Médialejátszó, extrák, hangrendszer
Médialejátszó
A beépített médialejátszó alkalmazás sosem volt a Panasonic tévék erőssége, és ez az EX780E esetén sincs másként sajna. A grafikus kezelőfelület ma már kifejezetten elavult, és nem csak az a baja, hogy csúnyácska, hanem hogy kicsit átláthatatlan, és lejátszási lista összeállítását sem teszi lehetővé. Viszont az is tény, hogy a mappák és fájlok a keletkezésük dátuma szerint, illetve ábécésorrendbe is rendezhetőek.
Van gond a formátumtámogatással is, hiszen a képek közül csak a JPG kezelésére képes. Az EXIF metaadatokat nem sikerült a szoftver segítségével kinyerni, viszont azért a diavetítés funkció nem hiányzik, és az is igaz, hogy a képváltás aláfestő zenével, illetve különféle effektekkel feldobható. Zeneszámok, audiotartalmak esetén az MP3, WMA és a veszteségmentesen tömörített, ezért papíron jó minőséget szavatoló FLAC állományok jöhetnek szóba. Az ID3 tagek feldolgozására képes a program, viszont a dalszövegek megjelenítésére nincs mód.
Videós tesztcsomagunk lefuttatása során azt tapasztaltuk, hogy a DivX, a Killa_sample, a Kazu 4K és a 10 bites állományok lejátszását is megtagadta. A többivel viszont nem volt gond, tehát hang- és képhibákat sem tapasztaltunk. Kipróbáltuk jó pár HDR videóval is, azokkal is boldogult. A szoftver a külső feliratok megjelenítését támogatja, a karakterek kódolása, mérete és színe is megváltoztatható. A térhatású hangszabványok közül a Dolby True HD, a DTS HD Master Audio és az Atmos kezelését is megtagadta, vagyis e téren is van még hova fejlődni.
Hangzás
A két darab, rejtett, 10 wattos hangszóróból álló integrált hangrendszer nem képes csodákra. A többi ilyen kialakítású tévéhez hasonlóan a megszólalás, tompa, életlen, hiányzik belőle az élet. A sztereó csak nagyon közelről érzékelhető, a basszusok gyakorlatilag hallhatatlanok, a dinamika hiányzik, úgyhogy ha valakinek fontos a hangzás is, az nem ússza meg egy külső hangprojektor vagy több komponensből álló szett bevetése nélkül.
Viszont a tényekhez az is hozzátartozik, hogy hanghibákat sem tapasztaltunk, tehát a sercegéstől, statikus zörejektől, búgástól is megkímélt minkét. Az előzetesen beállított hangmódok nem hiányoznak, de ezek között túl sok különbséget nem fedeztünk fel. Bekapcsolható a virtuális térhangzás, amely viszont nem teremt surround megszólalást, csak olyan, mintha rátoltak volna egy igen enyhe visszhangeffektet. Ellenben a beszédhang-kiemelésnek lehet értelme, ha valamiért nem halljuk rendesen a dialógusokat egy film vagy magazinműsor esetén.
Netes tartalmak
Nagyjából 150 alkalmazás érhető el, tölthető le a boltból, tehát a kínálat nagyságára nem nagyon lehet panasz. Megtalálhatóak a legfontosabb, legnépszerűbb appok, így például a YouTube, az Amazon Video, a Netflix vagy a Twitter, hogy csak néhány példát említsünk. Vannak hírekkel, szórakozással, sporttal kapcsolatos applikációk, és nem hiányoznak a játékok sem. Utóbbiak kivétel nélkül borzasztóan egyszerűek, mind a játékmenetet, mind a grafikát tekintve, hosszútávú szórakozásra nem alkalmasak, pláne hogy az irányításuk is elég körülményes. Azt érdemes megemlíteni, hogy a beépített böngésző révén a netes szörfözésre is módot ad a rendszer.
Kislexikon
A tévé rendelkezik egy beépített, igen részletes használati utasítással, amely az eSúgó névre hallgat, és a távirányítón található kérdőjel szimbólummal ellátott gomb megnyomásával nyitható meg a legegyszerűbben. Itt kereshetünk konkrét kulcsszavakra, illetve téma szerinti bontásban is megtaláljuk az egyes bejegyzéseket. Azaz ha például valaki a hálózat beállításával kapcsolatos lehetőségekre kíváncsi, vagy hogy egyáltalán hogyan is működik ez a dolog, annak csak a "Hálózat" csoportra kell rámennie, és itt megtalál minden szükséges információt. Az eSúgó egy kifejezetten hasznos szolgáltatás, és jól is működik.
3D
A modell – egyedüliként az idei termékpalettáról – támogatja a háromdimenziós tartalmak megjelenítését, amihez az aktív shutteres technológiát használja. Sajnos ezt a funkciót nem tudtuk kipróbálni, ugyanis szemüveget nem adtak a készülék mellé. Mindenesetre azt azért sikerült kideríteni, hogy a 2D->3D konverzió nem hiányzik, és lehet állítani a térhatás intenzitásán is.
Miracast
A készülék támogatja a Miracast technológia használatát is, azaz lehetővé teszi a kompatibilis eszközök képernyőjének tükrözését. Azért a használata során némi késleltetés érzékelhető, ami a játékok egy részénél már problémát jelenthet, de mondjuk filmnézésnél, videózásnál egyáltalán nem gond.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!