 GB-os, 7200 RPM-es Seagate winyó létezik Barracuda ATA III-ban is, az pedig még nem az új technológiával szerelt!). Garanciális probléma sem jellemző, és bár a winyó elérési ideje kicsit magasabb, mint a többieké, még mindig elfogadható. Ára valamivel a Maxtor felett, de jóval az IBM alatt van.


Seagate ST340016A (Barracuda ATA IV)

A meghajtó elsőre furcsán festhet, hiszen a Seagate alul is ütésvédelemmel látta el, de ez a belső kialakítás miatt nem okoz túlzott melegedést. A legjobb támogatott interfész itt is ATA/100. Bizonyos fórumokban felröppentek olyan híresztelések, miszerint a meghajtók RAID0 üzemmódban lelassulnak, ám saját gépemben épp két 40-es Seagate teker RAID0-ban egy Promise vezérlőn (a fent említett IBM winyó mellett) -- amiről elmondhatjuk, hogy nem a leggyorsabb, ám a meghajtók RAID-ben még így is 40-50 MByte/sec folyamatos olvasási sebességet produkálnak, ami minden, csak nem lassú. Garanciális problémánk egyáltalán nem akadt (3 Testőr Computers), minden a legnagyobb rendben volt velük. Összességében elmondható, hogy a Seagate jó választás azoknak, akiknek nem az a legfontosabb, hogy 10 másodperccel gyorsabban induljon el az operációs rendszer, de szem előtt tartják, hogy gépük ne legyen zajos (már ami a winyót illeti...). Bátran ajánljuk bárkinek, valószínűleg párját ritkítja még egy ideig ez a típus zajszintben, és (nem-)melegedésben. Talán a Barracuda ATA V-ig?


"Ott figyel..."

A Seagate az OnTrack DiscWizard szoftvert mellékeli a meghajtóhoz, már ahol nem OEM-ként árusítják (Kishazánk sajnos nem ide tartozik, szoftvert maximum a hálóról kapunk hozzá...). A tervezésnél nagyon is szem előtt tarthatták a csendességet, hiszen a motort és a mechanika többi részét is ilyen irányba tuningolták. A cég dokumentációja szerint nyugalmi állapotban a meghajtó 2 bel zajt bocsát ki, mely érték az ipar legjobbja! A kitűnően megtervezett külső védelem már a pont az i-n, egy esetleges "winyóleejtés" és egyéb tragédia elengedhetetlen kelléke. Hogy ez mennyire igaz, nem tudjuk, ehhez minimum 10-10 db "védett" és "védtelen" HDD-t kellett volna hajigálnunk az emeletről, és mintánk még akkor is kicsi lenne :).

Seagate Barracuda ATA IV
Interfész ATA/100
Forgási sebesség 7200 RPM
Puffer mérete 2 MByte
Átlagos elérési idő(gyártó által megadott érték) 9 ms
Kapható méretek 20, 40, 60, 80 GB
Garancia időtartama 3 év gyári
Kapcsolódó online anyagok Technikai specifikációk a Seagate FTP oldalán

Konklúzió

Bár nincs sok különbség a három HDD-típus között sem árban, sem teljesítményben, mi mégis úgy gondoljuk, a mostani "tuti vétel" a Seagate terméke. Komoly problémánk nem akadt egyik meghajtóval sem, a teszt ideje alatt megbízhatóan működött mindegyik. Érdekes lett volna egy negyedik versenyzőt is beállítani a többiek közé, gondolunk itt a Western Digital legújabb üdvöskéjére, de ez sajnos egyelőre a jövő zenéje marad...

(Goodman)

A teszt idejére biztosított meghajtókért köszönet a 3 Testőr Computersnek!

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

  • Hangtalan vincseszterek

    Jópár hónapja ódákat zengenek a

  • USB-meghajtók nagyító alatt

    Mobilitás mindenekfelett: öt USB pen drive, no meg az USB 1.1-es és 2.0-ás szabvány mérkőzött laborunkban.

  • Merevlemezek lemeztelenítve

    Tesztünkben 9 merevlemezt állítunk ringbe, és bemutatjuk, hogy miként hat a meghajtók teljesítményére a gyorsítótár mérete, a Serial ATA interfész, valamint a vezérlők típusa.

  • Kingmax memóriák

    A minőségi memóriákat gyártó Kingmax nemrég lelt honi forgalmazóra, így érdemes tudni, kik ők és mit kínálnak.