Processzor és alaplaptesztelés hardverlaborunkban

Egy alaplap- vagy CPU-teszt igen bonyolult - cikkünkben ezeket mutatjuk be.

Mérőprogramjaink II.

VeraCrypt, HWBot x265

Felhasználói programcsomagunk következő szereplője a meghajtók titkosítását végző VeraCrypt. Itt a Tools/Benchmark menüponttal nyíló ablakban a hash algoritmus tesztet választjuk ki, és többek között SHA-2 algoritmuscsaláddal is teszteljük az aktuális processzorunkat, a pufferméretet mindenképp a maximális 1 GB-ra állítjuk be. Az eredmények közül, az SHA-256 és az SHA-512 mezők értékeit jegyezzük fel.

A vizsgálódás a HWBOT x265 tesztprogramjával folytatódik, amely x265/HEVC kódolással készít videókat. Ezt mind 1080p-s, mind 4K-s beállítással lefuttatjuk tesztrendszereinken, és feljegyezzük az eredményeket.

A HPET nem aktív a HWBOT szerint
A HPET nem aktív a HWBOT szerint [+]


[+]

SPECwpc 2.1

Eljutottunk a SPECwpc 2.1 tesztkörnyezethez, amelyből a futtatott programok száma a 2017-es évben jelentősen lecsökkent. A 7Zip, a Blender és a Handbrake állta ki az idő próbáját, a többiek kedvéért teszünk most egy kis kitérőt.

Elsőnek a Luxrendert ejtettük el, aminek problémája jól tetten érhető a Ryzen 5-7 processzorokat vizsgáló tesztünkben, azaz két jellemző érték köré rendeződnek a mindenkori versenyzőink: 4 maggal és alatta 182 másodperc környéki eredményekkel teljesítettek a processzorok, efelett pedig 92 másodperc tájékán végeztek a számításokkal – nem igazán reprezentatív eredmények.

A következő gondok az Autodesk Maya képességeit vizsgáló résznél adódtak, ahol egyértelmű jelek mutatkoztak notebooktesztjeinknél arra, hogy a GPU erejét is igénybe veszi ez a tesztlépés, ráadásul olyan módon, amire nincs ráhatásunk, így a Core i3-Ryzen 3 tesztünk idején fokozott figyelemmel néztük, hogy az asztali gépeket is érinti-e a jelenség. Beigazolódott a gyanú, méghozzá a teljesítményfelvételt látva (ami magasabb volt, mint a Prime 95 teszt alkalmával), majd reprodukálható volt a probléma, melyet MSI Afterburner segítségével értünk tetten:

A képen a jobb alsó sarokban látható a GPU emelt órajele, illetve a grafikus mag kihasználtsága
A képen a jobb alsó sarokban látható a GPU emelt órajele, illetve a grafikus mag kihasználtsága [+]

Végül a Python SciPy tesztje hullott ki, mivel a SPECwpc 2.1-es verziójában valószínűleg megváltozott a teszteredmény kiszámításának menete, amely fura anomáliákat eredményezett. Jó példa erre egy kihagyott diagramunk a Threadripper-tesztből, vagy a Core i3-Ryzen 3 vizsgálódásunkból:

Anomáliákat tartalmazó teszteredmények Anomáliákat tartalmazó teszteredmények
Anomáliákat tartalmazó teszteredmények [+]

Visszatérve a már megmaradt 7Zip, Blender, és Handbrake tesztprogramjainkhoz: közös vonásuk, hogy az általunk keresett adatok logfájlokból kereshetőek ki. A legelsőben a tömörítés idejét jegyezzük fel, míg leképezőtesztünkből a BMW1M lépéshez tartozó eredményt, a videókonvertálónál pedig a Handbrake.log és HandbrakeHQ.log állományokban lehet látni az átlagos kódolási időt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Okosotthon Xiaomi-módra

    Kipróbáltuk a kínai gyártó Smart Sensor Set Mi nevű, kedvező árú, otthonvezérlő kezdőcsomagját.

Hirdetés