Samsung WB1000 - újabb minőségi próbálkozás

Hirdetés

Működés

Miután bekapcsoltuk a WB1000-t, eltelik vagy négy másodperc, mire magukhoz térnek az "analóg" műszerek. Először teljes végállásukba leng ki a két mutató, majd beállnak az aktuális értékre. Ha nem várjuk meg ezek beállását, akkor már a bekapcsolást követő 2.37 mp után el is készíthetjük első képünket a masinával. Mindaddig, amíg egymás után exponálgatunk, a műszerek nem is fognak ráállni a valós értékekre, hagyni kell nekik szusszanásnyi időt.
Érdekes, hogy két exponálás között viszonylag hosszú, 4.06 másodpercnek kell eltelnie - eddig ilyen szempontból ez az egyik leglassabb gépezet. Az ötszörös átfogású optikának 1.78 másodpercébe telik, mire eljut egyik végállásból a másikba.

A WB1000 is kettős képstabilizátorral lett felszerelve. A digitális az érzékenységgel sakkozik, de nem lehet külön deaktiválni. Minden esetre hatékony a rendszer működése, ekvivalens 120 mm-es gyútávon sem mozdult be a kép egészen 1/10 mp-es záridőig (persze, ha valakinek fiatal, biztos a keze, akár hosszabb záridőket is meg tud fogni bemozdulások nélkül).

Ha portrézni támadna kedvünk, akkor azt többféle beállítások mellett művelhetjük. Fenti két képen mi a P móddal, a hagyományos portré sémával, valamint a kifejezetten erre a célra kifejlesztett modellfotó sémával próbálkoztunk. Utóbbival már "Beauty shot" néven is találkozhattunk más Samsung modelleknél.
A modellfotót használva a fényképezőgép elektronikája nem csinál mást, mint kissé túlexponálja a képet, majd összemossa a finomabb részleteket, így alanyunk bőre extrém esetben úgy fog kinézni, mint a hipózott lepedő. A rendszer azonban nem ész nélkül avatkozik be, hiszen érdekes módon csak a lekapott személy arcbőre lesz ilyen, a haja például nem (továbbra is látszanak külön-külön a hajszálak). Ez elvileg úgy lehetséges (a Samsung termékleírása szerint), hogy a modellfotó séma használatakor aktívan közreműködik az arcfelismerés, és így csak ott avatkozik be a retusmester, ahol szükséges. Sőt, a gép arra is ügyel, hogy csak akkor exponáljon, ha modellünk épp nem pislog.

A WB1000 vakuja - ha már szó esett a túlexponálásról - méretét meghazudtolóan erős fényű. Fenti képet teljes éjszakai sötétségben készítettük a témától körülbelül 2.5 méterre, mégpedig 24 mm-es gyújtótávon.

A makrózás hívei sem fognak csalódni a készülékben. A tárgytávolság az optika frontlencséjétől számított minimum 5 cm lehet. Vannak ugyan gépek, melyek jóval közelebb engednek a témához, de sok értelme - fény hiányában - nincs a dolognak.
Azonban nem mindig tud egyből élesre állni az AF, így megesett, hogy csak harmadik-negyedik próbára váltott zöldre az AF keret. A türelmetleneknek sem kell kétségbe esniük, a WB1000 rendelkezik manuális fókuszálási lehetőséggel. Ha ezt választjuk, a multifunkciós tárcsának jobbra-balra nyomogatásával tudjuk változtatni a fókusztávot. Ekkor a gép a fókuszkeret tartalmát kinagyítja a megjelenítő teljes aktív felületére.

Korábbi cikkeinkben már szót ejtettünk a Samsung gépek telített színvilágáról. Nos, akinek ez nem tetszik, az most örülhet, hiszen a kilenc képi stílus mellett lehetősége van arra is, hogy teljesen egyedi RGB beállításokat használhasson. A három alapszínt tetszés szerint állítgathatjuk, így igen érdekes színhatások érhetők el. Alábbi képek a gyárilag beprogramozottakat mutatják (normál, lágy, élénk, természetes, régies, hűvös, nyugodt, klasszikus, negatív):

Egyéb funkciók, szolgáltatások:
A fényképezőgépet külön kapható HDMI kábel segítségével (hagyományos A/V kábelt mellékel a gyártó a készülékhez) televíziónkhoz csatlakoztathatjuk. Ha Samsung tv készülékünk van, akkor az Anynet+ segítségével, a tévé távirányítójával kezelhetjük az egész rendszert (slideshow bemutató képeinkből).
M módban teljesen manuális gépként használhatjuk a WB1000-t. A záridőt és a rekeszt a tárcsával állíthatjuk be, a két paraméter között az OK gomb megnyomásával válthatunk.
Teljesen kezdőknek rendelkezésükre áll a Smart Auto üzem. Ezt aktiválva, a készülék tizenegy séma közül választja ki mindig az optimálisat a környezetnek és a témának megfelelően. Ebben a módban a fényképezőgép az összes digitális varázslatot beveti, hogy a lehető legjobb képet készíthessük el (arcfelismerés, pislogás figyelés).
A véletlenül törölt képek először a "kukába" kerülnek, onnan még visszahívhatjuk őket, így nem veszítünk el egyetlen értékes emléket sem.
Az eszköz kikapcsolt állapotában is visszanézhetjük képeinket, ha megnyomjuk a lejátszás gombot a hátoldalon.
Ha időzítővel szeretnénk képeket készíteni, akkor minden egyes exponálás után újra be kell állítani a megfelelő késleltetést. Ez esetenként bosszantó lehet.

Pár mondatban: Számos, valóban hasznos funkciót vonultat fel a Samsung WB1000, azonban némelyiken még van némi csiszolni való. A gép általános működése közepes, azonban két exponálás között viszonylag sokat kell várni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények