Tesztalanyaink
Az Intel két hete indított útjára három új, Nehalem-alapú processzort, melyek a Lynnfield kódnevű lapka köré épülnek, a Core i7-870-et és 860-at, illetve a Core i5-750-et. A három bejelentett típus a csúcskategóriás Core i7-esek olcsóbb variánsa, a gyártó ezeket elvileg középkategóriásként definiálja, ám az árakból már most látszik, hogy idehaza nem lesznek túlságosan elterjedtek. A Lynnfield és a csúcskategóriás processzorok (Core i7-9xx) alapköve, a Bloomfield mindössze néhány ponton tér el egymástól (memóriacsatornák számának csökkenése háromról kettőre, nem állítható szorzó, alacsonyabb TDP), de átlagfelhasználói szemszögből talán a foglalatcsere a legfájóbb, hiszen ez egyúttal alaplapcserés támadásnak minősül, az új processzorok már LGA1156-ba illeszkednek. A Lynnfield – mint már említettük – némi átalakuláson ment keresztül, de valójában a PCI Express vezérlő processzorba integrálásának köszönhető, hogy újabb alaplapok bemutatására van szükség, hiszen ez a részegység, illetve az ezzel járó munkavégzés korábban az X58-as északi híd reszortja volt. Tekintve, hogy nincs többé szükség külső(leg is látható) északi hídra, már csak egy, a perifériákat vezérlő chipet kell kiállítani, ami ezúttal a P55 képében öltött testet. A P55 valójában a már korábbról (P45, X58) jól ismert ICH10-es déli híd átnevezésének tekinthető, tehát nincs új a nap alatt.
Hirdetés
Ezúttal három, illetve egészen pontosan négy P55-ös alaplapot veszünk szemügyre, az olcsónak nem nevezhető 50-60 000 forintos ársávból. Később kedvezőbb árú modellek bemutatására is sort kerítünk, de a gyártók már csak ilyenek, először a csúcskategóriás típusokat szeretnék megismertetni a nagyközönséggel. Az Asust a P7P55D Deluxe és a P7P55D EVO képviseli, a Gigabyte műhelyéből a P55-UD5 érkezett, őket a már bemutatott MSI P55-GD80-nal hasonlítjük össze. Ami azt illeti, az Asus EVO-ja és a Deluxe nagyon hasonló, a különbségekre ki fogunk térni.
Az Asus a már megszokott, kinyitható fedelű, csillogó, de nem hivalkodó dobozban tálalja portékáját, a dizájn már nagyon is ismerős korábbról, elég egy pillantást vetni a nálunk is bemutatott P6T Deluxe-ra. Az alaplap mellé csomagolt kellékek terén sincs változás, leírásokat, driver CD-t, kábeleket, hátlapi takarólemezt és USB/IEEE1394-es kivezetést találtunk az alaplap mellett, illetve egy SLI-hidat, ami azért fontos, mert a P55 már támogatja az SLI-kapcsolatot (az X58-cal ellentétben), már amennyiben az alaplapgyártó megfizeti ennek az árát az NVIDIA felé. A Deluxe csomag részét képezi még egy TurboV-távirányító is, erről később még szólunk. A Gigabyte sem változtatott a már több generációs kinézeten, a doboz ugyanolyan, mint volt, fehér, rajta a Gigabyte extrákkal. Az alaplap mellé pedig a már megszokott eszközöket mellékelik: jó pár leírást, driver CD-t, sok kábelt, USB/IEEE1394-es kivezetést, hátlapi takarólemezt és az SLI hidat, lényegében ugyanazt, mint amit az Asusnál is láthatunk. Ha visszatekintünk az MSI P55-GD80-ra, akkor úgy tűnik, hogy az MSI ezen a téren megpróbált felülkerekedni riválisain, hiszen nem egy, hanem két hátsó kivezetőpanelt és nem egy, hanem három SLI-hidat és egy CrossFire-hidat is mellékelt a szokásos eszközökön felül, nem szólva a V-Check Pointhoz szükséges hosszabbítóról és a több SATA kábelről.
A P7P55D Deluxe az Asus termékpalettáján a P55-ös alaplapok csúcsa holtversenyben a Premiummal, ami itt-ott kicsit jobb, máshol meg rosszabb annál (a Maximus III Formulát nem számítva), míg az EVO egy szinttel lejjebb tartózkodik, pár ezressel olcsóbb, cserébe kevésbé felszerelt, de még mindig a drágább típusok közé sorolható. Már ránézésre is jól látszik, hogy az EVO és a Deluxe külsőre szinte megegyezik egymással, fekete alapon kék/fekete/fehér bővítőhelyekkel biztosan elnyeri a téma iránt fogékony hardverőrültek tetszését. Mindkét alaplapon négy-négy memóriafoglalatot találunk, ezekbe összesen 16 GB DDR3-as modul illeszthető, amelyeket a Core processzorok hivatalosan csak 1333-as órajelig képesek meghajtani, de az alaplapok képesek felskálázni akár 2 GHz fölé is; persze ehhez olyan memóriapárra lesz szükségünk, ami bírja ezt a frekvenciát. Mindkét alaplapon három PCIe x16-os foglalat várja a videokártyákat, de jó, ha tudjuk, hogy kétkártyás üzemmódban a felső kettő csak nyolc sávon szállítja az adatokat (a processzorba integrált PCIe-vezérlő érdeme), nem beszélve az alsóról, ami elektronikusan csak x4-es foglalat. Az egyre nagyobb méretű videokártyák könnyebb kezelhetősége érdekében az Asus egy „újfajta” megoldást kínál Q-Slot néven, ez egy új pöcök a foglalat végén, ami elvileg megkönnyíti a videokártya berakását/kivételét az alaplapba/alaplapból. Őszintén szólva ez szerintünk semmivel sem jobb vagy rosszabb, mint az eddigi megoldások, kinek ez, kinek az jön be, ha nagyon nagy a processzorhűtő, akkor ezzel is szenvedni kell egy sort (még akkor is, ha tollat vagy ceruzát használunk).
Ezeken kívül mindkét modellen két PCIe x1 és két PCI foglalat található, normális elrendezéssel, bár kétkártyás rendszerben mindekttőből kiesik egy-egy, ha dupla helyet elfoglaló videokártyát használunk. A felső PCIe x16-os foglalat szerintünk kicsit közel került a processzorhoz, egy nagyobb léghűtővel lehetnek gondjaink, de ez nem általános probléma. A két Asusra jellemző, hogy a „chipset” az egychipes mivoltából következő legegyértelműbb módon épül fel: az északi híd helyére nem került semmi, csak a bővítőfoglalatok, és a szokásosnak tekinthető déli híd helyén találjuk a P55-öt, épp úgy, mint a régi szép időkben a Socket 939/AM2-es alaplapok többségén (az nForce-chipet). Mint látni fogjuk, a Gigabyte – az MSI-vel egyetemben – másképpen közelítette meg ezt a kérdést. Szembetűnő, hogy az Asus elhagyta az ilyen-olyan, így-úgy hype-olt heatpipe-os hűtőrendszert, és szimpla hűtőbordákkal helyettesítette azt, ami – ismerve a P55 paramétereit (65 nm-es csíkszélesség, 27 x 27 mm-es alapterület, alacsony fogyasztás) – nem is volt olyan rossz ötlet. A nagy tápcsatlakozó, az IDE csatlakozó és a SATA portok elhelyezkedése jónak tekinthető, mondhatni ez a standard az utóbbi időben, így nem nagyon gabalyodnak össze a különböző kábelek. Az emberek többsége valószínűleg először az alaplap szélén található, elforgatott SATA portokat fogja kihasználni, ugyanis az alaplap alján találhatók egyrészt nehezebben elérhetők, másrészt nem natívan (a sötétkék és a fehér) vezéreltek. Az alaplapokon a processzorhűtő ventilátorcsatlakozóján felül egy négypines és két hárompines aljzatot fedezhetünk fel, láttunk már ennél többet is, de ne legyünk telhetetlenek.
A Gigabyte P55-UD5 a P55-ös termékskála felső régióját képviseli, ennél drágábban már csak a hat memóriafoglalatos UD6-ot kaphatjuk meg. Az UD5 követi a hagyományokat, sötétkék alapon világoskék és fehér foglalatokkal kevésbé tűnik „hardcore”-nak, mint az Asus vagy az MSI modelljei, de a felszereltség tekintetében egyáltalán nincs lemaradva azoktól. Az UD5-ön található négy memóriafoglalat szintén 16 GB memória fogadására képes, ezek órajelét a megfelelő BIOS-beállításokkal 2 GHz fölé emelhetjük, csakúgy, mint az Asus alaplapjain. Az UD5-re ugyantúgy három PCIe x16-os foglalatot építettek, de ezek, mint az Asus esetében, maximum 8x + 8x + 4x felállásban használhatók, tehát az alsó port elektronikusan csak x4-es. Minő véletlen, PCIe x1-es és PCI bővítőhelyekből is éppen két-két darab éktelenkedik az alaplapon, és a kivezethető USB portok száma (három) is megegyezik az Asus modellekével. Az első komolyabb eltérés a hűtőrendszer egészét érinti, a Gigabyte továbbra is a hőcső által összekötött hűtőbordákra szavazott, talán azért, hogy legyen valami, amiben eltér a riválisoktól. Érdekesség, hogy az északi és a déli híd helyén egyaránt találunk egy hűtőbordát (épp úgy, mint az MSI P55-GD80-on), a kérdés, hogy mi van alattuk? A különböző portok elhelyezkedése is hasonló az Asus alaplapjain látottakhoz, különbség, hogy az IDE port a memóriafoglalatok és tápcsatlakozó közé került, nem túl szerencsés helyre. A 90 fokkal elforgatott SATA portokból itt sincs hiány, örvendetes, hogy a Gigabyte az Asushoz hasonlóan színekkel jelölte meg, hogy melyik portot melyik vezérlő szolgáltatja: a hat világoskék a déli híd, pontosabban a P55-ös PCH fennhatósága alá tartozik, míg a négy fehér a Gigabyte feliratú JMicron chiphez. A processzorhűtő csatlakozóján kívül négy darab hárompines ventilátorcsatlakozót találunk az alaplapon, ez valószínűleg elég lesz mindenki számára.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!