ThinkPad T60 - szélesvásznú üzlet

De miért széles?

Elkorcsosult a világ; már az eddig többnyire kockára faragott ThinkPadeket is megfertőzte az új ragály vagy mutáció: megjelentek a kínálatban a szélesvásznú kijelzővel szerelt típusok, típuscsaládok. Legalábbis ilyen vagy ehhez hasonló gondolatok járhattak a legtöbb ThinkPad-rajongó fejében, miután a Lenovo nemrég bejelentette, hogy az uszkve öt éve futó T szériát 16:10 oldalarányú TFT-panellel ellátott típusokkal egészíti ki. Pedig (egyelőre) csak a választék bővítéséről van szó, a gyártó továbbra is kitart a 4:3 oldalarány mellett, ráadásul a Lenovo már vagy egy éve puhítja a vásárlókat a csak widescreen formában kapható Z szériával. Igaz azokra még ráfogták, hogy félig üzleti, félig konzumer vonal, a T sorozatnál viszont nincs kibúvó: a most kibővített ThinkPad T60 modellcsalád vitathatatlanul a manapság kapható legkomolyabb üzleti masinákból áll. Kérdés, hogy ezek a gépek valóban veszítenek-e a komolyságukból – ahogy többen sérelmezik –, ha szélesvásznú TFT-panelt kapnak.

Kinek a pap...

Először is érdemes leszögezni, hogy milyen helyzetekben használható ki jól egy széles képarányú TFT által nyújtott, vízszintes irányba megnövelt képterület. Például meg lehet jeleníteni egymás mellett több programablakot, több oszlopot lehet átlátni a táblázatokban, egy szélesvásznú mozifilm pedig értelemszerűen jobban mutat a széles kijelzőn. A Lenovo widescreen ThinkPad T60-at bejelentő sajtóközleményében így óhatatlanul előkerül a mágikus „multimédiás” jelző is, na nem mintha pusztán a szélesvásznú kijelző miatt gyökeresen megváltozott volna a koncepció: az új ThinkPad ugyanis még mindig nem multimédiás erőgép, „csupán” egy rendkívül megbízható, széltében megnyújtott üzleti notebook, mely – fogalmazzunk úgy – új oldaláról mutatja meg magát.


ThinkPad Z60m: ez volt a kezdet

A szélesvásznú kijelzőnek persze vannak árnyoldalai is: általa szélesebb (cserébe viszont valamivel rövidebb) lesz maga a gép is, ettől zavaró holtterek keletkezhetnek a beviteli felületen, bizonyos felhasználói környezetekben pedig a képfelület jelentős része kihasználatlan maradhat. Meg úgy általában, az elmúlt évtizedekben a televíziók és édestestvéreik, a monitorok mindenkit a 4:3 képarányhoz szoktattak, a legtöbben ezt tekintik „normálisnak”, holott köztudott, hogy a widescreen megjelenítők oldalaránya elvben jobban harmóniában áll az emberi látómezővel.

Szélesnek lenni nemcsak trendi, de olcsóbb is

Hirdetés

Akár tetszik, akár nem, a Lenovo végül behódolt a piaci trendeknek: a widescreen üzleti notesz feltűnése mostanra időszerűvé vált. A kérdést gazdasági oldalról megközelítve elmondható, hogy a panelgyártók szép lassan már csak a ThinkPadekhez szállítanak 4:3 oldalarányú TFT paneleket, ez az exkluzivitás pedig előbb-utóbb igen sok pénzébe fog kerülni a kínai cégnek. Márpedig mégoly hihetetlenül is hangzik, az ár ebben a szegmensben is sokat nyom a latba.


Ikrek, de nem egypetéjűek: balra a T60, jobbra a Z60m [+]

A Lenovo illetékesei tehát nagy levegőt vettek, és döntöttek, melynek eredményeként az aktuális csúcskategóriás üzleti notebookszéria, a T60 tavaly november végétől szélesvásznú kijelzővel is rendelhető, így a hagyományos, 14 és 15 hüvelykes képátlójú TFT-t tartalmazó modellek mellett feltűnnek a 15,4 hüvelykes monitorral ellátott típusok is. A widescreen panelek a konfigurációtól függően WXGA (1280x800 pixeles) vagy WSXGA+ (1680x1050 pixeles) felbontást nyújtanak, a grafikus vezérlők palettáján pedig a lapkakészletbe integrált GMA950 és az ATI Mobility Radeon X1400 mellett feltűnt az ATI Mobility FireGL V5250. A megjelenítőrendszert leszámítva a gép csak külsőleg változott (ezzel igazodva a szélesebb panelhez), lássuk miként.

Tepsi a táskában

A csomagolásból egy minden ThinkPad-jellegzetességet magán viselő notebook bukkan elő, mely ez esetben széltében értelemszerűen jobban elterpeszkedik az asztalon. A fedőlap selyemfényű fekete festése, a szögletes formák, valamint a jobb alsó sarokban díszelgő IBM ThinkPad logó ismerősként köszön vissza, egyben jelezvén, hogy akármi is lapul a panel alatt, abban (sok) hiba nem lesz.

A kijelző reteszét egy helyen kell oldani, ezek után a panel máris felnyitható, ám közben a másik kézzel nem árt lefogni a gépet, a keskeny zsanérok ugyanis meglehetősen erősen tartják a kijelzőt. Nem tudjuk, hogy ez csak a hozzánk került mintadarabnál volt-e így, mindenesetre a korábbi IBM és Lenovo ThinkPadekre ez nem volt jellemző; a kijelzőket a legtöbbször gyakorlatilag egy ujjal fel lehetett nyitni. A szélesvásznú ThinkPad T60 zsanérjai cserében stabilan tartják a megerősített szélű panelt, a kijelző nem lötyög, nem deformálódik, valamint nem horpad az érzékeny alkatrész épségét veszélyeztető mértékben.


[+]

A gép beviteli felülete első ránézésre alig változott a korábbi ThinkPad T60-as típusokhoz képest, az ezt megelőző szériákkal összevetve azonban az avatott szemeknek feltűnhet néhány apró különbség. Így például eltűnt a pöcökegér gombjairól a vörös színű jelölés, valamint kissé módosult a tapipad kialakítása is. Más a funkcióbillentyűk kialakítása is – szerkesztőink véleménye amúgy ezen a ponton volt a leginkább megosztott; akadt, akinek a régivágású design jött be, és volt, akinek a szürke gombokkal tarkított új.


Helykihasználás – T60 kontra Z60 [+]

Ám ahogy a 4:3 képarányú TFT-vel szerelt ThinkPadek beviteli felületéről valósággal sugárzik az átgondoltság, a praktikusság, úgy dől mindez romba a widescreen T60-nál. Különösen azért fájó ez, mivel az üzleti csúcsgép még az amúgy szintén széles kialakítású Z szériás noteszekhez képest is alulmarad ezen a téren. Ennek elsődleges oka, hogy a szélesvásznú modell ugyanazt az – egyébiránt kitűnő minőségű – klaviatúrát kapta, mint a többi típus, ebből kifolyólag a billentyűzet két oldalán jelentős holttér maradt a szélesebb kialakítás miatt. Ám míg a Z szériánál a tervezők ide bepasszírozták a hangszórókat, a widescreen T60-nál ez a terület üresen tátong, a hangszórók helyette felköltöztek a billentyűzet fölé.

A Z sorozatnál dicsértük az ötletet, miszerint az oldalsó csatlakozók piktogramjait a jobb helykihasználás és a könnyebb kezelhetőség végett a beviteli felületre is rápingálták. Ezeket a jelöléseket hiába is keressük a széles kialakítású T60-nál, sejtésünk szerint ez már nem fért bele a letisztultságot hirdető dizájnba. Kár érte.

Az üzletember esete a FireWire-rel

A noteszgép csatlakozóit végigböngészve aztán arról is képet kaphatunk, hogy a T sorozatú noteszek miért felsőkategóriás üzleti masinák, a Z szériás testvéreik pedig miért csak félig azok – legalábbis a Lenovo elképzelései szerint. A széles kijelzős ThinkPad noteszek ezen a téren három ponton különböznek; az üzleti élet elitjének szánt T60-asokon nincs sem memóriakártya-olvasó, sem FireWire port, sem pedig S-Video kimenet, míg Z60-as, Z61-es típusok mindezekkel rendelkeznek. Tehát ha úgy tetszik, utóbbiak többet tudnak a csúcskategóriás testvéreiknél.


[+]

A csatlakozók kiosztása a widescreen T60-asnál amúgy rendben van; a tápcsatlakozón kívül semmi sem került hátra, egyedül a bal oldalon található USB kapu élére állítását tartjuk kicsit szerencsétlennek, ezzel legalábbis kizárja a Lenovo, hogy ide méretesebb pendrive-ot vagy más USB-s eszközt csatlakoztasson a felhasználó. A gépre egyébiránt csak három USB kapu jutott, de hát ugye ez egy üzleti masina, úgyhogy nem is kellhet ennél több. Vagy ha mégis, tessenek megvenni a dokkolót.


[+]

Bekukkantva a kasztni alá, láthatjuk, hogy a widescreen T60-asok is ugyanazt a magnéziumötvözetből készült, megerősített fémvázat kapják, amely a Z szériánál debütált tavaly. Ennek nyilvánvaló előnye, hogy a gép háza ezáltal merevebb lehet, véletlen leejtéskor nem sérülnek (annyira) az érzékeny komponensek, az ötvözet ráadásul jó hővezető is, így az aktív hűtésen sokat lehet spórolni.


„Ami befolyik, az rögtön kifolyik...”

A merevítőnek (a Lenovo roll cage-nek nevezi) van egy kevésbé kézenfekvő előnye is: a fém „tepsibe” folyadékelvezető csatornákat is vájtak, így a billentyűzetre ömlő nedű az erre a célra rendszeresített átereszeken keresztül anélkül csordogálhat ki a gép alján, hogy érintkezne az elektromos komponensekkel.


Védelem a merevlemeznek

A notebook védelmi mechanizmusához tartozik a bélelt merevlemezrekesz, mely a merevítőkerethez képest pont ellentétes hatást hivatott kiváltani: a gépbe szerelt Serial ATA HDD (mely egyébként lehet 7200 fordulat/perces motorral ellátott típus is – a Lenovo hazai illetékeseinek elmondása szerint akadt olyan tender, ahol ez követelmény volt!) egy puha gumisínen illeszkedik a helyére, ezzel csökkentve a káros mechanikus rezgést, valamint csekély mértékben az üzemzajt. A rendszer hátránya, hogy a forrósodásra szintúgy hajlamos merevlemezt így részben leszigeteli a gyártó, mindazonáltal a modern 2,5 hüvelykes merevlemezek tűréshatára ezen a téren szerencsére meglehetősen tág.

A mozgatórugó

A nálunk járt T60 próbadarab WXGA felbontású kijelzővel ellátott alapmodell volt; a panel fényereje ennél a típusnál a gyári adatlap szerint 150 cd/m2, ami a hasonló kategóriába szánt noteszgépek között átlagosnak tekinthető. Nyilvánvalóan itt nyoma sincs a fényes, kontrasztos felületnek, a panel betekintési szögei és kontrasztja azonban a célnak bőven megfelelnek.


A hűtőrendszer: nem nagy, viszont nagyon csendes [+]

A tesztgépben egy 1,83 GHz-en ketyegő, Core 2 Duo T5600 típusú (Merom) processzor teljesített szolgálatot, az összeállítások ennél gyengébb és erősebb CPU-kat is tartalmazhatnak. A komoly számítási teljesítmény jelen esetben nem jár együtt komoly hőfejlődéssel: A widescreen T60 – akárcsak a Lenovo legtöbb noteszgépe – kitűnő hatásfokú hűtési megoldásokkal van megáldva. A hozzánk eljutott gép így működés közben még akkor sem zúgott zavaróan, amikor alaposan leterheltük, és a ház egyik pontján sem bizonyult még hosszabb nyúzás után sem forrónak.


Lenovo logó egy ThinkPaden: bevezetik a köztudatba

A próbára kapott konfiguráció a processzor mellett 1 GB DDR2-667-es memóriát (egycsatornás üzemmódban), lapkakészletbe integrált grafikus motort, 60 gigabájtos Serial ATA merevlemezt, DVD-olvasó, CD-író kombót, gigabites Ethernet vezérlőt, Intel Wi-Fi adaptert és Bluetooth kommunikációs modult, valamint ujjlenyomat-azonosítót tartalmazott – azaz lényegében mindent, amit egy üzleti konfigurációnak illik tartalmaznia.

 

Lenovo ThinkTad T60 wide mérési eredmények
Teszt Eredmény
PCMark05 v1.1.0 2928 pont
PCMark05 v1.1.0 CPU score 4659 pont
PCMark05 v1.1.0 memory score 3560 pont
PCMark05 v1.1.0 graphics score 935 pont
PCMark05 v1.1.0 HDD score 3150 pont
3DMark05 v1.2.0 467 pont
Everest Ultimate Edition 2006 v3.50
Memóriaolvasás
4407 MB/s
Everest Ultimate Edition 2006 v3.50
Memóriaírás
3020 MB/s
Everest Ultimate Edition 2006 v3.50
CPU PhotoWorxx
13096 pont
Everest Ultimate Edition 2006 v3.50
FPU Mandel
3304 pont
Akkumulátoros üzemidő
minimális terhelés
6:20 óra (380 perc)
Akkumulátoros üzemidő
maximális terhelés
1:33 óra (93 perc)

Bár kétségtelen tény, hogy ezeknél a gépeknél sokadrangú szempont a teljesítmény, mi azért kíváncsiságból lefuttattunk néhány tesztprogramot, melyeknek eredményei elsősorban a Core 2 Duo mobil processzort dicsérik. A 3D-s látványért felelős áramkört izzasztó 3DMark tesztprogram mindazonáltal kitűnően demonstrálta, hogy ez a ThinkPad modell miért nem alkalmas játszadozásra a pasziánsz szintjén túl. A GMA950-es IGP-ben azért rejlik annyi erő, hogy sikerrel megbirkózzon a Windows Vista Aero Glass kezelőfelületével, így a gép a vásárlók megnyugtatása végett megkaphatta a „Vista Capable” plecsnit. A noteszt egyébiránt egyelőre csak Windows XP SP2 operációs rendszerrel előtelepítve tervezik árulni.

A teljesítménymérések mellett szokás szerint megmértük a gép akkumulátoros rendelkezésre állásának idejét is. A gyári hatcellás akkumulátor kis terhelésnél meglepően sokáig húzta, amikor azonban leterheltük a rendszert, – elsősorban a processzor megnövekedett fogyasztása miatt – drámaian csökkent a telepes üzemidő. A notebook egyébiránt a többi ThinkPadhez hasonlóan rendkívül sokrétűen paraméterezhető energiagazdálkodási lehetőségeket kínál a felhasználóknak.

A ThinkVantage Productivity Centeren keresztül nem csak ezek a beállítások érhetők el; innen vezérelhető a noteszgép számos komponense, itt hajtható végre többek közt a rendszerfrissítés, mentés, vagy ezen keresztül védhetők le az értékes adatok (például az ujjlenyomatazonosító bevonásával). Mindezeket a funkciókat és tulajdonságokat az eddigi modellek is a felhasználó rendelkezésére bocsátották, a szélesvásznú kijelzővel ellátott T60-as ThinkPadekhez ugyanúgy kitűnő szoftverek járnak, de éppenséggel példás háttértámogatás vagy szervizszolgáltatás is kapcsolódik hozzájuk, csakúgy, mint a Lenovo nevével fémjelzett többi noteszgéphez.

 

Lenovo ThinkPad T60 widescreen
általános adatlap
Processzor Core 2 Duo processzor 2 vagy 4 MB L2 gyorsítótárral
Lapkakészlet Intel i945GM/PM + ICH7M
Memória 512 MB – 4 GB DDR2-667
Merevlemez 80–120 GB Serial ATA, 5400/7200 rpm, 8 MB cache
Kijelző 15,4" WXGA (1280x800 pixel) vagy
WSXGA+ (1680x1050 pixel)
Grafika Intel GMA950 maximum 256 MB memóriával,
ATI Mobility Radeon X1400 128 MB memóriával,
ATI Mobility FireGL V5250 256 MB memóriával
Hang HD Audio (AD1981HD)
Optikai meghajtó DVD/CD-RW kombó vagy DVD±R/RW super-multi író
Kommunikáció V.92/V.90 modem, Gigabit Ethernet, Bluetooth (bizonyos modellek), 802.11a/b/g WLAN
Interfészek 3 x USB 2.0, D-Sub kimenet, PCMCIA, ExpressCard slot
Akkumulátor 6 cellás vagy 9 cellás lítiumion
Méretek, tömeg 357,5 x 255 x 28,7-34 mm,
2,75 kilogramm
Jótállás 3 év (bizonyos modelleknél helyszíni)
akkumulátorokra 1 év
Fogyasztói ár 2100 dollártól (a pontos hazai árak még nem ismertek)

A gyártó egyelőre szemmel láthatóan csak óvatosan puhatolózik a widescreen modellekkel, bár most még mindig rózsásabb a helyzet, mint tavaly, amikor a Lenovo saját emberei (illetve az ex-IBM-esek) sem tudtak eleinte mit kezdeni a szélesvásznú ThinkPad Z széria megjelenésével. A vállalat minden bizonnyal komoly kihívások elé néz, ha konzervatív vásárlóközönségénél sikert kíván elérni a széles kijelzős notebookokkal, mindenesetre úgy tűnik, hogy az illetékesek hosszú folyamatra rendezkedtek be. Kérdéses lehet mindazonáltal, hogy miként él majd meg egymás mellett a ThinkPad Z és ThinkPad T széria, miután utóbbi widescreen modellekkel is gazdagodott. A vásárlókat összezavarhatja, döntésüket megnehezítheti, hogy bár a T sorozat komolyabb múlttal és jól felépített imázzsal rendelkezik, a fiatal Z sorozat viszont lehetőségeit, funkcióit tekintve közelebb áll a szélesvásznú TFT-kkel ellátott noteszgépek színes-szagos multimédiás világához. Ahhoz a világhoz, amiből a T60 egyelőre kissé kilóg. Többek szerint nem is kissé. Na őket kell majd meggyőzni, Mr Amelio*...

Renwick

A cikkünkben szereplő Lenovo noteszgépet az Mmd PR Hungary-től kaptuk kölcsön.

* William J. Amelio a Lenovo elnök-vezérigazgatója.

Azóta történt

  • Újra lendületben a piac

    Ahogyan a természet, úgy a hardverpiac sem alszik most téli álmot. Ismét tengernyi újdonságot és érdekességet mutatunk be.

  • Szerverek, áramforrások, notebookok

    Heti hardverpiaci bemutatónkban kis kitérőt teszünk a Fujitsu Siemens szervereinek világába, bemutatunk pár Lenovo notebookot és más érdekességeket.

  • Lamborghini VX2 - wroaaam!

    Az Asus legújabb autós notebookja tett nálunk egy kört, hogy lenyűgözzön minket egyedi dizájnjával és fejlett technológiáival.

  • Asus W5Fe - the (side)show must go on!

    Jönnek a speciálisan a Vista operációs rendszerhez fejlesztett hardverek. Ilyen a SideShow kijelzővel ellátott Asus W5Fe noteszgép is.

Előzmények