Samsung U28D590D monitor: UHD TN+film panellel

Az első fecske, amitől a 4K elterjedését várják a gyártók. Vajon sikerrel járnak?

Bevezető és külső

Sokszor említettük már a hírekben, hogy a monitorgyártók az UHD felbontás elterjedését a 28"-es kategóriától várják, ezek ugyanis a TN+film panel révén jóval olcsóbbak lesznek, mint az IPS-es 24" vagy éppen 32"-es társaik. Elsőként ebből a sorból a Samsung kijelzője jutott el hozzánk, és kíváncsian vártuk, mire lesz képes az IPS paneles modellekhez képest, természetesen az árkülönbözetet figyelembe véve. Ehhez azonban haladjunk szépen sorban, és kezdjük a külső vizsgálatával!

A Samsungnak nem kell a szomszédba mennie, ha dizájnról van szó, hiszen sok tapasztalata van már a különféle kijelzőkkel, monitorokkal és tévékkel. Ezúttal a szögletes formavilágra voksoltak, aminek tetszési indexe nyilvánvalóan szubjektív. Kifogásolható viszont a fényes káva, ami nincs harmóniában a matt kijelzővel, így az innen érkező csillogás könnyen zavarhatja a felhasználót.

A hátoldalon szálcsiszolt fedlapot találunk, ami szintén elegáns, de ebből csak akkor profitálunk, ha nem a falhoz állítjuk a monitort. Jól látható, hogy a szögletes állvány viszont nem kínál bővebb állítási lehetőséget, a talp is fix, így be kell érni a dönthetőséggel. Van viszont egy csíptetős kábelrendező, így a különféle kábelek akár láthatatlanul is elvezethetőek.

Falra szerelhetőség nincs, ebben úgysem lennének partnerek a hátrafelé álló csatlakozók. Sajnos ezek meglehetősen korlátozott számban érhetőek el, mindössze két HDMI 1.4 és egy DisplayPort 1.2-vel kell beérni, illetve ugyanitt egy 3,5 mm-es jack audiokimenet és a külső tápegység csatlakozóját találjuk. USB hub, azaz elosztó nincs a repertoárban.

Belső, specifikáció, gyári beállítások

Monitor típusa Samsung U28D590D
Technológia TN+film
Háttérvilágítás típusa WLED
Kijelző mérete 28 hüvelyk (71,12 cm), szélesvásznú
Felbontás 3840x2160 (~157 ppi)
Válaszidő 1 ms (g2g)
Kontrasztarány 1000:1
Fényerő 370 cd/m²
Betekintési szögek 170°/160°
Megjelenített színek száma 1,07 milliárd
Színtérlefedettség ~sRGB
Csatlakozók 2 db HDMI 1.4, 1 db DisplayPort 1.2, 3,5 mm jack audiokimenet
Teljesítményfelvétel 32 watt tipikus
Gyártó honlapja www.samsung.com/hu
Termék honlapja Samsung U28D590D
Fogyasztói ár 165 000 Ft
Garancia 3 év

UHD felbontású monitorokból már nem kevés van a piacon, ám ezek ára jelenleg meglehetősen magas, így érthető, ha a gyártók az olcsóbb TN+film paneles variánsoktól várják a megváltást, amiből a 28" lesz az elterjedt. Tesztalanyunk is ilyen típusú panelt használ, de ez nem a Samsung, hanem a Chi Mei - Innolux gyárából kerül ki. Megemlítendő, hogy felülete matt, és ami további pozitívum, hogy a gyártó csak egy közepesen durva mattító fóliát alkalmaz, így se csillogás/tükröződés, se pedig durva szemcsésedés nem fedezhető fel.

A Samsung monitora hibrid módszerrel vezérli a háttérvilágítást, ami nem egyedülálló. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a 30-100% beállítás között nincs PWM, míg a 0-30%-os tartományban van, 220-240 hertzes. Kár, hogy a kalibrált fényerősség-beállítás a PWM-es zónába esik, mint azt később majd láthatjuk.

Gyári beállítások

Az Samsung U28D590D nem rendelkezik hardveres kalibrációval, de a dokumentumok sem említenek gyári kalibrációt, és a dobozban sem találtunk mérési tanúsítványt.

Profil/beállítás Gyári (Normal)
Fényerősség (fehérpont) 355,87 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,3948 cd/m²
Kontrasztarány 901:1
Gamma 2,33
Színhőmérséklet 7050 K
Delta E (átlag) 2,73
Delta E (maximum) 8,44

Gyári, dobozból kivett állapotban viszonylag használható beállításokat kapunk. A színhőmérséklet nincs túl távol az ideálistól, jó a kontrasztarány, viszont a fényerősség, mint általában, most is nagyon magas, ezt mindenképp lejjebb kell venni. Természetesen a színhű megjelenítéshez elengedhetetlen a kalibrálás, a delta E értékek ugyanis hagynak némi kívánnivalót maguk után, bár tény, hogy gyakran ennél rosszabbal is találkozunk gyári beállításoknál.

Mérések, kalibrálás

Gyárilag előre beprogramozott beállítások

A gyárilag alkalmazott beállításon kívül fellelhető opciókat is végigmértük, ezek eredménye az alábbi táblázatból olvasható ki:

Profil/beállítás Mozi Normal
Fényerősség (fehérpont) 357 cd/m² 217 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,4 cd/m² 0,2427 cd/m²
Kontrasztarány 883:1 880:1
Gamma 2,10 2,16
Színhőmérséklet 7023 K 6967K
Delta E (átlag) 5,51 2,73
Delta E (maximum) 13,6 8,32

Színhőmérséklet és gamma

A menüben a színhőmérséklet állítására is van lehetőség, ezek pontosságát is ellenőriztük a gyári beállításokkal, ICC/ICM profil nélkül:

Beállított színhőmérséklet Mért színhőmérséklet
Normál 7050 K
Meleg (1) 5819 K
Meleg (2) 5068 K
Hideg (1) 9383 K
Hideg (2) 10703 K
Beállított gamma Mért gamma
Gamma 1 2,33
Gamma 2 2,15
Gamma 3 2,54

Kalibrálás

A tökéletes eredményhez kalibrálásra volt szükség, ahol a szokásos célértékeket alkalmaztuk: 120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma, és törekedtünk a legmagasabb kontrasztarány elérésére a legalacsonyabb színeltérés mellett.

Kalibrálással 0,33 átlagos delta E értékeket kaptunk, míg a legnagyobb eltérés értéke 2,57 – az előbbi kiváló, utóbbi elfogadható érték. A dispcalGUI naplója szerint 100%-os fehéren 117,7 cd/m², míg a feketén 0,1475 cd/m² volt a fényerősség, ami 797,6:1 kontrasztarányt eredményez. A gamma mérés pontos eredménye 2,16, a színhőmérsékleté pedig 6505 K.

A színtérlefedettség a következőképpen alakult: a képet felnagyítva a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes háromszög a mért színteret ábrázolja. Eszerint a Samsung U28D590D 93,5%-ban fedi az sRGB színteret (ami megfelel annak, amit papíron kínál a kijelző) de maga a lefedettség mértéke 102,9%.

Érdekességképpen – és akinek szüksége van további, mélyebb elemzésre – linkeljük az Argyll+DispcalGUI mérési jegyzőkönyvét is, mely további információval szolgál a kalibrálással és annak eredményével kapcsolatban (gamma és színhőmérséklet tracking, szürkeegyensúly stb.).

120 cd/m² – 6500K – 2,2 gamma fényerő kontraszt vörös zöld kék ICC profil
Samsung U28D590D 25 75 50 45 40 >katt<

A kézi színbeállítások mellett elvégzett kalibráció egyes paraméterekre vonatkozó beállításait és az ICM profilt a fenti táblázat részletezi. Fontos információ: ezek használata nem helyettesíti a műszeres kalibrálást (eltérő panelek, revíziók, környezet stb.)!

További mérések

Fényerő-stabilitás

A Samsung adatlapja 370 cd/m² értéket ígér, ebből bemelegítve 354 cd/m²-t sikerült elérni, ami ugyan kicsit kevesebb a megadottnál, de bőven elegendő lesz normál használathoz.

A beállítást csökkentve megközelítőleg lineárisan csökken a fényerősség egészen 30%-ig, ahol a már ecsetelt PWM-es vezérlés lép életbe. Innen kicsit meredekebben esik a görbe egészen a 0%-os beállításig, ahol már csupán 13 cd/m² mérhető, ami roppant alacsonynak számít.

Háttérvilágítás beszűrődése

A fekete homogenitásával és a háttérvilágítás beszűrődésével (illetve be nem szűrődésével) maximálisan elégedettek voltunk, a gyártó itt jó munkát végzett.

A kijelző középen és közvetlen környezetében minimális eltérésekkel hozza a kalibrált fényerősséget, míg a szélek felé haladva nagyobb eltérések is mérhetőek, főleg a bal oldalon, valamint alul és felül, középtájon. A legnagyobb különbség -15%. A pozitív irányú eltolódás nem haladta meg az 1%-ot.

A színhőmérséklet eltolódása is megfigyelhető a fenti ábrán, de szerencsére ezen a téren meglehetősen stabil teljesítményt nyújt a panel, alig pár százalékos ingadozással.

Válaszidő, betekintési szög, menü

Válaszidő és input lag

A gyártó papíron 1 ms válaszidőt jósol, amihez természetesen gyorsítás szükséges, ám gondoskodtak róla, hogy ennek mértéke három lépésben állítható legyen.

A fenti képen látható a háromféle beállítással látott eredmény. Leggyorsabb fokozaton az elektronika rendkívül agresszíven üzemel, ami szabad szemmel is jól látható kékes-lilás felhősödést eredményez, ezért használata inkább nem javallt. A két lassabb beállítás között van némi különbség, de értelemszerűen az élesebb képet a közepes, azaz a gyors beállítás adja, érdemes ezt használni.

Az input lag mértéke a fényképezőgépes tesztek szerint 20-30 ms körül alakul.

Betekintési szögek

Nos, ha két szóval el akarnánk intézni a fent látott képet, akkor csak annyit írnánk: TN panel... Várható volt, hogy a tesztalany ebben a tesztben fogja a legkevesebbet nyújtani, de így legalább nem ért bennünket csalódás, noha utóbbi időben láttunk olyan TN-t, ami oldalról nézve meglepően kellemes képpel szolgált, ám jelen esetben nem ez a helyzet. A kép csak szemből nézve ad kielégítő eredményt, bárhonnan máshonnan nézve a színek a betekintés irányától függően torzulnak, fakók, elsárgulnak, inverzek.

Menü

A Samsungnál is rákaptak a pöckös, avagy joystickkel megvalósított OSD menüvezérlési lehetőségre, ami most hátul kapott helyet, így tenyerünket megtámasztva a káva oldalán könnyedén tudunk lépkedni a menüben – sajnos a mintapéldány gombja nem volt tökéletesen a hátlapba illesztve, de a végleges modellen a hibát javítani fogják.

Első gombnyomásra egy gyorsmenübe kerülünk, ahonnan elérhető például a bemenetválasztás, de éppenséggel innen tudjuk a monitort kikapcsolni is.

A menübe belépve marad a sötét háttér és a kék-fehér kombináció. A menürendszer talán nem a legszebb, de tud magyarul, felépítése rendben van, és nem túl bonyolult, ahogyan kezelhetősége sem az.

Fogyasztás

A kézikönyvben 32 wattos tipikus fogyasztást adtak meg, ami nem túl magas érték egy ekkora képátlójú kijelző esetében, ráadásul kalibrálva csupán 21-23 wattot vesz fel, így biztosan nem fogja elszédíteni a villanyórát.

Összegzés, értékelés

Használat közben

28"-en az UHD felbontás 157 ppi pixelsűrűségnek felel meg, ami még éppen olvasható nagyítás nélkül normál távolságból nézve (asztali használat mellett), de nem állítjuk, hogy nem lesznek olyanok, akiknek ez a betűméret már kicsi lesz. Ők kénytelenek lesznek Windows alatt a DPI-skálázás eszközéhez nyúlni, amit mi személy szerint nem ajánlunk továbbra sem.

Ugyanakkor nagyítás nélkül ez a felbontás ezzel a képátlóval párosítva egészen jól használható többablakos alkalmazásoknál; például ha két webböngésző ablakot szeretnénk egymás mellett nyitva tartani.

Ami viszont a játékokat illeti, továbbra is az a véleményünk, hogy az UHD natív meghajtásához erős konfiguráció kell, így nem feltétlenül jött el még ezeknek a monitoroknak a kora – ártól függetlenül.

Értékelés

Összességében kissé vegyes benyomást keltett a Samsung U28D590D monitor. A TN+film paneltől nem vártunk csodát és nem is kaptunk, de azért vannak dicséretre méltó tulajdonságai ennek a modellnek. Például a jó matt panelbevonat, a nagy fényerősség (kár a PWM-ért), illetve a kiváló fekete színvisszaadás, aminél rosszabbra, foltosabbra számítottunk. A 60 hertzes képfrissítés beállítása sem olyan problémás, mint korábban, a rendszer csak egy monitort látott, tehát nem kellett Eyefinity és egyéb többmonitoros beállításokkal kínlódni. Dicséretet érdemel az OSD-t állító pöckös megoldás is.

A betekintési szögek viszont csapnivalóak, kizárólag szemből nézve ad a kijelző jó képminőséget, de mint említettük, nem is számíthattunk és nem is számítottunk másra, így nem is érdemes egy IPS/PLS panelhez hasonlítani ezt a képességet. A kalibrált színhűség nem rossz, de a maximális érték lehetne alacsonyabb, a kontrasztarány pedig magasabb – a dinamikus kontraszt sem segít ezen. Papíron az 1 ezredmásodperces válaszidő jól mutat, a gyakorlatban viszont ez nehezen használható ki a maximális gyorsítási beállítás mellett jelentkező erős túllövés miatt, noha bőven elegendő lesz az eggyel lassabb beállítás is. A felépítéssel sem voltunk teljesen elégedettek, a matt kijelzőt elrontja a fényes káva, az állíthatóság hiánya pedig nagy hátrány, ma pedig ebben az árkategóriában az USB hub is szinte alapkövetelmény.

Kicsit több negatívumot említettünk, mint pozitívat, de próbáltunk semmit sem kihagyni a sorból. Ebből is látszik, hogy a viszonylagos olcsóságnak ára van, ezúttal talán túlságosan is nagy. Ugyanakkor a Samsung U28D590D-nak van egy nagy ütőkártya a kezében: ez pedig az ára, ami 165 000 forint körül alakul, ami minden eddig látott IPS-es UHD-nál alacsonyabb. Azonban a konkurencia 28"-es felhozatalát figyelembe véve – ami jellemzően hasonló árcédulával dolgozik – ez az ár a fent említett hiányosságok (állítható állvány, USB hub) miatt kevésbé baráti.

Végezetül egy vélemény magával az UHD felbontású TN+film panellel kapcsolatban: kétségkívül olcsó megoldásnak számítanak kategórián belül az ilyen panellel szerelt monitorok, így aki szükségét érzi, netán csak vágyik egy ekkora felbontású kijelzőre, de nincs elég vastag tárcája, azt nem beszélnénk le a vásárlásáról. Mindazonáltal döntés előtt mindenképpen tartsuk szem előtt a hátrányokat, így nem érhet bennünket csalódás.

Daywalker

A 28"-es Samsung U28D590 monitort az Samsung Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények