Hirdetés

Raspberry PI, ütött az órád!

Vannak gyorsabbak, vannak kezesebbek, de melyiket mire érdemes használni? Bemutatjuk a Raspberry PI kihívóit. Akadnak közöttük okosabbak, gyorsabbak, de ha a fejlesztőket nézzük, akkor egyelőre még mindig az eredeti modell a nyerő. De a jövő nyitott, bármi lehet.

Allwinners alapok 8 maggal

A januári CES alkalmával jelentette be az Allwinner új Raspberry PI „utódját”, az Allwinner A80 OptimusBoardot. A nyolc mag mögött van egy kis trükk, ugyanis négy Cortex A15 és négy Cortex A7 mag került bele az A80-as chipbe. GPU oldalról egy PowerVR GC6230 GPU adja az erőt, a rendszermemória pedig 2 GB. Van 8 GB háttértár , kétsávos wifi, Bluetooth és a HDMI kimenet – ha már ekkora erő áll rendelkezésre és van kodektámogatás is mindenféle videóformátumhoz – 4K-s képet is kiadhat. Még egy mini kamerát is integráltak a rendszerbe, 16 megapixellel. Nem hiányozhat a gigabites Ethernet, az USB 3.0 OTG, az infra, és ezúttal 32 tűs GPIO-t kapunk. Ennyi mindent már nem bíztak akármilyen micro-USB tápra, külön tápegység jár a rendszerhez.

Allwinner A80 OptimusBoard

Teljesítménye a nagyobbacska, 135 × 70 milliméteres alaplap árán is látszik: kezdetben 345 dollárért adták, most már 170-ért is hozzájuthatunk (plusz posta). Cserébe minden van benne, ami egy csúcskategóriás ARM alapú PC-ben lehet, és ezzel a teljesítménnyel valószínűleg tényleg lejátszhatók lesznek 4K felbontású videók is. Az biztos, hogy egyáltalán nem az olcsó, belépő szintű fejlesztői-oktatási termékek kategóriájában indult az Allwinner ezzel az erőművel, azaz az OptimusBoard legkevésbé sem kihívója a Raspberry PI-nek, hiszen teljesen másra használható. A termék szépséghibája, hogy egyelőre csak Android operációs rendszer létezik hozzá (valószínűleg az Android-fejlesztőket célozzák vele), a többiekre egyelőre várni kell.

Hirdetés

Az igazi kihívó: HummingBoard

Bizony már lassan két év is eltelt a Málna-PC megjelenése óta, és ez idő alatt sok víz lefolyt a különféle fejlesztő cégek tervezőinek homlokán – amint a fentebb említett példákból látható, nem eredménytelenül. Az ihlető etalon sikerét azonban egyik sem mondhatja még magáénak, de a legközelebb talán a HummingBoard járhat majd ehhez.

Az izraeli SolidRun cég – az ő nevükhöz fűződik a 45 dolláros komplett(!) mini PC, az 5 × 5 × 5 centiméteres CuBox-i elkészítése is – fejlesztette ki a Hummingboardot, mely három verzióban kapható.

A legolcsóbb, i1-es lap markánsan követi a PI hagyományait minimális kiépítéssel és alacsony árral. Egy ARM Cortex-A9 architektúrára épülő 1 GHz-es Freescale i.MX6 processzorra épül, GC880 GPU-val és 512 MB DDR3 memóriával. Itt is a microSD aljzatról tölthető be az OS, ami lehet Ubuntu, Android, freeBSD vagy XBMC. Nem hiányzik a GPIO blokk, az Ethernet, a HDMI és a CSI-2 kamera interfész sem, így nagy eséllyel tovább vihetjük PI projektünket az új hardverre. Előny a PI-hez képest, hogy a HummingBoard tápolt USB aljzatokkal dicsekedhet.

HummingBoard

Az alaplap i2 veziója már 1 GB (64 bites) RAM-ot kínál, és ugyanabból a processzormagból kettőt, azaz jobb párhuzamos végrehajtást. Az iweX modell a csúcs, gyorsabb RAM-mal, mini-PCIe és mSATA II csatlakozással, LVDS megjelenítő illesztővel. További két, belső USB csatlakozást kapunk, infrát, mikrofonbemenetet, sztereó, valamint digitális hangkimenetet és valós idejű órát elemmel. Tápegységgel együtt a legdrágább modell 110 dollárba kerül, 85-ért adják az i2-t és 55-ért az i1-et. A Banana PI jobb vételnek tűnhet, de azért nem nyújt mindent, amit a HummingBoard, és eldöntheti a meccset még az operációsrendszer-támogatás alakulása is.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

  • Szuperszámítógép LEGO-ból és Rapsberry Pi-ből

    Egy hatéves srác felelt a design kialakításáért. Hatvannégy egység felhasználásával bárki nekiállhat izmozni.

Előzmények

  • Hihetetlen siker a 8000 forintos PC

    Az első szállítmány egy óra alatt elkelt, aki később rendelt, várhatóan csak április közepén kapja meg a gépet.