Miben jobb az ABS, miben a PLA?
Ez milyen mennyiségben számít egészségre károsnak?
Hogy ez mennyire lehet mérgező, arra előírások, szabványok vannak. Itt arról van szó, és én ezt teljesen megértem, az ABS büdös. Egészségkárosító hatásról egy jól szellőztetett szobában, az otthoni felhasználásra szánt nyomtatók mellett nem hiszem, hogy beszélhetünk. Sokkal hamarabb válik kellemetlenné a szagélmény, minthogy tényleges kockázatot jelentsen.
Azért is nehéz erre a kérdésre válaszolni, mert ABS és ABS között is nagy eltérések vannak, nekünk is vannak olyan filamentjeink, amik annak ellenére nem büdösek, hogy ABS az alapjuk. Ráadásul nagyon sok múlik a nyomtatási paramétereken is, értelemszerűen magasabb hőmérsékleten nagyobb a kipárolgás is. Félni nem kell tőle, inkább csak kellemetlen.
Ha ennyire jó anyag a PLA, miért tart ki például a LEGO az ABS mellett?
Az ABS egyrészt olcsóbb, másrészt az ütésállósága is sokkal jobb, az iparban régóta dolgoznak vele. A másik oldal, hogy a PLA hatvan fokon lágyul, ami egy gyerekjáték esetében nem szerencsés. Egyébként vannak már olyan hírek, hogy a LEGO-nak is lesz majd egy zöldebb változata.
(forrás: Dr. Bodnár Zsolt, Philament) [+]
Mennyire lehetünk biztosak? Mit garantálnak a szabványok?
Az általunk használt alapanyagok elsősorban az autóiparból jönnek. Elég régóta dolgoznak velük. Ha pedig megnézzük, hogy ott mi a helyzet, az autóiparban "kegyetlenek a minőségi előírások". Ezek nem kísérleti anyagok, jól dokumentált szakirodalmuk van. Az már egy más kérdés, hogy összekeverjük őket, és ilyen formán a kompaundálás révén újszerű anyagok jönnek létre.
A másik híres internetes legenda, hogy a PLA alapú nyomtatott tárgyak meglehetősen gyorsan lebomlanak. Ennek van alapja?
A PLA szobahőmérsékleten, normál körülmények között bármeddig eltartható. Akkor kezd el lebomlani, ha földbe tesszük, megemeljük a hőmérsékletet 50-60 fokra, és bacilusokat, gombákat eresztünk rá. Ezt viszont komposztálásnak hívják, és nem túl gyakori felhasználási mód, abban az értelemben semmiképp, hogy véletlenül ez történjen.
Jó analógia azt hiszem a fa. Gondoljunk bele, akár száz, vagy annál is több évig bútor marad a bútor, nem bomlik le. A földben, a természetben mégis elrohad. Harminc éve pont ez jelentette a biopolimerek területén az áttörés, hogy képesek voltak előállítani a PLA-t. Tehát egy olyan anyagot, amit bátran használhatunk, viszont ha akarjuk, akkor elbomlik.
(forrás: Dr. Bodnár Zsolt, Philament) [+]
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!