Hirdetés
Kezelőfelület
Új volt számunkra a Tenda kezelőfelülete, ami nem meglepő módon nem beszél magyarul. Szerkezete egyszerűbb, mint egy Asus vagy D-Link útválasztóé, de jól átgondoltan rakták össze, és semmi lényeges elem nem hiányzik belőle. A routert a tendawifi.com címen érhetjük el internetböngészőn keresztül, nem kell IP cím beírásával bajlódni. A szokásos hálózati elérés varázsló után, a kezelőfelületre lépve azonnal felajánlja a firmware frissítését, amit meg is csinál pár perc alatt.
Lényegében az egész felület egyetlen HTML oldal, amiben a bal oldali menüben kattintva tudunk függőlegesen haladni. Azért jó ez, mert nem kell az egyes oldalak betöltésével bajlódni, amit egyébként az egyszerű grafikai kivitelezés is segít. A startoldalon hálózatunk egyszerű rajzát láthattunk, ami például sokkal szebb a ZyXEL hasonló ábrájánál, ráadásul az egyes elemekre kattintva elérjük a hozzájuk tartozó, legfontosabb beállítási lehetőségeket is; lekérhető innen a Wi-Fi, az internetelérés, a csatlakoztatott adattár fájlmegosztása az aktuálisan kapcsolódott kliensek és a router státusza.
További egyszerű ikonokhoz görget le a felület a bal oldali menü egyes pontjaira kattintva. A Wi-Fi részen a szokásos alapdolgok mellett egyszerű kikapcsoló időzítést találtunk, ahol meg lehet adni egy időintervallumot, amikor ki van kapcsolva a Wi-Fi, illetve a sugárzási teljesítmény állítható alacsony és magas fokozatra. Kapcsolhatunk egy vendég hálózatot is, de annak internet és saját hálózatunk elérése már nem állítható úgy, mint a komolyabb routereknél. Érdekes egyediség viszont az alvó mód, ilyenkor a Wi-Fi, az állapotjelző LED-ek és az USB elalszik. Fájlmegosztás terén FTP-t lehet bekapcsolni, van DLNA, és ezzel vége is a lehetőségeknek.
További extrák sorakoznak az „Advanced Settings” részen, de a szülői felügyelet és a sávszélesség-kezelés sem finomhangolható annyira, mint egy komolyabb modellnél. Azért alapdolgok, mint fekete és fehér lista, internetelérés időbeli korlátja és sávszélesség-korlátozás van, de nem szól a rendszer, ha tilosba tévedt egy kliens, és nem adhatunk meg olyan IP címet, amire nem vonatkoznak a sebességbeli korlátozások, az előre elkészített virtuális kiszolgálómintákból is kevés van. Van viszont IPTV mód, aminek a működésére nem sikerült rájönnünk leírás híján. Szép nagy adag ikon sorakozik a System Settings részen is.
Mobil appot is kínál routerének beállításához a Tenda, aminek telepítése sajnos – legalábbis Android alatt – csöppet sem elegáns. Nem a Play áruházból, hanem egy QR kód segítségével a Tenda szerveréről kell letölteni a telepítőt, aminek elindítását az alapértelmezett biztonsági beállítások nem is engedélyezik. Amikor feltelepült, akkor a router Wi-Fi hálózatára csatlakozva, de akár távolról is elérhetjük a lényegesebb konfigurációs lehetőségeket.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!