Hirdetés
Értékelés
Nagyon ideje lenne már, hogy az AMD gurítson valami nagyot, hiszen lényegét nézve a Radeon RX 580 és RX 570 nem sokkal tud többet, mint a jó ideje piacon kóválygó RX 470 és RX 480. Ez legfeljebb arra elég, hogy a 229 dolláros, 8 GB-os RX 580-nal életben tartsák az esélyeiket a nála hol jobban (DX 11), hol rosszabbul teljesítő (DX 12), 6 GB-os NVIDIA GeForce GTX 1060 ellen, ami a listaárát tekintve ugyanúgy 229 dollár. Előny viszont, hogy a Radeon RX 580 10 dollárral olcsóbb a Radeon RX 480-nál, tehát nem igazán lehet azt mondani rá, hogy rossz termék, végtére is az elődnél gyorsabb is, olcsóbb is. A 4 GB-os Radeon RX 570 esetében hasonló a helyzet. Ára 169 dollár, vagyis pontosan ugyanannyi, mint a 3 GB-os GeForce GTX 1060, az elődnek számító RX 470-hez képest viszont 10 dollárral olcsóbb, miközben gyorsabb nála.
A fogyasztás elméletben, papíron és gyakorlatban is csökkent egyes scenáriókban, de aki kvázi folyamatosan csúcsra járatva használja a gépét, tehát játszik, nem fog ebből sokat profitálni, mivel a teljesítmény/fogyasztás arány összességében véve pár százalékot csökkent. Igaz ez ráadásul mind az RX 570-re, mind az RX 470-re.
Összességében véve a két új VGA érkezése nem változtat a tényen, hogy az új széria inkább mutat az átnevezés felé, minimális újítással. A szó legszorosabb értelmében persze nincs szó átnevezésről, hiszen az AMD új lapkákat tervezett, de ezekben ugyanannyi feldolgozó van, mint az elődökben, és az alapvető dizájn sem változott. Ez persze felfogható úgy is, hogy a cég korábban olyan jó, időtálló architektúrát alkotott a Polarisszal, ami még a mai napig képes ellátni a feladatát, különösen utalva a DirectX 12-es eredményekre, ahol az új modellek nagyon erősek az NVIDIA hasonló árú megoldásaival szemben. Ugyanakkor az újdonság varázsa mindenképpen elmarad, annak ellenére is, hogy a hardverben bekövetkezett változásoknak mindenki örülni fog.
Ami a gyártók kártyáit illeti, mindegyik hozta azt, amit az egyes családoktól elvártunk. A Sapphire igen tetszetős külsejű kártyát hozott össze, bár az RGB világítás szerelmeseinek nem lesz csábító, de olyan tuningot hozott össze a cég, ami valóban extra teljesítményt hoz a konyhára. Az MSI most is nagyon letisztult felépítésű NYÁK-jával tetszelgett, miközben hűtése hasonlóan hatékony, mint a Sappire megoldása. Ugyanez igaz az ASUS kártyájára is, de teljes terhelésen hallhatóan nagyobb zajt csapott, mint a nagyobb kártyák hűtése. A tesztelt gyártói példányokkal nem volt különösebb gond, vélhetően most is a felhasználók egyedi igényei és márkahűsége lesz majd a vízválasztó, ha vásárlásra kerül a sor. Most még korai lenne választani, hiszen az elkövetkező napokban várhatóan minden gyártó előrukkol saját megoldásával, akár többfélével is, így ezt mindenképpen érdemes megvárni.
Végeredményben azt lehet elmondani a Radeon RX 570-ről és 580-ról, hogy a jó még jobb lett. Normális körülmények között ezek bőven ajánlott VGA-k lennének, elvégre az aktuálisan elérhető Radeon RX 470-et és 480-at elverik, és még ajánlott fogyasztói áruk is kedvezőbb, más kérdés, hogy ebből mi fog látszani az áruházakban. Összességében azonban a "friss" modellek inkább csak tetszettek nekünk, főleg a nagy(obb) változások hiánya miatt. Az esport közösség számára azonban mindenképpen ajánlottak, főleg a Radeon Chill szoftver elérhetősége miatt, mivel ezek a Chillre optimalizált megoldások a bemeneti késleltetést igen jelentős mértékben lefaragják a népszerű esport játékokban.
AMD Radeon RX 570 és 580 videokártya
Abu85, Daywalker, wombath
Az MSI és a Sapphire Radeon RX 580-as, illetve az ASUS RX 570 VGA-t az AMD biztosította.