Hirdetés

Sony DSC-RX100 Mk III – mint a nagyok

A Sony legújabb csúcskompaktja ismét ad némi pluszt, amivel a többiek fölé emelkedhet.

Filmfelvétel és értékelés

A Sony DSC-RX100 Mark III mozgóképfelvételi tudása nagyon hasonló az ősváltozatéhoz, azonban itt vannak olyan újítások, melyek elvileg jobb képminőséget eredményeznek. Az első ilyen módosítás, hogy a Mark III immár a teljes szenzort kiolvassa, majd a kiolvasott képet méretezi le a szokásos Full HD felbontásra, ahol 50 kép/mp lehet a maximális sebesség progresszív módban. A teljes szenzor kiolvasása leginkább a moiré leküzdésénél jöhet jól, cserébe a kép kissé elmosódottabb, mint a régi RX100-nál. Egy másik lényegi újítás az XAVC S kodek elérhetősége, amivel akár 50 Mbps-os adatfolyamot is rögzíthetünk. Itt azonban a fényképezőgép kizárólag SDXC memóriakártyákra hajlandó felvenni, ami eléggé bosszantó. Bármilyen más (SD, SDHC) digitális film használata esetén hibajelzést ír ki a masina, és nem vesz fel semmit.

A Full HD felbontás mellett 1280x720-ban is videózhatunk; ebben a felbontásban akár 120 kép/mp lehet a képkockák egymásutánja (50 Mbps adatsűrűséggel). Az XAVC S mellett rendelkezésünkre áll a jól bevált AVCHD (max. 28 Mbps hangsávval együtt, anélkül 26,1 Mbps) és az MPEG-4, ahol azonban csupán 12,3 Mbps-os a felvett adatfolyam. A DSC-RX100 Mk III igen rugalmas mozgóképkészítést tesz lehetővé, természetesen felvétel közben is állíthatóak az expozíciós értékek, ha épp A, S vagy M módban használjuk a gépet. Egy nagyon jó pont például, hogy M módban automatára állítható az ISO. Az automatikus élességállítás mellett használhatjuk a kézit is, ekkor a focus peaking fókuszsegéddel könnyedén megtaláljuk a témán az élességet. A zebracsíkok megjelenítésével pedig a kiégésgyanús területeket tarthatjuk szem előtt. Ezt a funkciót 70-100% között 5%-os lépcsőkkel állíthatjuk igény szerint.

A beépített mikrofon sztereó, a felvett hang pedig LPCM (48 kHz @ 127 kbps) MPEG-4 kodekkel használva, AVCHD és XAVC S esetén Dolby AC3 sztereó 48 kHz @ 256 kbps adatsűrűséggel. A mikrofon hangerejét csupán alacsony és normál paraméterrel lehet használni. Emellett van szélzajszűrés is, amit be- és kikapcsolhatunk.

Hirdetés

Aki komolyabban szeretné magát beleásni a Sony DSC-RX100 Mark III videós képességeibe, az örülni fog annak a nem elhanyagolható részletnek, hogy a fotógép HDMI kimenetén tömörítetlen, 8 bites 4:2:2 színkódolású jelet ad ki, amit külső felvevővel menthetünk el.

Végül még pár szót ejtünk a képstabilizátorról, amit nem csak álló-, hanem mozgóképek felvételéhez is használhatunk. Az „Intelligens aktív Steady Shot” és az „Aktív Steady Shot” módnál a fotómasina X és Y irányban is levág a képből, azaz a felvétel közepét láthatjuk csak 1,29-szeres, illetve 1,16-szoros képkivágással. Ha 120 kép/mp-es módban vesszük fel a mozgóképet, akkor már 1,69-szeres lesz a képkivágás mértéke, amit érdemes észben tartani, hogy ne érjen senkit kellemetlen meglepetésként. Tesztvideó 1, tesztvideó 2, tesztvideó 3.

Értékelés

Ha anno az RX100 Mark I tetszett nekünk, akkor az RX100 Mark III-ról sem mondhatunk rosszabbat, sőt! Az újoncban mindent megtalálni, ami régen hiányozhatott egyeseknek. Az optika jóval nagyobb kezdő fényértéket kapott, igaz, hogy az átfogás némileg csökkent. Van már beépített elektronikus kereső is, ami nagymértékben növeli a fotózás élményét – nem csak erős napsütésben príma dolog a használata. Maradt az 1/2000 mp-es legrövidebb záridő, de már van beépített ND szűrő, ami elviselhetővé teszi ezt a mankót. A panorámafunkció továbbra is olyan, mint volt, azaz vegyes érzelmekkel állunk előtte, mert széles módban igen érzékeny a kameramozgatásra és gyakoriak a hibák.

Az ergonómia most sem tökéletes, de ebben a kategóriában nem nagyon lehet mit kitalálni, hogy a készülékek használata (sokkal) kellemesebb lehessen. A zsebbe illő méretnek sajnos ez az átka; még azonban így is el vagyunk kényeztetve, hiszen dedikált kezelőszervekből van bőven. A képminőség most is nagyon jó, azonban videózásnál már nem láttunk olyan tökéletesen borotvaéles mozgóképeket, mint anno az RX100 Mark I-nél. Sokkal többet nem lehet mondani a gépről, aki teheti, próbálja ki személyesen a Sony Shopokban – végül úgy is a kézbevétel dönti majd el, tudunk-e együtt élni ezzel a masinával. Egyelőre igen magas az ára, ennek ellenére mi ajánljuk a készüléket!

Termék megnevezése Sony Cyber-shot DSC-RX100 Mark III
Jellemzés Nagyszenzoros csúcskompakt szuper állóképminőséggel.
Pró + Igényes, minőségi felépítés,
+ paraméterező gyűrű,
+ tetszetős dizájn,
+ nagyon jó képminőség,
+ menüje tud magyarul,
+ az akku sokáig bírja,
+ RAW felvétel
+ jó sorozatfelvételi sebesség,
+ teljesen manuális mód,
+ DRO/HDR,
+ pásztázó panorámafelvétel (kisebb hibákkal),
+ XAVC S kodek,
+ "kerek egész" gép érzetet kelt.
Kontra - Videónál valamivel rosszabb lett a képminőség (elmosódottabb),
- nincs RAW feldolgozási lehetőség,
- csak 1/2000 mp-ig megy le a záridő,
- csúszós váz,
- nagyon drága.
Ergonómia
Képminőség JPEG
Képminőség RAW
Mozgóképek minősége
Ár/érték
Felépítés, anyaghasználat
Ennyire kellene


Sony Cyber-shot DSC-RX100 Mark III fényképezőgép

MLaca

A Sony Cyber-shot DSC-RX100 Mark III fényképezőt a Sony hazai képviseletétől kaptuk kölcsön tesztelésre.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények