Prestigio MultiCenter: Android-alapú mindenes

Prestigio MultiCenter PAB2411

Néhány évvel ezelőtt bukkantak fel az első, Android operációs rendszert futtató, tévébe dugható smart stickek és asztali dobozok, amelyek sokat ígértek, ám a valóságban többnyire csalódást okoztak. Az első hullámot egy jóval csendesebb periódus követte, azonban az utóbbi időszakban megint komoly aktivitás figyelhető meg ebben a termékcsaládban.

A mostanában többek között tabletjeiről, telefonjairól, navigációs eszközeiről ismert Prestigio fantáziáját is megmozgatta ez a szegmens, így egy ideje már megtalálható kínálatukban egy androidos smart box, mégpedig az előzetes információk alapján érdekesnek és sokoldalúnak tűnő MultiCenter, azaz a PAB2411 típusjelzésű termék

Pofás külső

Hirdetés

A masszív, átlagos méretű és kivitelű dobozban egy kifejezetten csinos készülék lapul. Látszik, hogy a dizájnerek kitettek magukért, pedig a formatervezés ebben a termékcsoportban azért nem bír elsődleges prioritással.

Az elegánsan lekerekített vonalakkal operáló, négyzet alakú készülék szennyeződéseknek, ujjlenyomatoknak hatásosan ellenálló matt szürke fedelén egy büszke ezüst színű logó hirdeti a gyártó dicsőségét, ám ezen kívül más díszítőelemet nem pakoltak rá. A cégjelzés emellett segíthet meghatározni, hogy melyik is a termék eleje, de természetesen ehhez nem kell foggal-körömmel ragaszkodni, mindenki úgy helyezheti el a dobozkát, ahogy kedve tartja.

Oldalára a két darab USB 2.0 mellé került egy micro SD kártyaolvasó, Ethernet port, HDMI 1.4, a 3,5 milliméteres audiocsatlakozónak pedig a hátulján jutott hely, és az eszköz rendelkezik beépített IEEE802.11b/g/n Wi-Fi modullal is. Az ilyen eszközökre általában szoktak vágni néhány szellőzőnyílást, de ezek innen teljesen hiányoznak, és ez érződik is, hiszen pár órányi működést követően a készülékház igencsak átmelegedett.

A kompakt smart box méretei (106 x 106 x 20 mm) révén egy nagyobb tenyérben is kényelmesen elfér, és természetesen akár kisebb táskában vagy nagyobb zsebben is könnyedén lehet neki helyet szorítani. A dobozba egyébként a használati utasításon, valamint a távirányítón kívül egy HDMI kábelt is csomagoltak.

Működés közben

A MutliCenterbe RockChip RK3066 SoC került két 1,5 GHz-es ARM Cortex-A9 processzormaggal 1 GB DDR3 RAM, Mali-400 GPU, valamint papíron 4, valójában 3 GB háttértár társaságában. A bekapcsolást követően közel 40 másodpercre van szükség ahhoz, hogy felálljon a rendszer, ami azért kicsit sok idő így 2014 táján. A működés viszont már gyors, a vezérlőeszközök gombjainak megnyomására kellően sebesen reagál. A fagyástól és az önújraindítástól is megkímélt minket, ezt sajnálatos módon még mindig ki kell emelni az ilyen típusú termékek esetében.

A futtatott 4.2.2 verziószámú Android operációs rendszer már nem mai darab, de ettől függetlenül teljesen jól használható. A különféle paraméterek, beállítások eléréséhez természetesen meghagyták a szokásos androidos menürendszert, a grafikus kezelőfelület viszont a Prestigio saját kreálmánya. Ez azért sok újdonságot nem rejteget, ugyanolyan nagyméretű látványos ikonokat használ, mint minden más hasonló készülék, csak a körítés egy kicsit más.

A termék mellé járó mozgásérzékelős távirányító elméletileg az egér kiváltására is alkalmas, azonban a valóság rácáfolt erre. A navigáció ily módon ugyanis borzasztóan nehézkes, főleg ha szövegbevitelre is sor kerül, hiszen a virtuális billentyűzet használata rettenetesen kényelmetlen, ráadásul a mozdulatokra lassan reagál. Muszáj valamiféle alternatív megoldás után nézni, ami lehet például az USB porton keresztül csatlakoztatott egér vagy billentyűzet. Ezekkel már teljesen jól működik a dolog, viszont értelemszerűen érdemes valamilyen vezeték nélküli technológiát használó megoldásban gondolkozni, hogy egyrészt akár többméteres távolságból is lehessen használni, másrészt, hogy azért mégse kelljen a szobában átkígyózó kábelekben botladozni.

Ezen kívül ott van még az Android vagy iOS telefonra vagy tabletre letölthető alkalmazás, a Prestigio Remote Control, amellyel kényelmesen lehet, minden egyéb eszköz bevetése nélkül irányítani. Nincs is szükség külön párosításra, hiszen amennyiben azonos hálózaton vannak, akkor automatikusan megtalálja a készüléket. A programban az egér kiváltására alkalmas tapipad, és virtuális billentyűzet mellett előcsalható az Air Mouse funkció, amelynek aktiválása után a mobil eszköz úgy működik, mint a Wii kontrollere vagy az LG-féle Magic Remote. Tehát csak a képernyő előtt kell vele hadonászni, és ahova a felhasználó mutat, oda röppen a kurzor is. Sajnos ez nem működött nálunk megfelelően, ugyanis teljesen magától kolbászolt mindenfelé a nyíl, és az elektronika saját kénye-kedve szerint klikkelgetett ide-oda.

Megtalálható a kínálatban még a MirrorTv mód, amely, mint ahogyan azt már neve is sugallja, a képernyőn megjelenő tartalmat tükrözi a telefonon, amely az érintőképernyő használatával vezérelhető is. Jó pár alkalmazás, elsősorban persze a játékok csak ily módon irányíthatóak, hiszen a tv képernyőjét vagy a projektor vásznát feleslegesen is fogdosná bárki. A késleltetés minimális, de azért érzékelhető, viszont nem igazán zavaró. Végül meg kell említeni a szintén a PRC alkalmazáson keresztül előhívható Camera Share funkciót, amelynek segítségével a mobil eszköz kamerája által látott képet lövi ki a tévére. Ennek pont annyi értelme van, mint amennyire azt bárki első hallásra gondolná. Talán egy házibuli alkalmával jól jöhet feldobni a hangulatot, de egyéb szituációt nem nagyon tudunk elképzelni, mikor bárki hasznát vehetné.

Netes tartalmak, médialejátszó

Appok, böngésző

Az alkalmazások a szokásoknak megfelelően a Google Playen keresztül tölthetőek le, illetve mód nyílik az APK kiterjesztésű fájlok közvetlen telepítésére is az AppInstaller nevű program segítségével. A kínálat tehát óriási, a kezeléssel nem lehet probléma, az applikációkat gyorsan betölti, és működés közben sem kell lassulással számolni. Az egyszerűbb, kisebb hardverigényű játékok sebessége rendben van, tehát mondjuk az Angry Birds vagy a Swordigo szépen, folyamatosan fut, de azért az olyan 3D-s alkalmazások, mint például a ReVolt 2 vagy a Pirates-utánérzés Age of Winds 3 azért meg-meg döccent, a Minecraft pedig olykor csúful szaggatott.



A Flash-támogatású böngésző is kellően gyors, mindenféle nehézség, kényelmetlenség nélkül lehet vele szörfölgetni. Mint minden más androidos tévéfelokosító eszköz, ez is a honlapok mobil verzióját tölti be, ami egy nagyméretű kijelzőn nem néz ki túl jól. A modell elméletileg a Miracast technológiát is támogatja, azaz képes a mobil eszközök képernyőjén látható tartalmak tükrözésére, viszont ez valamiért nem működött, nem találta meg, nem látta ugyanis a telefonokat, tableteket.

Filmek, zeneszámok, képek

Az előre telepített médialejátszó alkalmazások nem hiányoznak készülékről, amelyek közül a képnézegető egy egyszerű, de használható darab. Módot ad a diavetítés funkció elindítására, ám sajnos lejátszási lista összeállítását nem teszi lehetővé, viszont a JPG mellett a PNG és GIF kiterjesztésű fájlok megjelenítését is biztosítja, igaz, hogy az animgifekkel már nem boldogul. A zenelejátszó sem egy komplikált szoftver, a lejátszási listát itt is el lehet felejteni, de azért az ID3 tagek feldolgozására képes, és az MP3 mellett a WMA, valamint FLAC állományok megszólaltatása is megoldott. Akinek ez kevés, az persze nyugodtan letölthet bármilyen komplexebb appot, és ezzel egy csapásra kiküszöbölheti a hiányosságokat.

Erre a videóknál szükség is lehet, hiszen tesztcsomagunk bevetése után kiderült, hogy a TS és az 1080p 3,8 Mbps MKV, valamint a Killa_sample is csúnyán akadozott, ráadásul ezeknél még a hanggal is komoly problémái akadtak, hiszen időről időre fülsértő sistergést produkált. Ezenkívül a feliratkezelés sem erőssége, az ékezetes karakterek helyett ugyanis mindenféle krikszkrakszot varázsolt a képernyőre. Az egyik legnépszerűbbnek számító lejátszó program, az MX Player letöltése után sem javult a helyzet, az akadozás és a hanghibák is megmaradtak, viszont legalább a feliratokat már normálisan jelenítette meg, de mindent összevetve ezen a téren azért akadnak hiányosságok. A távirányítóról egyébként hiányoznak a már megszokott, médiafájlok vezérlésére szolgáló gombok, így marad a grafikus kezelőfelület, ami azért szerencsére minden alkalmazás esetén elég jól használható.

Értékelés

Az utóbbi években jó pár Android-alapú tévéfelokosító megfordult nálunk, és ezek közül ez tűnik az egyik legéletképesebb darabnak, elsősorban azért, mert talán itt sikerült a legjobb válaszokat adni a kezeléssel kapcsolatos kihívásokra. Az tény, hogy a távirányítóval akadnak problémák, de a különféle mobil eszközökre letölthető applikációval remekül vezérelhető az eszköz, ami jelentősen megkönnyíti a használatát.

A stabil, fagyásoktól, váratlan újraindulásoktól mentes működésért éppúgy piros pont jár, mint azért, hogy nem kell idegesítő akadozásoktól, belassulásoktól tartani. A böngésző gyors, az egyszerűbb applikációk, játékok futtatásával sincs gond, de aki komolyabb 3D-s programokkal ütné el az idejét, annak ez kevés lesz. A médialejátszó funkcióval is akadnak problémák, hisz bár a fotók és zeneszámok kezelésével nincs gond, azért az egyes videófájloknál megfigyelhető akadozás nem válik dicséretére.

A dizájn és a kompakt kialakítás mindenképpen az erősségei közé tartozik, de azért ezek nem azok a tulajdonságok, amelyek valóban fontos szerepet játszanak egy ilyen termék megítélése során. 22 000 forintos árával egyértelműen a drágább androidos eszközök közé tartozik, de mivel a legtöbb hasonlói kategóriájú modellnél jobban teljesít, ez a pár ezer forintos különbség indokoltnak tűnik. Mindenesetre a tökéletestől még ez a termék is távol áll, még mindig van hova fejlődni.

elefant

A Prestigio MultiCenter PAB2411 androidos tévéfelokosítót a Prestigio magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények