Viewsonic VG712b TFT-monitor

Adatok

A Viewsonic VG712b ugyan jelölése alapján a grafikai alkalmazások felhasználóit megcélzó termékcsoport tagja, ám ezen az alkalmazási körön messze túlmutat 12 millisecundumos képfrissítési sebességével. Ezen is látszik annak az elkerülhetetlen forradalomnak az eljövetele, amely a TFT-panelek gyártásában már réges-rég esedékes. Az eddigi standard 50, majd 25 ms válaszidejű TFT-monitorokat hamarosan kiszorítják a 12 és a 8 ms képfrissítésűek. Aki eddig azon tipródott, hogy öreg CRT-monitorát lecserélje-e egy modern TFT-kijelzőre, ám ezek viszonylagos lassúsága miatt ezt nem tette, nem hivatkozhat többé a sebességre: akár pörgősebb FPS játékok is zökkenőmentesen peregnek majd szemünk előtt.

Hirdetés

A TFT-k ára az ódivatú CRT-khez képest ugyan még mindig magas, ám az elmúlt két évben radikális mértékű csökkenés volt tapasztalható; ez a tendencia természetesen folytatódik, s egyre jobb, gyorsabb és modernebb technológiákat alkalmazó termékeket vihetünk majd haza.

 

Adatlap
Gyártó Viewsonic
Típus VG712b
Képátló 17 hüvelyk (432 mm)
Válaszidő 12 ms
Panel típusa aktív mátrix TFT (TN)
Betekintési szög (h/v) max. 160° / 160°
Pixelméret 0,297 mm
Natív felbontás 1280 x 1024
Kontrasztarány 500:1
Fényerő 300 cd/m2
Színárnyalatok száma 16,7 millió
Jelbemenetek D-Sub, DVI
Beépített hangszóró 2 x 3 watt
Fogyasztás (normál / stand-by) 40 W / n.a.
Tápegység külső
Tömeg 5,3 kg
Méret 378 x 405 x 177 mm
Extrák sRGB színtér-menedzsment
Forgalmazó RRC Hungary
Bruttó kiskereskedelmi ár kb. 120 000 Ft

Külső mustra

A VG712b tipikus Viewsonic TFT. A gyártó le sem tagadhatná legújabb gyermekét. Ez az észrevétel azonban a hagyományosan ötletes megoldások mellett azt is jelzi, hogy még mindig maradt mit kritizálni. A VG712b örökölte az apró, szinte olvashatatlan feliratozású (azaz piktogramozású) kezelőszerveket a VX, illetve VG sorozatban megtalálható régebbi modellektől. Ezek katonás rendben sorakoznak a panel alatt.

A korábbi VX-es modelleken ezek a gombok egyszerű érintéssel voltak működésre bírhatóak, a VG712b esetében már hagyományos nyomógombokról van szó. Működésük határozott kezelést igényel, de szerencsére nem kell túlzásba vinni az erőlködést.

A stabil talp jól tapadó, drága íróasztalokat kímélő gumitappancsokon támasztja a képi megjelenítőt. Bosszantó, hogy még mindig nem forgatható rajta a monitor.

A készülék hátoldala szinte egy az egyben megegyezik a VX-sorozat példányaival (pl. VX700 vagy VX900); a táp-, a DVI-, az analóg D-Sub-, valamint az audió bemenetei egy külön kipattintható műanyag lap alatt rejtőznek.

A panel dönthetősége megfelelő, s nem válik billegőssé egyik határhelyzetben sem.

OSD és képminőség

Ugyan van DVI-bemenet a monitoron, ám – mint az több gyártónak is sajnos rossz szokása – megfelelő kábelt hiába kerestünk a megjelenítő dobozában. Mivel egy TFT-monitor igazi képi minősége digitális jelfolyam esetén válik csak láthatóvá, így kénytelenek voltunk egy erre a célra megfelelő vezetéket kölcsönözni immár őskövületnek számító K-19-esünktől. Ez azonban hiábavalónak bizonyult – a Viewsonic nem volt hajlandó együttműködni az AG Neovo monitor DVI-vezetékével. Maradtunk tehát a monitor mellé csomagolt, jó minőségű analógnál. A jelfolyam egyik végén a vizsgált Viewsonic VG712b, a másikon egy Gigabyte X800 Pro grafikus kártya lógott. Tesztjeinket a készülék natív felbontásában futtattuk; minden TFT-monitor ott képes magából kihozni a maximumot. A tesztelés során saját programunkat, a TFT-teszt v1.0-t vetettük be, valamint a Quake 3 Arena alatt kutattuk az utánhúzást. A TFT-nek hagytunk 15 percnyi bemelegedési időt, s az automatikus kalibrálást is próbára tettük: minden esetben tökéletesnek bizonyult. A színhőmérsékletet sRGB színtérre állítottuk.

A Viewsonic VG712b OSD menüje követi a gyártótól már megszokott menük egyikét, mégpedig azt a fajtát, amit mi jobban szeretünk:

Első lépésben a fényerőt és a kontrasztot kellett felére csökkentenünk. A VG712b iszonyatos fényerővel bír, így bőven van benne tartalék. Tesztprogramunk első fázisában a szürkék árnyalatait vettük nagyító alá. Ezek a világosabb tónusoknál enyhén kékes beütést mutattak. A gradiens minimális csíkozódást eredményezett, míg a teljes képernyős szürkék a kép felős részén leheletnyivel sötétebben rajzolódtak, mint a kép alsó felén. A zajmérés kellemes eredményt hozott: a Viewsonic képe tökéletesen nyugodt. A 12 ms-os képfrissítésnek köszönhetően szintetikus utánhúzást mérő tesztünkben és a Quake 3 alatt is jelesen vizsgázott a VG712b. A fekete kép lehetne sötétebb, a fehér pedig foltos. A színcsatornánkénti gradiensek nem mutattak csíkozódást. A monitor színei kissé műviek, de élénkek.

Értékelés

A játékos lelkűek fellélegezhetnek, végre elérkezett az ő idejük, amikor nem kell kompromisszumot kötni a TFT-monitorok kis helyigénye, szemet kímélő működése, ám utánhúzásos képe között! A VG712b 12 ms-os képfrissítésével már valóban közel hozza a tökéletesen utánhúzásmentes játékélményt. Aki CRT-ről tér át TFT-re, az még valószínűleg észlelni fogja a különbséget, ám aki 25 ms-os, vagy ennél lassabb TFT-ről tér át, az ámulni fog. Hogy némi rosszat is írjunk róla, illik elmondani, hogy a képe nem tökéletes. Sajnos digitális üzemmódban nem tudtuk megvizsgálni a VG712b-t, de nem valószínű, hogy az adott problémák emiatt tárultak szemeink elé. A panel alsó felén hajszálnyival világosabb a kép és itt-ott foltok is látszódnak homogén fehér vagy nagyon világos felületeken.

Ami tetszett:

  • igen gyors, utánhúzásoktól szinte teljesen mentes,

  • beépített hangszórók is vannak,

  • D-Sub és DVI jelbemenetek,

  • vékony káva,

  • külső táp,

  • pengeéles kép analóg jelforráson lógva is.

Ami nem tetszett:

  • DVI-kábel hiánya (a közeljövőben már DVI kábellel érkezik!),

  • a kép minősége átlagon felüli, de nem makulátlan,

  • a kis gombok szükségtelenül nehezítik a kezelést,

  • a talp nem teszi lehetővé a kijelző elforgatását.

Értékelés: átlagos és ajánlott közötti.

MLaca

A Viewsonic VG712b TFT-monitort az RRC Hungary Kft.-től kaptuk bemutatóra.

Azóta történt

Előzmények