Buggyant ötletek és zseniális kütyük Pi alapon

Nem az a kérdés, mit lehet készíteni Raspberry Pi alapon, hanem hogy létezik-e bármi, amit nem? Csak egy kis kreativitás, illetve vállalkozókedv kérdése minden.

3D szkenner, hordozható kütyük és Pi telefon

Nem egyszerű 3D szkennert létrehozni, de úgy tűnik ma már ez is lehetséges házilag – igaz, ettől még nem lesz olcsó mulatság. Az Instructables weboldalán igen részletesen olvashatunk egy amatőr 3D szkennerről, melyet kezdetben 12, majd 39 Raspberry Pi kamerából állítottak össze. Az ötletgazdát saját gyermeke ihlette, ő ugyanis nem marad elég hosszan mozdulatlan ahhoz, hogy forgó platformon vagy mozgó kamerával lehessen róla 3D modellhez használható felvételeket készíteni.

Hirdetés

Az együtt vezérelt, Pi Camerával felszerelt Raspberry Pi-k ugyanabban a pillanatban készítik a képet, ezeket aztán utólag lehet összeállítani 3D modellé. Az első kísérlethez kör alakú tartóra helyezték a kamerás Pi-ket, de ez nem volt az igazi, végül rétegelt lemezből készült oszlopok jelentettek megoldást. Ezeket állvány gyanánt használva, mindegyikre öt-öt Pi-t szerelve sikerült megalkotni a szkennert.

A Pi sajnos nem támogatja a Power over Ethernet szabványt, egyedi adapterekkel pedig nagyon pazarló lett volna üzemeltetni ennyi készüléket, ezért az 5 voltos tápfeszültséget az Ethernet kábel két nem használt erén továbbította emberünk minden alaplaphoz. (Ehhez 80 csatlakozót kellett fabrikálnia, nagyon nem irigyeljük érte.) A kamerákat Pythonban készített hálózatfigyelő szoftverrel indította, valamennyi ugyanabba a megosztott mappába menti a fotót, persze ehhez a 39 SD kártyát is elő kellett készíteni. A képekből az Autodesk Recap felhőszoftvere alkotja meg az alap 3D modellt, amit utólag lehet tovább finomítani. Az ötlet szerzője és kivitelezője sok mindent megoszt még a projektről saját blogján.

Portaberry Pi

Nem egy retro-játékosnak fordult már meg a fejében, hogy a Raspberry Pi-t retro játékkonzollá alakítsa. Ezt könnyen megtehetjük például a RetroPie feltelepítésével, ehhez extra hardvert sem kell vásárolnunk kedvenc DIY alaplapunkhoz. Más a helyzet, ha kézikonzolra vágyunk, ekkor szükségünk lesz vezérlőgombokra, kijelzőre, akkumulátorra és néhány egyéb apróságra. Ha igazán profi kütyüt szeretnénk, akkor érdemes számításba venni a 3D nyomtató használatát a ház elkészítéséhez, szerencsére a tervezési alappal már nem kell vesződnünk, ha felhasználjuk például 3Derp modelljét. Elsőre biztos nem lesz egyszerű a komponenseket megfelelően összeállítani, azonban nagyon profi eszközt kapunk végeredményül, megéri az igyekezetet és a plusz alkatrészek árát.

Pi Phone

Az eddigiekből is jól látszik, hogy érdekes ötletekkel tele a padlás, ennek ellenére közel sem mindegyik érdemes önmagában a megvalósításra. David Hunt Pi-alapú mobiltelefonja is erősen véleményes, annak ellenére, hogy az alapvető gondolatmenet kifejezetten érdekes. A Raspberry Pi-t felfoghatjuk egy nagyon moduláris okostelefon fő alkotóelemeként, ha már a Google Ara Project nem akar beindulni, és azt gondoljuk, hogy tudunk jobb készüléket gyártani, mint az LG G5. Előre szólunk, hogy kicsi rá az esély. Nem valószínű, hogy Pi alapú telefonunk szebb, vagy akár jobb lesz mint egy mai alsó kategóriás mobil. Ennek ellenére létezik a dolog, kell hozzá érintőkijelző, egy SIM900 GSM modul és egy akkumulátor, meg még néhány apróság, aztán lehet próbálkozni.

Nem fogjuk megúszni a SIM kártyát és fizetni kell a hívásért is, viszont aki szeretné jobban megérteni a gépet, amitől képtelen elszakadni a hétköznapokban, a barkácsolás öröme mellett szerezhet életre szóló tapasztalatokat. Ha követnénk a példát, megtalálhatjuk a Pi Phone felületének forráskódját a GitHubon.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények