Rapoo 9900M billentyűzet és egér: igényes külső, vezetékek nélkül

A Rapoo csomagja sok területen használható, köszönhetően a Bluetoothnak és a rádiós vevőegységnek.

E9260S billentyűzet

Az egy szettben forgalmazott billentyűzet-egér kombinációkat legtöbbször azok keresik, akik csak általános célokra használják gépüket, és ezek a kombók jellemzően inkább vezeték nélküli megoldások. Hiszen mi sem kényelmesebb annál, mint levenni a polcról egy dobozt, otthon kicsomagolni, kipakolni az asztalra, bedugni az USB-s vevőegységet és élvezni a máris használatra kész, új szerzeményeket!


[+]

Persze olvasóink többsége valószínűleg ennél céltudatosabban választ, és legtöbbjük inkább a mechanikus billentyűzetek és a kicsi, könnyű egerek felé veszik útjukat, de például HTPC-khez, okostévékhez vagy akár tabletekhez még mindig ezek a csomagok lehetnek a legvonzóbbak, főleg ha tesztalanyunkhoz hasonlóan vevőegységen és Bluetooth kapcsolaton keresztül is használhatók. A Rapoo márka elsősorban kisméretű, okos eszközökhöz tervezett billentyűzeteiről és egereiről lehet ismerős, a most alaposabban megvizsgált 9900M csomag azonban azokkal ellentétben teljes méretű perifériákat tartalmaz.

Rapoo E9260S

A billentyűzetet, egeret, egy méter hosszú micro USB töltőkábelt és némi papíralapú dokumentációt tartalmazó csomagolást kibontva először a klaviatúrát ragadtuk meg. Kézben tartáshoz nem is volt szükség nagyobb erőkifejtésre, hiszen tömege a már gyárilag benne található két darab (AA) ceruzaelemmel együtt is mindössze 680 gramm.


[+]

Ahogy azt már említettük, teljes méretű billentyűzettel van dolgunk, így a magyar kiosztás mellett a numerikus padnak is örülhetünk. Sajnos azonban ezzel el is fogytak az okok az örömködésre a gombokat illetően, hiszen extra billentyűket nem találunk az eszközön, ami viszont még fájóbb pont, hogy másodlagos funkciók sem kerültek például az F1-F12 billentyűkre, ebből következően pedig a hangerőt kénytelenek voltunk a tálcáról módosítgatni. Persze a bevezetőben említett HTPC-s vagy tévés felhasználási módoknál ez nem lesz hátrány, hiszen olyankor egyébként is a távirányítóval állítgatjuk a decibeleket.


[+]

Maguk a gombok egyébként alacsony profillal büszkélkedhetnek, és szigetes elrendezésben kerültek szétszórásra a szálcsiszolt alumínium fedlapon. A jövőre nézve nem túl biztató, hogy a karakterek a széles körben alkalmazott, matricázott formában kerültek a kupakokra, mert ugyan a tesztidőszak alatti használat során nem volt ezzel problémánk, de hosszabb távon elképzelhető, hogy a rendszeres püfölés hatására elkezdenek lekopni a műanyag felületről.


[+]

A gombok alatt egy nem túl vastag, csupán 2,5 centis, a gyártó logójával díszített túlnyúlás szolgál csuklótámaszként, de még ez is jobb, mintha egyáltalán nem lenne ott semmi. Nagy kár, hogy az egyébként remek anyaghasználatot elrontották a felső gombsor felett elhelyezett fényes fekete sávval, ez ugyanis könyörtelenül megmutatja, hogy ideje lenne valahogy csökkentenünk a helyiség portartalmát, ellenkező esetben nem úszhatjuk meg a rendszeres portörlést, az ujjlenyomatok és a mikrokarcok gyűjtéséről már nem is beszélve.


[+]

A 432 x 168 mm alapterületű, legvékonyabb pontján 4 mm vastag billentyűzet alját szintén szálcsiszolt alumínium borítja, ez alól kivételt jelent az 5 darab aprócska gumitalp, valamint egy felső, matt fekete műanyagból készült sáv. Ez alatt lapulhat a vezeték nélküli kapcsolatot lehetővé tevő elektronika, továbbá itt kapott helyet az elemeket és az USB-s vevőegységet fogadó, levehető műanyag elemmel takart üreg, egy Bluetooth kapcsolathoz tartozó állapotjelző LED, a csatlakoztatásra szolgáló gomb és a csatlakoztatott eszközök közti váltást biztosító tolókapcsoló. Állítható talpakat tehát nem kapunk, így be kell érnünk a 42 milliméteres hátsó magasság által kialakult 6 fokos dőlésszöggel.


[+]

Billentyűzet – használat

Tekintve, hogy a csomaghoz tartozó szoftver csak az egérhez tartozó beállításokat tartalmazza, és a billentyűzetet semmilyen módon nem tudjuk testreszabni, továbbá a háttérvilágítás is kimaradt, így cikkünk második oldala a szokásosnál rövidebb lesz, hiszen csak a gépelési élményt és a kapcsolódási lehetőségeket tudjuk kitárgyalni.


[+]

A gépelési élmény az alacsony profilú gombok miatt nagyon hasonló ahhoz, mint ami egy notebook esetében is tapasztalható. A gombok olyannyira rövid úton járnak, hogy nyomásútról és kapcsolási pontról szinte nem is beszélhetünk, már a leggyengébb lenyomás hatására is azonnal elérjük az út végét és megtörténik a gombnyomás regisztációja. Ezt egyébként egyáltalán nem kategorizálnánk be negatívumként, hiszen bár a hétköznapok során mi is mechanikus billentyűzeten írjuk a cikkeket, az E9260S-be is beletettünk már jó néhány karaktert (jelen sorok írása is ezen történik), és nem volt okunk panaszra hosszabb szövegek gépelése során sem. Bár nem gamer billentyűzetről van szó, érdemes lehet megjegyezni, hogy az NKRO funkció kimaradt, méréseink alapján legfeljebb a 4KRO meglétére számíthatunk, több gombot képtelen kezelni a hardver.


[+]

A legzavaróbb tényezőként talán azt tudnánk felhozni, hogy lemaradtak a Num Lockhoz és Caps Lockhoz tartozó állapotjelző LED-ek. Ez hosszabb távon azért kicsit bosszantó, hogy csak használat közben tudjuk meg, hogy be vannak-e kapcsolva az említett funkciók, hacsak nem pakoljuk ki a Windowsban a tálcára, vagy ahol erre nincs mód, vetünk be valami erre szolgáló alkalmazást.


[+]

De a fentiek előtt persze még csatlakoztatnunk kell a billentyűzetet a valamilyen eszközünkhöz, amit kétféle módon tudunk kivitelezni. Használhatjuk a mellékelt, 2,4 GHz-es frekvencián kommunikáló rádiós USB vevőt; ilyenkor nincs más dolgunk, mint az alsó kapcsolót átpöccinteni a „2.4G” felirattal jelölt állásba, és már csapkodhatjuk is a gombokat. Illesztőprogram telepítésére nincs szükség, ennek köszönhetően pedig például egy okostévével is ilyen egyszerű a párosítás.


[+]

A vevő használata helyett van lehetőségünk Bluetooth 4.0 kapcsolat létesítésére is, ráadásul akár három különböző eszközhöz is párosíthatjuk a billentyűzetet, a köztük való váltás szintén az alsó kapcsoló hatáskörébe tartozik. Párosításhoz a „Connect” gombot kell 2-3 másodpercig nyomva tartani, ha pedig a mellette lévő kék LED gyorsról lassú villogásra vált, eszközünk Bluetooth beállításaiban fel is tűnik a klaviatúra „RAPOO BLE KB” néven. Ha minden eszközzel elvégeztük a párosítást, a kapcsolat váltása már pillanatok alatt megtörténik, a jel pedig a több napos tesztidőszak alatt egy alkalommal sem szakadt meg Windows és iPadOS esetében sem.


[+]

MT750S egér

Az MT750S névre hallgató egeret kivéve a dobozból azonnal ismerős érzésünk volt, ez pedig az általunk is sokáig használt Logitech MX Master szériával való hasonlóság miatt lehet. Meg is értjük, hogy az MX Master dizájnját vették alapul, hiszen esetükben a kényelem azon tulajdonságok között van, amibe nem lehet belekötni, és így ez igaz az MT750S-re is.

[+]

A jobbkezesek számára ideális, döntött kialakítású periféria finom tapintású, fekete és szürke színű műanyagból készült, a hüvelykujj mentén húzódó elem viszont már érthetetlen okból fényes felületű. Az egér két oldalára került némi textúra is, ez pedig nem csak a külső megjelenésnek tesz jót, de a csúszásságot is csökkenti.

[+]

A 122 x 85 x 49 milliméteres, 117 grammot nyomó eszközre a két főgombon kívül négy gomb és két görgő került. A fő görgő mögötti két gomb kivételével ezek mindegyike testreszabható a (később részletezett) gyári szoftverből, a két kivétel pedig a csatlakoztatott eszközök közti váltásra és az érzékenység állítására szolgál.

[+]

Az előbb említett, közvetlenül a görgő alatti gombhoz három számozott, zöld színű LED tartozik, melyek a fényes műanyag borítás alatt kaptak helyet, és azt mutatják, hogy éppen melyik eszközhöz csatlakozik az egér. Leolvasásukra csupán 2-3 másodpercünk van, ennyi idő elteltével a LED kialszik, ezzel is csökkentve a fogyasztást és a környezetünkben található zavaró fényforrások számát.


[+]

Alul egy szokásos egéraljat találunk, középen a lézeres érzékelővel, felette a bekapcsolásra szolgáló tolókapcsolóval, körben pedig négy darab, eltérő méretű gumitalppal. Utóbbiak alatt találjuk az egér alját és tetejét összefogó csavarokat, így szétszerelésnél ezúttal sem úsztuk meg a talpak eltávolítását.

[+]

A szétcsavarozás után találtuk szembe magunkat a belső hardverelemekkel, közéjük sorolható a 451,35 mAh-s akkumulátor, az 5 db Kailh mikrokapcsoló, nem utolsósorban pedig a rendszer lelke, egy PixArt PMW3610DM típusú lézeres érzékelő.

Rapoo MT750S
Méret 122 x 85 x 49 mm (h x sz x m)
Szenzor PixArt PMW3610DM
Felbontás Max. 3200 cpi
Gyárilag tárolt felbontások 600, 1200, 1600, 3200 cpi
Beépített memória Nincs
Gombok száma 6 + 2 görgő
Mikrokapcsolók Kailh
Görgő enkódere n. a.
Tömeg 117 gramm
USB frissítési frekvenciája n. a.
Csatlakozás módja 2,4 GHz-es USB vevőegység, Bluetooth 4.0
Akkumulátor 451,35 mAh
Szoftver Rapoo Options 1.001750.0318
Gyártó honlapja www.rapoo.com
Termék honlapja Rapoo MT750S
Ár Rapoo 9900M szett kb. 25 000 Ft, csak az egér önmagában kb. 16 000 Ft

Egér – driver, használat

Ahogy azt már említettük, a csomaghoz tartozó szoftvert a Rapoo weboldaláról tölthetjük le, ám fontos megjegyezni, hogy a Rapoo Options csak az egér beállításait tartalmazza, a billentyűzet semmilyen szempontból nem testreszabható. Miután letöltöttük a (jelenleg 1.001750.0318-as verziójú) programot, csatlakoztatott eszköz esetén rögtön az egér képe fogad minket. Ha nem Bluetooth kapcsolaton, hanem a vevőn keresztül használnánk új szerzeményünket, akkor szükség van még egy párosításra is, ezt a jobb felső sarokban található „2.4MatchCode” feliratú menüpontban feltüntetett instrukciókat követve tehetjük meg.

Párosítás a mellékelt USB vevőegységgel
Párosítás a mellékelt USB vevőegységgel [+]

Amennyiben sikerült a csatlakozás, a „Configuration” fülre visszatérve megkezdhetjük a gombok testreszabását. A kapcsolókhoz nem csak olyan, alapvetőnek számító funkciókat rendelhetünk, mint a hangerőállítás, alapértelmezett egérfeladatok, a vágólaphoz tartozó lehetőségek vagy akár a Windows vezérlése, de lehetőségünk van egy adott program, fájl vagy mappa megnyitására, esetleg egy hangfájl lejátszására is. Hogy utóbbinak mi értelme lehet, azt brit tudósok még kutatják, nekünk rögtön az irodai csínyek új dimenziója jutott eszünkbe, hiszen mi lehet annál viccesebb, mint hogy egy kolléga ijedten ugrik fel a bal klikk lenyomását követő hajókürt megszólalása után.


[+]

Természetesen az egér érzékenységét is állíthatjuk a szoftver segítségével, ha a dedikált cpi-váltó gomb négy, előre beállított fokozata (600, 1200, 1600, 3200 cpi) nem lenne elég. A beállítások ugyan nem tárolódnak a beépített memóriában, merthogy szerintünk ilyen nincs neki (a gyártói weboldalon és az egér belsejében sem találtunk erre utaló jeleket), de egy gyors regisztrációt követően legalább a Rapoo-profilunkba csinálhatunk manuális backupot, ami mindenképp több mint a semmi. Ezt a regisztrációt már csak abból az okból is érdemes elvégezni, mert így elérhetővé válik a ClipboardSharing névre keresztelt funkció, mely lehetővé teszi a vágólap több, ugyanazt a felhasználói fiókot futtató és ugyanazon hálózaton lévő számítógép közti megosztását.

A gombokhoz rendelhető funkciók (Kattintásra galéria nyílik)A gombokhoz rendelhető funkciók (Kattintásra galéria nyílik) A gombokhoz rendelhető funkciók (Kattintásra galéria nyílik) [+]

Az utóbbi szolgáltatást sajnos nem tudtuk kipróbálni, méghozzá azért, mert örültünk, ha egy, a környéken megtalálható számítógépen rendeltetésszerűen működött a szoftver, ugyanis az első gépen egy újraindítás után automatikusan átállt a program kínai nyelvre, amit sehogyan sem sikerült visszavarázsolni angolra, még az újratelepítéssel sem, ezért kénytelenek voltunk egy másik gépet használni a teszt alatt. Később a második gépen is előjött ugyanez a hiba (ami más tesztek tanúsága szerint nem csak nálunk fordult elő), így amíg nem vagyunk benne biztosak, hogy a gyártó ezt nem javította, addig érdemes rögtön az első beüzemelés során készre konfigurálni az egeret, felkészülve arra az esetre, ha utána már csak kínai felület áll rendelkezésünkre.

Nekünk ez kínai...
Nekünk ez kínai... [+]

A fenti bugot leszámítva nem volt problémánk az egér használata során, fogás szempontjából abszolút kényelmes eszköz az MT750S, az oldalsó görgő pedig csak tovább fokozza a kényelmet, nagyon jól jön például nagyméretű dokumentumok olvasása, képszerkesztés vagy videóvágás közben. A kapcsolat stabilitásáról a billentyűzethez hasonlóan nem tudunk rosszat mondani, talán abba tudunk csak belekötni, hogy itt nem 3+1, hanem 2+1 csatlakoztatott eszközünk lehet, szerintünk logikusabb lett volna, ha ez a szám megegyezik a két perifériánál.

A beépített akkumulátor üzemidejére 1-3 hét működést ad meg a gyártó, ami nem túl sok, de a micro USB kábellel, átmenetileg vezetékes egérként használva egyszerűen feltölthető. A billentyűzetről is elmondható, hogy a négyszer 8-10 órás tesztidőszak alatt nem merült le, de a ceruzaelemek általában tovább is szokták bírni, mint a tölthető akkumulátorok, így meg is lepődtünk volna egy lemerülés esetén.

Egér – mérések

Amíg a puding próbája az evés, addig egértesztjeinknél a magyar fejlesztésű OxyPlot Mouse Tester (v1.5.3) elővétele jelenti azt a pontot, ahol fény derül a szenzorokban lakozó igazságra. A perfect control vizsgálatához a gyárilag beállítható 600, 1200, 1600 és 3200 cpi értékeket használtuk az USB-s vevőegységet alkalmazva, az eredmények alább láthatók.

[+]

Az internet sötét bugyrainak legmélyén talált, PixArt PMW3610DM érzékelő specifikációit taglaló adatlapokon a 10 ips (inch per second) gyorsulási érték van megadva, ami 0,254 m/s-mal egyenlő, ezt pedig a tesztek tanúsága szerint szükség esetén akár kétszeresen is tudja hozni a Rapoo terméke. Persze azért ez nem azt jelenti, hogy a 0,6 m/s feletti gyorsulás lekövetése elismerésre méltó teljesítmény, de tény, hogy ez az egér nem is erre van kitalálva, nem ezzel fogjuk begyűjteni a csirkevacsikat PUBG-ben.


[+]

A polling rate-re vonatkozó mérés elvégzése olyan szempontból egyszerű volt, hogy a 125 Hz-es értéket nem lehet szoftveresen babrálni, így ezt csak egyszer kellett elvégezni. A biztonság kedvéért azért többször is nekiestünk, a 4-5 próbálkozás pedig ugyanolyan eredményt mutatott, mégpedig azt, hogy nem igazán sziklaszilárd a jel stabilitása. Persze erről is elmondható, hogy valószínűleg játékon kívül ez keveseknek fog feltűnni (és bizonyára a gyártó is így állt hozzá azon a tárgyaláson, ahol az egy- és kétcentes alkatrész között vacilláltak).

Utolsó próbánk a szokásos, Microsoft Paintben való rajzolósdi volt, az egyenes és görbe vonalak megalkotásakor próbáltuk figyelni, hogy mennyire nyúl bele a szenzor a művünkbe – kapcsolatként ezúttal is az USB-s vevőegységet használtuk. Ahogy az fenti képen is látszik, 1200-as cpi értékig a saját kézremegésünkön felül nem tapasztalunk különösebb hibát, 1600 és 3200-as cpi-n viszont már feltűnt, hogy az egér próbálja kiegyenesíteni a görbe vonalainkat, legmagasabb értéken pedig már egyenesen zavaró volt, hogy szinte négyzet lett csinos kis spirálunkból. A kicsit idegesítő mértékű snapping mellett viszont a jitter effektus nem volt észrevehető, ez pedig még a jobbik felállás.

Értékelés

Hobbijátékosként, az időnk nagy részét játékos eszközök töltve nehéz a perifériákat nem gamer szemmel nézni, márpedig most kénytelenek leszünk, hiszen a Rapoo 9900M csomag egyértelműen nem a játékosokat célozza meg, és ezt az értékelésnél is figyelembe kell vennünk. Egy hétköznapi, de jellemzően inkább ritkábban (HTPC, okostévé esetén) történő használatra készített eszköznél nem róhatjuk fel hibaként például a gyorsulás visszafogott érzékelését vagy az RGB LED-ek hiányát, ha pedig egy átlagos felhasználó szemével próbálunk gondolkodni, akkor használat közben nem is tudunk belekötni ebbe a készletbe.


[+]

Igaz, a szoftveres bakival rendesen megszenvedtünk, de ez egy későbbi frissítéssel orvosolható lesz, viszont a vevőegységen és Bluetoothon is kommunikáló egér-billentyűzet párosok tömegéből épp a szoftveres háttér és a testreszabhatóság az egyik, amivel leginkább ki lehet tűnni. A másik a dizájn, amivel nincs gond (még ha az állítható magasságot fel is áldozták a vékonyság oltárán), ebből a szempontból mindenképpen jobban áll a Rapoo csomagja, mint az alacsonyabb árkategóriás konkurens termékek.

25 000 forint körüli itthoni ára első blikkre soknak tűnhet, de ha végignézünk a piacon, a hasonlóan mutatós versenytársak sem olcsóbbak, és persze ez nyilván ízlés kérdése, de a dizájn nagyban hozzájárult a remek használati élmény mellett a Tetszett díj kiérdemléséhez – azt azonban csak remélni tudjuk, hogy az illesztőprogramon kicsit még csiszolnak a jövőben.


Rapoo 9900M billentyűzet és egér szett

SidCorky

A Rapoo 9900M szettet a Hama bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Rapoo

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés