TP-Link HS110 – egyszerű belépő egy okosabb otthonba

Kipróbáltuk a TP-Link okosotthonos termékcsaládjának távolról vezérelhető konnektorát.

Használat és értékelés

A HS110 manuálisan a Kasa „gombjával” kapcsolgatható ki- és be, a reakcióidő függ a netkapcsolat állapotától, de legfeljebb másodpercekben mérhető. Persze nem a manuális kapcsolás a lényeg, hanem az automatizálás. Sajnos jelen pillanatban a TP-Link eszköze nem működik együtt az egyszerűbb feltételes programozási, automatizálási funkciókat lehetővé tevő, az interneten és okosotthonos „kütyüknél” népszerű IFTTT (If This Then That) szolgáltatással, amivel például lehetőség lenne más eszközökkel, szenzorokkal összekapcsolni a készüléket.

A TP-Link ehelyett inkább az Amazon hangutasításokkal irányítható Echo hangszórót támogatja, amely lakásautomatizálási központként is működhet, csak éppen a mögötte álló Alexa hangfelismerő rendszer ebben a pillanatban még nem tud magyarul, így Magyarországon nem túl izgalmas. A kevésbé ismert Home Assistant nevű rendszer azonban ismeri, tehát ha erre építve szeretnénk automatizálni lakásunkat, a HS110 is integrálható lesz bele. Ami a jövőt illeti, a cég Facebook oldalán tettek már ígéretet az IFTTT-vel való együttműködés megvalósítására, de ez egyelőre még várat magára.

Önállóan, kizárólag az alkalmazásból használva a HS110 három automata üzemmódot kínál. Az első egy egyszerű órarend: a hét napjaira külön-külön beállíthatjuk, hogy mikor kapcsoljon ki és be a konnektor (óra és perc helyett az aktuális napfelkelte/napnyugta is megadható). Egy napra több ciklus is beállítható. A következő az Away üzemmód, ez arra lenne hivatott, hogy a megadott időpontok között véletlenszerűen kapcsolgatja majd a konnektort és így a hozzá csatlakozó lámpát, azt szimulálva, mintha otthon lennénk. Végül az utolsó lehetőség egy szimpla időzítő: beállíthatjuk, hogy adott idő múlva a készülék kapcsoljon ki vagy be.

TP-Link HS110 automatikus működés TP-Link HS110 automatikus működés TP-Link HS110 automatikus működés
TP-Link HS110 automatikus működés [+]

A több HS110-ből és más, a Kasa által menedzselhető TP-Link eszközből álló rendszer irányítására programokat (scenes) is létrehozhatunk, amelyből például Androidon négy darabot widgetként is kitehetünk a kezdőképernyőre. Egy program lehet például az összes emeleti lámpa és elektromos eszköz lekapcsolása, egy másik a kerti világítás bekapcsolása, és így tovább. Mivel a TP-Link rendszerében egyelőre nincsenek szenzorok, automatizálásra itt nincs mód, csak akkor, ha a már említett Home Assistantot is bevonjuk a körbe.

Extrák és biztonság

A TP-Link két kapcsolható konnektort kínál, a HS100-at és a HS110-et – az utóbbi annyival tud többet, hogy képes mérni és megmutatni a hozzá csatlakozó eszközök aktuális fogyasztását wattban és az általuk elfogyasztott energiát kWh-ban, valamint a bekapcsolt állapotban töltött időt is több periódusra. Az, hogy ez megér-e 1000 forint pluszt, egyéni döntés kérdése, mindenesetre a HS110 már eleve az egyik legolcsóbb termék a piacon, így tulajdonképpen fogyasztásmérőként is megéri az árát, bár kizárólag ez utóbbira használva elég kevés funkciót nyújt, a nullázáshoz például teljesen resetelni kell. A villamos energiával kapcsolatos költségek számításához azt vegyük még figyelembe, hogy a készülék maga is fogyaszt, kikapcsolt állapotban 0,4, bekapcsolva pedig 1,1 wattot.

TP-Link HS110 mint fogyasztásmérő TP-Link HS110 mint fogyasztásmérő
TP-Link HS110 mint fogyasztásmérő [+]

Ami az ilyen „okos” készülékek kapcsán rendszeresen felmerülő biztonsági kérdéseket illeti, a neten keresgélve azért sikerült rábukkannunk egy elég jó tanulmányra a HS110-ben fellelhető problémákról. A rossz hír az, hogy ezekből van azért néhány, a jó pedig, hogy kihasználásukhoz jórészt a helyi hálózathoz való hozzáférés is szükséges, úgyhogy egyelőre a HS110 használata nem tűnik túlzottan veszélyesnek. Az már más kérdés, hogy a felhőben tárolt adatokról a TP-Link hivatott gondoskodni, és ezen adatok között szerepelhet például saját Wi-Fi hálózatunk SSID-je és jelszava is, a fiókhoz tartozó e-mail cím és jelszó mellett, ami újabb bizonyíték arra, hogy miért veszélyes több helyen is ugyanazt a jelszót használni.

Vélemény, értékelés

A HS110 tulajdonképpen teljes mértékben megfelelt várakozásunknak, 12 000 forintos árát is figyelembe véve pedig majdnem tökéletesen elégedettek voltunk vele. Nem hagyhatjuk szó nélkül azonban pár hiányosságát, amelyek közül az 5 GHz-es sáv hanyagolása és az IFTTT-kompatibilitás hiánya a legsúlyosabb. Ezek közül az utóbbi persze még orvosolható, és reméljük, hogy a TP-Link foglalkozik is ezzel, nemkülönben a korábban említett biztonsági rések betömködésével. Az 5 GHz-es sávról viszont le kell mondanunk, úgyhogy vásárlás előtt gondoljuk át, hogy a 2,4 GHz-es WLAN elérhető-e minden olyan helyen a lakásban, ahová egy HS110-et telepíteni szeretnénk. Végezetül pedig jó lett volna valamilyen webes felület is az irányításhoz, hiszen külföldön előfordulhat, hogy pont mobiltelefonunkkal nem tudunk a netre kapcsolódni. Ez ismét olyan dolog, amit a TP-Link korrigálhat, ezzel akár ajánlott vétellé téve a HS110-et.


TP-Link HS110 internetről vezérelhető konnektor

Wombath

A TP-Link HS110 távvezérelhető konnektort a TP-Link bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Hirdetés