Steam Deck OLED: másfeledik felvonás?

A piacra reagálva kénytelen volt a Valve fejleszteni a Steam Decken, kérdés, hogy érdemes-e ezt kérnunk a karácsonyfa alá?

Modellek, árazás, összegzés

Elérhető modellek

Az LCD kijelzős Steam Deck megjelenésekor három változat volt elérhető a piacon: egy 64 GB-os, eMMC tárhellyel felszerelt belépő modell, egy 256 GB-os NVMe SSD-vel rendelkező verzió, illetve egy még gyorsabb és dupla akkora háttértárral bíró darab, mely tükröződésmentes kijelzőt kapott. Az OLED készülékek megjelenésével a Valve, bár nem váltja le teljesen a régieket, a 64 és az 512 GB-os gépeket kivezeti a piacról, méghozzá nyomott áron (ez 369, illetve 469 eurót jelent, amíg a készlet tart), az alapmodell helyére pedig a 256 GB-os LCD-s Deck kerül. Az OLED kijelzősök esetén két gép közül lehet választani: az egyik az olcsóbb, 512 GB-os modell, mely tesztünk alanyaként is szolgált, a másik pedig 1 TB-os, tükröződésmentes kijelzővel, melyhez jár egy egyedi, állítható hordtok is a többi modell egyszerű tokja helyett.


[+]

Árazás

Az idei gépek árai némileg kiegyensúlyozottabbnak tűnnek a másfél évvel ezelőtti, tisztán LCD-s felhozatalhoz képest. Ezúttal valóban van értelme megvenni a középmodellt (512 GB OLED) – ahelyett, hogy az alapmodell (256 GB LCD) tárhelyét manuálisan növelnénk nagyobbra – hiszen a meghízott háttértár mellett általános technológiai ugrást is kapunk. Emellett részben jobb vétellé vált a csúcsmodell is, ha másért nem, hát azért, mert a kétszer akkora kapacitású SSD és a tükröződésmentes kijelző mellé ezúttal egy átdolgozott és átalakítható hordtáska is társul, a szokásos virtuális bónuszokkal (pl. exkluzív Steames profilcsomag) egyetemben. Árazásuk a következőképpen alakul: a 256 GB-os LCD-s modell ára 419 euró (kb. 160 000 forint), az 512 GB-os OLED-es 569 euróba kerül (kb. 220 000 forint), míg az 1 TB-os OLED-es gépért 679 eurót (kb. 260 000 forintot) kérnek el. Ezeken felül a Valve készlettől függően „felújított” darabokat is kínál – ezek értelemszerűen gyárilag javított, ellenőrzött modellek, a normál változatokkal megegyező, egy éves garanciával.

Kinek ajánlott a Steam Deck OLED, és kinek nem?

Tekintettel a jelentős technológiai ugrásra az LCD-s és az OLED kijelzős Deck között – melyek közül a legfontosabb fejlesztések az üzemidőt és a képernyőt érintik –, az új gépek még azok számára is megfontolandóak lehetnek, akik jelenleg egy régebbi Decket használnak. Amennyiben a legmodernebb AAA játékokat szeretnénk kihajtani, akkor viszont jobb a konkurencia felé fordulnunk, mert bár a Deck megjelenésekor tényleg képes volt mindenből legalább 30 fps-t kisajtolni, az újabb, rendszerint Unreal Engine 5-re épülő és új technológiákat felvonultató játékokba néha beletörik a foga. Ilyen esetekben érdemes lehet egy ASUS ROG Ally-ban, Lenovo Legion Góban, esetleg Aya Neo 2-ben gondolkodni, viszont egyúttal azzal is kell számolni, hogy a borsosabb ár megfizetése mellett szembe kell néznünk a Windows irányítási problémáival és a rendszerint gyengébb üzemidővel.


[+]

A Steam Deck alapvetően továbbra is egy olyan ketyere, ami inkább kiegészítőként ajánlott az asztali gépünkhöz, mintsem annak leváltójaként – függetlenül attól, hogy megfelelő perifériák esetén teljes értékű PC-ként is használható. Amiben igazán jeleskedik, az a régebbi játékok, az indie programok, a retró konzolos emulátorok, valamint a középvonalon mozgó, nem nagy teljesítményigényű címek futtatása, melyeket vígan ki tud hajtani magasabb képkockasebességgel is. Ami pedig a 90 Hz-es kijelzőt és az OLED színeit illeti, ezek kettőse egy olyan felhasználói réteget szólíthat meg, akik már ragaszkodnak a PC-s közegben megszokott, magasabb fps értékekhez és egy adott képminőséghez, melyet az előd eddig nem tudott biztosítani.

Összegzés

A Steam Deck OLED jelentős előrelépés lett a másfél évvel ezelőtti LCD-s modellhez képest. A legnagyobb ugrás a kijelző minősége és az üzemidő kapcsán történt, de a hardver egyéb elemei is finomhangoláson estek át a jobb ergonómia, szerelhetőség, és használhatóság jegyében. Emellett kedvező maradt az árazás is, különösen a konkurencia gépeinek tükrében: az 512 GB-os OLED modellhez már 220 000 forint körüli áron hozzájuthatunk, míg a kevesebbel is beérők számára továbbra is opció a 256 GB-os LCD-s modell igen baráti, 160 000 forintos árcédulájával. Az alapvetően remek összképet csupán a néha előbukkanó szoftveres problémák képesek beárnyékolni, amiket még mindig nem sikerült teljesen kigyomlálni, illetve a hátsó programozható gombokra ráfért volna egy kis átalakítás. A legfontosabb viszont, amit érdemes szem előtt tartani, hogy milyen játékokkal játszunk, mert ez döntő szempont lehet vásárláskor. Az idő vasfoga ugyanis a Decket sem kerülte el, és bár méretéhez képest impozáns hardverrel bír, némelyik modernebb címmel már csak küszködve képes megbirkózni.


Steam Deck OLED kézikonzol

DaemonX, Wombath

  • Kapcsolódó cégek:
  • Valve

Azóta történt

Előzmények