Hirdetés

Shuttle SH67H3 PC, a törpe óriás

Nagyteljesítményű számítógépet építettünk a csöpp barebone-ra alapozva.

Hirdetés

Próba, értékelés

Az alábbi konfigurációt állítottuk össze a Shuttle XPC SH67H3-re alapozva:

  • Intel Core i7-2600K processzor
  • 2 x 2 GB G.Skill RipjawsX memória
  • GeForce GTX 570 grafikus kártya
  • 400 GB-os Samsung merevlemez
  • LG optikai meghajtó

Nyugalmi állapotban a nem éppen szerény konfigurációnál 75 wattot mértünk konnektoros fogyasztásmérőnkkel. Ebben benne van a táp hatásfoka miatti veszteség, amit leszámolva 62 watt körüli nyugalmi étvágy jön ki, ez nem túl vészes. Ekkor a processzormagok 38-40 °C-os, a GPU 41 °C-os, a merevlemez pedig 33 Celsius-fokos volt tesztlaborunkban, ahol 21 °C-os hőmérséklet uralkodott. Nagyjából 20 dB-es zajszintet mértünk, ami kellemesen alacsony, bár egy kimondottan halkságra megépítetett konfiguráció ugyanezzel a CPU-val, VGA-val és merevlemezzel csendesebb lehet.

Először a CPU-t terheltük négy szálon, és a merevlemezt izzasztottuk 20 percig. A processzormagok csupán 60 °C-ig, a merevlemez pedig 38 °C-ig melegedett, a GPU maradt 42 °C-on. A konnektoron mért fogyasztás 145 wattra emelkedett, ami nagyjából 120 wattos valódi energiaigényt jelent, a maradék 25 watt a tápban hővé alakult. Ekkor már 30 dB környékén duruzsolt a masina, ami egy jobb notebook teljes terheléses zajszintjének felel meg – jól hallható, de legfeljebb halk környezetben zavaró.

Nyugalmi állpoat CPU és HDD terhelése Játék
CPU hőmérséklet 38 °C 60 °C 66 °C
GPU hőmérséklet 41 °C 42 °C 75 °C
HDD hőmérséklet 33 °C 38 °C 36 °C
Fogyasztás terhelve 62 W 120 W 225 W
Zajszint 20 dB 30 dB 34 dB

Végül még 20 percnyi 3D Markot futtattunk, emellett egy szálon a CPU-t is terheltük. Az eredmény a CPU-nál 66 °C-os, a GPU-nál 75 °C-os hőmérséklet lett, ami nem alacsony, de nem is vészesen magas. Most látszott, hogy a grafikus kártya fel tudja fűteni a processzort, ami elvileg ezúttal kevésbé volt kiterhelve, mint az első tesztkörben. Eközben a merevlemez a korábbihoz képest két fokot hűlt. Mindehhez 34 dB-es zajszint társult, ami nem vészes, átlagos gépek is ilyen hangosak hasonló hardverrel, de a kimondottan csendre kihegyezettek lényegesen nyugodtabbak. Jó hír, hogy jelét sem tapasztaltuk annak, hogy a 300 wattos táp kevés lenne ehhez a konfighoz. Ugyanis a legnagyobb szám, amit konnektoros fogyasztásmérőnkön láttunk, a 278 watt volt, ez annyit jelent, hogy a masina körülbelül 225 wattos csúcsértéket produkált a komoly processzorral és grafikus kártyával, szóval némi tuningnak vagy még két processzormagnak is maradt még tartalék.

Értékelés

A kicsi Shuttle XPC SH67H3-ba sikerült egy igazán komoly teljesítményű számítógépet építenünk anélkül, hogy a gépház vagy a 300 wattos táp megszenvedte volna. Lényegében tényleg nincs szükség nagyobb dobozra egy modern hardverhez. Kérdés, hogy mennyibe kerül ez nekünk? Bizony, nem kevés pénzbe. A barebone, ami egy házat, tápot, alaplapot és processzorhűtőt jelent, 81 750 forintot kóstál. Ha szabványos, microATX alapon válogatjuk össze ezeket a komponenseket, akkor feleennyi pénzből kijöhetünk. Ennek fényében a Shuttle SH67H3 hiába szép, jó és tetszett, ajánlani csak akkor lehet, ha az ár nem számít.


Shuttle SH67H3 barebone

rudi

A Shuttle XPC SH67H3-at a Shuttle bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények