Hirdetés
Külvilág, ergonómia
Bár a kompakt kategóriába tartozik, külsőre mégis inkább a bridge, vagy a belépőszintű dSLR gépeket idézi a Samsung WB5000 (csupán 50 gramm súlyban és méretben is csak pár milliméter a különbség például a Canon 1000D-hez képest). Tömege és mérete végett az imént említett kategóriák előnyein, de hátrányain is osztozik a gép - már ami a külső vonásokat, az ergonómia jegyeit illeti.
A fényképező kicsomagolásakor azonnal szembetűnt a teljes gumírozással ellátott markolat, amely biztos, kényelmes fogást tesz lehetővé. A mellette látható AF segédfény erőteljes, narancssárgás fényt bocsát ki. A Schneider- Kreuznach optika tubusa cca. 270°-ban (azaz majdnem teljesen körbe) gumival lett bevonva, így a támasztó kéz is bőven talál stabil fogást rajta. Az objektív fölött a sztereó mikrofon nyílásai látszanak, illetve legfelül a kizárólag manuálisan felnyitható villanó.
A 3"-os kijelző fölött volt hely bőven az elektronikus keresőnek, amely majdnem másfél centire nyúlik ki a váz hátoldalának síkjából, így sokkal kényelmesebbé téve használatát. A gyártó dioptriaállítással is ellátta, így szemüvegesek is problémamentesen élvezhetik a kukkolást.
Ezt látni az elektronikus keresőben
A 0.24" átmérővel rendelkező EVF felbontása csupán 230 000 pixel (csakúgy, mint az LCD-nek), képe ennek megfelelő - manuális fókuszálásra jobb a 3"-os kijelző, ám erős napsütésben verhetetlen a kis kereső. A két kijelző között az EVF feliratú gombbal tudunk váltani. Mindkét mini-monitoron ugyanazt az információhalmazt láthatjuk.
A hüvelykujjnak is kényelmes nyugasz lett kialakítva, ráadásul így pont "ujjra esik" a filmfelvétel gyorsindító gombja. Vaskos kezűeknek esetenként útban lehetnek az AEL, és az expozíció komp. gombok. A többi kezelőszerv elhelyezése egymástól megfelelő távolságra történt, működésük finom és határozott, jól hallható "klikk" hang által kísért. A "klikk" jellemző a paraméterező tárcsára is, forgatás közben megfelelő visszajelzést kapunk a racsnis működés által.
A Samsungtól megszokott egyedi csatlakozó, amely egyben szolgálja az adatátvitelt, valamint az akkumulátor töltését, a készülék (hátulról nézett) baloldalára került egy jól záródó kis ajtó mögé.
A masina aljára ezúttal csak az akku/memóriakártya páros tárolója, és a műanyagból készült állványmenet került. Ez utóbbi jól láthatóan nem az optika középvonala alatt helyezkedik el.
A WB5000 felülnézetből is az SLR gépek világát tükrözi. A módválasztó tárcsa mellett a bekapcsoló gombot láthatjuk. Az exponáló, ha egy kicsit beljebb lenne, nagyon kényelmessé tenné a zoomolást, ugyanis a gyútáv váltást végző kapcsoló köréje került.
Röviden: A WB5000 ergonómiájára nem lehet panasz, hiszen - mint azt bevezetőnkben is jeleztük - méreteivel és kialakításával a bridge, illetve a belépőszintű SLR gépekre hajaz. Ennek megfelelően élvezhetjük azok összes előnyét - mint például a kényelmes fogást, a bőséges helykínálatot, ami a kezelőszervek elrendezésének tett jót -, de hátrányukat is, ami első sorban méretében és tömegében nyilvánul meg.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!