Pinnacle újdonságok

A gyártó idén megjelent digitális tévétunerét és számítógépet nem igénylő videodigitalizálóját próbáltuk ki.

Pinnacle PCTV nanoStick (73E)

Lassan hét és fél éve, hogy Magyarország piacvezető műsorszóró cége, az Antenna Hungária üzembe helyezte az első magyarországi DVB-T adót, és kísérleti jelleggel megkezdte a digitális földfelszíni televíziós műsorszórást. Hazánk területén azóta már két multiplex dolgozik, Budapesten és 2004-től a Kab-hegyről sugározva. Azonban sokáig nem sok hírt hallottunk a magyarországi DVB-T fejlődéséről, egészen idén tavaszig, amikor az Antenna Hungária arculatot váltott és csatlakozott a TDF csoporthoz. A TDF Európa számos országában jelen van, a kontinens vezető földfelszíni műsorterjesztő szolgáltatója.

A Nemzeti Hírközlési Hatóság márciusban kiírta a DVB-T-ről szóló pályázatot, amely szerint az első két multiplexnek 2008-ban el kell indulnia, egy harmadik multiplexen pedig mobiltévét lehet szolgáltatni. A kiírt tenderen valószínűleg csak az Antenna Hungária fog indulni, de pontos eredmények még nincsenek. A pályázat elbírálásánál plusz pontot jelent, ha a pályázó a modernebb MPEG-4 formátumot akarja használni az MPEG-2-vel szemben. Ha egyszer beindul a DVB-T, egészen 2012-ig párhuzamosan fog működni az analóg rendszerrel. Addig is lassan kezdhetjük beszerezni a digitális adás nézéséhez szükséges hardvereket. Mai első tesztalanyunk egy kizárólag DVB-T adások vételére szakosodott parányi tuner lesz a Pinnacle-től.

A kis tévétuner megszokott Pinnacle stílusú dobozban érkezett. A tépőzáras ajtót kinyitva, mint valami kirakatban, elénk tárult a vevő néhány tartozékával.

A dobozból a nanoSticken kívül előkerült még egy távirányító elemekkel, antenna, koax-MCX átalakító, 30 cm-es USB-hosszabítókábel. Továbbá járt hozzá két telepítő CD, driverekkel és a VideoSpin nevű videovágó szoftverrel, illetve használati utasítások.

A nanoStick nevéhez híven tényleg apró, mérete egy tömzsibb pendrive-éhoz hasonló, pontosabban 54 x 22 x 14 milliméteres. A tuner nagy részét gumiszerű anyag borítja, de tetején találunk krómkerettel körülvett, fényes, átlátszó műanyagot is. Ez utóbbi alatt rejtőzik a távirányító infravevője és egy kicsi kék állapotjelző LED. A felhasznált anyagok jó minőségűek és tapintásúak voltak.

A digitális vevő érdekessége, hogy használat után széthúzható, elrejthetjük az USB csatlakozóját. Így bátran zsebre vághatjuk, a borítása megvédi a sérülésektől. Közvetlenül a tartópánt bújtatólyuka alatt, a tuner hátulján található az egyetlen csatlakozója, egy MCX aljzat. A mellékelt átalakítóval normál koaxkábelt kapcsolhatunk rá.

Távirányítója már ismerős lehet, a korábban tesztelt Pinnacle PCTV Hybrid Pro Stick is ilyet kapott. A 25 apró gombbal ellátott távkapcsolót még mindig elég kicsinek éreztük. Mindenesetre így is elég jól használható, minden fontosabb funkcióra megtalálható rajta egy billentyű. A Pinnacle logós gombot megnyomva a TVCenter Pro helyi menüje tűnik fel, amelyben a 2-4-6-8-as számokkal navigálhatunk, az ötöst enternek használva. A felvétel gomb süllyesztett, így kicsit nehéz lenyomni. A távirányító körülbelül 4–5 méterről még jól működött, aminél többre valószínűleg úgysem lesz szükség.

A nanoStickhez az ismert MCX csatlakozós botantenna jár, amely mágnestalpas és 120 centiméternyi kábellel rendelkezik. A tuner különösen érzékeny DVB-T vevővel van ellátva, így a botantennát használva állítólag gyenge vétel esetén is jól foghatóak az adások. Ám hazánkban a kísérleti műsorszórás miatt egyelőre gyenge az adók teljesítménye, az ilyen kis antennáknak még nem sok hasznát vehetjük, hacsak nem lakunk a két multiplex valamelyikének közvetlen közelében.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények