Hirdetés

Shuttle SH67H3 PC, a törpe óriás

Nagyteljesítményű számítógépet építettünk a csöpp barebone-ra alapozva.

Hirdetés

XPC SH67H3 belülről

Három, kézzel oldható csavar tartja az U alakú felső borítást, ami könnyen és gyorsan eltávolítható. Alatta a nagyobb házaknál megszokott váz kicsinyített mását találtuk. Az alábbi képeken már táp és a meghajtók kerete nélkül látható a váz, de előbbit ki sem kell szednünk a készre szereléshez.

Az úgynevezett SFF (Small Form Factor) alaplap egy picivel szélesebb a Mini-ITX-nél, de majdnem olyan hosszú, mint a microATX vagy akár az ATX modellek. Tesztalanyunkban LGA1155 processzorfoglalatos, Intel H67 vezérlőchipes megoldást találtunk a platformra jellemző minden lényegesebb részlettel. Olyanokkal, mint négy memóriafoglalat, két SATA 3.0 és két SATA 2.0 csatlakozó, egy hosszú, tizenhatszoros és egy rövid, egyszeres PCI Express csatoló. A notebookos világból jött még egy mini PCI Express aljzat, amibe mondjuk Wi-Fi adaptert tehetünk, bár ehhez belső antennákat nem alakítottak ki.

Érdemes pár szót ejteni a beépített tápról. Teljesítménye 300 watt, hatásfoka pedig megkapta a 80 Plus minősítés bronz fokozatát, vagyis 20 és 100 százalékos terhelésen legalább 82% a hatásfoka, félgázon pedig 85%. Leglényegesebb, 12 voltos ágát két részre osztották, ezek fejenként 16 amper (vagyis 192 watt) leadására képesek, de minden bizonnyal egyszerre nem terhelhetőek maximumra. Érdekes kérdés ez, mert elvileg Core i7-2600K processzor és Radeon HD 6970 fogadására is képes a vele meghajtott SH67H3, amivel esetleg a táp tudásának határára juthatunk.

Szétszerelve a tápot (és a fórumozók segítségével) sikerült megállapítanunk, hogy az FSP-től származik.Korrekt a kapcsolása, 105 Celsius-fokra hitelesített kondenzátorokat és egy 50 milliméteres Protechnic Electronictól származó ventilátort találtunk.

Az egyedi házhoz egyedi processzorhűtő is tartozik. Formáján hosszú évek alatt nem sokat változtatott a Shutle, minden bizonnyal bevált konstrukció. A processzorra rugós csavarok rögzítik, onnan három hőcső vezeti a meleget a némi túlzással közepesnek mondható lamellasorra, ami a ház hátuljában áll. Erről egy csendes járású, 80 milliméteres, ADDA ventilátor fújja a meleget kifelé. A ház kis mérete miatt szellőztetésére elég ez az egyetlen ventilátor. Persze a tápnak és az esetleges VGA-nak is van sajátja.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények