Mustra
Az alaplap összes integrált eszköze a déli híd köré csoportosul. Az ATX tápcsatlakozó véleményünk szerint jó helyre került, mert a kábelek nem akadályozzák a levegő áramlását a processzor közelében. Nem újdonság, hogy a memóriafoglalatok mellett található egy +12V-os tápcsatlakozó is. A processzorhűtő lefogató kerete alapkiépítésben része az alaplapnak.
NForce3-as alaplapról lévén szó, egyetlen híddal találkozhatunk, amely közvetlenül az AGP-foglalat alatt helyezkedik el. A chipet egy kisméretű borda hűti csupán, ám instabilitást annak ellenére sem észleltünk, hogy hosszabb nyúzás után felforrósodott. A chip és az AGP-foglalat közelségének "köszönhetően" – illetve a kis pöckös rögzítésnek hála – a videokártyák kiemelése és behelyezése kész rémálom: mivel az ember ujja nem fér oda, csavarhúzóval kell a pöcköt lenyomni, hogy a kártyát ki tudjuk szedni.
Az alaplap rendelkezik integrált hangvezérlővel, a Realtek ALC650-es kodek személyében. Ez a lapka már igencsak elavultnak tűnik annak fényében, hogy számos Athlon 64-es alaplapon ALC655 és VIA Envy24PT van. A Serial ATA meghajtók kezeléséről egy önálló vezérlőlapka, a Marvell 88i8030 gondoskodik, melyet az alaplap teljesen natívként kezel, vagyis nem igényel meghajtóprogramot a használata.
Ám egyetlen vezérlővel nem éri be a Soltek, a Marvell chipen kívül megtalálható a lapon az alaplapgyártók által kedvelt Promise PDC20378 lapka is, melyhez két SATA- és egy PATA-csatlakozó tartozik. Ez a vezérlő már ismeri a RAID 0, 1 és 0+1 módokat – akár SATA+PATA kombinációban is. Így összesen hat PATA és három SATA eszközt csatlakoztathatunk az alaplapra. (A Promise PDC20276-os vezérlő teljesítményével részletesen is foglalkoztunk Merevlemezek lemeztelenítve című cikkünkben.) Üröm az örömben, hogy a chip (a K8AN-RL-en) a merevlemezeket csak és kizárólag RAID-ben hajlandó meghajtani, "sima" SATA-ként nem, tehát így önálló SATA-meghajtót csak egyet csatlakoztathatunk az alaplapra.
A hátlap teljesen szabványos, megtalálható rajta egy-egy PS2 port a billentyűzet és az egér számára, négy USB port, két soros és egy párhuzamos port, egy RJ45 port, illetve három audio port (ki/bemenet, speaker).
A Soltek az alaplap mellé csomagolt egy hátlapi panelt, egy-egy felhasználói kézikönyvet az alaplaphoz és a mellékelt driver CD-n található programokhoz, illetve egy driverlemezt a Promise vezérlőhöz. Ezenkívül természetesen nem maradhat el az IDE- és floppykábel, illetve a két SATA-kábel és a hozzávaló Y-tápkábel.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!