Playon! HD - multimédiában remek

A.C.Ryan Playon! HD és Playon! HD Mini

Most, hogy a hálózati médialejátszók egyre okosabbak és egyre olcsóbbak, eddig nem látott népszerűségnek örvendenek. Az utóbbi időben rengeteg, hasonló terméket korábban nem kínáló gyártó mutatta be kicsi videólejátszó dobozát. Most az A.C.Ryan egészen ígéretes Playon! HD párosával ismerkedünk meg, de a közeljövőben további gyártók tesztjei is várhatók. A Playon! HD és Playon! HD Mini viszonyát fölösleges magyarázni. Az alábbi kép jól mutatja, hogy előbbi nagyobb, utóbbi kisebb, de mindkettőnek hasonló a formaterve. A fényes előlap közepén egyetlen gomb (a ki/bekapcsoló) díszeleg, de működés közben a Playon! HD felirat is világít (kéken) felette, illetve alatta.

Hátul rejtőznek a lényeges dolgok, a különféle csatlakozók. Annak ellenére, hogy a Mini kisebb, kép- és hangkimenetek terén nem marad el a nagyobbtól. Rajta is van HDMI, kompozit és komponens képkimenet, analóg sztereó és sokcsatornás digitális hangkimenet. Csupán annyi az eltérés, hogy a nagy Playon! HD-nek koaxiális a digitális hangkimenete. Került még a gépek hátuljára Ethernet hálózati csatlakozó, illetve a Minin itt látható két USB.

Persze, a nagyobbra is kellenek USB-k; ezeket oldalt találjuk. Kettőre adattárakat köthetünk, a harmadikkal számítógépre kapcsolható a lejátszó. Ez a lehetőség és a méret is előrejelzi a belső merevlemezt. Igen, a Playon! HD-be 3,5”-os SATA winchestert csavarozhatunk. A szerelés pofonegyszerű, a szellőzésről pedig egy 40 mm-es ventilátor gondoskodik. Úgy alakították ki a belsőt, hogy a légkavaró a médiaprocesszor környékén is mozgassa a levegőt. Még mielőtt továbbmennénk, meg kell említeni az USB-s oldalon vágott rést, ami egy kártyaolvasót rejt.

Egyetlen, a lényeget meghatározó kérdésre kell választ találni hálózati médialejátszók kapcsán: milyen chipkészlet van benne? Nos, ezen a téren is egyforma a két A.C.Ryan. A Realtek RTD1073 minden az egyben médiaprocesszorát használják, ugyanazt, ami az Asus O!Play-ben már bizonyított. Támogat minden lényeges HD formátumot, van benne HDMI 1.3 vezérlő, Ethernet adapter, SATA vezérlő, és USB-n keresztül Wi-Fi adaptert is kezel.

A nagy Playon! HD-ben könnyen hozzájutottunk, de a Miniben trükkösen helyezték el a processzort. Itt a nyomtatott áramkör fonákjára került. Tehát a dobozka aljához tapad, egy hővezető anyaggal megtámogatott fémlemezen keresztül hőleadóként használja azt. Mellette lényegében csak a működéséhez szükséges memóriamodul (128 MB-os) és az operációs rendszerét tároló Flash ROM látható.

Mivel több gyártó használ hasonló tudású hardvert hálózati lejátszóiban, az ár mellett nagyon fontos kérdés a mellékelt körítés. Ezen a téren az A.C.Ryan a konkurensei előtt jár, ugyanis nem spórolta ki a készletből a HDMI kábelt. Mindkét lejátszóhoz jó minőségű, 1,80 m hosszút kaptunk, ami nagyjából 2-3000 forinttal emeli meg a készlet értékét.

A HDMI-n felül is teljes a nagyobb Playon! HD kiegészítőinek kínálata. Jár hozzá USB kábel, USB hosszabbító, kompozit képhez és sztereó hanghoz, illetve komponens képhez való köteg. A Mini felszerelése szerényebb, dobozában a HDMI mellett csak kompozit képhez és sztereó hanghoz való kábelt találtunk.

Ugyanazt az átlagos méretű távirányítót kaptuk a két A.C.Ryan lejátszóhoz. Gombjai gumírozottak, és meglehetősen sok – összesen 39 – van belőlük. Egyesek, mint pl. a play, stop és a hangerőszabályzók meglehetősen kicsire sikerültek, a pause-t pedig valamiért jó távolra tették tőlük. Kíváncsian várjuk azt is, hogy a számbillentyűk mire lesznek jók.

Működés

Korábban már említettük, hogy az A.C.Ryan hálózati médialejátszói ugyanazt a Realtek chipet használják, mint sok konkurensük. Ilyen helyzetben az ár és mellékelt körítés mellett a menürendszer okossága és a szoftveres részletek döntő szerepet játszanak a választásnál. Bizony, ezen a téren az A.C.Ryan nagyon erős. Szinte folyamatosan jelennek meg hivatalos, béta és felhasználók által finomított firmware verziók. Még ennél is fontosabb, hogy a hazai forgalmazó, a Flash-Point révén erős magyar fejlesztés folyik mindkét Playon! HD-re. A beköszönő kép után, amire pár másodpercet kellett várni, azonnal egy olyan főmenübe kerültünk, amelynek pontjait magyarul írták ki. Egyelőre a felső grafika még angol, ugyanis az kép, és nem szöveges formátum.

Múltkor a WD TV Live kapcsán megállapítottuk, hogy Realtek hardver bőven a Sigma Designs szintjén van, de előbbinek kezelőfelületben még komolyat kellene fejlődnie. Sajnos az A.C.Ryan termékeinél is azt a funkcionális, de látványban nem 2010-es szintű menürendszert kaptunk, amit az Asus O!Play-nél láttunk korábban. Minden a helyén van a lejátszó részen, megkapunk minden lényeges listázási funkciót és információt, de a grafika divatjamúlt, a felület pedig reagálhatna egy picivel fürgébben. Mindenesetre bízunk benne, hogy idővel ezen a téren is lesz előrelépés.

A gyakorlottabb felhasználók minden bizonnyal a könyvtárszerkezetben tallózó nézetet kedvelik majd, a kezdőknek viszont a médiatár lehet a nyerő. Végigfut az összes csatlakoztatott hardveren, és típus (zene, fotó, videó) szerint kínálja a tartalmat. Ezen a részen többféle keresőt találunk. A kijelzőn megjelenő billentyűzeten beírhatjuk a kívánt fájl nevét, de tallózó nézetben is mozoghatunk az ábécén, emellett van dátum szerinti listázás is.

Ma már alapkövetelmény a hasonló eszközöktől, hogy az internetre is ki tudjanak jutni. Először is kaptunk három egyszerű kliens programot, melyekkel a Picasa és a Flickr képei, illetve RSS alapú hírek jelenhetnek meg tévénken. Egyes Playon! HD firmware-k Youtube klienst és egyebeket is tartalmaznak. A két képnézegetős eszköz nem valami nagy durranás, a Flickrben csak keresni lehet, a Picasaban saját felhasználói fiókunkba is beléphetünk.

Sokkal hasznosabbnak találtuk az RSS olvasót, amibe némi konfigurálással akár a Prohardver tartalma is behozható. Egyetlen apró hiányosságot fedeztünk fel, hogy a feedekben megjelenő képek felbontása meglehetősen kicsi.

Zenét is hallgathatunk az internetről, mégpedig rádiót. Az állomások és csatornák bőséges listájában a mellékelt keresővel szűrhetünk, kedvenceinkből listát készíthetünk.

Nagyon hasznos funkciója a hálózati lejátszóknak a torrent kliens. A belső merevlemezes, nagy Playon! HD-t ilyennel is ellátták. A hálózaton (vagy merevlemezen) talált torrent állományokat tudja elindítani. Minden lényegesebb beállítási lehetőséget megtalálunk benne, állíthatjuk az egyes szálak prioritását, a letöltési és feltöltési sávszélességet, és hogy mi történjen a letöltött torrentekkel.

Végezetül itt van a hagyományos másoló mechanizmus, amivel az egyes tárolók között mozgathatjuk állományainkat.

Próba, értékelés

A hálózati médialejátszók vizsgálatához stevve fórumtagunk segítségével összeállítottunk egy tesztcsomagot. Ebben különféle felbontású videó-, hang-, valamint képállományok szerepelnek, és belekerült néhány felirattípus is. Videóknál a fő hangsúlyt a nagyfelbontású HD anyagokra helyeztük, melyek kezelése fejlettebb hardvert igényel. Sok hálózati lejátszó ezeket csak számítógép segítségével tudja megjeleníteni, transzkódolást igényel. A videós tesztcsomag számítógépes rendszerek képességeinek vizsgálatához is hasznos lehet, hogy olvasóink el tudják dönteni, hardverük felkészült-e a HD korszakra. Ezért elérhetővé tesszük. A filmrészletekhez egy szoftvercsomagot mellékeltünk, amiben lejátszók, kodekek és információs program található.

Fájlnév és méret
(klikk a letöltéshez)
formátum felbontás videó-/audiókódolás bitráta
Mbps
DivX@1.5Mbps.avi
15 MB
DivX 480x272 DivX 3 Low
44,1 KHz, 2 csatorna, MP3
1,5
Xvid_720p@3.7Mbps.avi
69,8 MB
Xvid 720p XviD AdvSimple@L5
48,0 KHz, 2 csatorna MP3
3,7
BDAV_1080p@8Mbps.m2ts
130 MB
HD TV 1080p AVC High@L4.1
48,0 KHz, 6 csatorna AC-3
8,0
x264_1080p@3.8Mbps.mkv
39,6 MB
H.264
(mkv)
1080p AVC Main@L4.0
44,1 KHz, 2 csatorna AC-3
3,8
x264_1080p@9.7Mbps.mkv
36,3 MB
H.264
(mkv)
1080p AVC Main@L4.0
48,0 KHz, 2 csatorna AAC
9,7
x264_killa_sample.mkv
96 MB
H.264
(mkv)
1080p AVC High@L5.1
48,0 KHz, 6 csatorna AC-3
33,8
Quicktime_720p@14Mbps.mov
186 MB
Quick
Time
720p AVC Main@L4.1
48,0 KHz, 2 csatorna PCM
14,5
Quicktime_1080p@10Mbps.mov
101 MB
Quick
Time
1080p AVC Main@L4.0 48,0 KHz, 2 csatorna AAC 10,0
MPEG_1080i@6.5Mbps.ts
38,2 MB
H.264
(ts)
1080i AVC High@L4.0
48,0 KHz, 2 csatorna MPEG2
6,6
VC-1_1080p@8Mbps.wmv
84,5 MB
WMV
HD
1080p VC-1 MP@HL
48,0 KHz, 6 csatorna WMA3
8,3
szoftvercsomag
16,0 MB
- Media Player Classic Home Cinema 32 és 64 bit
- XviD 1.2.2 codec
- Mediainfo - formátumazonosító

Zenék esetében azt vizsgáljuk, hogy a szokásos MP3 és WMA mellett hogyan boldogulnak a készülékek a FLAC és OGG formátummal. Képeknél arra vagyunk kíváncsiak, mekkora felbontásúakkal bír el a lejátszó, és hogy a klasszikus JPG és BMP formátum mellett kezeli-e a GIF, animált GIF, PNG és TIFF állományokat. A videóknál megnézzük, mi a helyzet a feliratokkal, különösen az ű és ő karakterek megjelenítésével.

Médialejátszás kapcsán a Realtek processzora talán a legjobb elérhető hardver. Ennek megfelelően a zeneformátumokkal (MP3, WMA, OGG, FLAC) semmi problémája nem akadt. Képeknél is csak az óriási, majd 30 megpixeles TIFF tudott kifogni rajta, animált GIF-ből csak az első kocka jelent meg, és a szokásos mumus, a progresszív kódolású JPG pixeles maradt. Ezt a formátumot eddig semmilyen lejátszó sem kezelte, de érdekes, hogy a hasonló belsejű Asus elbírt a nagy TIFF-fel.

Videolejátszásnál a Realtech chip brillírozott, USB-ről, belső merevlemezről, hálózati megosztással és UPnP szerverről is gond nélkül vitte majdnem az összes videónkat. A kivétel az orvosi lóként kitenyésztett, óriási bitrátájú „killa sample” volt, ami blokkosodott. Annyi baj legyen, valós helyzetben szinte kizárt az ilyen kódolás. Dicséretes, hogy a hanggal egyetlen esetben sem volt gond, a hatcsatornás DTS is átjött szépen HDMI-n. Komolyabb hangrendszerrel sajnos nem volt módunk próbálkozni.

Amikor az A.C.Ryan lejátszókra közvetlenül csatlakoztatott adattárról olvastuk a filmeket, addig minden gyorsított vagy lassított lejátszás teljesen rendben volt. Még komoly kódolású anyagoknál is folyamatos maradt a négyszeresre gyorsított tempó, akár kicsinyített vagy nagyított képnél is. Hálózatról streamelve már gondok akadtak a tekerésnél és a gyorsításnál, hiszen nem állt rendelkezésre olyan nagy átviteli tempó, mint közvetlen kapcsolatnál.

Bár a magyar menü után számítottunk rá, nagyon megörültünk, amikor az A.C.Ryan lejtászók tökéletesen megjelenítették a magyar feliratok ékezetes karaktereit. Emellett az egész feliratos beállítási rész nagyszerű volt, a szöveg méretét, színét, pozícióját és filmhez képest eltolását is beállíthattuk.

A belső merevlemezes, nagy Playon! HD torrent kliense is kiválóan működött, legalábbis a firmware frissítéséig. Ekkor valamilyen okból többszöri próbálkozás után sem sikerült telepíteni és elindítani a kiegészítőt. A gondot minden bizonnyal valamilyen támogatási hiba okozta, ugyanis 1 TB-os Maxtor merevlemezünk nincs rajta a kompatibilitási listán. Amint egy régebbi, 640 GB-os, szintén nem listás Samsungra váltottunk, azonnal megoldódott ez a problémánk.

A Realtek processzora nem hajlamos melegedésre, egyik Playon! HD sem forrósodott el üzem közben, készenléti állapotban pedig szobahőmérsékletűre hűltek. Nagyjából egy hetes tesztünk alatt a merevlemezes modell ventilátora nagyon halk maradt, azért a winchesterrel együtt némi morgást produkálnak, ami csendes környezetben zavaró lehet. Ilyen esetben célszerű a masinát szekrénybe zárni, aktív hűtésének köszönhetően nem fog megsülni.

Még egyszer kihangsúlyozzuk, hogy további extrákért érdemes az A.C.Ryan és a hazai forgalmazó fórumát nézegetni. A magyar oldalra például éppen a napokban került fel a merevlemezes Playon! HD legújabb bétája, melyben Youku és időjárás-előrejelző kliens van, automatikusan felismeri az 1080p24 formátumot és a felirat kódolását, illetve látványosabb hangsáv-, felirat-, cím-, fejezetválasztási lehetőséget kapunk. Szintén nagyon érdekes a YAMJ (Yet Another Movie Jukebox) támogatása, ami eddig csak béta firmware-ekben jelent meg.

Értékelés

Úgy gondoljuk, az A.C.Ryan nagyon jó irányból közelítette meg a hálózati médialejátszók kérdését. Először is a pillanatnyilag fejlettebb Realtek processzor mellett döntött. Azt is nagyon fontosnak tartjuk, hogy kínál merevlemezes és merevlemez nélküli változatot, sőt érkezik a tuneres, felvevős verzió is. Ezeknél a lejátszóknál legalább olyan fontos a szoftver, mint a hardver, és e téren is nagyon jól állnak. A vezérlőszoftver fejlesztése láthatóan folyamatos, továbbá a magyar fordítás sem hiányzik. Mindehhez jön még a HDMI kábelt is tartalmazó körítés, szóval nagyszerű csomagot kapunk.

Szerencsére az árakkal sem rugaszkodtak el. A kisebb, csak külső merevlemezt kezelő Playon! HD Mini valamivel 30 000 forint alatt kapható, akárcsak az Asus O!Play, a WD TV Live vagy a többi hasonló eszköz. A belső merevlemezes, torrent klienses Playon! HD jóval drágább nála, 47 000 forint környékén adják. Ha figyelembe vesszük azt, hogy az 1 TB-os belső merevlemezek durván 5000 forinttal olcsóbbak a külső megoldásoknál, akkor több mint tízezer forintot kell fizetnünk a kártyaolvasóért, torrent kliensért és extra vezetékekért. Mindenki maga döntse el, hogy melyik variációt választja, szerintünk mind a két termék különösen ajánlott. Az A.C.Ryan megmutatta, hogyan lehet jó terméktámogatással megelőzni az azonos hardveralapú konkurenciát.


A.C.Ryan Playon! HD
A.C.Ryan Playon! HD Mini

rudi

Az A.C.Ryan termékeket a Flash-Point Számítástechnikai Kft. bocsátotta rendelkezésünkre. A termékek megvásárolhatók: a ComputerMode, Foramax Computer, Print and Disc Kft. és Ynet Kft. boltjában.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés