A Sapphire HD 7870 OC
Úgy fest, hogy az AMD az új HD 7000-es kártyák megjelenésével párhuzamosan némileg stratégiát is váltott, ugyanis a különböző gyártók a startot követően hamarabb jelentkeztek egyedi megoldásaikkal, mint azt tették korábban. Szerintünk ez a vásárlók szemszögéből tekintve egy jó hír, hisz a történelem már számtalanszor bizonyította, hogy egyes termékeket a referencia megoldásoknál jobban is meg lehet alkotni. Szerkesztőségünkben a közelmúltban megjelent, és általunk már alaposan le is tesztelt HD 7870 egy kissé feltupírozott verziója vendégeskedett, teljes nevén a Sapphire HD 7870 GHz Edition OC, őt vesszük most alaposabban szemügyre.
A kártya egy jókora dobozban érkezett, melyben a következőket találtuk még: két darab hattűs PCIe tápátalakító, egy HDMI->DVI, egy DVI->D-Sub, valamint egy Mini DisplayPort->DisplayPort adapter, egy CrossFire híd és egy 1,8 méteres HDMI kábel. Ezeken túlmenően a szokásos CD és némi paksaméta lapult a kártya alatt. A dobozon egy kisebb matrica jelzi, hogy gyárilag túlhajtott megoldásról van szó, ami így a referencia 1 GHz-es GPU és 1200 MHz-es GDDR5 órajeleknél mindenképpen magasabb értéket kell, hogy jelentsen.
Aki már látta az AMD referencia HD 7870-es dizájnját, annak első pillantásra feltűnhet, hogy a hűtést teljesen lecserélte a Sapphire.
A gyártónak nem ez az első hasonló felépítésű, két ventilátorral szerelt megoldása, hisz már a HD 6800-as, HD 6900-es, valamint a HD 7900-as szériáknál is láthattunk erre hajazó hűtési koncepciókat.
A lamellákat összesen négy heatpipe kapcsolja össze a rézbetétes talpazattal.
A két ventilátor ellenére a hűtés nem nyúlik túl a második kártyahelyen, mint ahogy például az ASUS DirectCU II kártyáknál láthattuk korábban, hogy 3 helyet foglalnak el.
A hátlapot és a csatlakozókat tekintve az Sapphire HD 7870 GHz Edition OC teljesen megegyezik a referenciával. Ez egészen pontosan egy dual-link DVI-I portot jelent, amelyet egy 3 GHz-es HDMI 1.4a, illetve két mini DisplayPort 1.2 HBR2 követ. Az új verziójú HDMI és DisplayPort interfész segítségével a kártya egy kimenetről is képes kiszolgálni a 4096x2160 pixel felbontású megjelenítőket, ami az előző generációs termékeknek legalább kettő interfész befogásával sikerült csak. A 3 GHz-es HDMI továbbá lehetőséget biztosít 60 darab sztereó 3D-s, Full HD felbontású képkocka továbbítására projektív módban. Emellett szintén újítás, hogy az új grafikus kártyán a sztereó 3D már DisplayPort bemenettel felszerelt kijelzőkkel is működik hárommonitoros Eyefinity módban. Egy megfelelő hub segítségével a HD 7870-re összesen hat megjelenítőt is csatlakoztathatunk, hála az Eyefinity 2.0-s verziójának.
A hűtő alatt a NYÁK-on egy egybefüggő fémlapot találtunk, mely a GDDR5-ös chipek, valamint a tápellátásért felelős FET-ek által termelt hő gyorsabb elvezetését segíti elő.
Végül vessünk egy pillantást a csupasz NYÁK-ra! A referencia HD 7870-nel összevetve láthatjuk, hogy ez a megoldás is az AMD terveire alapoz. Talán a legszembetűnőbb eltérés most is a nyomtatott áramkör színében található. A memóriák sem változtak, ergo itt is GDDR5-ös Hynix típusú H5GQ2H24MFR-T2C jelölésű modellek kerültek a GPU mellé. A 2 GB összkapacitású chipek gyárilag 1250 MHz-re vannak hitelesítve.
Hirdetés
Tesztek
A közelmúltban megjelent passzív Sapphire HD 7750 tesztjében alkalmazott módon a teljes konfigurációt beköltöztettük a CPU-hűtők tesztjénél is használatos házunkba. Erre most is azért volt szükség, hogy reálisabb képet kaphassunk a hűtés teljesítményéről. A zárt konfigurációban a CPU-hűtőt leszámítva még három ventilátort helyeztünk el a jó szellőzés érdekében.
Videokártyák | Sapphire HD 7870 GHz Edition OC 2048 MB (Catalyst 8.950.5.0) AMD Radeon HD 7870 2048 MB (Catalyst 8.950.5.0) |
---|---|
Processzor | Core i7-2600K (3,40 GHz) – túlhajtva 4,2 GHz-en EIST / C1E / C-state kikapcsolva; Turbo Boost kikapcsolva |
Alaplap |
MSI P67A-GD65 (BIOS: 1.C) – Intel P67 chipset |
Memória |
G.Skill RipjawsX 16 GB (4 x 4 GB) DDR3-1866 F3-14900CL9Q-16GBXL |
Háttértárak | Intel SSD 510 250 GB SSDSC2MH250A2 (SATA 6 Gbps) |
Tápegység | Cooler Master Silent Pro M600 – 600 watt |
Monitor | Samsung Syncmaster 305T Plus (30") |
Operációs rendszer | Windows 7 Ultimate 64 bit |
A rendszer indítása után elsőként a kártya gyári órajeleit vettük szemügyre. A referencia 1000 MHz-es GPU órajelet 5%-kal, 1050 MHz-re emelte a gyártó, míg az AMD által a memóriáknak megszabott 1200 MHz-es értéket durván 4%-kal, 1250 MHz-re lőtte be a Sapphire.
A méréseket most is a fogyasztás vizsgálatával kezdtük, ezt egy konnektorba dugható, digitális VOLTCRAFT Energy Check 3000 készülékkel vizsgáltuk. A grafikonon az egyes videokártyákkal kiegészített rendszerek fogyasztása látható alaplappal, processzorral, táppal és a többi alkatrésszel együtt, de természetesen a monitor nélkül. A méréseket a Metro 2033 benchmarkja alatt mértük, mely 1920x1200-as felbontásban került lefuttatásra. Játékkal terhelt mérés közben meglehetősen sűrűn és gyorsan ingadoznak az értékek, ezért ide egy olyan eredményt próbáltunk regisztrálni, amely a legtöbbször villant fel az eszköz kijelzőjén, ergo nem a csúcsértéket jegyeztük fel.
Látható, hogy a Sapphire saját megoldása terhelés alatt 12 wattal fogyaszt többet a referenciánál, ami szerintünk nem olyan vészes különbség. Ennek hátterében a magasabb órajelek, valamint a két ventilátor állhat. Természetesen ez a kártya is rendelkezik az AMD ZeroCore Power technológiájával, mely üresjáratban további 7-8 wattal képes csökkenteni a fogyasztást, miután a megjelenítőt készenlétbe (stand-by) helyezte.
Ezután menetrend szerint egy gyors tuningkísérlet következett. Korábban, az AMD saját HD 7870-es kártyájának tesztje során 1170 MHz-es GPU és 1450 MHz-es memória órajeleket értünk el. Ezzel szemben a Sapphire HD 7870 GHz Edition OC 1230 MHz-es GPU órajelet tudott stabilan elviselni, míg a memóriát ebben az esetben is 1450 MHz-ig húztuk fel. Természetesen most se feledjük, hogy az elérhető értékek kártyánként változhatnak! Az emelés hatását három játékkal meg is mértük.
Látható, hogy a plusz tuninggal már a HD 7950 szintjéig kapaszkodott fel a kártya.
Legvégül a hűtést vettük górcső alá, mert természetesen kíváncsiak voltunk, milyen hatékonysággal teszi a dolgát a Sapphire saját, dupla légkavarós koncepciója.
Referencia HD 7870 – Sapphire HD 7870 GHz Edition OC
Ahogy a fenti grafikonokról is leolvasható, a GPU hőmérséklete nagyjából 10 Celsius-fokkal volt alacsonyabb a Sapphire megoldása esetében, ami szép eredmény. A ventilátor(ok) fordulatszáma is alacsonyabb volt, ami egyben azt is jelentette, hogy üresjáratban, valamint terhelve is hallhatóan csendesebben végezte a dolgát HD 7870 OC, mint az AMD referenciakártyája, amiért mi így bátran rá is merjük aggatni a "csendes" jelzőt. Egyetlen kivetnivalónk van ezen hűtés esetében is, ugyanis a kialakítás sajátossága miatt a bordáról leváló meleg levegő nagy része a házon belülre távozik, ami a belső hőfokra, és ezzel a többi részegység hőmérsékletére lehet rossz hatással.
Értékelés
HD 7800-as kártyákkal foglalkozó tesztünkben elmondtuk, hogy szerintünk a HD 7870 (és a HD 7850 is) egy igen jól sikerült termék, hisz az új funkciók mellett többek között jóval alacsonyabb fogyasztással képes hozni a HD 6970 teljesítményét. Meglátásunk szerint a Sapphire a HD 7870 GHz Edition OC kártyájával csak tovább javított ezen a már amúgy is pozitív képen.
A hűtés igen jól muzsikál, hisz amellett, hogy hatékonyabb, még csendesebb is. A gyári 4-5%-os túlhajtás sem soknak, sem pedig kevésnek nem nevezhető a gyárilag túlhajtott VGA-k körében. A tuningpotenciálra nem panaszkodhatunk, bár azt természetesen nem tudjuk garantálni, hogy minden példány képes hozni a fenti órajeleket. Sarkalatos pont még az ár. A Sapphire gyárilag túlhajtott, egyedi megoldása 99 000 forint körül már beszerezhető, azaz csak 3-4 ezressel kerül többe a referenciamegoldásoknál, ami szerintük egyáltalán nem nagy felár. Összességében pozitív benyomást tett ránk a Sapphire HD 7870 GHz Edition OC, minek köszönhetően bátran ajánljuk mindazoknak, akik Radeon HD 7870-ben gondolkoznak.
Sapphire HD 7870 GHz Edition OC videokártya
Oliverda
A Sapphire HD 7870 GHz Edition OC VGA-t a Sapphire-tól kaptuk.