Hirdetés
Az AMD Radeon HD 7990
Szerkesztőségünkben ezúttal az AMD "Malta" kódnevű referencia megoldása landolt, melyhez most sem kaptunk semmilyen tartozékot. Ez természetesen távolról sem jelenti azt, hogy a boltok polcaira kerülő dobozos példányokhoz ne járnának különféle kiegészítők, sőt.
Már első ránézésre feltűnhet, hogy a korábbi gyakorlattal ellentétben a HD 7990 nem kevesebb mint három, 8,5 centiméteres légkavarót kapott a nyakába. A kártya hossza körülbelül 30,5 centiméter.
Az AMD állítása szerint ezzel összességében hatékonyabb hűtést képesek elérni, azaz a GPU-k alacsonyabb hőmérséklet mellett a zajszint is moderáltabb lehet. A kártya saját kezű szétszerelésére most nem volt lehetőségünk, de a fenti dián látható, hogy szinte a teljes NYÁK bordával fedett, így a GPU-któl kezdve a tápellátás, valamint a memóriák is rendelkeznek valamilyen hűtéssel. Tapasztalatunk szerint a bordákról leváló meleg levegő nagy része a kártya oldalán át távozik, így egy rácsozattal rendelkező oldalú ház javasolt választás lehet az esetleges jövendőbeli tulajdonosok részére.
Ez alól a kártya hátulja sem kivétel, ami most is megkapta a korábban már látott méretes fémlapot.
A meztelen NYÁK a mérete ellenére sem nevezhető szellősnek. A bal oldali GPU mellett kapott helyet a PLX PCI Express bridge, mely természetesen már a 3.0-s szabványt is támogatja. A chip összesen 48 sávot tartalmaz, melyből 16 az alaplapi aljzathoz irányítható, míg a maradék 32 jelen esetben 16-16 elosztásban a két GPU-hoz került. A lapka maximális fogyasztása 8 wattot tesz ki. A kártya másik végének felső szélén található a két 8 tűs PCIe tápcsatlakozó, melyre a meglehetősen magas, 375 wattos TDP miatt van szükség.
A tápellátásért – ahogy a csúcs Radeon kártyákon ez jellemző – a Volterra digitális megoldása felel. Ennek köszönhetően pontos feszültségszabályzásra nyílik lehetőség igen magas hatékonyság mellett, ami mind a fogyasztás, mind pedig az ezzel járó hőmennyiség redukálását elősegíti.
Ahogy már említésre került, a HD 7990 két darab Tahiti XT GPU-t tartalmaz, melyekben fejenként 2048 shader processzor található. A 28 nm-es lapka 365 mm² területű, melybe 4,31 milliárd tranzisztor került. A GPU maximális órajele kereken 1 GHz, melyet akkor kerül beállításra, ha az ezzel járó fogyasztás még belefér a TDP keretbe. A memóriák szerepét a Hynix H5GQ2H24AFR-R0C típusjelzésű chipjei töltik be, melyekből grafikus processzoronként 12 darab lapul a kártyán. Ez egyetlen GPU-ra levetítve 3 GB memóriát takar, melynek effektív órajele 6 GHz. A chipek most is 384 bites vezérlőn keresztül csatlakoznak az egyes processzorokhoz.
A hátlapon a HD 6990-nél látott kialakítás köszön vissza. Egy dual-link DVI mellett négy 1.2-es verziójú mini DisplayPortból válogathatunk az egyes kijelzők csatlakoztatásakor. Az összesen öt kimenet segítségével lehetőségünk nyílik egy legfeljebb ötmonitoros, Eyefinity-alapú megjelenítésre is. A 3D-s képanyagok és a tömörítetlen DTS-HD és Dolby TrueHD hangsávok továbbításáról természetesen most sem kell lemondanunk.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!