Bevezetés
A merevlemezek egy olyan témakör, mellyel még a legrégebbi prohardver-rio-plusabit motorosok sem találkozhattak oldalunkon, sajnos. Nem lennénk őszinték, ha ezt nem ismernénk be, ugyanakkor örülünk, hogy most megtörhetjük ezt a "hagyományt". Legújabb tesztünkben olyan nevek mérkőznek, mint a Maxtor, a Seagate vagy akár az IBM, tehát a tét nem kicsi. Mint mindig, most is jutunk egyértelmű konklúzióra -- a semmitmondó befejezéseket meghagyjuk másoknak --, így reméljük, hogy rövid tesztünk támpontként szolgál a merevlemez-vásárlás előtt álló olvasóinknak.
Azoktól, akik másfél éve nem mertek ilyen beruházásba fogni szagértői véleményünk híján, elnézést kérünk... :).
Az utóbbi hónapokban a merevlemez-ipar hatalmas fejlődésen ment keresztül. Gondoljunk csak bele, fél éve még nagy szó volt a 20-40 GB-os HDD, mára már a 120 GB-os diszkek is elérhető árban vannak. Ugyanakkor az IDE eszközök piacán nem lépik túl a 7200 RPM-es fordulatszámot, márpedig olyan helyeken ahol a (folyamatos) teljesítmény a fontos, ezek a meghajtók akár 15000 RPM-es sebességgel is foroghatnak (lásd high-end SCSI). Ez természetesen az árukon is is meglátszik. Fontos tudnunk azonban, hogy az SCSI leginkább a folyamatos, alacsony CPU használat melletti adatátvitelhez szükséges (a saját I/O processzor miatt teljesít így, szemben az "Ultra" DMA-s megoldással...). Az általunk tesztelt meghajtók között nagy sebességbeli különbséget nem tapasztaltunk, így a főbb szempontok a melegedés, a hang, és a megbízhatóság lettek. Lássuk, kikről is beszélünk!
- A Maxtor D740X család 3 tagja, rendre 40, 60, és 80 GB-os kivitelben.
- Egy IBM IC35L040 (Deskstar 60GXP), 40 GB-os méretben.
- Egy Seagate ST340016A (Barracuda ATA IV), 40 GB-os verziója.
Most ennyire futotta, legközelebb reméljük több típust vehetünk górcső alá.
Maxtor
Aki egy kicsit régebb óta foglalkozik számítástechnikával, annak az új típusú Maxtor diskek első ránézésre a Quantum nevet juttathatják eszébe. Mint ismeretes, a Maxtor 2001 áprilisában felvásárolta a Quantum merevlemez-részlegét, s a változás 2001 utolsó hónapjaira vált láthatóvá, amikor is a D540X és a D740X széria bejutott az országba. A meghajtók pletykák szerint Maxtor mechanikával, valamint még a Quantum által tervezett elektronikával készültek. De, térjünk a lényegre! A Maxtor a legtöbb helyen erősen vezeti az eladási listákat, ez valószínűleg alacsony árának, és megbízhatóságának köszönhető. Én személy szerint még nem találkoztam folyadékcsapágyas kivitelű típussal, bár többen ilyennek vélték tudni saját meghajtójukat. A Maxtornál található leírás szerint a 6L0?0L? típusjelű HDD-k folyadékcsapágyasak, eddig mi csak 6L0?0J? típussal találkoztunk.
Maxtor D740X
A "folyadékcsapágyasság" elsősorban az élettartamra, és a rögtön, vagy néhány hónap után jelentkező zavaró hangokra van hatással. Bár néhány internetes hírforrás szerint akár még a melegedést is befolyásolhatják. Tesztünkben három különböző méretű Maxtor lemezt hajtottunk, jelentős különbség az átviteli sebességekben nem, csak az elérési időkben mutatkozott.
Maxtor D740X 40 GB
Maxtor D740X 60 GB
Maxtor D740X 80 GB
A cikk elején szó esett néhány szempontról. A melegedés a Maxtoroknál nem vészes, több óra intenzív használat után is kézmelegek voltak, persze egy rossz szellőzésű házban ez nem így volna. A hangjuk elviselhető, bár működés közben hallható egy (kinek mennyire, nekem személy szerint, mivel 3 HDD-m van nagyon is) zavaró alaphang, amely a teszt minden szereplőjénél jelen volt, kivéve a Seagate-et. A sávok közti váltásnál nem volt számottevő zaj, ez köszönhető annak, hogy a Maxtor alapból bekapcsolja az Acoustic Management-et (Ez a beállítás a Maxtortól letölthető AMSET.EXE Utility-val átállítható). Az Acoustic Management kikapcsolása nagyobb zajt és kisebb keresési időt eredményez. Bár minden márkából akadnak hibás példányok, elmondhatjuk, hogy a Maxtor vinyókkal nem sok gond volt eddig. A hibaarány 5% alatti, 5 hónapra visszatekintve.
Maxtor D740X-6L | |
Interfész | ATA/133 |
Forgási sebesség | 7200 RPM |
Puffer mérete | 2 MByte |
Átlagos elérési idő(gyártó által megadott érték) | < 8 ms |
Kapható méretek | 20, 40, 60, 80 GB |
Garancia időtartama | 3 év gyári |
Kapcsolódó online anyagok | Maxtor specifikációk |
IBM
Az IBM, a PC megteremtőjeként is ismert óriáscég, aki 60GXP sorozatú vinyóinak alkatrészeit (is) többek között Magyarországon gyártja. Erre a késöbbiekben visszatérünk, bár úgy tűnik, már nem túl nagy a minőségbeli különbség a külföldi és a hazai termékek között. A 60GXP sorozat megjelenésekor a sebességverseny győztese volt, ám nem sokáig. Jöttek sorra a gyártók, és nagyjából azonos szintre hozták a hazai piacot, sebesség és ár tekintetében, bár ez utóbbit még mindenhol az IBM nyeri (a rossz értelemben). A meghajtó egyértelműen jobban melegszik, mint a Maxtor, vagy a Seagate lemezek. Térjünk vissza a gyártáshoz! Az elmúlt hónapokban feltűnően megugrott a garanciális problémák száma az IBM diskekkel, melynek okát senki nem tudja. Változó, hogy Thaiföldön vagy Magyarországon készített winchester mondja-e be az unalmast... A tünetek? Kattogás, nyikorgás, vagy csak a'la nature "felnempörgés". A dolog egyébként odáig fajulhatott, hogy ma már az IBM hivatalosan sem javasolja winchestereinek 24 órás használatát. Huh :(.
IBM IC35L040 (Deskstar 60GXP)
Sajnálatos, mert ettől az "apróságtól" eltekintve ideális meghajtók lennének, szinte bármilyen desktop alkalmazási területen. Az IBM a winyót speciális, kerámia-alapú csapágyazással, valamint a piacon egyedülálló, üvegből készített adattároló tányérokkal szállítja. Aki ismeri a SCSI rendszereket, bizonyára hallott már a Tagged Command Queueingről, amely az IBM, és csak az IBM legújabb IDE modelljeiben, így a 60, és a 75GXP-ben található meg. A TCQ lényege, hogy a HDD a kapott parancsokat rendezi, és olyan sorrendben hajtja végre, hogy a lehető leggyorsabban érhesse el a kért adatot. Ez megfelelő operációs rendszernél jelentős sebességnövekedést eredményezhet. A meghajtó csak ATA/100 szabványt támogat, de a mai IDE HDD-k 30-40 MByte/sec-es átviteli sebességénél még ez is szinte túlzás.
A meghajtó kikapcsolt acoustic managementtel érkezik, az IBM egy Feature Tool nevű eszközt tett elérhetővé, amellyel többek között a meghajtó energiagazdálkodási beállításait, az acoustic managementet állítgathatjuk, S.M.A.R.T. információkat jeleníthetünk meg, low-level formázhatjuk IBM vinyónkat, és még sok más hasznos dolgot elvégezhetünk. Érdekesség, hogy a program minden korszerű winchesterrel működik, ám néhány funkció csak az IBM drive-oknál érhető el.
Hibátlan!
Tesztünkben egyedül a 40 GB-os IBM modell vett részt -- az IBM winyók viszonylag magas ára és a rossz garanciális tapasztalatok miatt ugyanis nem tudjuk szívből ajánlani a 60GXP szériát (sőt, más verzióval is voltak problémák, lásd 75GXP, stb...). A tapasztalat, hogy a hibás meghajtók nagyon hamar (1-2 hét, max. 1 hónap) elkezdenek kattogni, leállni, bad sectorosodni. Persze van ellenpélda is, a saját gépemben lassan fél éve pörög 24/7 órában egy 40 GB-os 60GXP bármilyen probléma nélkül. Igaz, a hibás darabok száma is csak az elmúlt 2-3 hónapban ugrott meg ennyire.
IBM Deskstar 60GXP | |
Interfész | ATA/100 |
Forgási sebesség | 7200 RPM |
Puffer mérete | 2 MByte |
Átlagos elérési idő(gyártó által megadott érték) | < 8.5 ms |
Kapható méretek | 20, 40, 60 GB |
Garancia időtartama | 3 év gyári |
Kapcsolódó online anyagok | Az IBM termékinformációs oldala |
Seagate
A Seagate érdekes cég. Valamikor réges-régen, még az MFM-es időkben nagyon pörögtek, mai szóhasználattal élve "ott figyeltek a topon". Aztán jópár évre "lefigyeltek" róla, kivéve talán a high-end winchestereiket, a SCSI alapú Barracuda/Cheetah családot. Újabban azonban rekordsebességgel "kúsztak vissza", a Barracuda ATA ugyanis nagyot szól! Gyors, megbízható, csendes, nem melegszik -- álom? Nem feltétlen... A Barracuda ATA IV-nél halkabb IDE HDD-t még nem volt alkalmunk tesztelni, ezt egyértelműen a folyadékcsapágyas megoldás számlájára írjuk (Figyelem, 40 GB-os, 7200 RPM-es Seagate winyó létezik Barracuda ATA III-ban is, az pedig még nem az új technológiával szerelt!). Garanciális probléma sem jellemző, és bár a winyó elérési ideje kicsit magasabb, mint a többieké, még mindig elfogadható. Ára valamivel a Maxtor felett, de jóval az IBM alatt van.
Seagate ST340016A (Barracuda ATA IV)
A meghajtó elsőre furcsán festhet, hiszen a Seagate alul is ütésvédelemmel látta el, de ez a belső kialakítás miatt nem okoz túlzott melegedést. A legjobb támogatott interfész itt is ATA/100. Bizonyos fórumokban felröppentek olyan híresztelések, miszerint a meghajtók RAID0 üzemmódban lelassulnak, ám saját gépemben épp két 40-es Seagate teker RAID0-ban egy Promise vezérlőn (a fent említett IBM winyó mellett) -- amiről elmondhatjuk, hogy nem a leggyorsabb, ám a meghajtók RAID-ben még így is 40-50 MByte/sec folyamatos olvasási sebességet produkálnak, ami minden, csak nem lassú. Garanciális problémánk egyáltalán nem akadt (3 Testőr Computers), minden a legnagyobb rendben volt velük. Összességében elmondható, hogy a Seagate jó választás azoknak, akiknek nem az a legfontosabb, hogy 10 másodperccel gyorsabban induljon el az operációs rendszer, de szem előtt tartják, hogy gépük ne legyen zajos (már ami a winyót illeti...). Bátran ajánljuk bárkinek, valószínűleg párját ritkítja még egy ideig ez a típus zajszintben, és (nem-)melegedésben. Talán a Barracuda ATA V-ig?
"Ott figyel..."
A Seagate az OnTrack DiscWizard szoftvert mellékeli a meghajtóhoz, már ahol nem OEM-ként árusítják (Kishazánk sajnos nem ide tartozik, szoftvert maximum a hálóról kapunk hozzá...). A tervezésnél nagyon is szem előtt tarthatták a csendességet, hiszen a motort és a mechanika többi részét is ilyen irányba tuningolták. A cég dokumentációja szerint nyugalmi állapotban a meghajtó 2 bel zajt bocsát ki, mely érték az ipar legjobbja! A kitűnően megtervezett külső védelem már a pont az i-n, egy esetleges "winyóleejtés" és egyéb tragédia elengedhetetlen kelléke. Hogy ez mennyire igaz, nem tudjuk, ehhez minimum 10-10 db "védett" és "védtelen" HDD-t kellett volna hajigálnunk az emeletről, és mintánk még akkor is kicsi lenne :).
Seagate Barracuda ATA IV | |
Interfész | ATA/100 |
Forgási sebesség | 7200 RPM |
Puffer mérete | 2 MByte |
Átlagos elérési idő(gyártó által megadott érték) | 9 ms |
Kapható méretek | 20, 40, 60, 80 GB |
Garancia időtartama | 3 év gyári |
Kapcsolódó online anyagok | Technikai specifikációk a Seagate FTP oldalán |
Konklúzió
Bár nincs sok különbség a három HDD-típus között sem árban, sem teljesítményben, mi mégis úgy gondoljuk, a mostani "tuti vétel" a Seagate terméke. Komoly problémánk nem akadt egyik meghajtóval sem, a teszt ideje alatt megbízhatóan működött mindegyik. Érdekes lett volna egy negyedik versenyzőt is beállítani a többiek közé, gondolunk itt a Western Digital legújabb üdvöskéjére, de ez sajnos egyelőre a jövő zenéje marad...
(Goodman)
A teszt idejére biztosított meghajtókért köszönet a 3 Testőr Computersnek!