Hirdetés

Sencor Element Dongle: androidos tévéokosító

Kipróbáltuk az internetes alkalmazásokkal, böngészővel kecsegtető, médialejátszónak is használható eszközt.

Sencor és az Element Dongle

A Sencor nem tartozik a leginnovatívabb márkák közé, hiszen a vállalat inkább trendkövetőnek mondható: jellemzően az újdonságok megjelenése után fél-egy évvel lép színre saját termékeivel. Cserébe viszont a cseh cég termékei az olcsóbb készülékek közé tartoznak, amely a közép-kelet-európai országokban – így a magyar piacon is – komoly fegyvernek számít. Kínálatukban a kisháztartási, illetve telekommunikációs eszközök mellett megtalálhatók a szórakoztatóelektronikai darabok is.

A közelmúltban jelent meg pendrive méretű, Element Dongle fantázianevű tévéfelokosítójuk . Az Android operációs rendszerre épülő modell a technikai specifikációk alapján életképes darabnak tűnik, ráadásul a gyártó csomagol mellé egy tapipaddal kiegészített, kisméretű, teljes értékű QWERTY billentyűzetet. Így sok más vetélytársával ellentétben kezeléséhez nem feltétlenül szükséges plusz egér vagy billentyűzet, ami azt valószínűsíti, hogy már alapkiszerelésben egész jól használható.

A doboz tartalma, dizájn

Hirdetés

Az érdekes formájú, a zöld különböző árnyalataiban pompázó dobozba belepakoltak mindent, amire szükség lehet. A termék mellett megtalálható itt az áramellátáshoz szükséges adapter és USB kábel, rövid használati utasítás, illetve a távirányító. Még egy kilencven fokban behajlítható HDMI-s toldalékkal is megtámogatták, ami akkor jöhet jól, ha nincs elég hely a tévé hátulján, esetleg az fel van akasztva, és csatlakoztatás után falba ütközne az Element Dongle.

Az eszköz kialakításában semmi váratlant nem húztak a tervezők, maradtak a jól megszokott, pendrive-okat idéző formáknál azzal a különbséggel, hogy USB csatoló helyett az orrára egy HDMI-t építettek. A külső adattároló egységek csatlakoztatására szolgáló USB portok az oldalára kerültek, ahogy a kártyaolvasó és a tápellátáshoz szükséges microUSB, a kontroll-lámpát pedig a farán helyezték el. A lekerekített éleknek és a matt, kissé kényes fehér színvilágnak köszönhetően egész jól mutat a stick, kár, hogy használat közben nem nagyon fogjuk látni. 9 centiméteres hosszúságának, 3 centis szélességének és 1 centiméteres magasságának, valamint kb. 4 dekagrammos súlyának köszönhetően egy kifejezetten mobilis eszközről van szó, amely könnyedén akár zsebre is vágható.


Bekapcsolva

A technikai specifikációkat elnézve az rögtön megállapítható, hogy nem ez a jelenleg elérhető, legerősebb smart stick a piacon. A modellbe egy 1,2 GHz-es ARM Cortex-A8 CPU került 1 GB DDR3 RAM társaságában. A termékkommunikáció szerint kéne benne lennie 4 GB, adattárolásra szolgáló flash memóriának, viszont ebből a használat során mindössze 1 gigabájttal gazdálkodhat a felhasználó.

Bekapcsolás után körülbelül 20 másodpercre van szükség, amíg feláll a rendszer, és el lehet kezdeni érdemben foglalkozni vele, tehát a jobb tableteknél megszokott villámgyors indulást el lehet felejteni. Működése egyébként stabil, nem fagyott le, nem omlott össze tesztünk során, és nem is melegedett át. A vezérlőeszközök nyomkodására az elektronika megfelelő sebességgel reagál, ami egy-két lassabb vetélytárs után kész felüdülés volt. Fontos megemlíteni, hogy nem szükséges csatlakoztatni a hálózati áramforráshoz, hiszen a tévé USB csatolójából is képes magába szívni az életet adó energiát.

Androidos kezelőfelület, vezérlőeszközök

Az ilyen típusú termékeknél láttunk már példát arra, hogy a gyártó (vagy pontosabban az a cég, amelyik meghatározza, hogy milyen márkanevet nyomtassanak a termékre Kínában), egy saját grafikus kezelőfelülettel is előáll. Ilyesmivel viszont a Sencor nem vacakolt, hanem maradtak a megszokott Andoridos GUI-nál. Ennek értelemszerűen megvan az az előnye, hogy ez egy bevált és többször finomított megoldás, viszont az is igaz, hogy érintőképernyőre optimalizálták, azaz egy ilyen tévés eszköz esetén nem használható olyan kényelmesen, mint ahogy azt az ember egy mobil készülék esetén megszokta.

Egyébként egyáltalán nem baj, hogy ez hiányzik, egyébként is a többi, saját felülettel ellátott készüléknél is inkább az Android-féle menürendszert részesítettük előnyben. Erről röviden csak annyit, hogy felépítése logikus, kellően sekély és átlátható. Minden lényeges paraméter könnyen elérhető és módosítható, tehát a kezelése rövid betanulási idő után senkinek sem okozhat komolyabb problémát.


Az ilyen típusú eszközöknek általában a közvetlen vezérlés a rákfenéje, hiszen érintőképernyő nincs, azt pedig egy hagyományos távirányítóval kiváltani nem igazán lehet. Épp ezért csomagolták e termék mellé a már korábban említett, tapipaddal kiegészített, USB porton keresztül csatlakoztatható, rádiós QWERTY billentyűzetet. Ezzel határozottan kényelmesebb és gyorsabb a navigálás, viszont a tökéletestől még messze van. A gombok egyrészt kicsik, másrészt maga a tapipad se túl nagy, és ami ennél is nagyobb baj, hogy kicsit pontatlan. Vagyis a legjobb megoldás továbbra is a rendes méretű, illetve kialakítású vezeték nélküli egér és klaviatúra.

Ezzel viszont csak az a bibi, hogy mindössze egyetlen normál méretű USB port került az eszközre, tehát vagy egy viszonylag drágább, kombinált szettre van szükség, vagy pedig egy USB HUB-ra. Utóbbinak megvan az az előnye, hogy ilyenkor jut csatolófelület a külső merevlemezeknek, pendrive-oknak is, amelyek használatát egyébként mellőzni kellene. Vannak olyan otthoni szórakozást szolgáló eszközök, amelyek már vezérelhetőek tablettel vagy okostelefonnal egy ingyenesen letölthető alkalmazás segítségével, de ez pont nem tartozik közéjük.

Médiafájlok

A modell nem rendelkezik saját médialejátszó szoftverrel, így maradnak az e célt szolgáló letölthető alkalmazások. Ezek közül a képnézegetésre szolgáló HD Playert és a zenehallgatást biztosító Musicot már előzetesen telepítették, és többé-kevésbé használhatóak is. Ha valakinek nincsenek nagy igényei, akkor ezek megfelelőek, hiszen zeneszámok esetén az MP3 mellett a WMA és a FLAC fájlok megszólaltatása biztosított, képeknél pedig a JPG mellett a PNG, BMP és GIF kiterjesztésű anyagok megjelenítése megoldott, igaz, az animgifeknek csak az első kockájáig jut el.


Sajnos lejátszási lista egyik esetben sem állítható össze, viszont a szintén előre telepített fájlkezelő programmal ez pikk-pakk összehozható. A zeneszámok esetén a fájlokba kódolt metaadatok, tehát az ID3 tagek feldolgozására és megjelenítésére képes, illetve a kevert sorrendű lejátszás aktiválására, valamint a lemezborító megjelenítésére is módot ad. A képek esetén viszont már nem ilyen rózsás a helyzet, azokat ugyanis se nagyítani, se forgatni nem sikerült, és a fotó elkészítésével kapcsolatos EXIF adatok sem varázsolhatóak a képernyőre. A diavetítés funkció ugyan aktiválható, viszont a képváltás sebességén nem lehet változtatni, és effektekkel sem dobható fel. Mindent összevetve: képnézegetéshez jobb valami más megoldást keresni, például az ingyenesen beszerezhető Astro Image nevű szoftvert, aminél már kiküszöbölték e hiányosságokat.


Videókhoz érdemes rögtön letölteni a már korábban sokszor bizonyító, sallangmentes, puritán grafikai elemekkel operáló MX Player alkalmazást. Bár a távirányítón nem találhatóak meg az ehhez szükséges dedikált funkciógombok, mégis egyszerűen kezelhető, hiszen elég csak a nyilakat vagy a virtuális egér gombjait nyomkodni az irányításhoz, a beletekeréshez és ez egyes képi opciók, így például a képarány módosításához. A külső feliratok kezelése megoldott, a betűk mérete és pozíciója is beállítható, sőt még akár keret is pakolható a karakterek köré, így a szöveg mindig jól látható.


A formátumtámogatás vissgálatához a régről ismert tesztvideókat használtuk. Ebből kiderült, hogy egyedüli problémája a TS és a Killa_sample fájlokkal akadt, ugyanis ezek néha meg-megdöccentek. Viszont a többit hibátlanul, színhelyesen, akadozás és mindenfajta egyéb grimbusz nélkül jelenítette meg. Amellett viszont nem mehetünk el szó nélkül, hogy a hálózat többi eszközén található médiafájlok lejátszását kerek perec visszautasította, ami azért elég nagy hiba.

Appok, böngésző, értékelés

A Google Chrome böngésző egészen jól használható ezzel a tapipaidos klaviatúrával, így nem kell molyolni a virtuális billentyűzettel – ez jelentősen megkönnyíti a szörfölést. Támogatja a Flash tartalmak megjelenítését, és sebessége is kellően gyors, bár azért egy jobb tablettel vagy notebookkal nem veszi fel a versenyt. Egy, az Android-alapú eszközöknél általánosan jelentkező hibát találtunk, mégpedig, hogy az oldalak mobil eszközökre tervezett változatát tölti be, ami egy nagy képernyős televízión kimondottan furán, szegényesen mutat, és ez itt sincs másként.


Az alkalmazások – elsősorban a játékok egy része – ugyan elindíthatóak, de az érintőképernyő hiánya miatt nem lehet őket működésre bírni, úgyhogy teljes értékű androidos eszközként nem tekinthetünk rá. Már csak azért sem, mert a bonyolultabb 3D-s alkalmazások csúnyán akadozva futnak csak. Azért az egyéb programokkal, így például a fotó- és videómegosztókkal, a levelező klienssel, az időjárás-előrejelző vagy naptár alkalmazással remekül boldogul, hogy csak néhány példát említsünk.

Vélemény

Bár a gyártók a kommunikációban erőltetik ezt a vonalat, ezek a pendrive-szerű eszközök egyelőre távol állnak attól, hogy tökéletesen helyettesítsenek egy tabletet, és a mini PC elnevezés is egy cseppet túlzásnak tűnik. Viszont arra a jobb darabok simán alkalmasak, hogy egy televíziót vagy projektort valóban használható okostévés szolgáltatásokkal, médialejátszóval támogassanak meg a háttérből, viszonylag kevés pénzért.

A Sencor Element Dongle is egy ilyen darab, legalábbis, ha valaki megbékél azzal, hogy hálózati lejátszóként nem használhatja. Amellett, hogy kellően stabil, a sebessége megfelelően gyors, kezelése pedig még a hozzá járó vezérlőegységgel is egészen emberbarát. Ha pedig valaki egy rendes egérrel, klaviatúrával házasítja, annak egy rossz szava sem lesz az irányításra. Nagyon úgy néz ki, hogy egyelőre a 22 000 forintos árba nem fér bele olyan hardver, amely a komolyabb grafikával bíró játékok futtatására alkalmas lenne, és még meg is érné piacra dobni. Úgyhogy amennyiben a felhasználó elfogadja, hogy a játékok jó részét, főleg a 3D-s darabokat el kell engednie, akkor az Androidnak köszönhető alkalmazásokat csak dicsérheti.

Mindent összevetve, egy olyan terméket ismertünk meg az Element Dongle személyében, amely ugyan bizonyos kompromisszumok megkötésére kényszeríti az embert, de ezért az árért sokkal többet jelenleg nem is várhatunk. Bizonyos területeken egyértelműen többet nyújt, mint a jelenlegi, tévékbe integrált szolgáltatások jó része, így okosan alkalmazva, csodákat nem várva tőle, valóban hozzáadott értéket nyújthat.


Sencor Element Dongle tévéfelokosító

elefant

A Sencor Element Dongle tévéfelokosítót a Sencor magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények