Buggyant ötletek és zseniális kütyük Pi alapon

Nem az a kérdés, mit lehet készíteni Raspberry Pi alapon, hanem hogy létezik-e bármi, amit nem? Csak egy kis kreativitás, illetve vállalkozókedv kérdése minden.

Raspberry PiRate Radio és a zseniális arcade gép

Mielőtt bárki nekilátna a kalózrádiózásnak, tisztába kell kerülni a hírközlési szabályozással, a szabad frekvenciákkal és a jeladók törvényi hátterével. Enélkül senki ne próbálja ki a Raspberry PiRate Radiót!

Hirdetés

A kalózrádiós projekt ugyanis szigorúan betartva a leírást, erőteljes FM adót csinál a Raspberry Pi-ből, mellyel nem csak a kert, vagy a lakás fedhető le, hanem annál lényegesen nagyobb terület. Az egyik legolcsóbban megvalósítható ötletről lévén szó, az alap vason túl csak egy darab drótra van szükség hozzá – ez lesz az antenna.  Persze kültéri használathoz egy akkumulátor is jól jön majd. Mielőtt továbbmennénk, ismételjük meg: csak a legnagyobb körültekintés mellett vágjunk bele! FM rádióadást ugyanis tilos frekvenciaengedély nélkül végezni, komoly büntetés jár érte. Ezért vagy kis teljesítményű adással (kis antennával) próbálkozzunk, vagy egyeztessünk a hatóságokkal, stb.

A Makezine Raspberry PiRate Radio cikke részletesen ismerteti a beüzemelés a rádiókészítés mikéntjeit. A dolog lényege egy Pi Raspbian operációs rendszerrel, amin a nyílt forráskódú PirateRadio.py szoftvere szórja az éterbe azokat a hangokat, melyekkel megbíztuk. (A kényelem kedvéért egy kész, már előkészített Raspbian lemezkép is letölthető.) A frekvencia kiválasztása nem lesz könnyű, ahogy erre figyelmeztettük a nyájas olvasót. A Pi adófrekvenciája 1 és 250 MHz között állítható, így minden bizonnyal található lokálisan üres sáv. Az antenna gyakorlatilag egy legalább 20 cm-es huzal, a GPIO port 4-es lábára kötve.

A nagy dobás - játékgép otthonra

A legmenőbb, egyben valószínűleg még a mikrónál is drágábban megvalósítható projektet hagytuk a végére: Bob, a mester nem csak a mesében, a valóságban is létezik, és tényleg imád dolgokat csinálni. Az egyik grandiózus ötlete az volt, hogy Raspberry Pi alapú játékgépet alkot otthonra, nem is akármilyet. Rengeteget fűrészelt, pepecselt a részletekkel, egyedi matricákkal díszitette a gépet, amihez egy hatalmas monitort, egy Pi-t, a hangulatvilágításhoz arduinót és ledszalagokat, sőt még mozgásérzékelőt is bevetett. Az eredmény? Szerintünk fantasztikus lett.

Elképesztő dolgokra vagyunk képesek, ha engedjük szárnyalni a fantáziánkat. A jelen cikkben szereplő alkotások csak egy apró szeletét mutatják be ennek a világnak, igyekeztünk nem csak a látványos, hanem a minél érdekesebb próbálkozásokat bemutatni. Meggyőződésünk, hogy a Raspberry és a többi olcsón beszerezhető mikroszámítógép, kontroller és kiegészítő ismét gondolkodásra késztet egy olyan világban, ahol mindenre van kész megoldás, és a boltban vásárolt dolgokat szinte már javítani sem lehet. Éljen a DIY mozgalom!

Azóta történt

Előzmények