Tévének is beillő monitor kedvező áron

Kipróbáltuk a nagy képátlójú, dizájnos, beépített hangszórós, olcsó Philips BDM4350UC kijelzőt.

Philips BDM4350UC

A Philips igen régóta megkerülhetetlen szereplője a monitorpiacnak, köszönhetően annak, hogy a vállalat megbízhatóan bővíti kínálatát évről évre. Az sem okozott törést a márka életében, hogy a monitordivíziót felvásárolta a hongkongi TP Vision, és a választékban hagyományosabb masinák mellett megtalálhatóak a különlegesebb darabok is, mint például az Ambiglow+ világító talpával vagy a kvantumpontos 276E6ADSS modell.

Philips BDM4350UC
Philips BDM4350UC [+]

Tesztünk alanya, a dallamos nevű BDM4350UC sem tartozik a hétköznapi monitorok közé, hiszen a szokásosnál jóval nagyobb, 42,5 hüvelykes képátlóval bír. Ezáltal akár a televíziók között is vígan megállná a helyét, és dizájnjában, hangrendszerével is inkább a tévéket idézi, viszont funkciói abszolút a monitorok osztályába sorolják. Mivel ilyen érdekes öszvér, abszolút érdemesnek tűnt kipróbálni.


[+]

Tévés dizájn

Az első pillantásra látszik, hogy a hagyományos talpat és nyakat elengedték, és az elmúlt évek tévés trendjeihez passzolóan két kis, a szélek felé tolt tappancson nyugszik a modell. Ez lehet, hogy a megszokottnál figyelemfelkeltőbb, különlegesebb, viszont ennek köszönhetően a képernyő forgatásáról, döntéséről és emeléséről le kell mondani, ami irodai munka során hátrány lehet, sőt akkor is jól jöttek volna ezek a kényelmi funkciók, ha valaki csak egymagában játszogat az íróasztalnál. A lábak egyébként leszerelhetőek, és a kijelző falra is felakasztható a VESA-kompatibilis falikonozolok segítségével, viszont pivot módban nem használható.


[+]

A jobb alsó sarokban a káva alatt helyeztek el egy apró joysticket, aminek segítségével a grafikus kezelőfelületen lehet navigálni. Talán jobb lett volna, hogy ha ezt középre teszik, hiszen mivel nagy a képátló, ezért simán lehet, hogy az átlagosnál messzebbre teszi a felhasználó a kijelzőt, így oda már nem ér el a keze, a bal alsó sarokban pedig egy billenőkapcsoló található, amivel leválasztható az elektromos hálózatról. A csatlakozókat a hátlapon helyezték el úgy, hogy mindegyik hátrafelé is néz. Található itt két HDMI 2.0 és 2 db DisplayPort mellett 4 darab USB 3.0 port és egy USB 3.0 bemenet (uplink), egy-egy 3,5 mm-es analóg audió be- és kimenet, illetve egy D-Sub csatlakozó. A vezetékek trükkös elvezetéséről nem gondoskodtak, de ezt azért túl lehet élni valahogy.


[+]

Főbb paraméterek
Monitor típusa Philips BDM4350UC
Technológia IPS Panel (23-60 Hz)
Háttérvilágítás típusa WLED, nem PWM-es
Kijelző mérete 42,5 hüvelyk (108 cm), 16:9 képarányú, sík
Felbontás 3840x2160 (103,6 ppi)
Válaszidő 5 ms (g2g)
Kontrasztarány kb. 1100:1
Fényerő 315 cd/m²
Betekintési szögek 178°/178°
Megjelenített színek száma 1,07 milliárd
Színtérlefedettség 96,6% sRGB
Extrák Smart Control kompatibilitás, osztható képernyő, beépített hangrendszer (2 x 7 watt)
Csatlakozók 2 db HDMI 2.0, 2 db DisplayPort 1.2, D-Sub, 3,5 mm-es analóg audió bemenet, 3,5 mm-es analóg audió kimenet, 4 db USB 3.0, USB 3.0 uplink
Teljesítményfelvétel maximum: 165 watt, átlag: 101 watt, belső tápegység
Gyártó honlapja www.philips.hu
Termék honlapja Philips BDM4350UC
Fogyasztói ár 145 000 forint
Garancia 2 év

Képminőség

Panel

A monitorba a cég saját fejlesztésű és gyártású, 10 bites IPS panelje került, amely 42,5 hüvelykes képátlóval bír, a felbontása pedig 3840x2160 pixel, ami 103,6 ppi pixelsűrűséget jelent. A kijelzőt bevonták valamilyen visszaverődést csillapító bevonattal, de ez nem száz százalékig hatékony, hiszen közepesen erős külső fénynél a tükröződés észrevehető.


[+]

A gyártó a jól bevált WLED háttérvilágítás mellett tette le a voksát, úgy, hogy a fényerő beállítását nem PWM-mel oldották meg, tehát az elektronika nem villogtatja a képernyőt a fénysűrűség csökkentése érdekében, ami pozitívum. A készülék nem biztosítja a nagy dinamikatartományú (HDR) tartalmak megjelenítését, a hivatalos gyári adatok szerint a maximális fénysűrűség 300 cd/m², de mi ennél 5 százalékkal többet mértünk, azaz 315 cd/m²-t. A legkisebb mért fénysűrűség 59,21 cd/m², ami valószínűleg már mindenki számára elég alacsony, aki szeret éjszaka kifejezetten kis fényerő mellett dolgozni, játszani. A maximális frissítési frekvencia a gyártói adatok szerint 80 Hz, de mi sehogy sem tudtuk 60 Hz-nél magasabbra tornászni, és ahogy néztük a neten a teszteket, más se.

Hirdetés

Homogenitás, válaszidő, input lag

A keretbe épített, fénykibocsátó diódák által szolgáltatott háttérvilágítás eloszlása korántsem egyenletes, ami szabad szemmel is megfigyelhető, és a műszeres mérés is megerősített minket ebben. Az egyes képernyő-tartományok között akár 25(!) százalékos eltérés is előfordulhat, ami azért már igen magas érték. A gyártó azt ígéri, hogy a Smart Uniformity képmód kiválasztása után a fényerő homogenitása 95 százalékos lesz, viszont mi semmilyen pozitív változást nem tapasztaltunk ekkor sem.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett - jobb oldalt a Smart Uniformity mód kiválasztása után Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett - jobb oldalt a Smart Uniformity mód kiválasztása után
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett – jobb oldalon a Smart Uniformity mód kiválasztása után [+]

Az átlagos válaszidő 8 ms (g2g), ami tovább gyorsítható 5 ms-ig, mégpedig úgy, hogy egyáltalán nem tapasztalni zavaró túllövést. Az input lag 28,4 ms, ami ma már a monitoros szegmensben kifejezetten magas értéknek számít. Elsőre el sem hittük, hogy ennyi, de áramtalanítás, újraindítás után is ennyit produkált, úgyhogy be kellett látnunk, hogy játékra nem a legalkalmasabb a Philips BDM4350UC.

Betekintési szög

A betekintési szög horizontálisan is vertikálisan is jó, ugyanis csak tág szögekből, kiszorított pozícióból, túlságosan oldalról vagy a magasból nézve a kijelzőt tűnik fel az árnyalatok enyhe fakulása, a szaturáció finom változása.


[+]

Képbeállítások, vezérlés, extrák

A mérnökök, döntéshozók nem spóroltak a képmódokkal, hiszen hat előzetesen optimalizált profil közül lehet választani, melyek a szokásoknak megfelelően már nevükkel jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé vagy környezetbe szánják őket. Ezek képvilágukban meglehetősen eltérnek egymástól, így jó eséllyel mindenki talál köztük olyat, amelyik elnyeri első pillantásra a tetszését, amíg bele nem ássa magát a különféle beállítások rejtelmeibe.

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az említett profilokat. Sorrendben ezek a következők: Economy, Game, Movie, Office, Photo és a már említett Smart Uniformity. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, a gammát, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.

Profil/beállítás Economy Game Movie
Fényerősség (fehérpont) 117,9 cd/m² 258,7 cd/m² 238,5 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,1218 cd/m² 0,2345 cd/m² 0,2277 cd/m²
Kontrasztarány 968,1:1 1103:1 1047,6:1
Legnagyobb delta E 4,16 6,27 6,1
Átlagos delta E 2,37 3,36 3,08
Színhőmérséklet 6600 K 10500 K 7900 K
Gamma 2,20 2,28 2,50
Profil/beállítás Office Photo Smart Uniformity
Fényerősség (fehérpont) 218,3 cd/m² 264,3 cd/m² 206,2 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,2259 cd/m² 0,2724 cd/m² 0,2703 cd/m²
Kontrasztarány 966,2:1 970,1:1 762,7:1
Legnagyobb delta E 4,49 4,41 7,65
Átlagos delta E 2,44 2,48 3,15
Színhőmérséklet 6700 K 6800 K 10 800 K
Gamma 2,2 2,22 2,51

Ezt követően a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk elérni, ami többé-kevésbé sikerült is. A színhőmérséklet 6500 K, a gamma 2,2, fénysűrűség 119,0 cd/m², a feketeszint pedig 0,1394 cd/m² lett, ami azt jelenti, hogy a valós kontrasztarány sajna elég alacsony: 854,1:1. Viszont cserébe az átlag delta E értéket sikerült 0,27-re szorítani, úgy, hogy csak egyetlen mért szín lépte túl az 1 értéket, a fekete, igaz az jó sokkal, hiszen itt 3,09 delta E értéket mért a műszer. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzatok a mért színteret ábrázolják. Eszerint a kijelző 96,6 százalékban fedi az sRGB színteret, de ezen belül a számottevő pontosság 89,98%, ami monitorok esetében közepes eredmény.


[+]

Philips BDM4350UC
Brightness 27
Contrast 50
Gamma 2,2
Color User Define
Smart Contrast Off
Red 83
Green 72
Blue 45

Kezelés

A monitor mellé nem jár külön távirányító, így a beállítások módosításához és az egyes funkciók ki-/bekapcsolásához a képernyő alján, a jobb oldalon elhelyezett joystickot kell nyomkodni. A magyarul nem kommunikáló grafikus kezelőfelület nem valami szép, ráadásul meglehetősen nehézkesen használható. Sok időbe telik míg megszokja az ember, de még ilyenkor is előfordul, hogy akaratlanul is kilép egy-egy menüpontból, vagy rosszabb esetben bezárja az egészet.


[+]

Extrák

A kijelző kompatibilis a vállalat Smart Control névre hallgató szoftverével, amelynek segítségével egyes beállítások, például a fényerő vagy kontraszt a számítógépen keresztül, azaz egérrel módosíthatóak. Ez hasznos lenne, viszont kár, hogy nem minden paraméteren lehet így változtatni, és az is baj, hogy néha váratlan belassulásokat produkált, pillanatokra megfagyott a program.

A Philips Smart Control szoftver A Philips Smart Control szoftver
A Philips Smart Control szoftver [+]

Az extrák között kell megemlíteni, hogy a képernyő egy gombnyomással több, akár 4 különálló ablakra osztható, amelyekre más-más forrásból származó tartalmak is eljuttathatóak. Így megoldható, hogy míg mondjuk a jobb oldalon a PC képét látjuk, addig a bal oldalin egy médiaboxból érkező focimeccset élvezetünk.

Hangrendszer

A készülék két darab 7 wattos, lefelé fordított hangsugárzóból álló hangrendszere messze felülmúlja azt, amit a monitorok általában produkálnak (pláne, hogy sok más eszközben egyáltalán nincsenek is hangszórók). A hangerőre nem lehet panasz és a hang minősége is megfelelő, még ha nem is kiemelkedő. A basszusokat például alig hallani, a dinamika is hiányzik, de a végeredmény még így is élvezhető, hanghibákat pedig egyáltalán nem tapasztaltunk.

Értékelés

A gyakorlati próba során arra a következtetésre jutottunk, hogy a Philips BDM4350UC sajnos korántsem tökéletes. A kezelés meglehetősen gyatra, köszönhetően egyrészt a nem túl jól sikerült grafikus kezelőfelületnek, másrészt a káva jobb alsó sarka alá száműzött, kicsit kényelmetlenül elérhető joysticknak, az pedig külön fájó, hogy az ennek kiváltására szolgáló szoftver is messze van a hibátlantól. A beépített hangrendszer viszont remek, e tekintetben ez a termék a legtöbb riválisát felülmúlja.

Philips BDM4350UC
Philips BDM4350UC [+]

A monitor kétségkívül látványos, azonban a funkcionalitást feláldozták a figyelemfelkeltő dizájn oltárán. Nagy baj ugyanis, hogy se dönteni, se emelni, se forgatni nem lehet a képernyőt. A kép minőségével is akadnak gondok, ilyen például az egyenetlen megvilágítás, a magas input lag és az alacsony kontrasztarány. Az viszont tény, hogy normális beállítások mellett a színek pontosak, a betekintési szög pedig remek. Az előnyök közt kell megemlíteni, hogy 145 000 forintos ára alacsonynak számít a hasonló méretű monitorok között, viszont mindent összevetve azt tudjuk mondani, hogy a barátságos összeg a tudásán is meglátszik.

elefant

A Philips BDM4350UC LED LCD monitort a Philips magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények