Hirdetés
Külső
Az elmúlt években hazánkban is előtérbe kerültek a mechanikus billentyűzetek. A nem éppen olcsó eszközök különlegessége a hihetetlen tartósság: a rendszerint felhasznált Cherry MX mikrokapcsolók 50 millió leütést bírnak ki szemben a hagyományos, membrános megoldások pár milliós értékénél. Magas áruk miatt meglehetősen szűk vásárlóközönségnek készülnek, ezért magyar kiosztású változattal eddig nem is találkoztunk. Most viszont itt egy fiatal, amerikai márka, a Tesoro, mely nagy meglepetésre magyar kiosztással is kínál mechanikus billentyűzeteket, ráadásul különféle karakterisztikájú Cherry MX mikrokapcsolókkal.
A Tesoro billentyűzetei legendás kardokról kapták a nevüket; a nálunk járt Durandal a francia legendákban szerepel, Roland hordozta, arany markolatában Szent Péter foga, Szent Basil vére és Szent Denis haja, illetve Szűz Mária ruhájának egy darabja rejtőzött. Maguk a billentyűzetek – mert kétféle Durandal van, sima és Ultimate – meglehetősen látványosak. Jó vaskosak, mint a legtöbb mechanikus megoldás, ugyanis a mikrokapcsolóknak elég nagy hely kell. Burkolatuk műanyagból készült, de szálcsiszolt fémre, oldalt pedig fém taposólapokra emlékeztető felületkezelést kaptak; fölötte egy ék alakú betét trónol, mögé rejtették a márka kéken világító logóját és a leragadó gombok visszajelző fényeit.
Külsőre lényegében azonos a Tesoro Durandal és Durandal Ultimate, ugyanarra az alapra épülnek. A fejlettebb modellhez viszont jár csuklótámasz, habár ennek rögzítési pontjai ott vannak az alap verzión is. Billentyűzetvilágítást csak az Ultimate kapott, és ennek a modellnek két USB csatlakozója, illetve hang ki- és bemenete is van. További extrája a fedélzeti memória, amelyben öt profilt és ötven makrót tárolhatunk.
További részletek
Extra funkciói ellenére a Durandal Ultimate-nek sincsenek további gombjai. A billentyűzetvilágítás és a profilok, illetve az alapmodellnél is megtalálható hat médialejátszó funkció a notebookokra jellemző Fn váltóval érhető el, amit a jobb oldali Windows billentyű helyére tettek. Szintén érdekes, hogy csak egyetlen USB csatlakozóval kapcsolódik a számítógéphez, ez látja el árammal a billentyűzetet és a két USB aljzatot is.
A mechanikus billentyűzetek vaskos méretéhez és nagy súlyához fontos, hogy jó támasztólábaik legyenek, ne csúszkáljon rajtuk. A Durandalok ebből a szempontból egészen ígéretesek, alapvető talpaik elég nagyok és puhák, és a kihajtható lábak gumiburkolatáról sem feledkeztek meg. Kár, hogy a burkolat alján nincsenek vágatok, amiben az egér vagy a headset kábelét el lehetne vezetni.
Mint korábban írtuk, a Durandalok meglehetősen vaskosak. Már alapállásban, kihajtott láb nélkül is elég komoly dőlésük van, és a maga a gépház is magas, így a lapos klaviatúrákhoz szokott felhasználóknak elsőre elég fura lesz használni. Mégis hamar megszokható ez a magasság, mert a gombsorok dőlésszöge csak kihajtott lábakkal durva.
Az Ultimate változathoz járó csuklótámasz viszonylag kisméretű, de stabilan kapcsolódik a helyére, és külön gumitalpakat is kapott. Felülete stílusban jól illeszkedik a billentyűzethez, viszont lehetne egy kicsit nagyobb, mert így csak az alacsony állásban volt kényelmes számunkra.
Próba
Az alap Tesoro Durandalt elég a számítógéphez kötni USB csatlakozóval vagy a mellékelt PS/2 átalakítóval, és máris használható. Az Ultimate változat programozható funkciójához viszont telepíteni kell a mellékelt alkalmazást, amivel fedélzeti memóriájába tölthetjük az extra funkciókat. Ezekből összesen tíz áll a rendelkezésünket, melyeket az F7-F12 profilváltók és a Game mód aktiváló kivételével bármelyik gombra kioszthatunk.
Az alapvető irodai funkciók, mint a kivágás, beillesztés vagy visszavonás mellett alkalmazásindítást is beállíthatunk, illetve van mód makrók rögzítésére. A lenyomás ismétlésénél háromféle funkció közül választhatunk: van egyszeri ismétlés, ismétlés míg lenyomva tartjuk a gombot és ismétlés a gomb újabb lenyomásáig.
Örvendetes, hogy a Tesoro Durandal billentyűzetei magyar kiosztással és magyar festéssel érkeznek, tehát minden magyar ékezetes karakter megtalálható rajtuk, még a bal Shift szűkítésével kapott Í is, az Enter pedig kétsoros. A különböző Cherry MX mikrokapcsolók kedvelőit is kielégíti a Durandal. Kapható ugyanis a játékosoknak való, nagy nyomáserejű, de érezhető nyomáspont nélküli MX Black mellett gépíráshoz való, szintén kemény nyomású, de határozottan kattanó MX Blue és hasonlóan működő, de puhább, és kisebbet kattanó MX Brown gombokkal is.
Tesoro Durandal Cherry MX Brown mikrokapcsolókkal
Az alap Durandalt Cherry MX Brown gombokkal kaptuk. Miután megszoktuk a klaviatúra viszonylagos magasságát, egészen kellemesnek bizonyult a nyomása, az alacsonyabb állásban éreztük kényelmesebbnek. A billentyűk jó kontrasztos, fehér feliratot kaptak, így félhomályban is leolvashatóak. Jelesre vizsgáztak a csúszásgátló gumitalpak, a billentyűzet egyetlen egyszer sem csúszott meg az asztalon. Mondani sem kell, hogy legtöbb mechanikus társához hasonlóan a Durandal is NKRO képességű, tehát bármennyi gombját lenyomhatjuk egyidejűleg, azok érzékeln fognak, nem akad majd ki három, négy vagy hat párhuzamosan benyomott gombtól.
Tesoro Durandal Ultimate világító Cherry MX Blue mikrokapcsolókkal
A Durandal Ultimate használatát egy kis programozással kezdtük, de végül úgy döntöttünk, hogy ezt a dolgot egyszerűbb megcsinálni egy-egy játékból, az irodai funkciók rövidítései pedig már évek óta beleivódtak tudatunkba. A Cherry MX Blue kapcsolókkal érkező komolyabb Durandal csuklótámasza révén sokkal kényelmesebbnek bizonyult egyszerűbb társánál, szerintünk ahhoz is érdemes utólag beszerezni egy támaszt. Mechanikai téren az Ultimate pontosan olyan jól viselkedik, mint az alapmodell, gombjai egyenletesen, stabilan járnak, talpai révén egyáltalán nem csúszik el az asztalon.
A három intenzitási szint mellett lüktető módban is működő, vörös háttérvilágítás kimondottan kellemes. Mivel minden billentyűnek külön LED-je van, ezért nem tapasztaltunk olyasfajta egyenetlen megvilágítást, ami a membrános billentyűzetekre jellemző. A világítás miatt részben átlátszó feliratozás viszont fény nélkül nem elég kontrasztos, világosban is érdemes lehet bekapcsolni a legalacsonyabb szintet. Kissé zavaró, hogy a vörös LED-ek csak a gombok fő funkcióját világítják meg, ami sötétben nehézzé teszi a ritkábban használt, másodlagos funkciók (mint a $ vagy € jel) megtalálását.
Értékelés
Aki eddig csak azért nem vett mechanikus billentyűzetet, mert nem talált magyar kiosztásút, az most készítheti a pénzét. A Tesoro Durandal és Durandal Ultimate szépen és stabilan hozza azt a magas használati komfortot és tartósságot, amit egy mechanikus klaviatúrától elvárhatunk, és ehhez adja hozzá a magyar feliratokat. A vaskos és műanyag ház igényel némi megszokást, de az alsó állásban, csuklótámasszal minden bizonnyal a többségnek kényelmessé válik. Nagyra értékeltük a stabil lábakat is.
Dicséretet érdemel a Tesoro márka azért, hogy háromféle Cherry MX mikrokapcsolóval kínálja termékeit, így a püfölős gamerek (MX Black), kalapálva gépelők (MX Blue) és a finoman gépelők (MX Brown) is megtalálják számításukat. Szintén jó pont jár azért, hogy van viszonylag olcsóbb, valamivel húszezer forint fölött megvásárolható alapmodell és extra, világítós, USB és hang csatlakozóval ellátott harmincezer forint alatt.
Ezek az összegek egy átlagos billentyűzet árához mérve nagyon soknak tűnnek, de a mechanikus megoldások világában rendben vannak. Summázva, a Tesoro Durandal billentyűzetei a velük tapasztalt sok pozitívum miatt magas áruk ellenére is ajánlott címet kapnak tőlünk. Aki teheti, vásárlás előtt próbálja ki mind a háromféle mikrokapcsoló típust.
Tesoro Durandal mechanikus billentyűzetek
rudi
A Tesoro billentyűzeteket az ComputerMode webáruház bocsátotta rendelkezésünkre.